Съвременни конфликтиВоенен конфликт между САЩ и Иран

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Военен конфликт между САЩ и Иран

Мнение от jarl_Ragnar » 15 Яну 2020, 19:51

Бихте ли пояснили, каква ви е аналогията, целта, задачата или идеята, да говорите за руски войник/ци (извън всякакъв контекст преди това), слагайки кроп на картината на Ярослав Вешин която НЕ изобразява руски войник?!
Здравейте и добре дошли във Fenixforum.net, няма да толерираме псувни, обидите и унизителните прозвища- комуняги, фашаги, рашки, пиндоси, гейропейци, тарамбуки, социаглисти- нямат място тук. Расистски призиви, призиви за насилие и геноцид са неприемливи.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 15 Яну 2020, 22:14

jarl_Ragnar написа:
15 Яну 2020, 19:51
Бихте ли пояснили, каква ви е аналогията, целта, задачата или идеята, да говорите за руски войник/ци (извън всякакъв контекст преди това), слагайки кроп на картината на Ярослав Вешин която НЕ изобразява руски войник?!
:lol: :lol: :lol: Нищо лично, но от това изречение, на човек може да му потече кръв от носа!

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 16 Яну 2020, 00:20

Amazon написа:
15 Яну 2020, 22:14
jarl_Ragnar написа:
15 Яну 2020, 19:51
:lol: :lol: :lol: Нищо лично, но от това изречение, на човек може да му потече кръв от носа!
:mrgreen: На мен реално ми текна още от първите две думи.
Здравейте и добре дошли във Fenixforum.net, няма да толерираме псувни, обидите и унизителните прозвища- комуняги, фашаги, рашки, пиндоси, гейропейци, тарамбуки, социаглисти- нямат място тук. Расистски призиви, призиви за насилие и геноцид са неприемливи.

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 16:40

pnp5q написа:
11 Яну 2020, 16:20
jarl_Ragnar написа:
11 Яну 2020, 15:16
А това, че инцидента с лайнера 1988 няма отношение?!
Иранската страна не е декларирала, че има - моля, придържайте се към фактите.
...
Няма нужда иранската страна да декларира каквото и да било. (Надявам се, не намеквате, че Jarl е инструмент на иранската пропаганда и възпроизвежда само официалната им линия.) Паралелът изплува от самосебе си веднага. И Иран е длъжен да покаже, че виновните ще бъдат наказани, а няма да се случи като в САЩ-ското разследване, където накрая заключенията бяха, че едва ли не всичко е плод на лоша случайност. За това и изказването на Рохани:
President Hassan Rouhani said his country's investigation would be overseen by a "special court".
"This will not be a regular and usual case. The whole world will be watching this court," he said in a speech.
Mr Rouhani also stressed that the "tragic event" should not be blamed on one individual.
Демек, обещава да го отнесат всички виновни по веригата, не само този, натиснал копчето за пуск. Предстои да си изпълни обещанието, разбира се, ако изобщо зависи от него. Надявам се по този повод да хвръкнат някои калпаци сред Стражите. Както писах и оттатък в "червенознаменния" форум, за Иран е важно да покаже, че няма да се замажат нещата. И една от причините е точно този паралел.
"Далеч съм от мисълта да отричам правото на палестинците на въоръжена борба, ... "
Dinain, 31-01-2006 г.:
http://forum.boinaslava.net/showthread. ... post141560

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 16:41

kramer написа:
11 Яну 2020, 15:12
EddieBG написа:
11 Яну 2020, 14:59
kramer написа:
11 Яну 2020, 14:51

Първият въпрос е ясен.
На втория отговорът е, по същите причини, по които и Украйна не затваряше въздушното пространство над Донбас за граждански полети през 2014 г.
И докато Украйна е виновна за свалянето на MH17, защото не е затворила въздушното пространство (отделно че тя го е свалила едновременно със Су-25, Миг 29, БУК, взрив в опашната част и още там няколко версии), Иран не носи никаква вина за незатварянето на пространството.
Тая твоята пеперудка ще хвърли топа от толкова парадокси. :mrgreen:
Държа да не ми приписвате думи, които не съм упоменал.
+1
Ако аз бях на мястото на EddieBG, щях да се извиня. :D
"Далеч съм от мисълта да отричам правото на палестинците на въоръжена борба, ... "
Dinain, 31-01-2006 г.:

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 16 Яну 2020, 16:52

vassiln написа:
16 Яну 2020, 16:41
kramer написа:
EddieBG написа:
11 Яну 2020, 14:59

И докато Украйна е виновна за свалянето на MH17, защото не е затворила въздушното пространство (отделно че тя го е свалила едновременно със Су-25, Миг 29, БУК, взрив в опашната част и още там няколко версии), Иран не носи никаква вина за незатварянето на пространството.
Тая твоята пеперудка ще хвърли топа от толкова парадокси. :mrgreen:
+1
За какво да се извинявам, че според руските тролове само Украйна е виновна за свалянето, защото не е затворила въздушното си пространство ли?
Не си познал тоя път... ;)
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 17:35

EddieBG написа:
16 Яну 2020, 16:52
vassiln написа:
kramer написа:

+1
За какво да се извинявам, че според руските тролове само Украйна е виновна за свалянето, защото не е затворила въздушното си пространство ли?
Не разбира се. За това, че слагаш в устата на друг съфорумец думи, които той не е казвал или писал тук. Хайде не се прави на приятно разсеян. :D
Бъркам ли? Ако е така, моля за цитат, и после публично ще си направя харакири.
Но ако не бъркам, ТИ не си познал - този път.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 16 пъти
Dinain, 31-01-2006 г.:

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 16 Яну 2020, 17:46

vassiln написа:
16 Яну 2020, 17:35
EddieBG написа:
16 Яну 2020, 16:52
vassiln написа:

+1
Не разбира се. За това, че слагаш в устата на друг съфорумец думи, които той не е казвал или писал тук. Хайде не се прави на приятно разсеян. :D
Бъркам ли? Ако е така, моля за цитат, и после публично ще си направя харакири.
Писал съм изрично че е твърдение на руските тролове.
Ако ти разпознаваш kramer като такъв, хубаво, ама що аз трябва да му се извинявам в тоя случай?
pnp5q написа:В случая прилагателните се образуват на принципа, на който се получава "марсиански" - "сащианец", "сащиански". Не сте длъжни да ми вярвате, потърсете "сащиански" в Гугъл.

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 16 Яну 2020, 17:50

vassiln написа:
16 Яну 2020, 16:40
Паралелът изплува от самосебе си веднага.
Ще се радвам да поясниш защо са ти толкова паралелни точно тези два случая, при положение, че американският кораб не е бил на американска територия? Всъщност предвид твоите разсъждения какво има да покаже Иран, можем да спекулираме дори, че са го свалили абсолютно нарочно (аз това си го мислех предвид състава на пътниците), за да могат сега да покажат как ще направят "не като САЩ". Ще ми е интересно какво ще кажеш по тази линия на разсъждения.
"Не съм сигурен, че мрачните аспекти на човешката личност могат да бъдат поучителни за нас." - Ръсел Кроу

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 19:00

pnp5q написа:
16 Яну 2020, 17:50
vassiln написа:
16 Яну 2020, 16:40
Паралелът изплува от самосебе си веднага.
Ще се радвам да поясниш защо са ти толкова паралелни точно тези два случая, при положение, че американският кораб не е бил на американска територия? Всъщност предвид твоите разсъждения какво има да покаже Иран, можем да спекулираме дори, че са го свалили абсолютно нарочно (аз това си го мислех предвид състава на пътниците), за да могат сега да покажат как ще направят "не като САЩ". Ще ми е интересно какво ще кажеш по тази линия на разсъждения.
Ако някой е чел за ирано - американските отношения след революцията, нямаше да се налага да обяснявам подробно. Инцидентът е дълго раздуван от западните и иранските медии, и за запознатите с историята просто няма начин да не се сетят и да не им хрумне поне асоциация.
... американският кораб не е бил на американска територия?
Това че крайцерът е бил в международни или ирански води, когато сваля пътническия самолет, ни най-малко няма отношение към вината на офицерите, които са били в бойния команден център. Може само да утежни отговорността им, ако са били в ирански води, или няма отношение, ако са били в международни. Но дори да са били в американски териториални води, това не би оправдало убийството на почти триста невинни цивилни. И изобщо защо се поставя въпросът? Да не би злополучният ЗРК Тор да е бил в иракска или сирийска територия? Нещо ми се губи тук логиката. Ако иранския разчет на Тор е бил в международни води (по някакъв начин) това как би се отразило на отговорността им? Пак са убийци на невинни цивилни. САЩ оправдаха некадърния оператор и агресивния командир с мотива, че било напечено, че ирански лодки в района дразнели търговски кораб, че се налагало да се намесят, че изодзадзе на пътническия самолет летели ирански военни аероплани и техните военни транспондери засенчили цивилния транспондер на Iran Air.
После имаше критики, включително много в самия САЩ, на действията и на разследването и резултатите му. Както казах, изкараха едва ли не иранците виновни, при същите тъпи грешки на операторите и същите нещастни обстоятелства - самолетът излита със закъснение, решават, че не се вдига, а се снишава, наоколо е напечено, защото има военни действия.
Капитанът на "Винсенес" уж беше заплашван, уж имаше опит за покушение. Вярвам, че ако иранците се бяха заели да го очистят наистина, нямаше да му се размине. Ако изобщо са били те, целта е била да го сплашат.
А ако някой наистина се интересува от въпроса, предлагам да прочете стотината страници, отделени на инцидента в "America's first clash with Iran" - има я качена в Avax, и сигурно още доста сайтове. А не да се обяснявам какво е общото в двата инцидента - като за хора, които се "информират за Иран" от "новините".

P.S. Понеже ме ядосахте, ще сложа относимите глави на книгата тук:
CHAPTER 19
“UNKNOWN, ASSUMED HOSTILE”
► Show Spoiler
Понеже не мога да сложа повече текст, ще оставя само заглавието на втората глава по темата:
CHAPTER 20
“I DEEPLY REGRET THE OUTCOME, BUT NOT THE DECISION”

Явно надвиших ограничението от 60 000 думи за пост. Но прочетете книгата, моля!
Dinain, 31-01-2006 г.:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 19:46

vassiln, какви паралели те гонят. Американците думкат самолет, който излита от иранско летище/военна база и не отговаря на позивните. Само тези два факта правят коментара излишен. Ако иранците бяха думнали самолет, който излита от американска база и не отговаря, едва ли някой щеше да е толкова потресен.

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 19:47

pnp5q написа:
16 Яну 2020, 17:50
...
Всъщност предвид твоите разсъждения какво има да покаже Иран, можем да спекулираме дори, че са го свалили абсолютно нарочно (аз това си го мислех предвид състава на пътниците), за да могат сега да покажат как ще направят "не като САЩ". Ще ми е интересно какво ще кажеш по тази линия на разсъждения.
И на мен ми хрумна подобна възможност, чисто като теоретичен вариант. Но религиозни хора като аятолите не биха допуснали подобно действие, според мен. Все пак убийството на невинни е грях по правилата на шериата. Даже може да е смъртен грях.
Dinain, 31-01-2006 г.:

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 19:58

Кухулин написа:
16 Яну 2020, 19:46
vassiln, какви паралели те гонят. Американците думкат самолет, който излита от иранско летище/военна база и не отговаря на позивните. Само тези два факта правят коментара излишен. Ако иранците бяха думнали самолет, който излита от американска база и не отговаря, едва ли някой щеше да е толкова потресен.
Ахам, ето къде била разликата!
А тогава да питам, иранският разчет според теб знаел ли е "от коя база" е излетяла целта им?
Сиреч, казали са си "Абе щом излита от летище "Имам Хомейни", значи е наш пътнически самолет, ама не сме сигурни, я по-добре за всеки случай да го думнем!".
Поздравления за такава логика.
Dinain, 31-01-2006 г.:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 20:04

vassiln написа:
16 Яну 2020, 19:58
Кухулин написа:
16 Яну 2020, 19:46
Ахам, ето къде била разликата!
А тогава да питам, иранският разчет според теб знаел ли е "от коя база" е излетяла целта им?
Сиреч, казали са си "Абе щом излита от летище "Имам Хомейни", значи е наш пътнически самолет, ама не сме сигурни, я по-добре за всеки случай да го думнем!".
Поздравления за такава логика.
Аз не знам дали изобщо има смисъл да говорим за логика на тоя етап. Дай първо да уточним що е то "паралел".

Ако иранския разчет е знаел, че самолета излита от собствената му база, а американския разчет е знаел, че техния излита от вражеска, това паралел ли е?

Ако иранския разчет не е знаел нищо, а американския е знаел, това паралел ли е?

Къде видя тука паралел, изобщо не мога да разбера.

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 20:11

Явно трябва да обясня. Разчетът на иранския Тор най-вероятно не е имал никакъв хабер от къде е излетяла целта им, но са имали основания да смятат, че целта прилича на пътнически самолет, излетял от летище "Имам Хомейни", само че без да кореспондира с някой от предварително известните полети по график. Някъде четох, че са излетели с около час закъснение, както и тъжния полет на Iran Air (45 минути).
Това вероятно е натежало в паническата преценка "това враг ли е?!!"
Очаква се, враждебните интрудъри да се преструват точно на пътнически самолети, за да успеят да се проврат по-близо до целта. Или поне така се казва на обучаващите се оператори на ЗРК.
Dinain, 31-01-2006 г.:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 20:17

Това е ясно, но е коренно различно от ситуацията с американския крейсер. Иначе да - разбираме какво се е случило.

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 20:24

Тъй. За да приключа тази дискусия "казал, не доказал", или "Ама това е различна ситуация!", силно моля да прочетете този раздел от книгата, която посочих. Тогава ще разберете защо паралелизирам паралели.
Иначе почваме да сме като "БГ Мамма". ВНИМАНИЕ! - допълних си горното мнение.
Dinain, 31-01-2006 г.:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 20:28

Едва ли в тази ситуация някой придава голямо значение на това какво молиш. Имаш теза - обясни. Ако не ти се обяснява - окей. Аргументи "прочети това или онова" не вървят.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 20:37

vassiln написа:
16 Яну 2020, 20:24
ВНИМАНИЕ! - допълних си горното мнение.
vassiln написа:
16 Яну 2020, 20:11
Очаква се, враждебните интрудъри да се преструват точно на пътнически самолети, за да успеят да се проврат по-близо до целта.
В случая ти си далеч по-компетентен от мен (юрист си), та ми е интересно мнението ти - това не се ли явява тежко военно престъпление?

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 21:07

Чисто формално - не.
Няма в конвенциите разписана забрана да се ползват граждански коридори и ешелони по височина. Съответно, стрелбата по цел, която се движи в такъв коридор и с параметри на полета като на авиолайнер, не е изрично забранена.
А па ПВО-шниците на РФ, САЩ и Иран да имат право да стрелят само след разменени по радиото реплики с целта? Ми не.
Dinain, 31-01-2006 г.:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 21:10

А чл. 37в от Първия протокол към Женевската конвенция?

https://bg.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D ... и_действия

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 21:20

Кухулин написа:
16 Яну 2020, 21:10
А чл. 37в от Първия протокол към Женевската конвенция?

https://bg.wikisource.org/wiki/%D0%9F%D ... и_действия
Категорично не. И в двата случая никой военен не се е преструвал на цивилен.
Dinain, 31-01-2006 г.:

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 16 Яну 2020, 21:23

Окей, мерси.

На мен обаче ми се струва, че ако наистина са дали картбланш да се стреля по цивилни самолети, без да са закрили въздушното пространство, ги чакат много тежки времена в съда. Де да знам.

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 21:27

Кухулин написа:
16 Яну 2020, 20:28
Едва ли в тази ситуация някой придава голямо значение на това какво молиш. Имаш теза - обясни. Ако не ти се обяснява - окей. Аргументи "прочети това или онова" не вървят.
Добре, не настоявам, само моля. Книгата е писана от американец, впрочем. И как да обясня, в рамките на няколко пасажа, на американски модератор и неинформираната му българска колега, за какво иде реч?
Dinain, 31-01-2006 г.:

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 16 Яну 2020, 21:38

Кухулин написа:
16 Яну 2020, 21:23
Окей, мерси.

На мен обаче ми се струва, че ако наистина са дали картбланш да се стреля по цивилни самолети, без да са закрили въздушното пространство, ги чакат много тежки времена в съда. Де да знам.
Еее, не.
Заповед от Хаменеи, Рохани или КСИР в смисъл "даваме картбланш да се бутат цивилни самолети" не е имало. Независимо дали е имало ограничение на гражданските полети (а знаем, че такова е нямало). И мисля, че си достатъчно умен, за да стигнеш до този извод и сам.
Dinain, 31-01-2006 г.:

Отговори