Ренесанс и революцииЗа теснотията на ветроходните кораби

Модератор: ISTORIK

Отговори
Аватар
Thorn
Редовен потребител
Status: Offline

За теснотията на ветроходните кораби

Мнение от Thorn » 21 Сеп 2016, 21:32

Винаги съм знаел, че главното са били оръдията и наистина е било много тясно, но никога не съм си го представял толкова нагледно. Оказа се, че оръдията наистина са били навсякъде. Не само в офицерските каюти, както тук е показано, но обикновено и в капитанската!

Изображение

Ослабя
Изображение

Изображение

Уориър

Изображение

Леглото на Нелсън, сместено между две оръдия.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: За теснотията на ветроходните кораби

Мнение от Amazon » 21 Сеп 2016, 22:15

Влизал съм в атомна подводница от 60-те. Ужасяващо е. Имаш чуството че столовата е от детска градина. Масичките и столчетата са с размери като за 5 годишни деца.

А теснотията на ветроходите прекрасно се вижда на фрегатата от "Господар и Командир".

Ark Royal от краят на 16-ти век е бил с 555 тона водоизместване, колкото съвременен катер, но с 400 моряци и морски пехотинци и 55 оръдия натъпкани в него.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 21 Сеп 2016, 22:24

В БС Де Ройтер беше пуснал тема за османските кораби от края на ветроходната ера, когато са достигнали най-големите си размери.
Понеже бях изумен, че някои са имали екипаж от над 1000 души (ветроход!), се опитах да сметна колко площ се пада на човек от екипажа, имайки горе-долу размерите им и вземайки предвид няколкото палуби. Сметнах грубо, че са 0.7 кв. м. на човек.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 21 Сеп 2016, 23:17

Турците са имали до 50% повече екипаж при аналогичен на европейски кораб тонаж, първо заради некадърността на моряците си, второ заради поголовното дезертиране на моряците при всяко влизане в пристанище.

Иначе тяснотията си е нормална и в съвремието (за нашият, екс руски флот). На нашите, вече бивши подводници, моряците спяха върху торпедата, когато са на учение - иначе си спяха в корпуса на брега.
На моят кораб, командирската каюта беше с големина на легло персон и половина. За друггото се сещате.

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 22 Сеп 2016, 00:00

Многобройността на турските екипажи идва по много причини - дори и през 18 век те разглеждат линейния кораб не като артилерийска платформа а като плаваща крепост. Освен това тази плаваща крепост има 336 и 112 фунтови оръдия на долната палуба които много труно се местят с малка прислуга. Обшивката на османските линейни кораби в сравнение с руските и западноевропейските е единична, не двойна и лесно се пробива от гюлета. Но има и добра новина - при равна площ на ветрилата турските кораби са по-бързи от другите, вероятно и затова се измъкват от Ушаков при Тендра, Калиакра и Керч.
Аз съм инат-фундаменталист, убеден в собствената правота, не приемам чужди мнения и повтарям до затъпяване своята истина! За кой ли важи? :lol:

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 22 Сеп 2016, 00:21

Османските кораби различни ли са от алжирските?
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 22 Сеп 2016, 00:44

да, съвсем различни, берберските кораби са си друга бира, те 16-17 век наблягат на крайбрежните леки ветроходи и галерите тъй като разчитата на пиратска тактика. Чак като стават част от Османската империя като нейни васали започват да строят през 90-те години на 18 век фрегати с 44-50 оръдия. Иначе те си строят кирлангичи, фелуки, бриговето линейни кораби - не.
Аз съм инат-фундаменталист, убеден в собствената правота, не приемам чужди мнения и повтарям до затъпяване своята истина! За кой ли важи? :lol:

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 04 Окт 2016, 17:21

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 29 Яну 2020, 21:18

Тамбовецът Ушаков строи Черноморският флот в опустошения от чумата Херсон. Има интересно и за суровия дървен материал и за обшивката във филма.

https://youtu.be/DOIDQBSuCXA

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Яну 2020, 22:26

Не ти ли се извива гръбнака, като спиш осем часа в тези хамаци? Винаги съм се чудил, но преди два дни гледах за 10-ти път ”Господар и Командир” и там дори и лекаря спеше в хамак, макар и доста по-голям и с двойно закрепване. Ама ти на матросите...

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Яну 2020, 22:41

kramer написа:
29 Яну 2020, 21:18
Тамбовецът Ушаков строи Черноморският флот в опустошения от чумата Херсон. Има интересно и за суровия дървен материал и за обшивката във филма.

https://youtu.be/DOIDQBSuCXA
Патьомкин: Значи авангарда командваш а?
Ушаков: Да!
Патьомкин: Ама ти се иска целият флот да командваш, а?
Ушаков: Да ваше височество!
Птьомкин: Тц. Селски произход. Френският ти никакъв го няма. И авангарда ти е много!
:mrgreen:

Иначе много усилия са хвърлени в тези епики от 50-те и 60-те. Единствено, че действието се развива изключително бавно и трудно си задържам вниманието.

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 30 Яну 2020, 10:11

Да, филмите са патриотичн-оперетни в стил 50-те години. Хубаво е че поне са цветни и има някои интересни идеи - тренировка за стрелба при клатене на корабите, иначе си е Сталиниска пропаганда.отново се показва коварния Албион, Нелсън завистливият към успехите на Ушаков английски адмирал

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 30 Яну 2020, 10:12

Amazon написа:
29 Яну 2020, 22:26
Не ти ли се извива гръбнака, като спиш осем часа в тези хамаци? Винаги съм се чудил, но преди два дни гледах за 10-ти път ”Господар и Командир” и там дори и лекаря спеше в хамак, макар и доста по-голям и с двойно закрепване. Ама ти на матросите...

Изображение
Амазон, те не спят по 8 часа. Не са на почивка 2-3 часа макс и са на вахта

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Яну 2020, 14:57

Добре де, как тогава наваксват до поне 6 часа сън на денонощие? В армията при наряд ти се полагат 4 часа, но на следващият ден задължително имаш 8. Иначе организма казва чао. Пък и нали поне теоретично екипажа трябва да е достатъчен за три осемчасови вахти? За това и всички видове офицери, коеабоводители, или специализирани са по трима? Главен, или Капитан, първи и втори помощник. Разбира се с различни названия във флотите и времето. Примерно лейтенанти, въведени от французите.

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 30 Яну 2020, 15:14

Повечето флотове освен английския и холандския не патрулират повече от 2 седмици, после на брега в казармите моряците отмарят. Иначе ниския имунитет на моряците освен липса на качествена храна, витамини и т.н. се дължи и на недоспиване

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 30 Яну 2020, 19:07

De Ruyeter написа:
30 Яну 2020, 15:14
Повечето флотове освен английския и холандския не патрулират повече от 2 седмици, после на брега в казармите моряците отмарят. Иначе ниския имунитет на моряците освен липса на качествена храна, витамини и т.н. се дължи и на недоспиване
Недоспиването е най-големият бич. Много по-тежко от махмурлъка. Хамакът е кофти за спане, да.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 30 Яну 2020, 20:47

Другият филм, за Корфу.
За разстрела на френските пленници въпреки условията на мирното споразумение в Неапол съм чел. За влизането в Рим не бях.
В интерес на истината, Нелсън ако не се е занимавал с десанти като при Тенерифе, щял е да си запази ръката.
Та Дрейк е поръчвал десанта на сушата на хора като Томас Баскервил и генерал Карлайл, като адмирал не се е врял..
Така, че Ушаков правилно командва от кораба...

https://youtu.be/Z3p58Z2zqZo

Отговори