ЛитератураИнтересно за четене

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Интересно за четене

Мнение от pnp5q » 16 Юни 2022, 21:18

Чета си аз "Възходът на парите" от проф. Нийл Фергюсън - за историята на финансите - първите кредити, банки, облигации, акции - сега съм на застраховането. Малко много хвалби има колко работи се били появили първо в Англия, ама той си е оттам - шотландец.

Не щеш ли, попадам на таз подробност: "В средата на 70те години на миналия (ХХ - бел.моя) век без средно образование оставали две трети от англичаните :shock: - срещу един на всеки десет японци." И-и тука се сещам, че известната песен на Пинк Флойд срещу образованието - е от 1979та...

Но иначе книжката е интересна, препоръчвам за несведущи - за по-напреднали може да се окаже тривиална.

Аватар
Bushman
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bushman » 16 Юни 2022, 22:55

Ако на някой му се чете на руски...

http://accidont.ru/memo/ChNPP.pdf

Авторът на тази книга е бил най-старшият на Блок 4 на Чернобилската АЕЦ на 26 април 1986, по време на аварията.
Неговата версия се разминава с официалната...
Excellent! Steven is my name!

Победа за нами!! Крым наш! Кругом враги! Нас окружили! Потери нет! Ни шагу назад! Своих не бросаем. Паники нет. Нечего жрать. Все пропало. Нам пиздец... Можем повторить!!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юни 2022, 23:48

pnp5q написа:
16 Юни 2022, 21:18
Чета си аз "Възходът на парите" от проф. Нийл Фергюсън - за историята на финансите - първите кредити, банки, облигации, акции - сега съм на застраховането. Малко много хвалби има колко работи се били появили първо в Англия, ама той си е оттам - шотландец.

Не щеш ли, попадам на таз подробност: "В средата на 70те години на миналия (ХХ - бел.моя) век без средно образование оставали две трети от англичаните :shock: - срещу един на всеки десет японци." И-и тука се сещам, че известната песен на Пинк Флойд срещу образованието - е от 1979та...

Но иначе книжката е интересна, препоръчвам за несведущи - за по-напреднали може да се окаже тривиална.
Виж, не е за чудене. Има различни образователни системи и различни изисквания за да се считаш за "завършил средно образование".

Примерно:

България - с поне средно образование са 75% от населението, но между 1965 и 2008 г. матури няма. Достатъчно е да завършиш 12-и клас.
С висше образование са 33% от населението.

Израел - средно образование имат 61%, матури има.
С висше образование са 46% от населението.

Британия е била елитарна...
“Thanks to the Russian warship, we now have the precise geographic location of the Hui.”

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 17 Юни 2022, 01:48

В България средата на 90-те беше по-специфично. Имаше матури, но отличниците бяха освободени. Кръгла 6-ца по Български, Математика и там каквото още имаше, се пренасяше директно в дипломата. За останалите имаше матури. Или пък, дали не беше от 5-ца нагоре?

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 17 Юни 2022, 05:37

За протокол:
80-те и преди това, си имаше матури, освободени бяха 5-ци и 6-ци.
"Киев покръсти Русия. Киев ще я опее!"
Драгомир Янков
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Аватар
Bushman
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bushman » 17 Юни 2022, 08:51

85-та завърших средното, пълен отличник бях и пак правих матура по български. Даже помня, че писах за поемата Септември на Гео Милев, за някакеи хулигани, профани и глигани... Голяма дивотия беше. С други думи: не, не е интересна за четене!
Excellent! Steven is my name!

Победа за нами!! Крым наш! Кругом враги! Нас окружили! Потери нет! Ни шагу назад! Своих не бросаем. Паники нет. Нечего жрать. Все пропало. Нам пиздец... Можем повторить!!

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 17 Юни 2022, 09:02

Bushman написа:
16 Юни 2022, 22:55
Ако на някой му се чете на руски...

http://accidont.ru/memo/ChNPP.pdf

Авторът на тази книга е бил най-старшият на Блок 4 на Чернобилската АЕЦ на 26 април 1986, по време на аварията.
Неговата версия се разминава с официалната...
https://www.fenixforum.net/viewtopic.php?f=35&t=781

The USSR is still collapsing before our very eyes

Parasha delenda est

Отговори