
И най-нагло наследниците на БКП-то днес се оплакват, че демокрацията опростачила хората и младите били много вулгарни и невъзпитани.

Модератор: Ksantip
https://conservative.bg/falshivoto-chuv ... redi-1989/Често пъти, независимо дали в политически или битов контекст, се случва да чуваме реплики като „По времето на комунизма беше спокойно за хората“, „При Тодор Живков нямаше престъпност“ и станалата печално известна проекция „Демокрацията ни отне много“, към което по мнението на носталгиците можем да съотнесем и по тяхно мнение съществувалото чувство за сигурност. Нещо, което отново по тяхно мнение напълно отсъства сега, безвъзвратно потънало с онази Атлантида, в която те влагат времето на развития живковизъм. Това отношение може да бъде съотнесено както към определени групи в България, така и в бившите съветски републики, а темата на настоящата статия кореспондира с това – престъпността в страни от бившия Източен блок, които днес някои се опитват да ни представят като някаква Аркадия на сигурността.
https://clubz.bg/135790Тази история е много лична. В нея за първи път научих на практика, а не на теория какво е “номенклатура”. Не бях и чувал още за "Новата класа".
...
- Ето, това е номенклатурата - каза юристът. - Като дадат акт 16 на някой нов ведомствен блок, отваряме този списък и гледаме име по име отгоре надолу - задоволени ли са. Ако някой не е, дава му се. Докъдето стигнат. Ти знаеш ли къде си?
Обърна и последната страница.
- Никъде.
- Точно така. Но ще кажа, че си нуждаещ се. Ще видим. Трябва да чакаш.
Специално относно почивките на морето - почти всяко предприятие имаше "ведомствени бунгала", тъй че реалният брой изкарали по две седмици на морето всяко лято е много пъти по-голям от отчета на почивните домове.Пресиян написа: ↑07 Май 2023, 17:15Според Статистически годишник на България с данни за 1989г. през 1989г. в България в почивни домове на морето са почивали само 421 702 души, а общият брой на леглата през 1989г. в почивните домове на морето в България е бил само 69 413.
Следователно през 1989г. само около 5 % от хората в България са почивали в почивни домове на морето в България.
Не съм съгласен с мнението, че почти всяко предприятие предприятие е имало на морето бунгала. Доста предприятия не са имали бунгала на морето.pnp5q написа: ↑07 Май 2023, 20:23Специално относно почивките на морето - почти всяко предприятие имаше "ведомствени бунгала", тъй че реалният брой изкарали по две седмици на морето всяко лято е много пъти по-голям от отчета на почивните домове.Пресиян написа: ↑07 Май 2023, 17:15Според Статистически годишник на България с данни за 1989г. през 1989г. в България в почивни домове на морето са почивали само 421 702 души, а общият брой на леглата през 1989г. в почивните домове на морето в България е бил само 69 413.
Следователно през 1989г. само около 5 % от хората в България са почивали в почивни домове на морето в България.
И евентуално само в почивната база се срещаха бунгала. А много от тях се водеха в къмпинги! Освен това е абсолютно некоректно да се изчислява процента почивали на морето само от броя на леглобазата на почивните станции - сума ти години сме ходили на частни квартири. Някои бяха съвсем частно-частни - стая в семейна къща на два етажа, други - в свободни апартаменти в блокчета край плажа - но при това се полагаха купони за храна в някой стол наблизо.
https://clubz.bg/136385Надписи с такъв текст да бъдат поставяни на фасадите или на друго видно място във всички сгради на държавни органи, териториалните им звена, органите за местно самоуправление, културни институции, образователни центрове, училища и университети, предвиждат поправки в Закона за обявяване на комунистическия режим в България за престъпен.
...
Предвижда се глоба за неизпълнение на разпореждането за ръководителите на съответните институции в размер на една месечна заплата. А при повторно и последващи нарушения глобата се удвоява.
Сред мотивите си вносителите изтъкват, че 33 години след падането на комунистическия режим и 22 след приемането на закона процесът на декомунизация у нас не е приключил.
Точно така - да напиша за трети път - за бунгала говоря. Освен това /сега се сещам/, липсват и къмпингите - в това число и опцията да отидеш там със "собствена" палатка - такива можеше да се вземат "за почивката/излета" от регионалните туристически дружества, в т.ч. ведомствените.
В пренебрежимостта на бройката силно се съмнявам, особено като се вземе предвид, че във вътрешността на страната е разпространено и едно явление, наречено "туристическа спалня". Впрочем, сега се сещам, че вузовете имаха в нарочени села по няколко бунгалца, които се водеха "лагер" - та имаше варианти и само децата да видят море /с няколко възрастни ръководители, напр.студенти по педагогика/. В някои къмпинги се предлагаха палатки от къмпинга - с походни легла вътре. Освен това класическата "леглова база" на почивните домове често включваше походно легло или разтегателен фотьойл за детето - дор до младша тийнейджърска възраст, тъй че броя легла даже в станциите със сигурност не е равен на броя почивали. А това, че частните квартири са били най-скъпата опция просто не е вярно - доколкото съм чувала, най-скъпата опция са били хотелите.koko написа: ↑09 Май 2023, 15:52Бунгалата, като леглова база бяха пренебрежима малко спрямо почивните станции и на морети и изцяло в страната.
В къмпингите се ходеше само със собствена палатка и останалия инвентар, но и те не бяха много и в тях преобладаваха соц. туристите - чехи, словаци, поляци и тук-там унгарци и гдр-ейци. Поне по южното черноморие - къмпингите Лес, Юг, Корал и т.н.
Третата (и най скъпата) опция бяха частните квартири, които не бяха по джоба на всеки.
Гледам, че си от Бургас. Дали имаш инфо за това колко българи през соца са почивали в хотел в Слънчев Бряг?
Не, честно казано нямам никаква инф.
Капацитетът на хотелите в Сл.бряг по времето на развития соц ако не ме лъже паметта беше 32,000 човека.
koko написа: ↑09 Май 2023, 18:21Очевидно не си бил роден или си бил твърде малък за да помниш какво беше преди 1989-та. От тук от там си чул разни неща и в представите ти е микс от истини, полуистини и откровено неверни неща. Поразпитай по възможнаст разни (с различен социален статус по онова време) хора на възраст поне 60+, а най-добре 70+ или дори 80+ години (ако са все още са с акъла си) и ще ти се очертае по-друга картина.
Дискусията тръгна от почивка на море. Думите "море", "българин" и "хотел" през соца не можеха да се сложат в едно изречение, особено ако става въпрос за хотелите по морските ни курорти.
Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани