Симулации и обсъждане на сценарииSkynet против съвременна авиация и ПВО

Модератор: Ksantip

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Skynet против съвременна авиация и ПВО

Мнение от Bruchpilot » 05 Сеп 2022, 19:20

Sharana написа:
05 Сеп 2022, 18:11
Аз бях предложил +4 (20 / 24 вместо 16 / 20) като балансна мятка щом минаваме на 5то поколение стелт към тежък 4++ към "лек" :mrgreen:
Но и 16 би трябвало да са ОК предполагам.
Ок, обаче днес като ги погледнах - ракетите им имат по-голям обсег от радарите, де факто не могат да ги използват :o При тази ситуация оставяме ли ги?
Големите дрони имат ELINT, та излишно ще дублираме без да е нужно, а нищо друго полезно няма да мога да правят.
Ок, отпадат.
Акинчито също има SAR, както и другия голям турски. Те даже полските Байрактари ще имат модул със SAR радар вместо оптика, когато се налага (по 2 във всяка система от 6 дрона). Та както и да го въртиш си е нужно нещо, което повишава ефективността - по-малките дрони ще идентифицират и удрят ако е поразчистено откъм ПВО.
А компа ти няма да изпуши спокойно, процесора вижда много зор, когато има много РЛС и трябва да им изчислява на всичките LoS постоянно и да смята дали виждат нещо или не. С наземните "статисти" не се затормозява толкова, а ако ще са наистина само в ролята на мишени направо ги направи отделна страна и я сложи на "blind"" - така никакъв ресурс няма да хаби да ги смята.
Ок, междувремнно мини теста показа, че радара на Су-35 и без това виджа и паплачта на земята, та няма какво да се пазя.
Ами заменяма ударната авиация с дрони все пак - някой ще трябва да удря целите в дълбочина (артилерия примерно + по-дълбоките) + да тормози ПВОто, а на по-късен етап ако всичко се развива добре може даже и летищата да тормози ако ПВОто там по някое време "все" :mrgreen:
Акинчитата и другия тежък турски са единствените, които ще носят нещо по-голямо от 50кг бомба (по 2 или даже 4 турски JDAM не помня можеха да мъкнат) - все някой трябва да удря и по-"твърдите" цели (след като армейското ПВО се подави), J-10 ще са заети с В-В задачи. Също така ако е безопасно някъде над фронта могат да изпарят цяла танкова рота с джепането, което носят за разлика от по-малките.
Тук малко не схващам - моята идея беше на първо време Аканджъ да мятат ракети СОМ от далеч по летища, мостове и т.н., докато СН-3 и СН-4 удрят танковете. Ти имаш предвид направо да влизат навътре с бомби ли?
За летищата се разбрахме Фатехи - кои точно вече зависи от необходимостта (да стигат летищата). За щабовете също, но за РСЗОто си трябват най-малкото полеви складове с муниции. които да са по-изнесени. А и след като заменяме авиацията с дрони и РСЗО, то ще работят и по "статистите" или най-малкото армейското ПВО.
Я раздуй как става това със снабдяването от полевите складове - аз мързелашки само слагам да батареята "generic magazine" с каквото ми трябва джепане. Освен това на мини теста излезе бъг - Фатех презарежда моментално и съответно изстрелва балистичните ракети като Град :lol: Трябва да помслим за нещо друго.
Единственото ми опасение е, че ако РСЗО-то работи по SEAD ще е направо едностранно - ПВО-то със сигурност ще започне да гърми по МиГ-19, веднага ще "светне" и после чау-бау! Ще трябва да заложа доста повечко БУК-ове :mrgreen:
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 05 Сеп 2022, 20:21

Bruchpilot написа:
05 Сеп 2022, 19:20
Ок, обаче днес като ги погледнах - ракетите им имат по-голям обсег от радарите, де факто не могат да ги използват :o При тази ситуация оставяме ли ги?
- по-големия NEZ си е по-голям NEZ, все пак ще са въздушни боеве между изтребители
- наземни (мобилни) РЛС няма ли да има или РТВ са зачеркнати и самолетите да се оправят?
- аз вчера попитах как сме с бюджета, относно "малките" китайски ДРЛО
Bruchpilot написа:
Тук малко не схващам - моята идея беше на първо време Аканджъ да мятат ракети СОМ от далеч по летища, мостове и т.н., докато СН-3 и СН-4 удрят танковете. Ти имаш предвид направо да влизат навътре с бомби ли?
Без да съм видял сценария (дистанции, конфигурация, сили) и аз само соча с пръст в небето.
Иначе първо време всички работи около фронтовата линия, осовно с цел подавяне на армейското ПВО. На следващия етап вече част остават с малките по фронтовата линия да помагат в изтребването, останалите "големи" обаче трябва да използват дупките в ПВОто, за да се проврат по-дълбоко по тиловете - все пак това им е задачата след като ще са ерзац за ударна авиация, която би работила в тила.
Bruchpilot написа:
Я раздуй как става това със снабдяването от полевите складове - аз мързелашки само слагам да батареята "generic magazine" с каквото ми трябва джепане. Освен това на мини теста излезе бъг - Фатех презарежда моментално и съответно изстрелва балистичните ракети като Град :lol: Трябва да помслим за нещо друго.
Те са "еднократни" и нямат друг Mount, който да предполага презареждане за X или Y часове. Затова ако искаш да ги презареждиш по времето на сценария ставаш креативен с LUAта ... или просто веднъж на 12ч примерно ръчно чрез едитора им попълваш боезапаса.
Ако ги вържеш в друпа към някой склад става РСЗО да :mrgreen:
Bruchpilot написа:
Единственото ми опасение е, че ако РСЗО-то работи по SEAD ще е направо едностранно - ПВО-то със сигурност ще започне да гърми по МиГ-19, веднага ще "светне" и после чау-бау! Ще трябва да заложа доста повечко БУК-ове :mrgreen:
Чисто финансово така или иначе сме едностранно - за цената на Бук-вете можем да купим толкова дрони, че зенитните ракети няма да им стигнат и половината да свалят. Едностранно е доста относително.
Бук-М1 хич не са правени за тия зергове, които ще им се стоварят на главите. Но то това е им и проблема на армейското ПВО.
За да дадат достоен отпор към сегашните 3 Бук-М1 (всеки по 3те ПУ предполагам) сложи още 2 модерни Бук-М3, там и с радарите и с количеството ракети е много по-съвременно.
Само не ми забравяй поръчаните CH-6 в SEAD изпълнение :twisted: , че ПРР на дрони само китайците за сега са пробвали да качват. макар да е много перспективо направление (и на опита в Украйна според мен ще стане даже още по-актуално).

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 05 Сеп 2022, 21:23

Sharana написа:
05 Сеп 2022, 20:21
- по-големия NEZ си е по-голям NEZ, все пак ще са въздушни боеве между изтребители
- наземни (мобилни) РЛС няма ли да има или РТВ са зачеркнати и самолетите да се оправят?
- аз вчера попитах как сме с бюджета, относно "малките" китайски ДРЛО
РТВ не съм ги зачерквал, там са си :D
Без да съм видял сценария (дистанции, конфигурация, сили) и аз само соча с пръст в небето.
Иначе първо време всички работи около фронтовата линия, осовно с цел подавяне на армейското ПВО. На следващия етап вече част остават с малките по фронтовата линия да помагат в изтребването, останалите "големи" обаче трябва да използват дупките в ПВОто, за да се проврат по-дълбоко по тиловете - все пак това им е задачата след като ще са ерзац за ударна авиация, която би работила в тила.
Ако искаш мога да ти го изпратя на мейла да го погледнеш.
Те са "еднократни" и нямат друг Mount, който да предполага презареждане за X или Y часове. Затова ако искаш да ги презареждиш по времето на сценария ставаш креативен с LUAта ... или просто веднъж на 12ч примерно ръчно чрез едитора им попълваш боезапаса.
Ако ги вържеш в друпа към някой склад става РСЗО да :mrgreen:
Някои презареждат за реалистично време - 40 минути, час, два. Явно в случая ще е ръчно, че ме мързи да пиша и тествам...
Чисто финансово така или иначе сме едностранно - за цената на Бук-вете можем да купим толкова дрони, че зенитните ракети няма да им стигнат и половината да свалят. Едностранно е доста относително.
Бук-М1 хич не са правени за тия зергове, които ще им се стоварят на главите. Но то това е им и проблема на армейското ПВО.
За да дадат достоен отпор към сегашните 3 Бук-М1 (всеки по 3те ПУ предполагам) сложи още 2 модерни Бук-М3, там и с радарите и с количеството ракети е много по-съвременно.
Само не ми забравяй поръчаните CH-6 в SEAD изпълнение :twisted: , че ПРР на дрони само китайците за сега са пробвали да качват. макар да е много перспективо направление (и на опита в Украйна според мен ще стане даже още по-актуално).
Ок, това е решение - ще сложа два /или три/ нови БУК-а, но ще предвидим СН-6 и РСЗО.
Ревизирания списък:
- 24 бр. J-10С, 20 изправни, общо 960 млн. долара /Чичко Гугъл каза по 40 млн. на самолет/;
- Един комплекс, Херон ТП Ейтан, 3 дрона, 2 изправни, общо 100 млн. долара;
- Един комплекс GJ-11, 4 дрона, 3 изправни, общо 60 млн. долара;
- Два копмлекса СН-6, 8 дрона, 6 изправни, общо 150 млн. долара;
- Шестнадесет комплекса СН-3, 64 дрона, 48 изправни, общо 80 млн. долара;
- Дванадесет комплекса Мохаждер - 6, 48 дрона, 36 изправни, общо 72 млн. долара;
- Шест комплекса МиГ-19, 24 дрона, 18 изправни, общо 36 млн. долара;
- Шест комплекса Скан ийгъл /или да кажем иранското му копие :D/, 24 дрона, 18 изправни, общо 90 млн. долара;
- Четири комплекса Аканджъ, 16 дрона, 12 изправни, общо 300 млн. долара;
- Един NASAMS 3, общо 200 млн. долара;
- Един MANTIS, общо 60 млн. долара;
Всичко до момента - 2 млрд- и 108 милиона долара. Остават 582 млн. долара за РСЗО и други глезотийки. Евентуано малко повече, тъй като добавих още два БУК-а за Новострания.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 07 Сеп 2022, 09:59

Почти съм готов и обявявам последни "залагания". След кратък размисъл към силите на Дронистан добявям още два комплекса с по три изправни дрона Акънджъ, които целенасочено ще прикриват своите събратя по време на мисиите със смущения. Отделно шест Фатех 313 ще тормозят от време на време вражеските летища с балистични ракети.
Остава единствено да решим дали ще има далекобийно РСЗО, което да тормози ПВО-то и какво да е то - Т-300 Касирга WS-2, Екстра или нещо друго.
Като пари остават 432 милиона долара ;)

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Сеп 2022, 10:18

Официално съм готов и в близките дни мисля да започна патакламата :D
Ако @Sharana, @Amazon, @Archer, или някой друг има предложения, сега е момента!

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 08 Сеп 2022, 14:24

Първите 24/48 часа удряй само летищата с ракети и по специално горивните складове каквито и самолети прикрития да имаш като нямаш гориво не може да излетиш, ама не знам в тия игри дали има детайлна симулация на военно летище.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Сеп 2022, 17:21

Чак с горивни резервоари не съм се разправял, но да, в началото ударите ще са по летищата.

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 08 Сеп 2022, 18:32

Bruchpilot написа:
08 Сеп 2022, 17:21
Чак с горивни резервоари не съм се разправял, но да, в началото ударите ще са по летищата.
Ако си сложил Single Unit летища там няма какво да се удря - при късмет някой друг самолет ще хване.
Ако летищата са реални и импортнати от ДБто - там са групи с реални юнити, тоест има си и цистерни с гориво и тн. Теоретично можеш да ги оставиш без гориво, на практика това си е доста трудно - има и подземни резервоари + все някой камион ще се намери да дойде и да зареди няколко изтребителя. Та ако има разузнаване и целеуказание е по-добре да се бие по самолетите на стоянките - Новостранията, щом ще косплеят руснаците и те няма да са чували за укрития :roll:

Bruchpilot написа:
07 Сеп 2022, 09:59
Почти съм готов и обявявам последни "залагания". След кратък размисъл към силите на Дронистан добявям още два комплекса с по три изправни дрона Акънджъ, които целенасочено ще прикриват своите събратя по време на мисиите със смущения. Отделно шест Фатех 313 ще тормозят от време на време вражеските летища с балистични ракети.
Остава единствено да решим дали ще има далекобийно РСЗО, което да тормози ПВО-то и какво да е то - Т-300 Касирга WS-2, Екстра или нещо друго.
Като пари остават 432 милиона долара ;)
От този MANTIS ползва не виждам, ама никаква. За армейското ПВО бих се обърнал към евреите. Примерно Филипините купиха 3 батареи SPYDER-MR за 141 милиона и им ги доставиха миналата година. Айде 150 да кажем с малко повече боекомплект и инфлация или по 50 милиона на батарея (РЛС и 2 ПУ, както са си в ДБ). Та махни го мантиса и "купи" поне 4 (а още по-добре 5) Спайдъра - не са Бук-М3, но и пилотируемата авиация никой не е казал, че трябва да е в полигонни условия без ПВО (което иначе предполагам си го сложил само летищата да пази). Няколко батареи Спайдър е добре да са близо до хотспота.

С останалите пари РСЗО - турското в ДБ е с много стари ракети, та пак ще даваме пари да евреите - Линкс с ЕКСТРИ вземи.

Колкото до залаганията - идея си нямам AI доколко ще се оправи с дроните, та ми е сложно да си представя резултата, макар определено да имам предчувствие :mrgreen:
След това обаче би ми било интересно да направя нещо по-смислено с тях - AIто в защита така или иначе си се оправя прилично, там няма кой знае какво.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Сеп 2022, 19:07

Sharana написа:
08 Сеп 2022, 18:32
Ако си сложил Single Unit летища там няма какво да се удря - при късмет някой друг самолет ще хване.
Ако летищата са реални и импортнати от ДБто - там са групи с реални юнити, тоест има си и цистерни с гориво и тн. Теоретично можеш да ги оставиш без гориво, на практика това си е доста трудно - има и подземни резервоари + все някой камион ще се намери да дойде и да зареди няколко изтребителя. Та ако има разузнаване и целеуказание е по-добре да се бие по самолетите на стоянките - Новостранията, щом ще косплеят руснаците и те няма да са чували за укрития :roll:
Атакуеми са естествено, сума ти време загубих да ги правя :D
От този MANTIS ползва не виждам, ама никаква. За армейското ПВО бих се обърнал към евреите. Примерно Филипините купиха 3 батареи SPYDER-MR за 141 милиона и им ги доставиха миналата година. Айде 150 да кажем с малко повече боекомплект и инфлация или по 50 милиона на батарея (РЛС и 2 ПУ, както са си в ДБ). Та махни го мантиса и "купи" поне 4 (а още по-добре 5) Спайдъра - не са Бук-М3, но и пилотируемата авиация никой не е казал, че трябва да е в полигонни условия без ПВО (което иначе предполагам си го сложил само летищата да пази). Няколко батареи Спайдър е добре да са близо до хотспота.

С останалите пари РСЗО - турското в ДБ е с много стари ракети, та пак ще даваме пари да евреите - Линкс с ЕКСТРИ вземи.

Колкото до залаганията - идея си нямам AI доколко ще се оправи с дроните, та ми е сложно да си представя резултата, макар определено да имам предчувствие :mrgreen:
След това обаче би ми било интересно да направя нещо по-смислено с тях - AIто в защита така или иначе си се оправя прилично, там няма кой знае какво.
Ок, ще махна MANTIS-а /въпреки, че ми е интересно как действа против крилати ракети/ и вместо него ще сложа пет батареи Спайдър да вярдят основните цели. Освен тях добявям и две полу-батареи Линкс с Екстра, които целенасочено ще тормозят БУК-овете.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 08 Сеп 2022, 20:01

Ок, ще махна MANTIS-а /въпреки, че ми е интересно как действа против крилати ракети/ и вместо него ще сложа пет батареи Спайдър да вярдят основните цели. Освен тях добявям и две полу-батареи Линкс с Екстра, които целенасочено ще тормозят БУК-овете.
И на чен ми беше любопитно как съвременна артилерийска система би се представила, като “point-defence” с AHEAD. За това го предложих. Бих предложил, като взимаш Spyder внимавай да заредиш основно от ракетите с активно радарно насочване. Защото стандартно вероятно ще дойдат с Питон, която не е ясно каква ефективност има заложена срещу КР и то в предната полусфера. Това все пак е ракета с топлинно насочване.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Сеп 2022, 20:57

Amazon написа:
08 Сеп 2022, 20:01
И на чен ми беше любопитно как съвременна артилерийска система би се представила, като “point-defence” с AHEAD. За това го предложих. Бих предложил, като взимаш Spyder внимавай да заредиш основно от ракетите с активно радарно насочване. Защото стандартно вероятно ще дойдат с Питон, която не е ясно каква ефективност има заложена срещу КР и то в предната полусфера. Това все пак е ракета с топлинно насочване.
Ще я видим друг път :) А Спайдера е от този със смесените ракети, не са само Питон.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 08 Сеп 2022, 22:20

има и подземни резервоари + все някой камион ще се намери да дойде и да зареди няколко изтребителя.
Подземните горивни резервоари не са чак толкова дълбоко навътре като иракски бункер, за камиони и цистерни късмет един Су-35 например мъкне 9 тона гориво за китайските не знам ама ще е към 5-6 тона на J-10 например.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 10 Сеп 2022, 11:59

Реших най-после днес да започна. Всъщност се кумех дали да не е вчера вечерта, но с тези украински офанзиви, кое да следя по-напред :mrgreen:
Малко след началото на "бойните действия" двете страни вдигат във въздуха изтребители, които да охраняват въздушното пространство. Малко по-късно излитат ударите вертолети на Новострания и първите дрони за смущения на Дронистан:
Изображение
Изображение
Двадесетина минути по-късно Ми-28 дават първия изстрел по наземните сили на Дронистан:
Изображение
Отговорът е почти незабавен - батареята Спайдер започва да обстрелва вертолетите на максимална дистанция:
Изображение
Въпреки, че успява да избетне няколко ракети, скоро първият вертолет е свален:
Изображение
Малко по-късно ще го последва и втория, но не и преди да нанесе още няколко удара по наземните цели. Междурвеменно новостранските Су-34 се вдигат във въздуха и започват да изстрелват първия залп крилати ракети:
Изображение
Следва да се отбележи че чудо-юдо радарите на патрулиращите Су-35 правят чудеса за разузнаването - в благодарение на тях почти веднага са открити две дронистански полеви летища, киото моментално са включени в списъка с цели...
Преди да паднат вертолетите успяват да забележат един от дроните и Су-35 се насочват натам с явни намерения да го свалят. Лошото е, че и дронистанските са наблизо и J-10C не спят. Оформя се бой в който китайските изтребители изненадващо имат предимство и стрелят първи. Междувременно втората група вертолети /северната/ необезпокоявана от нищо обработва наземните цели /вижда се малко на видеото/:
https://www.youtube.com/watch?v=LLk47B_G96I
Първите победи в чисто въздушната схватка са Дронистан! Само не ме питайте защо видеото излезе в такова лайняно качество...
След като се саморазправят със Су-35, J-10C нападат и тъкмо излитащата втора група вертолети, като свалят единия. На заден план се вижда как китайските противорадарни ракети отнасят един 9С36:
Изображение
Обаче дронистанските самолети са навлезли твърде оптимистично и БУК-овете започват да ги обстрелват:
Изображение
Ракети хвърчат наляво и надясно, но някак си J-10C се измъкват без загуби...
Изображение
Започват да пристигат над целите и първите крилати ракети. Спайдерите се бранят сравнително успешно, само няколко достигат целите си:
Изображение
Настава повсеместна патаклама, когато и втората вълна крилати ракети навлиза. В крайна сметка част от полевите щабове и едното предно летище отнасят някои удари - унищожени са няколко антени и един дрон. СН-6 също не стоят без работа, тук унищожават поредния радар:
Изображение
Следва още една патаклама между втората излетяла двойка Су-35 и J-10C, която не успях да заснема поради многото ставащи едновременно неща - новостранските изтребители клъвват на примамката МиГ-19, свалят го, но в същото време са унищожени без дари да разберат от къде им идва. През цялото това време Ми-28 непрестанно нападат наземните цели и въпреки, че понясат големи загуби от Спайдерите и J-10C нанасят и сериозни поражения...
Към 06:00 часа местно време настава временно затишие, но скоро ще започнат да излитат Су-25 и ударните дрони, съответно отново градуса ще се вдигне :D

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 10 Сеп 2022, 16:36

В този момент екстрите се включват в боя и започват да бълват ракети по ПВО-то със съответния резултат. С приближаването на Су-25 започва и нова патаклама. Двойка J-10C незнайно защо оказала се... да не използвам нецензурни изрази - там където не трябва, ги напада. Сваля единия, но се набутва при оцелелия БУК. Това им коства един самолет, другия го бутат в последствие приближаващите се Су-30.
https://www.youtube.com/watch?v=5CYCYbFSB20
Най-после и ударните дрони успяват да допълзят до фронта и да си открият цели, съответно започват да ги атакуват:
Изображение

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 10 Сеп 2022, 17:33

В патакламата за малко да пропусна атаката с ракетите Фатех:
Изображение
Дали заради смущения или нещо друго С-400 започва да ги обстрелва късно и повечето удрят летищата:
Изображение
За щастие на Новострания само един бункер с муниции е повреден. А междувременно се оказа, че новостранските удари с крилати ракети са били много успешни - даже малкото улучили ракети са издумкали една камара дрони още на летищата...
Малко по-късно излетялата нова двойка Су-35, подлъгана от поредния МиГ-19, решава да си пробва късмета с разчистване на въздушното пространство над "фронтовата" линия, попътно прикривайки двойка Су-25:
https://www.youtube.com/watch?v=3hynjNdygZw
Този път имат късмет и успяват да свалят една камара дрони. Обаче това предизвиква поредната въздушна битка:
https://www.youtube.com/watch?v=_a-dS_tirTY
В крайна сметка Новострания губи един Су-35 и един Су-30, Дронистан един J-10C и няколко дрона. По-лошото е, че загубените дрони са от летището, което вече е ударено и от крилатите ракети. Бавно започва да се очертава недостиг на летящи косачки в източната част :D

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 11 Сеп 2022, 13:56

Около половин час след горния бой, започват да излитат групите Акънджъ и да изстрелват крилатите ракети СОМ:
Изображение
Тъй като войсковото ПВО вече доста е поометено от СН-6 и Линксовете, ракетите достигат безпрепяствено до един от новостранските щабове /моткащите са наблизо Су-30 също не ги засичат:
Изображение
Щабът го отнася геройски и бележим първа "стратегическа" цел унищожена от Дронистан. Междувременно СН-3 започват да излатат по-масово и да нанасян поражения по танкове, БТР-и и прочее, като постепенно изравняват резултата, в който Новострания поведе с първоначалните успехи на Ми-28 /естествено подплатени и със загуби/. Су-25 също работят, но тотално неуспешно за момента. На поредната им мисия ескортиращите ги Су-30 се примамват по един МиГ-19 и отново се завързва бой. Тези МиГ-19 се оказаха голямо попадение - направо им налитат като мухи на мед, до момента буквално са предизвикали всичките въдушни боеве. Със съответния пасив от тези боеве също, трябва да отбележа - трите загубени J-10С.
Су-тата успяват да свалят МиГ-а, както и няколко дрона, които засичат след като се приближават плътно до "фронта", но малко по-късно естествено попадат под ударите на J-10С:
Изображение
Губят един самолет, но поне успяват да отвлекат вниманието от Су-25, които не че имат особен късмет де - и двата падат от Стингъри...
Следва малко затишие в които Аканджъ дават залп крилати ракети по едната от предните хеликоптерни площадки и унищожават няколко вертолетя на земята. Въпреки загубите, все повече СН-3 "висят над фронта" унищожавайки техника. Дори С-400 се включва няколко пъти с далечни изстрели по разни дрони, но редвид голямото разстояние за сега неуспешно.
След първоначалната патаклама, около 08:00 часа местно време настава малко по-голямо затишие - оцелелите самлолети на Новострания се превъоръжават, а в Дронистан попълват дупките в бойния ред на дроните. Най-интересното за следващия час се очертава да е атаката на група Аканджъ, които се готвят да изстрелят залп ракети СОМ по централното летище на Новострания. Предвид, че залпът няма да е многоброен, а летището се защитава от Панцир и С-400 не би трябвало да се очаква успех, но знае ли човек :)

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 13 Сеп 2022, 14:02

В следващите близо два часа не се случва нищо особено, освен че ударните дрони се вдигат на рояци и на доста разчистения терен започват да свирепстват:
Изображение
Прав се оказа обаче Шарана, че СН-3 малко и евтинко, но когато има свобода на действие трябва нещо по-голямо, които да носи повече муниции. Малките дрони с тези две пиратки, кoито носят - бум, бум и хайде обратно, няколко часа презареждане.
Към 11:20 часа местно време настава малко раздвижване. Естествено патрула Су-30 се юрва да гони шляещия се МиГ-19 и го сваля с една ракета:
Изображение
Приближавайки се обаче успяват да открият още два контакта и започват да ги преследват. Очертава се нова схватка с J-10C!

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 13 Сеп 2022, 20:45

Естествано схватката се материализира, докато Су-30 гонят михаля:
Изображение
За щастие успяват да избегнат тези ракети. Междувременно Су-34 излитат и започват да изстрелват крилати ракети:
Изображение
Изглежда, че Су-30 ще се измъкнат невредими, но при започналото си изтегляне са застигнати:
Изображение
Малко по-късно са само горящи петна в пустинята. Десет минути след това крилатите ракети започват да достигат целите си без въобще да са засечени от някого:
Изображение
Два щаба и единият от мостовете са практически унищожени...
След още десет минути дронистанският залп от балистични ракети Фатех наближава авиобаза Н2. С-400 този път започва да ги обстрелва по-от далеч:
Изображение
Но не успява да свали всички бойни глави и авиобазата отново е ударена. Една стоянка и два укрития са улучени, но за щастие стоянката е празна а укритията издържат на удара и двата Су-25 намиращи се в тях остават невредими.
В 14:26 часа местно време е ред на дроните Аканджъ да дадат залп от крилати ракети СОМ:
Изображение
Макар, че е с включен радар С-400 отново ги забелязва късно:
Изображение
Въпреки това с масирана стрелба успява да свали и осемте ракети преди да достигнат авиобазата. Този рунд на размяна на крилати ракети е еднозначно в полза на Новострания.
Тъй като са изминали повече от осем часа от началото на "боевете" ще направя рекапитулация:
Като начало - голямо меле стана и то още в началото. Мисиите нарочно бяха разнесени във времето с идеята такова нещо да не става, но уви. Примамките МиГ-19 се оказаха изненадващо ефективтни - поне по моя идея трябваше да служат за привличане на огъня на ПВО-то, а се оказа, че привличат изтребителите много повече. Съответно те им налитаха като мухи на мед и се набутваха под огъня на всичко възможно. Погледнато от друга гледна точка пък може да се каже, че примамките са си свършили работата идеално :lol:
Спайдърите свършиха голяма работа против вертолетите и Су-25. Фактът, че портив тях нямаше нищо с противорадарни ракети подписа смъртната присъда на една камара машини. И докато вертолетите поне успяха да унищожат доста наземна техника, Су-25 буквално нощо не направиха...
"Войсковото" ПВО очаквано отнесе боя - противорадарните ракети и Екстрите не простиха никому.
Без някаква защита от крилати ракети не става - ако няма нарочна защита "стратегическите обекти" го отнасят здравата.
Също така, да набуташ една камара дрони на полево летище е голяма работа :D Две или три ракети стигнаха до тях, избиха на земята сума ти дрони. Трябва или да са на големите, защитени летища или да са съвсем разпръснати - по няколко на полево летище.
Това ми хрумва на първо време. Искате ли да продължавам, про положение, че Новострания остана почти без авиация и за напред се очакват само Карабахски кадри, как дрони свирепстват над наземната техника?

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Сеп 2022, 20:57

NASAMS нали трябваше да пазят летищата - за тяхната ефективност против КР май не видях нищо.
А това, че не е добре да измислени летища до фронта да се събират зергове е ясно.

Интересно би ми било да разкажеш малко по-подробно за войсковото ПВО и дроните срещу него, които го тормозиха с ПРР. Конкретно Бук-М3 как се чувстваше в уж перспективна ситуация, която го очаква в най-скоро бъдеще.

А иначе началото ми наистина ми се видя твърде хаотично, ясно че не е било планирано. Очаквах пускове на КР отдалеч и почти без въздуши битки, само отстрел на пределни дистанции целите на бойната зона - поне докато ПВОтата не поприключат ракетите.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 13 Сеп 2022, 21:07

Sharana написа:
13 Сеп 2022, 20:57
NASAMS нали трябваше да пазят летищата - за тяхната ефективност против КР май не видях нищо.
Пазеше основата авиобаза, а нея не знам защо така и не я нападнаха. Единия унищожен мост беше сравнително на близо до нея, но ракетите така и не "светнаха" на някой от радарите, съответно никой не стреля по тях.
Интересно би ми било да разкажеш малко по-подробно за войсковото ПВО и дроните срещу него, които го тормозиха с ПРР. Конкретно Бук-М3 как се чувстваше в уж перспективна ситуация, която го очаква в най-скоро бъдеще.
Ще се постаря утре малко по-подробно да напиша как се развиха нещата там.
А иначе началото ми наистина ми се видя твърде хаотично, ясно че не е било планирано. Очаквах пускове на КР отдалеч и почти без въздуши битки, само отстрел на пределни дистанции целите на бойната зона - поне докато ПВОтата не поприключат ракетите.
Това беше общо взето идеята. Обаче тия МиГ-19 :mrgreen: Понеже имат много по-голяма ЕОП от дроните, ги засичаха от далеч и се юрваха да ги гонят. Другото нещо, което имаше голям ефект бяха Спайдърите - направо разкулачиха Су-25. Вертолетите поне избягваха много ракети и преди да ги свалят унищожаваха по някой друг танк.

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 13 Сеп 2022, 22:09

Базата данни не е адекватна - новият ирански асортимент от последните години го няма, липсва даже Ababil/Qasef - неща, дето ги има от поне десетина години.
А Фатех-313 май трябваше да целят С-400, а не писти и стоянки. Дронистан имаха ли възможност да я локализират и обстрелят, вместо да пущат балистични ракети по предварително известни стационарни цели?

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 14 Сеп 2022, 11:08

vassiln написа:
13 Сеп 2022, 22:09
Базата данни не е адекватна - новият ирански асортимент от последните години го няма, липсва даже Ababil/Qasef - неща, дето ги има от поне десетина години.
Ами няма, добяват постепенно.
А Фатех-313 май трябваше да целят С-400, а не писти и стоянки. Дронистан имаха ли възможност да я локализират и обстрелят, вместо да пущат балистични ракети по предварително известни стационарни цели?
Нямаха такава възможност, комплексът беше на много километри в тила.
Понеже Шарана искаше да знае по-подробно за войсковото ПВО, първо малко разяснения. То си беше в обща система с останалите, демек и със С-400 и с изтребителите, единствено иглите разчитаха сами на себе си. Комплексите БУК М1 бяха разположени по-напред (но не прекалено - тъкмо покриваха техниката), а БУК М3 бяха по-назад, тъй като и обсегът им е по-голям. Най-назад бяха радарите, на тридесет-четиридесет, че и повече мили от "фронта". Те бяха четири броя (два включени и два изключени - резерва), като поне частично се прикриваха от комплексите БУК М3.
Първоначално никой не се занимаваше с тях, а и те бездействаха, тъй като ударните дрони още не бяха започнали да излитат. После във въздуха се вдигнаха СН-6 с противорадарните ракети и започнаха да обстрелват радарите един по един. За съжаление БУК М3 нищо не свалиха и радарите започнаха да си заминават. По това време стана и една от патакламите, когато двойка J-10C навлезе навътре, отвъд "фронта" на Новострания и един БУК М3 ги обстреля, въпреки, че май не успя да свали нито един. Самият той отнесе една ракета от СН-6, но пак без разултат.
По това време и разузнавателните дрони се бяха разпълзяли насам - натам и когато стреляха БУК-овете "светваха" и което е по-важно, оставаха под наблюдение.
Противорадарните дрони един по един унищожиха всички разположени близо до "фронта" радари и Новострания остана да разчита на тези С-400 и С-350, които обаче бяха доста далеч. После (учудващо по план) започнаха и мисиите с разузнавателни дрони, които навлизаха по-навътре в Новострания, те успяха да открият и държат под наблюдение и останалите до момента скрити БУК-ове. Когато се активираха мисиите на Линкса играта просто приключи - с по един залп започнаха да унищожават комплексите един по един, докато не ги издумкаха всичките. Те така и не успяха да свалят дори една ракета Екстра за да се защитят. И така фронтовото ПВО на Новострания остана за "виси" само на Иглите, като доста бързо се получи Карабах.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 14 Сеп 2022, 13:58

Защо не викате, че съм забравил най-важното - разултатите :)
Изображение
Изображение
Изображение

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 14 Сеп 2022, 14:31

Не са гръмнали чак толкова много "косачки" - очаквах повече на базата писанията ти.

А това с китайските J-10C беше интересно - на базата АФАР+по-далекобойни ракети В-В са си свършили работата. Да цели 64 ракети са намятали с ниско КПД, но в крайна сметка само 2 загуби - в другите случаи са си били камшика преди дистанцията да стане неудобно близка.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 14 Сеп 2022, 16:07

Даже основните загуби бяха на земята когато удариха две полеви летища, но не смятам, че са чак толкова малки.
И J-10C, и Спайдерите стреляха почти постоянно на пределна дистанция, от там и шансовете за успех не бяха много големи. Направи ми впечатление, че китайските изтребители добре се справят, когато имат радари с голям обхват за поддържка - ако бяха 1:1 със Су-35 ми се чини, че резултата щеше да е равен, да не е и по-зле. Радарите им са направо немощни в сравнение с руските.

Отговори