Междувоенен периодАдмирал Колчак

1919-1938
kramer
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Адмирал Колчак

Мнение от kramer » 28 Яну 2017, 20:39

E, Колчак е бил лоялен на англичаните, като на съюзници, морски офицер. До край. Бил е идеалист. Всъщност е бил политическа фигура.

Дроздовский? Бил е полеви командир, освен това генерал-щабен офицер. Преминал е през горнилото на ПСВ, накраяслужи като командир на 14-та пехотна дивизия /Драгомировската/. Извежда хората си от Румънския фронт по време на революцията и ги докарва в пълен състав до Дон, където се присъединява към Доброволческата армия на Деникин. Бил е аскет, лоялен монархист и храбър офицер.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Яну 2017, 04:36

Навремето бях чел много вдъхновяваща статия за генерал Барон Роман фон Унгерн-Щернберг, но не мога да я намеря. Неговата дивизия не само воюва срещу червените, но и разбива китайците и спасява Монголия от китайско нашествие. Монголски национален герой.
Проблема му е че е монархист, което естествено го поставя в конфликт с Колчак, който е с модерни възгледи и е републиканец.
Подобно на Колчак, Симеонов и още безброй други руски офицери, Щернберг е разстрелян от болшевишките чесъни. Ето този джентълмен:

Изображение

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 29 Яну 2017, 11:17

Често се спори кой е бил по-голяма откачалка, Семенов или Унгерн-Щернберг.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 29 Яну 2017, 11:19

Възхищението ти ти към Унгерн е малко неразбираемо. Да, забележителен е бил, но не бих го нарекъл герой. Този човек е бил психо. Патологично жесток и определено не със всичкия си. Чудно щеше да се впише в ИД.
Обикновено съм прав :lol:
За неудобни факти трябва да има наказания. Модератор Петя.
Разумните хора не се съмняват. Dinain

https://thornforum.net - ФОРУМЪТ НА THORN

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 29 Яну 2017, 11:21

kramer написа:
29 Яну 2017, 11:17
Често се спори кой е бил по-голяма откачалка, Семенов или Унгерн-Щернберг.
Семенов е просто жесток и безскрупулен. Унгерн е и луд.
Обикновено съм прав :lol:
За неудобни факти трябва да има наказания. Модератор Петя.
Разумните хора не се съмняват. Dinain

https://thornforum.net - ФОРУМЪТ НА THORN

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 29 Яну 2017, 11:21

Не съм съгласен с това, че Колчак е републиканец, по-скоро умерен монархист.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 29 Яну 2017, 14:21

kramer написа:
28 Яну 2017, 17:51
Ksantip написа:
26 Яну 2017, 12:52
ISTORIK написа:
25 Яну 2017, 22:24
А кой владее Транссибирската железопътна линия - белогвардейците или червеноармейците? И каква е "ролята" на тази жп линия по време на руско-японската война, на първата световна война и на гражданската война?
Контролира я Чешкия легион, който формално се подчинява на Колчак, но след разгрома му през лятото на 1919г., чехите се разбират с болшевиките да предадат адмирала като в замяна получат правото свободно да се изтеглят от Русия. Иначе линията се строи в периода 1891-1916г., но тъй като е положена само единична линия, капацитетът и е силно ограничен и снабдяването на руските войски в Манджурия през 1904-1905г. е трагично. Доколкото знам през Първата световна минават някакви доставки към Москва и Петербург, но не съм достатъчно запознат с този въпрос. Все пак ми се струва доста трудно Русия да бъде снабдявана от англичаните с кораби до Владивосток и оттам с влак по единичната линия.
За съжаление швейковете контролират ж.п. - то до Владивосток, превземат от съветите жепе станциите съвместно с местни бели. Целият им въоръжен от Русия военнопленнически корпус през 1918 овладявя линията, всъщност целта им е била жизненоопределяща - да се спасят от руските простори и през Владивосток да се върнат в Европа. Ми било е въпрос на оцеляване. Та за това на мечтаещите си за наденица и кнедли швейкове не им е пукало за Колчак и са го предали при първа възможност на съветите срещу зелен семафор за Владивосток.
В началото чехите са острието, което напредва по Волга, превземат Казан и Самара, но това е преди Колчак. След това минават на гарнизонна служба по линията защото им е омръзнало да се бият в тази чужда за тях война и искат единствено да бъдат прехвърлени на Западния фронт. Естествено е че се разбират с болшевиките - все пак алтернативата е да се бият из Сибир с червените и зелените за чужда кауза. Интересна е историята на чешкия бунт - точно са щели да ги прехвърлят към Владивосток, когато се случват редица стълкновения по линията и Троцки нарежда на червеногвардейците да обезоръжат чехите, но червените са слаби и неопитни и чехите ги смазват. После се поставят в услуга на есерското правителство в Самара, превземат Казан и пленяват златото.
И аз знам за Колчак, че е умерен монархист, но като цяло човекът не е бил политик. Създава му се образ на някакъв романтичен герой, но не ми сред любимците в гражданската война. Предпочитам Деникин (който също е слаб политик) и Врангел.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 29 Яну 2017, 15:49

На времето симпатизирах на Слашчев, един от най-ефективните командири на Деникин и Врангел, командващ Кримския корпус. През ПСВ служи в лейд-гвардейския Финландски полк като командир на рота и батальон. Нееднократно печели боеве и то срещу германската гвардия с лична храброст, предвождайки си пехотата с винтовка в щикова атака.
През Гражданската война атакува Перекоп през 1919г. и спасява Крим, после и десантира при Кириловка на брега на Азовско море. Бие се срещу Каховския плацдарм. Получава титлата Слащев-Кримский.
През 1921 г. се връща от емиграция от Константинопол в Москва в специалния вагон на Дзержински, за да преподава на червените командири в курсовете «Выстрел», където през 1929г. е застрелян от някакъв троцкист.

Преподавал [Слащёв] блестяще, на лекциях народу полно, и напряжение в аудитории было порой как в бою. Многие командиры—слушатели сами сражались с врангелевцами, в том числе и на подступах к Крыму, а бывший белогвардейский генерал не жалел ни язвительности, ни насмешки, разбирая ту или иную операцию наших войск.

— П. И. Батов. В походах и боях. — М., 1974. — С. 22.
Смерть[править | править вики-текст]

http://yandex.ru/clck/jsredir?from=yand ... 8343151961

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Мнение от General Lukov » 29 Яну 2017, 16:11

Днес обаче в Русия в подкрепа на Колчак се въздигат про-монархическите слоеве от населението, не толкова националистите. И аз смятам, че може да се нарече по-умерен монархист, но не и републиканец.

Отговори