Военноморски разделКаюткомпания

Модератори: Sharana, Amazon

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Каюткомпания

Мнение от Amazon » 29 Апр 2020, 00:55

Хубаво старо норвежко корабче. https://en.wikipedia.org/wiki/Christian_Radich

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Апр 2020, 01:01

Америко Веспучи

Изображение

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Май 2020, 04:43

Мисля да я капарирам тия дни, но събирам мнения:

https://www.youtube.com/watch?v=xC2PY4-TW9g

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 11 Май 2020, 07:55

Веднага се вижда, че клипчето е старо. Много смело пипа парапета :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 26 Юни 2020, 20:04

Интересна картинка откъде идват някой от мерните единици. Това са големините на буретата за алкохол, по които са се определяли митническите такси във ветроходната епоха. Виждат се “Тон” и “Барел/Варел”.

Изображение

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 29 Юни 2020, 17:17

Нещо любопитно - пенсиониран американски сонарен техник прави анализ с непрофесионална програма на аудиозапис правен по време на гмуркане край Бахамите. Чуват се интересни неща:
https://www.youtube.com/watch?v=as2QpSuGCc0
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 29 Юни 2020, 17:49

Нещо любопитно - пенсиониран американски сонарен техник прави анализ с непрофесионална програма на аудиозапис правен по време на гмуркане край Бахамите. Чуват се интересни неща:
Има ли начин как подводници да си комуникират под вода чрез сонар ?

Аватар
Сун Дзъ
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Сун Дзъ » 29 Юни 2020, 17:54

Не, ще си издадат местонахождението.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 20 Юли 2020, 23:33

Тъкмо чета спомените на един съветски командир на подводница, който през 1982 година е проникнал в базата на първите подводници клас "Охайо" и ми изникна един глупав въпрос - защо подходите към такива изключително важни бази не са направени изкуствено прекалено плитки за да може да влезе чужда подводница?

Аватар
vassiln
Редовен потребител

Мнение от vassiln » 21 Юли 2020, 00:57

Изображение
Сун Дзъ написа:
29 Юни 2020, 17:54
Не, ще си издадат местонахождението.
Има дори специален апарат, казва се хидрофон. В миналото се е ползвал, допускам, че и сега го има.
"Далеч съм от мисълта да отричам правото на палестинците на въоръжена борба, ... "
Dinain, 31-01-2006 г.:
http://forum.boinaslava.net/showthread. ... post141560

Lilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Lilov » 21 Юли 2020, 07:37

Bruchpilot написа:
20 Юли 2020, 23:33
Тъкмо чета спомените на един съветски командир на подводница, който през 1982 година е проникнал в базата на първите подводници клас "Охайо" и ми изникна един глупав въпрос - защо подходите към такива изключително важни бази не са направени изкуствено прекалено плитки за да може да влезе чужда подводница?
Може ли име на книгата, че звучи интересно?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 21 Юли 2020, 08:00

Bruchpilot написа:
20 Юли 2020, 23:33
Защото собствените подводници трябва да напускат базите тайно, без противника да ги засече. По тази причина се използват подвижни заграждения, например противоподводни мрежи.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 21 Юли 2020, 11:31

Кухулин написа:
21 Юли 2020, 08:00
Защото собствените подводници трябва да напускат базите тайно, без противника да ги засече. По тази причина се използват подвижни заграждения, например противоподводни мрежи.
Мерси, за тази част не се бях замислял.
Lilov написа:
21 Юли 2020, 07:37
Може ли име на книгата, че звучи интересно?
"Герои Бангора" от контраадмирал В.Я. Дудко. Но предупреждавам, че не е особено "ура-патриотична", честно са описани и мизериите.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 21 Юли 2020, 17:54

Бангор си е гнездото на осите. Нещо като Скапа-Флоу през ВСВ. :)

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 29 Юли 2020, 17:52

Спомени от първо лице на американски сонарен техник, по повод случка станала на руско учение през '80-те:
https://www.youtube.com/watch?v=MqVHN24W5EI

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Авг 2020, 15:59

Пак попаднах случайно на любопитно изявление - че в открити води атомните подводници безпроблемно се справяли с дизел-електрическите като ги държали на дистанция от над 10 километра, при това често с помощта на активен сонар. Така атомната подводница можела просто да надбяга торпедо пуснато от дизел-електрическата, докато обратното не можело да се случи. Някой чел ли е нещо подобно? Далеч съм от мисълта източника да си баламосва аудиторията...
Впрочем след може би 4-месечна пауза се хванах отново малко на СМО и направих един сценарий от края на 70-те, в който руски атомни подводници ще се опитват да пробият американска блокада южно от островите Шпицберген. Ако де получи добре, може даже и да го пусна във форума :)

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 12 Авг 2020, 12:46

Bruchpilot написа:
08 Авг 2020, 15:59
Пак попаднах случайно на любопитно изявление - че в открити води атомните подводници безпроблемно се справяли с дизел-електрическите като ги държали на дистанция от над 10 километра, при това често с помощта на активен сонар. Така атомната подводница можела просто да надбяга торпедо пуснато от дизел-електрическата, докато обратното не можело да се случи. Някой чел ли е нещо подобно? Далеч съм от мисълта източника да си баламосва аудиторията...
Това съм го пропуснал, та малко със закъснение....

Сравни скоростите на атомна подводница и на евентуалните торпеда... На тази дистанция (само по критерий "скорост") няма как да надбягат торпедо. А използването на активен сонар демаскира позицията на излъчващия. Вероятността за откриване на дизеларката се увеличава, но да се разчита, че противника е идиот или че не може да определи посоката на пинга е прекалено смело решение за командир на атомна лодка.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 12 Авг 2020, 13:32

Sea Dog написа:
12 Авг 2020, 12:46
Сравни скоростите на атомна подводница и на евентуалните торпеда... На тази дистанция (само по критерий "скорост") няма как да надбягат торпедо. А използването на активен сонар демаскира позицията на излъчващия. Вероятността за откриване на дизеларката се увеличава, но да се разчита, че противника е идиот или че не може да определи посоката на пинга е прекалено смело решение за командир на атомна лодка.
Ами не знам, съвременните атомни подводници като гледам се твърди, че развиват около 40 възела, торпедата средно около 55 възела. Няма да е краткотрайна гонитба :)
За активния сонар съм съгласен и за това се учудих, особено ако има самолети/вертолети наоколо.

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 12 Авг 2020, 14:28

Bruchpilot написа:
12 Авг 2020, 13:32
Ами не знам, съвременните атомни подводници като гледам се твърди, че развиват около 40 възела, торпедата средно около 55 възела. Няма да е краткотрайна гонитба :)
За активния сонар съм съгласен и за това се учудих, особено ако има самолети/вертолети наоколо.
Времето за което атомна подводница ще ускори от патрулна скорост (да кажем между 5 и 15 възла) до 40 вз. е значително по-голямо, отколкото торпедо от 0 до 50 вз. И това е за споменатата дистанция от 10 километра. Маневриране и контрамерки ще помогнат. Противоторпедо и/или торпедо по дизеларката още повече. Ами ако дизеларката е достатъчно модерна и още с торпедния пуск е предприела маневри за скриване, докато продължава да управлялва торпедото си по кабел към атомната ?! Ами ако ..... Много са условностите.
Ако пък става дума за държави които не са във война, и не се очаква някоя от страните да пуска торпеда при контакт - да, но защо тогава се споменава изобщо за надбягване на торпеда ?!

Ето едно академично изследване в .pdf, в което се разглежда точно този въпрос. Изрично споменават, че в реалността не е така и много параметри не са взети под внимание. Изследват единствено дали има значително преимущество в използването на активен сонар в търсене на дизелова подводница. Има интересни данни в таблиците (виж часовете) :roll:

Passive and active sonar prosecution of diesel
submarines by nuclear submarines
Nelson, Erik J.
Monterey, California. Naval Postgraduate School

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 12 Авг 2020, 16:25

Мерси ще го погледна!
Впрочем то е ясно, че има много условности и фактори, които влияят. Даже в това което го разигравам в момента с пробива на съветските подводници, вместо очаквания здрав кютек, се получи по-скоро бой между кьоравия и слепия :D
И то далеч не само поради трагикомичните характеристики на съветските сонари.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Авг 2020, 19:04

По съвсем хамалски сметки, от десет километра ако атомната се задвижи от място до 40 възела, на торпедото с 55 възела, ще му трябват около 20 мин да я настигне. Не знам дали това е реалистично. Знам обаче за реален случай, по времето когато братовчед ми учеше в Морското(преди около 10-тина години). Нещо се обърква на ученията и торпедото (учебно) подгонва торпедният катер. Катерът успешно успява да избяга, но гърми единят от двата двигателя - такава гонитба е било. Не знам повече подробности.

Отговори