Сухопътно въоръжениеСъвременна бронирана техника

Модератори: Sharana, Amazon

Отговори
jordani
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Съвременна бронирана техника

Мнение от jordani » 07 Май 2020, 19:38

"Денискины рассказы": была ли "Армата" в Сирии?

В телевизионно интервю руският министър на промишлеността и търговията неочаквано саявил, че в Сирия са проведени изпитания на най-новия танк Т14 Армата. Твърдението звучи много странно, след като танкът още не е приет от армията и изглежда повече като опит за реклама пред чужди купувачи.

Споменават се и някои възможни проблеми, които досега забавяха производството. В първоначалния проект са изполвани много вносни детайли, които е трудно или невъзможно да се заменят с руски. Поставя се под съмнение и концепцията за необитаем купол, управляван само с електронно-оптически средства. Има много повече възможности за повреди с по-сериозни последствия. Разположените на купола електронно-оптически средства имат незащитени зони и могат да се извеждат от строя при обстрел с малокалибрена артилерия и даже със стрелково оръжие. Последното не е уникално само за този танк, но не знам какъв е опита с други съвременни танкове.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Online

Мнение от Amazon » 07 Май 2020, 21:49

Ами на останалите танкове, също ако им се повреди прицела, практически са безполезни. Има и допълнителен перископ за мерача, но с него обикновено не може да се води прицелем огън. Елиминирането на зареждача с автоматичен не е нещо ново и там руснаците са с най-много опит. Третият обитател на купола - командира обикновено има 360 градусов обзор с перископи около люка, или с въртящ се перископ. Това в Армата няма как да стане и не знам как е реализиран обзора на командира. Може там да е проблема.

Например моето шеви има 360 градусов обзор с камери. На ниска скорост ми полазва колата с изглед отгоре и всичко около нея в правилен мащаб. Реално ако се движа назад и в тесни пространства, не гледам през прозорците. А отстрани хората мислят, че съм някакъв маневрист в дапа. Колеги са ми вдигали палчета :D

Така че технологията принципно я има. Вече до колко тази технология, и то на много по-високо ниво, е достъпна за руснаците, и на каква цена, не е много ясно. Все пак танка може да работи, но ако производствената му цена е 20 милиона и освен това критични електронни системи се чупят, хич не е добре. Отделно и проблема с двигателя.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Май 2020, 00:22

Пък Меркава обича кал, но не е много склонна да я преодолява.
Изображение
Което за танк, проектиран да действа в Близкия изток, не е голям проблем.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител

Мнение от Ivanov » 17 Май 2020, 21:44

Да бе :) Меркава даже баир не обича.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 25 Авг 2020, 23:39

На поредната показуха в Русия, нещо не им се получила стрелбата с безаналоговите управляеми ракети....
Нещо по-конкретно да знаете?
"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 26 Авг 2020, 10:03

Нямаме представа за какво говориш, фиксирани са само и единствено точни попадения:
https://www.youtube.com/watch?time_continue=81&v=9qfc5ZRzYbc&feature=emb_logo
Строши-пилот :mrgreen:

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 26 Авг 2020, 10:09

https://youtu.be/rIaCGCrNVB4?t=1636

От "Отвага"
Т-90А
27:14 - Пуск ТУР из Т-90А по цели - недолет. Пуск второй ракеты не показали, вроде тоже промах. Третий попал. 2 промаха из 3 пусков. По неподвижной цели в полигонных условиях.

Т-80У
36:20 - у танка очень сильно трясется ствол пушки. Как бы ещё не похлеще чем у знаменитого видео "Оплота".
37:02 - Пуск ТУР 9М119М по цели - ракета ушла вверх. Второй пуск - ракета ушла вверх. Третий попал. 2 промаха из 3 пусков. По неподвижной цели в полигонных условиях.

Т-80УЕ-1
45:16 - Пуск ТУР по цели - ракета ушла вверх. Второй и третий пуски поразили цели (хотя, по поводу второго есть сомнения, ну ладно - засчитаем). 1 промах из 3 пусков. По неподвижной цели в полигонных условиях.

Т-72Б3
53:35 - второй танк выехал вперед позиции.
Четыре пуска - четыре попадания.

Т-72Б1 без ТУР так что пропускаем.

Т-80БВМ
1:11:10 - Первый пуск - промах. Второй не показали - промах. Третья ракета "ушла" в деревья - промах. Три пуска - три промаха. По неподвижной цели в полигонных условиях.

Итого 8 промахов из 16 пусков ТУР. На полигоне. По неподвижной цели. Это нормально - такой процент промахов?

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 26 Авг 2020, 13:19

Благодаря! Сега не отварям, но като се прибера ще прегледам нещата.... Междувременно, ако има някакви смислени коментари из рунета защо мажат така, давайте насам...
"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 26 Авг 2020, 17:06

piston написа:
26 Авг 2020, 13:19
Благодаря! Сега не отварям, но като се прибера ще прегледам нещата.... Междувременно, ако има някакви смислени коментари из рунета защо мажат така, давайте насам...
https://m.dnevnik.bg/sviat/2020/08/26/4 ... _NaiNovoto
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Окт 2020, 20:03

Севернокорейската Армата :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Изображение
Изображение

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 08 Дек 2020, 16:26

Изображение

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 30 Мар 2021, 18:17

Израелските меркави са последните танкове в света, които имат минохвъргачка. Всички други танкостроители отдавна са се отказали от този атавизъм. Стрелбата:
https://www.youtube.com/watch?v=AS6KG2LoAMQ

Статия от Грановский на руски.
https://oleggranovsky.livejournal.com/595148.html

Аз смисъл от такова устройство на въоръжение в танковете не виждам, но през 1973 г. като поука от войната Йом Мипур решили да ги внедряват отново. За борба с арабските противотанкисти и гранатометчици май. Гранатите са осколъчни, димни и осветителни. Ако изработят умни боеприпаси, може пак да има смисъл, въпреки че ме съмнява.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 05 Апр 2021, 22:18

Изображение

Модул Бурлак на изпитания.

https://www.youtube.com/watch?v=Owq5yoMpF4I

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 06 Апр 2021, 09:58

vassiln написа:
30 Мар 2021, 18:17
Израелските меркави са последните танкове в света, които имат минохвъргачка. Всички други танкостроители отдавна са се отказали от този атавизъм. Стрелбата:
https://www.youtube.com/watch?v=AS6KG2LoAMQ

Статия от Грановский на руски.

Аз смисъл от такова устройство на въоръжение в танковете не виждам, но през 1973 г. като поука от войната Йом Мипур решили да ги внедряват отново. За борба с арабските противотанкисти и гранатометчици май. Гранатите са осколъчни, димни и осветителни. Ако изработят умни боеприпаси, може пак да има смисъл, въпреки че ме съмнява.
Глупости...
60мм минохвъргачки е толкова малка, че може да се носи дори на гръб без проблеми - практически всяко МПС може да се оборудване с такава. Ако не ти трябва, просто не я слагаш.

Смисъл естествено, че не виждаш :lol: - само някакви дреболии като осветяване периметъра през нощта или маркиране/маскиране на нещо с дим през деня. На разстояния до 3500 м.
Също така изстрелване на сълзотворен газ по протестиращи и най-накрая - възможност да се стреля на много близки разстояния по вражеска пехота в непосредствена близост до танка.
Използването на ОФ муниции по окопи е на теория...

Изображение

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Апр 2021, 19:29

Dinain написа:
06 Апр 2021, 09:58
...
Глупости...
60мм минохвъргачки е толкова малка, че може да се носи дори на гръб без проблеми - практически всяко МПС може да се оборудване с такава. Ако не ти трябва, просто не я слагаш.

Смисъл естествено, че не виждаш :lol: - само някакви дреболии като осветяване периметъра през нощта или маркиране/маскиране на нещо с дим през деня. На разстояния до 3500 м.
....
Изображение
Глупости...

Известно ми е колко е малка тази минохвъргачка, но благодаря, че ме осведоми. :)
И като е толкова полезна, сигурно практически всяка бойна машина на Цахал я носи. Само се чудя защо и армиите на развитите държави, като САЩ, Франция, UK и прочие са забравили за това така полезно оръжие. Сигурно защото войската и машините им отдавна разполагат с оборудване за нощно виждане, и могат да целеуказват по по-бързи и точни начини (от маркирането с дим). И имат по-добри системи за маскиране (термодимово оборудване към двигателя и димни гранатомети). Ма те и меркавите също си имат ТДА и димни гранати?
https://youtu.be/PNXL8PjYQ6E

Ето тук израелските танкисти след попадане в засада предпочитат ТДА пред минохвъргачката. Па и с нея не си правят труда да гърмят по позициите на врага.
https://youtu.be/xueOm0fdY70
Явно не ще да разчитат много на тия минохвъргачки - плякалки...

Ето и работа на димни гранатомети:
https://youtu.be/CjlJi4l0cBs

И не си чел внимателно в линка ми:
Также следует уточнить, что под дымовыми минами обычно подразумевались зажигательные («Ашан Митпоцец»), хотя в некоторых случаях могли использовать и настоящие дымовые мины («Ашан») для целеуказания. Из-за малых размеров и малого боекомплекта использовать дымовые мины для задымления было не эффективно.
Също така изстрелване на сълзотворен газ по протестиращи ...
Егати протестиращите, да ги борят с танкове. То трябва да са направо въоръжени с камъни терористи, за да се налага толкова адекватен начин за разгонване на протестиращи - докарваш някой танк да ги ръси със сълзотворни гранати. Ти това изобщо някъде виждал ли си го да се случва? Защото малко ме съмнява. Те израелците не са чак такива шубета все пак, даже и на петъчните протести в Газа ("Марша на завръщането") се задоволяваха само с лека техника и малко стрелба на месо. Без танкове. :) А ти от къде прочете, че имат и боеприпаси със сълзотворен газ?
и най-накрая - възможност да се стреля на много близки разстояния по вражеска пехота в непосредствена близост до танка.
Вече показах по-горе, че не винаги се сещат за това спасително средство. С тая минохвъргачка, ако им влязат наблизо, така ще ги покосят хизбуласите, че няма да остане и един хизбуласец жив.
Използването на ОФ муниции по окопи е на теория...
Точно така, поне един правилен отговор - само на теория. Щото ако на практика едно танково подразделение трябва да чака и да разчита на подави вражеска пехотна позиция с такива минохвъргачки, значи работата не е на добре. Истинските армии за подобни задачи ползват танкови снаряди с програмируемо взривяване над позициите. Или по-мощна и точна огнева поддръжка с непряка стрелба, като да речем - по-големи минохвъргачки.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 06 Апр 2021, 21:00

Само се чудя защо и армиите на развитите държави, като САЩ, Франция, UK и прочие са забравили за това така полезно оръжие.
Аз бих се чудил за друго - защо Василн напира да пише за неща, от които очевидно няма никакво понятие? :mrgreen:

Но няма никакво чудене, защото тази пледоария, изпъстрена с толкова МНОГО глупости, нагледно илюстрира реалната причина - Василн просто търси как да наплюе нещо, свързано с Израел. След като се оказа недостатъчно вещ в палестинската тема и с изчерпан капацитет за истински разговор, мислил, мислил и решил да се пробва точно... с минохвъргачката на танк Меркава. :lol: :lol: :lol:

Как да ти обясня, че танкове постоянно се използват за патрулиране и за стационарно наблюдение в условия на партизанска война и в градски условия, още от 80те години в Ливан. В Газа изстрелваха осветителни мини и стреляха с оръдията профилактично на всеки половин час през нощта. Точно така са осветявали небето над лагерите Сабра и Шатила, докато фалангистите колят палестинците. Виждаш ли, давам ти нишан за какво можеш да плюеш следващия път :mrgreen:

В какви условия воювала британската или френската (френската!) армия не съм се интересувал, важното е какви са нуждите на израелската армия и конструкторите на Меркава 4 водейки се от това, са пропуснали да се допитат до Василн и богатия му опит на танкист. :roll:

Всичко на всичко Солтам са сложили една скъсена минохвъргачица в куполата, за да се изстрелват с нея осветителни и други гранати с нея във всяка посока на разстояние до 2700 м. Може и с подцевен гранатомет, но той хвърля само на 400 м и танкистите го нямат. Колко я ползват в днешно време, друг въпрос. Сигурно е, щото израелската армия няма уреди за нощно виждане. :roll: :mrgreen: И въобще "истинските армии" вече не използват осветителни муниции според Василн, понеже имат уреди за нощно виждане. :mrgreen:

ПП Ако имаше каквото и да е понятие от темата, щеше да знаеш, че POMALS създава димна завеса само на 80 м и е част от защитните средства на танка.
http://www.army-guide.com/eng/product3820.html

ПП2 Истински интересният въпрос тук е защо Василн се е нахвърлил с такава стръв на нещо толкова тривиално като спомагателно средство в някакъв танк? :D
Последна промяна 3 на Dinain, променена общо 7 пъти

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 07 Апр 2021, 00:21

ПП Линкове на руски не чета. От много години.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 07 Апр 2021, 09:11

Смях!
Прочитам статия, писана от израелски военен ентусиаст, цитирам я тук съкратено, без по същество да развивам някакви свои тези, и от храстите изскача Собственика - защото съм написал нещо, свързано с Израел. И без да е чел линка ми, почва да громи! :lol:
Dinain, общо взето и аз, и ти сме посочили неща, които ги има в статията на Грановский. Става досадно да ги преповтаряме отново.
И нещо май развиваш фиксация: в един и същи пост два пъти ни занимаваш с някакъв "истински важния въпрос е защо Васлин еди какво си".

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 07 Апр 2021, 09:38

Затова и громя глупостите, които ти си написал. За статията нищо не съм казал.

Фиксацията я развиваш ти (или отдавна си я развил и вече не успяваш да прикриваш) и това е доста очевидно - това е само най-пресния пример.

Да измислиш такъв невероятен "проблем" - възможността да се сложи малка минохвъргачка в танк Меркава - и от там да излезеш с грандиозни заключения, че израелската армия "няма уреди за нощно виждане", "атавистична" е, и въобще това не е "истинска армия", защото "истинските армии нямат такива" (всичко това продиктувано само от незнанието ти за какво може да се използва въпросната тръбичка) - за това се иска голямо въображение. Това е по-културния начин да кажа, че имаш определен проблем. :roll:

По същия начин в другата тема беше "тази жалка държава", "на света ще му писне", "времето изтича" и т.н. :roll:

Другаде е заровено кучето, не в конкретната тема. И вече мирише на мърша.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 07 Апр 2021, 12:00

ОТ: работата май е безнадеждна. Явно изобщо не усещаш ирония.
Ще ти дам пример с осветителните функции на минохвъргачката. Естествено, че израелските военни имат прибори за нощно виждане, при това - модерни. Имат и димни гранати, ТДА и какво ли още не. Точно затова се чудя, защо държат и тия кюнци в танковете. Извинявай, ако иронията ми не е била достатъчна за сетивата ти. А съчетано с нежеланието ти да отвориш линка, сам се постави в небрано лозе. :D
Пък че Израел е жалка държава - разбрахме го, няма нужда пак да го натякваш. :mrgreen:

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 07 Апр 2021, 20:59

Ако правилно съм разбрал, по собствените ти признания: когато не разбираш нещо, вместо да попиташ за разяснения, тръгваш да го плюеш?

Това не е поведение на твърде интелигентен човек.

Пък и не ти вярвам грам. Други са подбудите.

За какво се използва вече ти обясних.

...
...
Thorn, 02.06.19

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 07 Апр 2021, 21:11

vassiln написа:
07 Апр 2021, 12:00
Пък че Израел е жалка държава - разбрахме го, няма нужда пак да го натякваш. :mrgreen:
Жалкия в случая си само ти. ;) ;)

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 07 Апр 2021, 21:18

Благодаря ти за аргументираното мнение, Яска.
Dinain написа:
07 Апр 2021, 20:59
Ако правилно съм разбрал, по собствените ти признания: когато не разбираш нещо, вместо да попиташ за разяснения, тръгваш да го плюеш?

Това не е поведение на твърде интелигентен човек.

Пък и не ти вярвам грам. Други са подбудите.

За какво се използва вече ти обясних.
Бла бла бла. Какво не разбирам, че съм тръгнал да го плюя? Подбуди, интелигентност... WTF?
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 7 пъти

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 07 Апр 2021, 21:29

vassiln написа:
07 Апр 2021, 21:18
Благодаря ти за аргументираното мнение, Яска.
Осра със безмисления си словесен бълвоч поредната тема. Почвам да си мисля, че връщането ти тук беше голяма грешка.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 07 Апр 2021, 21:43

Май четеш темите по диагонал.
И ако държиш на думите си, очаквам от теб да покажеш на публиката какво и къде съм осрал.
"Безсмисленият ми словесен бълвоч" тръгна от цитирането на една израелска статийка. Ти чете ли я, и забеляза ли да съм интерпретирал тук нещо по-различно от съдържанието и:

Ако си спомням правилно, след мен Динаин беше този, дето ревна омерзен, без даже да е влязъл в линка, как му плюя любимата държава, и почнахме да си говорим напреки. Моля те да прегледаш преписката и да се произнесеш.

Отговори