СтатииГрифони или Пепелянки - кой е по-подходящия избор за България?

Авторски
Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Грифони или Пепелянки - кой е по-подходящия избор за България?

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 19:13

Super_Hornet написа:
13 Яну 2019, 19:00
В тая връзка има ли резултати от учебни боеве, ако са правили такива тайландците?
Съвместни "учения" са имали доста, макар и срещу Ф-16ки, които още даже MLU не са минали. Но нищо публично не съм срещал. Поляците с техните Блок 50 били победиши шведите 4 на 0 в едно учение, но това си е от разряда как Грипение побеждават Ф-16ки, Ф-18ки и изобщо всичко без Ф-22ки в други държави - просто зависи кого питаш :mrgreen:

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 13 Яну 2019, 19:19

Какво ви накара да вземете участие в тази дискусия и да споделяте тук, при положение че нямате право да изнасяте никаква информация, въпреки така нареченият "прозрачен" избор на боен самолет, а ни казвате "вервайте ми"?

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 13 Яну 2019, 19:22

Sharana написа:
13 Яну 2019, 19:13
Super_Hornet написа:
13 Яну 2019, 19:00
В тая връзка има ли резултати от учебни боеве, ако са правили такива тайландците?
Съвместни "учения" са имали доста, макар и срещу Ф-16ки, които още даже MLU не са минали. Но нищо публично не съм срещал. Поляците с техните Блок 50 били победиши шведите 4 на 0 в едно учение, но това си е от разряда как Грипение побеждават Ф-16ки, Ф-18ки и изобщо всичко без Ф-22ки в други държави - просто зависи кого питаш :mrgreen:
Поляците тоя резултат в какви условия са го постигнали?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 19:23

reason написа:
13 Яну 2019, 18:55
Просто се доверете на специалистите участвали в разработването и прилагането й, защото са ми колеги и много добре знам какво знаят и могат и какви авиационни специалисти са. Даже лично мен ме учудва факта, че все още са част от българските ВВС! И тъй като съм част от системата и знам как реално тя функционира, ако нещата си останат такива каквито са си към момента, независимо от това кой какво обещава като поддръжка, то на всички ви давам гаранция, че при едната платформа до 2-рата година максимум ще сме ги преземили тия самолети, а при другата ще си перкат без проблем!
Аз много се радвам, че някой, който е част от системата изобщо коментира с нас. Това което бих искал да попитам е какво мислите за офертите за обучение изнесени в статията. Това едва ли е секретно а там разликата е сериозна. И е нещо което много не се обсъжда в медиите.

А точно това е което на нас лаиците ни убягва. Колко е сложен и важен процеса на обучение. И точно там американците блестят. 3-4 години обучение, включая В-З и по-ниски изисиквания спрямо език. На фона на това шведите не предлагат нищо. Отделно, при техните изисквания, ще трябва да им изпратим шефа и заместник шефа по летателна подготовка във ВВС, плюс Президента. И ако има още някой друг завършил в САЩ. Ами не е далавера тая работа...

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 19:24

Super_Hornet написа:
13 Яну 2019, 19:22
Кой ще каже нещо такова - става въпрос за 2 реда в едно полско списание (интервю с командир на едната ескадрила Ф-16ки или нещо подобно, не помня вече точно).

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 13 Яну 2019, 19:26

при едната платформа до 2-рата година максимум ще сме ги преземили тия самолети, а при другата ще си перкат без проблем!
Коя е тая "платформа" Ф-16 се ремонтира в Гърция и Турция, а не съм чул грипените да са спрели да летят в Унгария и Чехия ;) 8-)

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 13 Яну 2019, 19:28

Sharana написа:
13 Яну 2019, 19:24
Super_Hornet написа:
13 Яну 2019, 19:22
Кой ще каже нещо такова - става въпрос за 2 реда в едно полско списание (интервю с командир на едната ескадрила Ф-16ки или нещо подобно, не помня вече точно).
Ясно, аз мислех, че има някакви подробности, или поне ДБВ или БВБ.

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 19:29

acoc написа:
13 Яну 2019, 19:19
Какво ви накара да вземете участие в тази дискусия и да споделяте тук, при положение че нямате право да изнасяте никаква информация, въпреки така нареченият "прозрачен" избор на боен самолет, а ни казвате "вервайте ми"?
Може да му е станало интересно от прочетеното или дискусията след това. Или пък силно да не се е съгласил с нещо. Каквата и да е причината, все пак никак даже не е лошо, че някой, който има отношение дори е отворил един интернет форум :)

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 19:30

Към Шарана - Като прочета Тодор Тагарев и ми се драйфа, честно! Същото е и като чуя Аньо Ангелов и Шаламанов. Та, това мисля е достатъчно по този въпрос с методологията. Факт е само, че именно това беше лицето, което много напираше в медологията да бъде вкаран и момента с "геостратегията", при това с възможно най-голяма тежест. Няма да продължавам нататък повече.

По въпроса с обучението - лично аз имам досег само с американската страна и мога да уверя всеки, че хората си преподават на ниво, разбираемо, стъпка по стъпка като за олигофрени. От тяхна страна не вярвам да има каквито и да било проблеми в този процес. За шведите нищо не мога да кажа, освен това, че първият път като дойдоха на едно учение и като питахме техника на самолет по вместимостта на подтелния резервоар, човекът само ни вдигна раменете и каза "I don't know and I don't care" - демек, колкото събере, като на бензиностанцията - догоре. За повече не мога да коментирам.

А причината, която ме подтикна да се включа е, че се цитира интервю на Радев от 2012, което няма нищо общо с днешната действителност. А и тогава бяхме на ниво "запитване", а не "предложение". И същото това се дава като довод в полза на едната срещу другата платформа.
Последна промяна 1 на reason, променена общо 13 пъти

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 19:34

reason написа:
13 Яну 2019, 19:30
Към Шарана - Като прочета Тодор Тагарев и ми се драйфа, честно!
Напълно е възможно! Но от другия край на барикадата ползваме (четем) само каквото има...

Иначе за обучението аз да дипълня малко - мисля че Амазон имаше предвид за разликата (месеци срещу години) и преподаваните квалификации. Имали ли тежест този пунк, при положение, че на Грипен или пак ще обучаваме пилотите в САЩ или сами ще бъдат самоуки с времето :) Отделно дали наистина имаме достатъчно пилоти с над 500ч и английски, които да пратим.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 19:36

reason написа:
13 Яну 2019, 19:30
По въпроса с обучението - лично аз имам досег само с американската страна и мога да уверя всеки, че хората си преподават на ниво, разбираемо, стъпка по стъпка като за олигофрени. От тяхна страна не вярвам да има каквито и да било проблеми в този процес. За шведите нищо не мога да кажа, освен това, че първият път като дойдоха на едно учение и като питахме техника на самолет по вместимостта на подтелния резервоар, човекът само ни вдигна раменете и каза "I don't know and I don't care" - демек, колкото събере, като на бензиностанцията - догоре. За повече не мога да коментирам.
Благодаря! А това, че сте се включили в дискусията не виждам защо да е лошо. Доста хора четат тук, хубаво е и да има поне някакви податки от истински пилот и то с огромен опит, а не само от ентусиасти. АКо някой пък не ви харесва мнението, какво ви пука?

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 13 Яну 2019, 19:40

Съфорумникът пилот ли е?

Ако да, то от коя база?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 19:44

Super_Hornet написа:
13 Яну 2019, 19:40
Съфорумникът пилот ли е?

Ако да, то от коя база?
Мисля, че ако реши, той може сам да се представи. Форумът е анонимен. Но това, че тук чат-пат пишат истински моряци, пилоти и войници е много голям плюс за нас, лаиците.

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 19:58

@Skoda Всъщност, пропуснал съм ето тази новина:
Swedish Defence Matériel Agency, FMV; issued Feb 21, 2017

FMV today signed on behalf of the Swedish government an Additional Agreement to the lease agreement with Hungary for 14 Gripen C / D combat aircraft...The agreement also stipulates that, at the end of 2026, the 14 Gripen aircraft will revert to Hungarian ownership.

http://www.defense-aerospace.com/articl ... grade.html
Тоест вече наистина са ги купили и ще бъдат техни след 2026г, но това се е случило едва през 2017г, чрез допълнение към първоначалния договор.

Аватар
Skoda
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Skoda » 13 Яну 2019, 19:58

Абе той може да се представи, ама после да не изпише една камара бумащина и да обикаля едни институции, че туко виж някой по натегнат, си направил кариерата на негов гръб 😁

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 20:30

@Archer - за да ремонтираш се искат финансови средства. С този бюджет на армията - надежда всяка тука оставете.

@Шарана - не случайно са заложени изисквания за срок, в който първите самолети да бъдат на наша земя. В тия срокове са включени и обучението и на техниците и на пилотите. Също, не бери грижа за нивото на английски език. Към момента има достатъчно и летци и технически състав с достатъчно добро владеене на английски език, които да бъдат приучени на нова техника. Тук проблемът идва от друго, а именно застаряването на този състав. Отдавна се алармира по високите етажи, да се вземат мерки, защото до 5 години половината от този състав ще мине в пенсия, а ако продължават така нещата с подигравките със заплащането няма да се учудя, ако до 2 години няма да има кого да пратиш да се обучи. Средната възраст на техническия състав до миналата година беше 43 г., като повече от 50% от тях са между 45 и 50 г. А млади кадри не идват, защото системата по обучение е срината. Да не говорим и че се раждат такива инженери, които не знаят какво е 1 оборот! Малко в страни от темата, ей така да си знаете - нали се тръби, че вдигат заплатите в армията? Няма такова нещо или, ако го има то не и във ВВС. Във ВВС дори напротив - твърде е вероятно от началото на тая година да имаме намаление на заплатите. Сега схващате ли колко е абсурдно да си говорим за самолети и имат ли те почва у нас?

@Амазон - не съм пилот, нека само отбележа.
@Шкода - баш си нацелил защо не бих искал да пиша повече подробности.
@Христо Спириев - леко мисля да ти пропусна коментара...
Последна промяна 1 на reason, променена общо 13 пъти

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 20:35

reason написа:
13 Яну 2019, 20:30
Тук проблемът идва от друго, а именно застаряването на този състав. Отдавна се алармира по високите етажи, да се вземат мерки, защото до 5 години половината от този състав ще мине в пенсия
Аз точно това имах предвид. С по-строгите изисквания на шведите (искат много по-опитни пилоти, които да приучат набързо към Грипен) няма ли да се получи така, че именно тях (пилоти с оставащи им няколко години до пенсия), като най-опитни, ще пратим да се обучават за Грипен вместо по-младите?

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 20:40

Sharana написа:
13 Яну 2019, 20:35
reason написа:
Тук проблемът идва от друго, а именно застаряването на този състав. Отдавна се алармира по високите етажи, да се вземат мерки, защото до 5 години половината от този състав ще мине в пенсия
Аз точно това имах предвид. Предвид по-строгите изисквания на шведите (искат много по-оптини пилоти, които да приучат набързо към Грипен) няма ли да се получи така, че именно тях ще пратим да се обучават за Грипен вместо по-младите?
Все още се намират и по-млади, ама с нальота, който е мизерно малък в момента, колко опитни мислиш че са? Някъде бях чул/чел изказвания на Радев за опасно малък нальот. Той е културен мъж, високоинтелигентен и не би си позолил квалификация като моята, на човек простак - не е опасно малък нальота, а е неадекватно, идиотски малък нальота. Независимо дали са САЩ или Швеция, тук положението е едно и също, и това е единственото нещо, което е в полза на изказването на о.з. Ляв крак-Лява ръка - няма никакво време за протакане и нови процедури!

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 20:51

reason написа:
13 Яну 2019, 20:40
ама с нальота, който е мизерно малък в момента, колко опитни мислиш че са?
Най-вероятно с далеч под 500ч на реактивен самолет, което е минимума, за да ги пратим на обучение за Грипен. Именно една от причините, по които смятам офертата на САЩ за по-перспективна. С парите за обучение (включени в офертата) ще обучат по-млади пилоти (нещо което ние сами не можем да направим поради липсата на достатъчно изправна техника), а по-възрастните да си дослужат на МиГ-29, които ще летят още.
Алтернативата е да пратим най-оптините да се приучат към Грипен, а няколко години след доставката му да се пенсионират. И тогава? Сегашните по-млади ще са загубено поколение изцяло и вероятно даже няма и да са във ВВС вече (чак такива мазохисти едва ли са, а не трябва и да бъдат)...

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 13 Яну 2019, 20:59

reason написа:
@Амазон - не съм пилот, нека само отбележа.
@Христо Спириев - леко мисля да ти пропусна коментара...
За протокола: о.р. кап. инж. Христо Спириев.

Аз пък не смятам да пропусна, освен ако модераторите не ме секнат. :)
То веднага стана ясно, че не си пилот.
Да си кажа честно, като те чета ми е съмнително дали изобщо си военен.

Освен общи приказки, "вервайте ми", и внасянето на политически момент и имена, на което неколкократно и настойчиво наблягаш, нещо друго ще прочетем ли от теб, конкретно статията?

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 21:05

Това с часовете се договоря, не бери грижа. Която и да е страна иска да си продаде продукта. Проблемът с възрастта е много сериозен и може и да влезна малко в теорията на конспирацията, но може и да е било целенасочено да ни докарат дотам. Да се стигне до този момент, когато няма накъде повече.

Христо - лесно ти е като си о.з. Ако бях и аз о.з., о.р де (нали по модерни времена вече) можеше да прочетеш много обширна статия, ама уви. Обмислям го и аз, до някоя и друга година и аз да си бия камшика.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 13 Яну 2019, 21:09

Така като чета, да разбирам ли, че освен парите за желязото и пакета обслужване и логистика който върви с него, военните и правителството не предвиждат никакви други пари за бъдещата поддръжка и разходи по самолетите? :roll:

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 13 Яну 2019, 21:14

Като някакво отделно перо и целево финансиране - малко вероятно.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 21:17

rki написа:
13 Яну 2019, 21:09
Така като чета, да разбирам ли, че освен парите за желязото и пакета обслужване и логистика който върви с него, военните и правителството не предвиждат никакви други пари за бъдещата поддръжка и разходи по самолетите? :roll:
Това не знам как го разбра, но аз не съм чувал, някой да закрива ВВС. И в момента там текат сериозни пари за подържане на някаква готовност. Проблем ще е когато ще се наложи едновременно да подържаме Ф-16, останалите летящи МиГ-29, модернизираната ескадрила Су-25 и Кугарите. Иде реч за около 40 самолета и хеликоптера. Но се надявам ВВС и МО да си свършат работата.

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 21:47

Христо, както гледам ти ме обвиняваш в някакви тъпотии. От тая гледна точка, след като аз не съм обвинил никого в нищо си позволявам към теб да фамилиарнича. Дори, ако ми беше заговорил в очите на живо държанието ми спрямо твоята о.р. особа щеше да е доста по-пренебрежително!
Тъй като си капитан о.р., нека подчертаем, предполагам си и с доста по-малък стаж от мен. Така, че... съмненията ти дали съм военен или не можеш да си ги... знаеш какво. Аз знам, че утре съм си навил алармата за 6:00, взимам си един душ, закусвам и отивам да подготвям едни самолети за полети. Пък ти си драскай каквото си щеш!

Отговори