Страница 1 от 3

Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 13:10
от Кухулин
Не е лек този жанр, изисква подготовка, но пък носи голямо удоволствие :) Един от уважаемите съфорумци ми препоръча тази книжка, за което съм му благодарен:

The Three-Body Problem

Изображение

По твърдост е примерно 7/10. Има си и космос:

Товарищи, у космических сил впереди много тяжелой работы. По предварительным оценкам, фундаментальные исследования во всех направлениях науки займут как минимум пятьдесят лет. Потребуется еще не менее ста лет, прежде чем мы освоим технологии, которые позволят нам свободно передвигаться в космосе. Затем, после постройки первых кораблей, нам понадобится еще полтора века для того, чтобы изготовить их необходимое количество. Это значит, что флот будет готов к боевому применению через три века после основания. Товарищи, я уверен, вы все понимаете, что это означает. Никто из нас, находящихся сейчас в этой комнате, не полетит в космос. Никто не увидит нашего космического флота. Мы можем даже не увидеть подробной модели боевого космического корабля. Первые офицеры и рядовые члены экипажа родятся не раньше, чем через два века. А еще через два с половиной века земной флот встретится с инопланетными захватчиками. Кораблями флота будет управлять пятнадцатое поколение наших внуков.

Собравшиеся надолго притихли. Их ждала длинная и трудная дорога. Она заканчивалась где-то в тумане будущего, где они видели лишь огонь и кровь. Мысль о краткости человеческой жизни терзала их, как никогда ранее. В этот момент их сердца воспарили над пропастью времени и присоединились к своим далеким наследникам, чтобы вместе погрузиться в море крови и огня посреди ледяного холода космоса — в это место последнего сбора душ всех солдат.


Има си и социум:

Вскоре после возникновения идей эскапизма многочисленные агентства новостей сообщили, что США и Россия, два лидера в космической технологии, тайно начали подготовку к побегу в космос. Хотя правительства обеих стран отрицали существование таких планов, возмущение международного сообщества привело к появлению движения за обобществленную технологию. На третьей специальной сессии многие развивающиеся страны потребовали, чтобы США, Россия, Япония, Китай и Европейский союз раскрыли и бесплатно предоставили свою технологию международному сообществу, для того чтобы все страны имели равные шансы перед Трисолярианским кризисом.

Сторонники движения за обобществленную технологию нашли прецедент: в начале века несколько европейских фармацевтических фирм требовали огромных сумм от стран Африки за лицензию на производство современных лекарств от СПИДа. Это привело к юридическому конфликту на самом высоком уровне. Под давлением общественного мнения и принимая во внимание быстрое распространение болезни в Африке, фармацевтические фирмы отказались от своих прав на патент, не доводя дело до суда. Сегодня Земля стоит перед серьезнейшим кризисом, и это значит, что раскрыть свою технологию — это долг развитых стран перед всем человечеством.


Намират ли се тук фенове на твърдата фантастика и кои са ви любимите заглавия?

ПП Ако някой смени името на темата, да му изсъхнат ръчичките :twisted:

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 13:34
от EddieBG
Май за това произведение Амазон щели да изхарчат 1 млрд. долара за ТВ адаптация.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 13:38
от Кухулин
А дай Боже. На мен английския превод нещо не ми хареса, но пък не съм и кой знае какъв познавач на езика. Обама по го разбира явно :D

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 13:43
от ValBo
Има ли го на български това нещо или ще четем на руски или английски?

П.П. Хард, като военна фантастика ли да го разбираме. Не ми е ясен много термина

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 13:45
от Кухулин
Не е преведена още, за съжаление. Тя и на руски няма официален превод, този е любителски. Само че от много сериозни любители, вкл китаисти. По-добре са се справили от профитата, поне според мен.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 13:46
от Кухулин
ValBo написа: ↑
29 Мар 2018, 13:43
П.П. Хард, като военна фантастика ли да го разбираме. Не ми е ясен много термина
Хард в случая означава без противоречия с науката. Максимално близо до съвременното научно ниво.

Hard science fiction

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 14:35
от Желязин
Станислав Лем е посочен в линка със Соларис, но то повечето му произведения са хард.

Даже това, което ненавижда - първото си произведение, Облакът на Магелан - е доста хард кор за времето си. Даже си мисля, че Любен Дилов взаимства малко от Лем в Пътят на Икар (въпреки че българската творба си е самодостатъчно добра).

Станислав Лем има една много хубава статия/есе с прогнози за еволюцията на войната до днешните нива на "хибридизация", доста акуратно.

Гледам, че в уикито не са сложили Хиперион (то ясно, че не може всичко да се пльосне в листата). Аз само съм тръгвал да го чета, но ми доскуча доста

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 14:44
от Кухулин
Хиперион и на мен ми се стори скучновата, а и трудно може да се определи като твърда фантастика, както всички свръхсветлинни сюжети.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 14:55
от djio
-1 за "Хиперион". От същия автор - "Лешояди"! Макар и да не е много по темата....

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 15:04
от Желязин
Фондацията на Азимов? Или Аз, роботът?

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 15:12
от Кухулин
Желязин написа: ↑
29 Мар 2018, 15:04
Фондацията на Азимов? Или Аз, роботът?
В смисъл, доколко ги намирам за твърди ли? Според мен са чудесни книги, но им липсва каквато и да е твърдост. Достатъчно е човек малко от малко да се зарови в ИИ, за да отпише всякакви позитронни мозъци и т.н.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 15:16
от Amazon
Цялата серия The Lost Fleet. Не се подвеждайте по грозните обложки. Иде реч за мащабни космически сражения описани от флотски офицер.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 15:20
от Кухулин
Ще се чете :)

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 15:32
от Кухулин
Кухулин написа: ↑
29 Мар 2018, 15:12
В смисъл, доколко ги намирам за твърди ли?
Ако трябва да задам в темата някакво мерило за твърдост, то близо до 10/10 според мен стоят:

Слепоглед на Питър Уотс- има я и на български;
Роза и чревь на Ибатуллин - навремето я нямаше никъде, та я поръчвах хартиена от Русия, но после май се появи в нета.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 29 Мар 2018, 20:21
от gabocvet
Amazon написа: ↑
29 Мар 2018, 15:16
Цялата серия The Lost Fleet. Не се подвеждайте по грозните обложки. Иде реч за мащабни космически сражения описани от флотски офицер.
Има ли ги на български?

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 30 Мар 2018, 15:38
от Amazon
Поне преди ги нямаше.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 30 Мар 2018, 17:56
от Sharana
Първите две ги има на руски, другите са английски. Български няма.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 30 Мар 2018, 18:39
от Желязин
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Long_Earth

The_Long_Earth

Чели ли сте тази книжка и ако да - води ли се хард нф?...

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 31 Мар 2018, 20:30
от EddieBG
Между другото, кратко отклонение, надявам се Кухулин да не ми се сърди, но едно от любимите ми произведения (което горещо препоръчвам на всички почитатели на научната фантастика) на Азимов - "Фондацията", ще бъде екранизирано.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 31 Мар 2018, 20:36
от Желязин
EddieBG написа: ↑
31 Мар 2018, 20:30
Между другото, кратко отклонение, надявам се Кухулин да не ми се сърди, но едно от любимите ми произведения (което горещо препоръчвам на всички почитатели на научната фантастика) на Азимов - "Фондацията", ще бъде екранизирано.
Ужас. Дано не го съсипят много

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 26 Апр 2018, 08:18
от Кухулин
Чета третата книга на Лю Цисин и много се кефя на твърдостта в общественото развитие.

Действието се развива две хиляди двеста и някоя. Чен Син е китайска мацка, разбудена след двестагодишна хибернация:

Чэн Синь пригляделась к прохожим: женщина, еще две, группа, еще одна, три — все женщины, все хорошенькие. В красивой светящейся одежде они казались феями волшебного леса. Чэн Синь и АА порой встречали других прохожих, постарше, тоже женщин; возраст не умалял их красоты. Когда девушки дошли до конца ветви и внизу перед ними предстало море огней, Чэн Синь задала давно занимавший ее вопрос:
— А где же мужчины?
За все дни с момента пробуждения она не увидела ни одного мужчины.
— Ты о чем? Они же везде! — АА указала на людей вокруг. — Видишь вон там парня, прислонившегося к перилам? Тут — трое. А эти два идут в нашу сторону.
Чэн Синь не верила своим глазам. У тех, на кого указала АА, были гладкие, красивые лица, они носили прическу до плеч, и казалось, что в их тонких, гибких телах даже кости мягкие. Мужчины двигались грациозно и плавно. Ветер доносил до нее ласково журчащие голоса… В ее эпоху таких мужчин назвали бы женоподобными.
Через мгновение она поняла. Дело к этому шло уже давно. Мужественность в ее традиционной форме перестала считаться идеалом еще с конца 1980-х годов. С тех пор и общество, и мода предпочитали мужчин, похожих на женщин. Она вспомнила, что однажды приняла нескольких поп-звезд, мужчин-азиатов, за девушек. В период Великого раскола перемены приостановились, но этот тренд вернулся и даже усилился за полвека, когда Эра Устрашения принесла людям мир и благополучие.
— Действительно, люди Общей Эры не сразу могут различить мужчин и женщин, — продолжила АА. — Но я дам тебе подсказку. Обращай внимание, кто как на тебя смотрит. Мужчины глаз оторвать не могут от такой классической красавицы, как ты.
Чэн Синь с подозрением покосилась на АА.
— Нет, нет, — засмеялась АА. — Я и вправду женщина, и ты меня в этом плане не привлекаешь. Но, честно говоря, не могу понять, что хорошего в мужчинах вашей эры. Грубые, дикие, грязные — ну троглодиты троглодитами. Ничего, привыкнешь, и в нашей эре красоты тебе понравится.


:D

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 03 Май 2018, 17:19
от контрол_alt
Кухулин, ей сега ще видиш как ще ти натроля темата. :mrgreen:

Фантастика хард и не толкова чета още от годините когато купуването на портокали и банани беше незабравимо преживяване. Може би съм прочел всичко, което е излязло на български език без тъпните от някои тинейджърски поредици. Почнал съм с Човекът амфибия, Аз роботът, Мъглявината Андромеда, Станислав Лем и Звездният навигатор Пиркс, Безсмъртния, Стругацки, Градът нa Клифърд Саймък, Майкъл Резник, Азимов, Бюджолт, Дан Симънс ... а бе цялата палитра да не изброявам повече. Вярно, че много малко от тях са хард фантастика, но все пак е фантастика.

... и в един момент, след десетки години звезди, космически кораби и извънземни се случи нещо неочаквано. По време на една ваканция взех книгата на жена ми и я прочетох за 24 часа. И представете си книгата беше от най-презряния от мен до този момент жанр - фентъзи. Изпаднах почти в културен шок след завършването на
"Отмъщението на Монца" от Джо Абъркромбиhttps://chitanka.info/book/4917-otmyshtenieto-na-montsa.

Не се подвеждайте от заглавието, нито от картинката на корицата. Книгата е мрачна, тъмна, пълна с лоши хора с отвратителни характери, всъщност в нея добри няма.

Останах като шашнат, не толкова от писателското майсторство, а от това, че подобен род литература ми хареса. След това си го обясних по следния начин: всъщност това, което винаги ме е дразнело в прочетената фантастика са положителните герои. А когато пък положителните герои се борят и за някоя благородна кауза( 99% от случаите), то от тази комбинация на положителен герой с благородна кауза в последните години направо ми се повръщаше.

Така открих Джо Абъркромби и изчетох всичко от него. Любимец ми стана гнусния и брутален инквизитор Глокта. След това том след том качеството леко се снижи, но остана далеч над средното. Приключвайки с Абъркромби, по съвет на съпругата, реших да се хвърля в дълбоката вода - започнах Стивън Ериксън и Малазанска книга на мъртвите. https://chitanka.info/person/steven-erikson Мизерник до мизерника, гадняр до гадняра, мрак и тъмнина на фона на безнадежност и обреченост. До тук спирам ...

Откакто започнах да чета Ериксон и Абъркромби някак си цялата хард фантастика започна да ми изглежда плоска и леко захаросана с не напълно изградени персонажи. Не че съм спрял да я чета, но сега е трудно да намеря нещо, което да не превъртя набързо за 3-4 часа.

ПП: Ако някой се интересува от пълната поредица произведения на Абъркромби преведени на български, да пише тук. Ще му ги изпратя в ел. формат.

Aз ако трябваше да избирам корица за отмъщението на наркоманката Монца е това щеше да е:

Изображение

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 03 Май 2018, 17:32
от bukvite
Кървавите Девет ми е любимеца. И изчети и Разцепеното море.

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 03 Май 2018, 17:52
от контрол_alt
От Разбито море прочетох първата Полукрал. Половин свят е много нова още я нямам. То вярно, че е въпрос и на вкус, но Полукрал не е на нивото на Отмъщението на Монца. По-малко са кървищата, гадостите и най-вече я няма надрусаната садистка, нимфоманката Монца Муркато. :mrgreen:

Re: Hard Sci-Fi

Публикувано на: 03 Май 2018, 19:01
от bukvite
контрол_alt написа: ↑
03 Май 2018, 17:52
От Разбито море прочетох първата Полукрал. Половин свят е много нова още я нямам. То вярно, че е въпрос и на вкус, но Полукрал не е на нивото на Отмъщението на Монца. По-малко са кървищата, гадостите и най-вече я няма надрусаната садистка, нимфоманката Монца Муркато. :mrgreen:
Ако знаеш само каква убийца има във втория том... Как мога да ти го пратя?