ИкономикаИкономиката на САЩ и външната им политика

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
EddieBG
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Икономиката на САЩ и външната им политика

Мнение от EddieBG » 02 Дек 2020, 09:26

Митническа тарифа какво е? :)
Использование в России закона всемирного тяготения Ньютона — это навязанный Западом стереотип.
Давно назрела необходимость разработки российского аналога этого закона.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 02 Дек 2020, 10:04

Dinain написа:
02 Дек 2020, 09:21
Само да вметна, че tariff е правилно да се преведе като "мито".

"Тарифа" на български е фиксирана цена за единица от някаква услуга.
В случая правилния превод е "митническа ставка".
"няма да премахне тарифите" да се чете и разбира като няма да върне митническата ставка на старите и, по-ниски нива отпреди Тръмп да я увеличи на 25% за голяма част от вноса от Китай. Мита върху вноса от Китай имаше и преди Тръмп, ще има и след него.

Но все пак самата статия е написана на разговорен език и тук във форума постовете също са на разговорен език, така че това няма голямо значение - идеята се схваща.
Пък и 99% от хората не правят разлика между мито и митническа ставка, също както и между данък и данъчна ставка.

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 02 Дек 2020, 16:52

Определено дискусия с радиото не може да се води. Безсмислено е да се отговаря на еднакви твърдения (argument by repetition), че и гарантирано еднакви - все от един източник (професор или к`ъв да е), за чиято достоверност се предлага нула информация. Затова и резултата ще е пак 10 дена. Но за да не си мислите, че не съм ровила - доста нещо прегледах, направи ми впечатление до каква голяма степен дявола е в детайлите - и особено - в "интерпретацията" им от "прогресивната" преса. Работата ми изглежда чак като "на умряло куче нож вади". Оня ден четох - из наши новини - даже за бестселър на някаква съученичка на Иванка - колко бързо е успяла жената да го напише, а, таман за загубата! - където, естествено, се разправя колко гадна и високомерна била Иванка и баща й... дори и вярно (ама случките са мноОго тъпи!), представено е така, сякаш в САЩ само туй семейство са таквиз/. Направо почвам да се чудя туй куче верно ли`й умряло, що му скачат толкоз? :)
Та - малко детайли - за случая с генерал Флин - там има някаква доста мътна история покрай интервюто с ФБР, някакъв мейл преди него, в който се уговарят как да го нагласят, тъй че генерала да каже нещо, което формално може да се таксува за лъжа. Тук (англ.) в първия абзац може да видите, че още на 7 май случаят е прекратен от правосъдното министерство. Останалото са опити на един съдия да изнамери вратички за продължение и осъждане. А за кампанията на Тръмп:
Изображение
"Планувайте си още днес да попълните една от приложените заявки за бюлетин за гласуване по пощата." Това пише, не ми вярвайте, проверете. :)
"Не съм сигурен, че мрачните аспекти на човешката личност могат да бъдат поучителни за нас." - Ръсел Кроу

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 02 Дек 2020, 18:50

pnp5q, в различните щати на САЩ може да има различни правила за гласуване, но в общия случай понятието гласуване чрез absentee ballot не е еквивалентно на понятието гласуване по пощата. В общия случай гласуването чрез absentee balot може да се извърши не само чрез изпращане на попълнената бюлетина по пощата, но и по друг начин.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 02 Дек 2020, 19:21

Те тука тоя престъпник, продажното руско мекере, генерал Флин туитва манифест, с който се призовава Тръмп да въведе военно положение и да суспендира Конституцията:

https://twitter.com/GenFlynn/status/1333916403389370369

цитата от манифеста:

Изображение

Естествено русофилите се радват, че Тръмп помилва Флин, но забравят, че помилването важи само за престъпленията извършени преди датата на помилването.
Горното открива нова сметка. :mrgreen:

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 02 Дек 2020, 20:08

Някой беше писал, че всички комунистически пропагандатори са некомпетентни.
Наистина е абсурдно да се твърди, че хората в САЩ гладуват. Според данни от Министерството на търговията на САЩ през април 2020г. хората в САЩ са спестили общо 534 475 000 000 щатски долара. Имайки предвид тези данни и оценките за броя на населението на САЩ на Бюрото за преброяване на населението на САЩ, може да се пресметне, че според тези данни през април 2020г. хората в САЩ само за един месец са спестили средно по 1621 щатски долара и 96 цента, смятано на човек от населението (включително децата). Абсурдно е да се твърди, че гладува човек, който е спестил само за един месец 1 621 щатски долара.
Според моя оценка сега стойността на средното нетно богатство на хората в САЩ, смятано на човек от населението в САЩ (включително децата), е над 350 000 щатски долара.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 02 Дек 2020, 20:16

Пресияне, тая сметка колко доларес общо са спестени, разделени на броя на населението, е като средноаритметичното меню - шефа яде свинско, работникът картофи, значи средноаритметично ядат свинско с картофи :lol:
Использование в России закона всемирного тяготения Ньютона — это навязанный Западом стереотип.
Давно назрела необходимость разработки российского аналога этого закона.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 02 Дек 2020, 20:53

pnp5q написа:
02 Дек 2020, 16:52
Та - малко детайли - за случая с генерал Флин - там има някаква доста мътна история покрай интервюто с ФБР, някакъв мейл преди него, в който се уговарят как да го нагласят, тъй че генерала да каже нещо, което формално може да се таксува за лъжа. Тук (англ.) в първия абзац може да видите, че още на 7 май случаят е прекратен от правосъдното министерство. Останалото са опити на един съдия да изнамери вратички за продължение и осъждане. А за кампанията на Тръмп:
Изображение
"Планувайте си още днес да попълните една от приложените заявки за бюлетин за гласуване по пощата." Това пише, не ми вярвайте, проверете. :)
Много Ви моля, не коментирайте юридически теми. Веднъж вече стана ясно, че нямате капацитета за това. Пристрастията към лъжите на Тръмп и неговите блюдолизци ги оставям настрана.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 02 Дек 2020, 21:22

EddieBG, в темата аз вече съм писал колко е била според официална оценка от САЩ медианната стойност на разполагаемия доход на домакинствата в САЩ през 2019г.. Аз съм живял известно време в САЩ, бил съм в няколко щата и съм се срещал там с хора, които никога не са работили в САЩ, но тези хора не гладуваха, защото хората, с които живеят в едно домакинство ги издържаха. Понеже споменах за федералната програма SNAP ще дам някои примери. Ако си гражданин на САЩ и примерно живеещ сам в щата Аляска и имащ нетен месечен доход не по-голям от 1 330 щатски долара (за щата Хавай тази стойност е 1 224 щатски долара, а за останалите щати в САЩ е 1 064 щатски долара) може да поискаш и да получаваш месечна федерална социална парична помощ за храна. Вече споменах, че тази месечна парична помощ се получава по специални дебитни карти EBT и с нея може да купуваш храна. Тоест въпреки че в Аляска може да имаш нетен доход от 1 330 щатски долара, който да ти стигне за прехраната, държавата може допълнително да ти помогне за прехраната, ако поискаш такава помощ. За хора навършили 60 или повече години и за някои инвалиди стойността на максималния нетен доход, който максимален доход не трябва да надвишаваш, за да получиш такава помощ е по-висока. Вече писах, че през април 2020г. хората в САЩ, които са получили такава месечна помощ са получили средно по 181 щатски долара и 60 цента на месец за храна. Освен това редица благотворителни организации в САЩ раздават безплатно храна, а има и социални кухни, в които може да получиш безплатна топла храна и затова в САЩ на практика дори и хората, които нямат доходи могат да си осигурят храна.
Последна промяна 4 на Пресиян, променена общо 2 пъти

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 02 Дек 2020, 21:31

Тоя Тръмп май още не може да преживее поражението си на изборите. :) :)

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 02 Дек 2020, 21:38

Ааа, той си е добре - поражението на изборите 2020 е на път да се превърне в най-успешното му и печелившо бизнес начинание - ще го направи милиардер и ще му носи доходи години наред. :P

COMMANDER_KEEN
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от COMMANDER_KEEN » 02 Дек 2020, 22:34

Пресиян написа:
02 Дек 2020, 20:08
Наистина е абсурдно да се твърди, че хората в САЩ гладуват.
Както във всяка държава, така и в САЩ има изключително бедни хора. Въпросът е какъв процент от населението са. Абсурдно е да се твърди, че там няма гладуващи. И аз съм бил там и съм се нагледал на гледки, каквито и във Филиповци няма. Никой не може да ме убеди, че хора живеещи така, така и така, си лягат всяка вечер сити...
Ей тука един младеж говори по въпроса - 60 000 бездомни само в ЛА...:
https://www.youtube.com/watch?v=HKCfu4UJQiQ&t

https://www.youtube.com/watch?v=JVDWbQtbN7U

https://www.youtube.com/watch?v=aSw79yRnDVs

https://www.youtube.com/watch?v=ld6qYJe4pRs&t
Последна промяна 1 на COMMANDER_KEEN, променена общо 2 пъти

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Дек 2020, 22:40

EddieBG написа:
02 Дек 2020, 09:26
Митническа тарифа какво е? :)
Ами "митническа тарифа" не е едно и също с "тарифа", че да се използва в изречение "да махне тарифите". :D На такситата ли да махне тарифите, т.е. цената на превоза да се определя с бърз пазарлък между водача и клиента? :D

Така написано звучеше точно като да "премахне митата", а се оказа, че рки дори не точно това е имал предвид - ами намаляване/увеличаване на митата.

Така де, разбрахме се. :D
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 02 Дек 2020, 23:03

поражението на изборите 2020 е на път да се превърне в най-успешното му и печелившо бизнес начинание - ще го направи милиардер и ще му носи доходи години наред.
Това е така, набра близо 200 мил $ сега ще има да ходи по републикански събирания 4 години наляво надясно, нищо чудно да направи и някоя телевизия :lol:

това и по разумните левичари го виждат

https://youtu.be/qz9D2hHDyAI?t=51

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 03 Дек 2020, 11:01

Съветник на Байдън е съавтор на книга по въпроса за секция 230 и нуждата от премахването на тази защита за социалните мрежи. Има доста добро, според мен, основание:
Ако продават реклами, които се показват заедно с проблемно съдържание, те трябва да се считат за участници във вредата.
Отново да помоля да не се подхожда на личност.
Off Topic
centara написа:
02 Дек 2020, 20:53
Много Ви моля, не коментирайте юридически теми. Веднъж вече стана ясно, че нямате капацитета за това. Пристрастията към лъжите на Тръмп и неговите блюдолизци ги оставям настрана.
Това, което на мен ми стана ясно веднъж, беше, че не се стеснявате с личностните определения, ако някой е пропуснал да прочете дадена юридическа дефиниция по-рано от Вас. А капацитета подлежи на увеличаване. Моля Ви да подхождате конструктивно - ако имате възражения върху написаното - примерно че правосъдното министерство не е трябвало да прекратява случая - моля, споделете тях, моя капацитет си е моя грижа, също както и вменените ми пристрастия - това, че чета и цитирам източници и от тази страна, не означава непременно, че питая някакви специални чувства към тях. :)
"Не съм сигурен, че мрачните аспекти на човешката личност могат да бъдат поучителни за нас." - Ръсел Кроу

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 03 Дек 2020, 11:21

Дори сред МАГА-култът се намират достатъчно интелигентни хора, които да съзнават какво ще означава премахването на секция 230:

Изображение

:P

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 03 Дек 2020, 12:41

pnp5q написа:
03 Дек 2020, 11:01

Off Topic
centara написа:
Това, което на мен ми стана ясно веднъж, беше, че не се стеснявате с личностните определения, ако някой е пропуснал да прочете дадена юридическа дефиниция по-рано от Вас. А капацитета подлежи на увеличаване. Моля Ви да подхождате конструктивно - ако имате възражения върху написаното - примерно че правосъдното министерство не е трябвало да прекратява случая - моля, споделете тях, моя капацитет си е моя грижа, също както и вменените ми пристрастия - това, че чета и цитирам източници и от тази страна, не означава непременно, че питая някакви специални чувства към тях. :)
:lol: . То ако ставаше само с четене на дефиниции, всеки папагал щеше да е юрист и хората нямаше да учат в ЮФ 5 години и после още цял живот. Иначе сте наполовина права - не пестя личностни определения, но само към тежките проявления на ефекта Дънинг-Крюгер. Що се отнася до капацитета - да, така е, но от предния Ви пост не личи да се е увеличил, а и не виждам как това може да се случи с тази нагласа. За да почне човек да си увеличава капацитета, първо трябва да си признае сам на себе си, че капацитетът му е малък. Вярно е, че Вашият капацитет си е Ваш проблем, но пишейки глупости в качеството си на модератор, смъквате нивото на форума. Надявам се не искате това. А пристрастията Ви стават видни от начина, по който пишете - съдията търсел вратичка :shock:
А сега по същество. Става дума за брутално груба намеса на DoJ в работата на прокурора по определено дело - нещо в стила на Никола Филчев. Всъщност, новият прокурор по делото не го прекратява, защото на съдебната фаза това е правомощие на съда, а се отказва да поддържа обвинението и моли съда да прекрати делото, защото изведнъж, след като Флин се е признал за виновен, в DoJ решили, че това че излъгал не било толкова важно за впросното разследване. Съдът започна проверка относно законосъобразността на това искане, но докато се произнесе Тръмп помилва Флин и сега DoJ иска делото да бъде прекратено на това основание.
Що се отнася до бележките на ФБР, те наистина повдигат въпроси, но не и относно подбудителство към лъжесвидетелстване. За такъв извод трябват доста повече и по-убедителни доказателства. Обаче далеч по-важно е по какъв груб начин Уилям Бар се намеси в работата на прокуратурата. Основен принцип в работата на съдии и прокурори е решаването по вътрешно убеждение, а не по инструкции свише. В това отношение Юрий Чайка може само да изръкопляска на Бар.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 03 Дек 2020, 15:19

Комунистическите пропагандатори винаги са ставали за смях заради безумните си твърдения от сорта, че в САЩ хората били много бедни, а в Русия хората били много богати. Според моя оценка сега стойността на средното нетно богатство на хората в САЩ, смятана в щатски долари на човек от населението в САЩ (включително децата) е над 16,5 пъти по-голяма в сравнение със стойността на средното нетно богатство на хората в Русия, смятана в щатски долари на човек от населението (включително децата).
Според мен всеки специалист по темата би трябвало да е разбрал колко абсурдно е да се твърди, че хората в САЩ гладуват.
Според сезонно изгладени данни на Министерството на търговията на САЩ излиза, че през периода от началото на април 2020г. до края на май хората в САЩ само за тези два месеца са спестили общо 908 566 666 666 щатски долара и 67 цента. Имайки предвид тези данни и оценките за броя на населението на САЩ на Бюрото за преброяване на населението на САЩ излиза, че според тези данни хората в САЩ само за тези два месеца са спестили средно по 2 756 щатски долара и 67 цента, смятано на човек от населението (включително децата).
Абсурдно е да се твърди, че хора, които могат да спестят само за два месеца 2 756 щатски долара гладуват.
Като се има предвид какъв е сега обменният курс на щатския долар към руската рубла на борсата в Москва, може да се пресметне, че стойността на минималната работна заплата в някои части на Русия е по-ниска от 162 щатски долара, а стойността на минималната пенсия в някои части на Русия е по-ниска от 113 щатски долара. Сега минималнато почасово заплащане в американския голям град Ню Йорк е 15 щатски долара на час, което при 8 часа работа и 23 работни дни в месеца прави 2 760 щатски долара на месец.
Абсурдно е да се твърди, че хората в Русия, които получават на месец по-малко от равностойността на 162 щатски долара са богати, а хората в САЩ, които получават на месец по 2 760 щатски долара са изключително бедни. Всъщност хората в САЩ като цяло са много по-богати от хората в Русия.
https://www.bea.gov

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 03 Дек 2020, 19:22

centara написа:
03 Дек 2020, 12:41
pnp5q написа:
03 Дек 2020, 11:01

Off Topic
centara написа:
:lol: . То ако ставаше само с четене на дефиниции, всеки папагал щеше да е юрист и хората нямаше да учат в ЮФ 5 години и после още цял живот. Иначе сте наполовина права - не пестя личностни определения, но само към тежките проявления на ефекта Дънинг-Крюгер. Що се отнася до капацитета - да, така е, но от предния Ви пост не личи да се е увеличил, а и не виждам как това може да се случи с тази нагласа. За да почне човек да си увеличава капацитета, първо трябва да си признае сам на себе си, че капацитетът му е малък. Вярно е, че Вашият капацитет си е Ваш проблем, но пишейки глупости в качеството си на модератор, смъквате нивото на форума. Надявам се не искате това. А пристрастията Ви стават видни от начина, по който пишете - съдията търсел вратичка :shock:
А сега по същество. Става дума за брутално груба намеса на DoJ в работата на прокурора по определено дело - нещо в стила на Никола Филчев. Всъщност, новият прокурор по делото не го прекратява, защото на съдебната фаза това е правомощие на съда, а се отказва да поддържа обвинението и моли съда да прекрати делото, защото изведнъж, след като Флин се е признал за виновен, в DoJ решили, че това че излъгал не било толкова важно за впросното разследване. Съдът започна проверка относно законосъобразността на това искане, но докато се произнесе Тръмп помилва Флин и сега DoJ иска делото да бъде прекратено на това основание.
Що се отнася до бележките на ФБР, те наистина повдигат въпроси, но не и относно подбудителство към лъжесвидетелстване. За такъв извод трябват доста повече и по-убедителни доказателства. Обаче далеч по-важно е по какъв груб начин Уилям Бар се намеси в работата на прокуратурата. Основен принцип в работата на съдии и прокурори е решаването по вътрешно убеждение, а не по инструкции свише. В това отношение Юрий Чайка може само да изръкопляска на Бар.
Е, не съм юрист, успокойте се. :) Пък и развивам капацитета си в друга/и посока/и. :)
Но-о, всеки ученик или просто заинтригуван от дадена тема да не пише по нея, ако няма квалификация на специалист? Ау, оставете любопитството да вирее. :)

А "съдията търси вратички" според мен е достатъчно неутрален израз относно някой, който се бори с такъв могъщ противник като главния прокурор на страната - независимо кой от двамата е прав. Отново Ви моля, оставете си оценките на аватара ми за свое ползване. :)

Що се отнася до проверката, започната от съда за законосъобразността на искането, четох някъде, че някакси включвала на един етап комисия от трима съдии, които са решили с 2 на 1 гласа, че борбеният съдия няма правомощия за подхващане на такава процедура. Но то не му било за пръв път, през 2012та в някакво дело срещу републикански сенатор Тед Стивънс, след като били дадени насоки за прекратяването му от тогавашното правосъдно министерство, емнал колегите си по етическа линия - и показал, че прокурорите са покрили информация, полезна за защитата...

Ще се радвам да коментирате и по-нататък по същество, за съжаление, всички коментари и анализи, които намирам, са оцветени политически повече или по-малко - или се облягат силно на разследването на Мюлер, което, както знаем, не намери достатъчно доказателства за инкриминиране на вина /или както се казва по юридически коректному. :)/ А, сигурно знаете за последните развития относно източниците на досието, заради което започна разследването? За съжаление, WSJ иска абонамент, но на медуза са пуснали доста данни (англ.) - допълнени с техни (на медуза) обръщения към останалите източници. Прочее, източник номер 1 бил руснак, учил и работил в САЩ като аналитик, а източник номер 3 - негова приятелка от ученическите години, бивша журналистка в РИА. Доста е интересно.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 03 Дек 2020, 20:43

Весело е в Джорджия!
Тръмп и великите му хадвокати направиха МАГА-култът разноглед. Илектората се е разделил на четири части:
1. Тези които донякъде са все още с акъла си - те се мобилизират и призовават и останалите да се гласува на балотажа.
2. една част от останалите призовават на бюлетините да се впише името на Тръмп като избор и за двете сенатски места.
3. друга част сериозно взима съветите на Тръмп, Руди, Сидни и Лин и призовава да се бойкотира балотажа за да се накажат фалшификаторите.
4. най-интелигентната част от малоумниците обмисля да гласува за демократите, защото е сигурна, че машината ще смени вота и по този начин те ще измамят системата. :lol:

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 04 Дек 2020, 09:58

Sen. Jim Inhofe
@JimInhofe

Proud to announce the completion of the 60th Annual National Defense Authorization Act — a bill that champions our troops, supports our military families, and strengthens our national defense. #FY21NDAA
Donald J. Trump @realDonaldTrump
1h

But doesn’t get rid of Big Tech’s windfall, Section 230, a grave threat to National Security. I will VETO!
След като успешно разцепи илектората в Джорджия, в момента Тръмп цепи републиканците в Конгреса.
Най-доброто предстои! :mrgreen:

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 04 Дек 2020, 22:32

Аре честито! Байдън започва с летящ старт:

https://www.youtube.com/watch?v=snEYdu6U7IA
ABC News
@ABC
·
1 ч
BREAKING: For the first time in congressional history, the House of Representatives voted to pass a measure that would decriminalize marijuana use at the federal level.
The House passed decriminalizing pot.

Here's the vote breakdown via @AlexNBCNews and @haleytalbotnbc

YAY:
Dem 221
GOP 5
IND 1
Total 228

NAY:
Dem 6
GOP 158
Total 164
:D

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 05 Дек 2020, 22:42

WaPo surveyed all 249 Republicans on Capitol Hill. 25 acknowledge that Biden won. 2 insist that Trump won. And "another 222 GOP members of the House and Senate — nearly 90% of all Republicans serving in Congress — will simply not say who won the election."

https://www.washingtonpost.com/politics ... story.html
Donald J. Trump @realDonaldTrump
2h

25, wow! I am surprised there are so many. We have just begun to fight. Please send me a list of the 25 RINOS. I read the Fake News Washington Post as little as possible
густо! :mrgreen:

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 05 Дек 2020, 22:53

В друга новина, според официалните документи които Тръмп е попълнил - от МАГА култът той е спечелил 207 милиона след изборите.

Разходите му по тази бизнес операция са съвсем скромни - няма и 9 милиона долара. Най големите разходи са:
- за поддържане на илюзията, че се водят съдебни дела - 3 милиона такса за повторното броене в Уисконсин и 2.3 милиона за адвокатски хонорари.
- същински разходи по операцията - 2.2 милиона за семеси с подкани да му се дават още пари.

Мадоф и Понзи подсмърчат тихо встрани. :P

https://www.reuters.com/article/usa-ele ... SKBN28E2VG
-

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 06 Дек 2020, 00:44

Ранното гласуване в Джорджия започна. На който му е интересно може да следи ежедневните ъпдейти от тук:
Michael McDonald @ElectProject
1d

#earlyvote update 12/4

25,094 people have voted in the 2021 Georgia Senate run-off election. Maps and stats now available

https://electproject.github.io/Early-Vo ... GA_RO.html

Отговори