Там е работата, че България не е добра база за сравнение с Русия. Профилът на икономиките е съвсем различен. Но Русия определено има по-голям бюджетен дефицит от България - официално за първото полугодие на 2016 е 4,3% от БВП. В България през 2015 г. бюджетният дефицит беше наполовина на тази стойност. Руският бюджет е разчетен при средна цена на петрол сорт Urals от 50 долара. Мисля, че съвсем за кратко цената на петрола достигна тези нива. В същото време тези 4,3% пари държавата трябва да ги вземе отнякъде и то в условията на международни санкции. Повишаване на данъците ще задуши малкото бизнес, който се мъчи да се бори с високи лихви по кредитите и ще свие потреблението и съответно приходите от данъци. В момента Русия малко по малко харчи от Резерввния фонд, като очакванията на Министерството на финансите са той да привърши до края на следващата година.Ситуацията в Русия и на макроикономическо ниво, и като стандарт на живот е доста по-добра от тази в България (както и от тази в немалка част от членките на ЕС), например. Средствата за операция в Сирия са достатъчни за още бая време, макар че целта е именно да няма "още доста време", а нещата да приключат по-бързо. Затова и базата в Иран, а турците пак опипват идеята с Инджирлик, колкото и фантастично за звучи.
Цената на операцията за 2015 г. е около 460 милиона долара, като 90% от парите не са отпускани извънредно, а са част от бюджета на руското МО за учения и бойни стрелби. За тази години май си имат предвидено специално перо за Сирия.
http://www.reuters.com/article/us-russi ... SKCN0ZL114At current rates of spending, it has been clear for some time that the Reserve Fund - which at the start of 2014 stood at $87 billion - would run out around 2017.
След това има още един фонд - този на националното благосъстояние, но там не се знае доколко има ликвидни активи, защото много от средствата в него са разходвани за инфраструктурни проекти. Мисля, че моста към Крим се финансира от там.
Естествено винаги съществува възможност и за рязане на разходи, но вече всички буфери са изчерпани. В един момент Путин ще, не ще, ще трябва да започне на реже от военния бюджет. И точно в този бюджет попада Асад. Затова написах, че има година година и половина да действа в Сирия. След това вътрешните проблеми ще станат твърде наболяли, за да продължи да харчи пари в Сирия.
Колкото до доходите в Русия:
https://themoscowtimes.com/articles/sbe ... nese-52939“Labor in Russia is now cheaper than in China,” Matovnikov was quoted as saying.
According to a presentation given by Matovnikov during a meeting with shareholders in St. Petersburg, Russia’s average monthly salary is $433, which is lower than in Serbia, Romania, China and Poland.
Няма да пускам клипчетата как Медведев отговаря на въпросите за пенсиите в Крим и учителските заплати, за да не провокирам излишни страсти. Има ги в тубата. Изводът обаче е ясен - Русия вече не може да поддържа доходите на населението си на предишните нива и това ще трябва да се отрази на военната кампания в Сирия.