Хладни, метателни оръжия и брониПарадокса на стрелата

Модератор: Amazon

Отговори
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Парадокса на стрелата

Мнение от Amazon » 18 Апр 2020, 10:51

Видя ми се интересно:
https://www.youtube.com/watch?v=O7zewtuUM_0

Някой от вас стреля ли с лък? Напоследък започнах малко по малко. Евтин лек полиспасен лък, без мерни прибори. Вече уверено вкарвам последователно три стрели, в половин метър мишена, от около 20 метра.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Парадокса на стрелата

Мнение от Amazon » 18 Апр 2020, 11:25

И много хубава разстановка на битката при Аженкур - дълъг лък, срещу броня.

https://www.youtube.com/watch?v=DBxdTkddHaE

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 18 Апр 2020, 13:41

Аз не съм виждал досега възстановка, където да са успели да покажат някакво осезаемо постижение на стрели срещу броня. Моето предположение е, че бронята е била ефективна; но далеч не всички са имали такава, или толкова добра, и най-често са пострадвали конете. Може би тогава са се стремяли да доубиват останалите без кон трудноподвижни рицари. А и обстрелването с лъкове е продължавало с часове понякога.

А какъв е парадоксът?
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19
...
ОК, признавам беше леко преувеличение.
Thorn, 04.11.21
...
Map of Israeli airstrikes in Syria

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 18 Апр 2020, 19:04

Dinain написа:
18 Апр 2020, 13:41
Аз не съм виждал досега възстановка, където да са успели да покажат някакво осезаемо постижение на стрели срещу броня. Моето предположение е, че бронята е била ефективна; но далеч не всички са имали такава, или толкова добра, и най-често са пострадвали конете. Може би тогава са се стремяли да доубиват останалите без кон трудноподвижни рицари. А и обстрелването с лъкове е продължавало с часове понякога.

А какъв е парадоксът?
За парадокса изгледай първият клип. Това че рицарите са били трудноподвижни е по-скоро заблуда. Тежестта на ризницата, гамбезона и бронята е равномерно разпределена по тялото.

За бронята и аз мисля, че това е било проблема. Благородника може и да е имал броня, но неговите сержанти и свита, вероятно са били с ризници.

Имало е цели военни подразделения въоръжени с броня. Например френските кирасири. Но това е над 300 години след Аженкур, когато вече са навлезли огнестрелните оръжия и бронята е станала излишна.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 18 Апр 2020, 19:37

Аха, заблуда. Знам колко подвижен си с 15-25кг по себе си, както и да са разпределени, и като се паднеш от убит кон на земята - особено като вземем предвид, че тогавашният човек е бил средно десетина сантиметра и двайсетина килограма по-малко от сегашния. :)

Тежката пехота несъмнено е била ефективна, но когато е във формация. Сам човек с тежка броня насред полето, няма особен шанс срещу няколко леко-въоръжени нападатели. Обратното, без бронята поне има шанс да избяга...

Разбрах за парадокса, благодаря.
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19
...
ОК, признавам беше леко преувеличение.
Thorn, 04.11.21
...
Map of Israeli airstrikes in Syria

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 05 Май 2020, 16:51

Като благородници, които нямат други занимания освен участие в турнири и усъвършенстване на военните умения, за рицарите една броня от 15-25кг, разпределена по тялото не е особен проблем. Дългите години тренировка и носене на доспехи правят рицарите доста жилави, независимо, че са по-ниски от съвременните хора, те далеч не са хранени зле - в крайна сметка господстващата класа има достъп до всякакви храни, включително и екзотични. Самият Жофроа дьо Вилардуен описва как един от рицарите на Четвъртия кръстоносен поход - Пиер дьо Брашо правел циганско колело с пълни доспехи. Така че трудноподвижността на рицарите си е чист мит. Тогава трябва да приравнивм към трудноподвижните катафрактите - ромейски или сарацински, които също са носели солидно количество броня по себе си. освен това рицарят не е "сам човек в полето", а е придружен от 20-30 оръженосеца, стрелци с арбалет, пиконосци, които да му пазят гърба. Рицарските атаки без прикритие от пехота са голяма рядкост - битката при Варна например, битката при Никопол.
Аз съм инат-фундаменталист, убеден в собствената правота, не приемам чужди мнения и повтарям до затъпяване своята истина! За кой ли важи? :lol:

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 05 Май 2020, 17:20

Аз съм инат-фундаменталист, убеден в собствената правота, не приемам чужди мнения и повтарям до затъпяване своята истина! За кой ли важи? :lol:

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 05 Май 2020, 19:06

Парадокса на първия клип е пресилен , и това най-добре се вижда на втория , дългият лък с който стреля е широк поне 4-5 сантиметра в дръжката , а стрелите са дебели колкото палец и хич не са склонни да се гънат . Просто насочваш стрелата , а не лъкът .
Мисля че имам клип от възстановка на битката при Варна , в представянето преди битката един от реанакторите правеше салта с пълна броня .
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Отговори