Мнение
от ISTORIK » 21 Яну 2018, 00:14
Започвам с уговорката, че охлювът може да символизира и повече от едно нещо; може да е полисемантичен образ.
Може картините да са подигравка с рицар, който се страхува да влезе в сражение с охлюв - и да атакува този страшен извънземен воин, който е "силно брониран" и го гледа хипнотизиращо с тези свои очи, намиращи се на края на антенките му... Нещо в стил: "Страхливи рицарю, та това е само най-обикновен охлюв..." Интересен е въпросът, дали рицарят е губещият в тази битка? Един могъщ рицар се изправя срещу бавен малък охлюв. Може картините да подиграват професията на рицаря. Като че той се бори все едно с вятърните мелници.Или е подигравка с едно от рицарските забавления - ловът на беззащитни животни в гората. А охлювът - най-бавното и беззащитно животно проявява смелост и става техен (на горските животни) защитник! Твърде възможно обяснение е: средновековно чувство за хумор. Карикатурата, описваща как един могъщ рицар се страхува да атакува такъв безобиден противник, е доста смешна.
Може някой силен враг да е бил сравнен с охлюв, за да бъде осмян или - за да бъде показано, че може да бъде победен. Или обратното - слаб враг да е бил сравнен с охлюва, който напада рицаря. Може би рисунките описват 100 годишната война и победите на английското рицарство над френското, което е сравнено с охлюв.
В библейския псалм 58 се говори за "нечестив(ц)ите", които... "ще изчезнат като охлюв, който се разтопява в мърша, те ще бъдат отнети...; като мъртвородено дете, те няма да видят слънцето. "... Това може да е напомняне за неизбежността на смъртта или пък - за неизбежността на поражението в битка (предполагам). Това - за борбата с нечестивите - се връзва с представата за охлюва като представител на нещо мръсно, лигаво и гнусно - идеален символ на нечистото, на скверността, на нещо супер отвратително. (През средновековието не са и подозирали, че един ден от слузта/лигата на охлюва, която той изпуска, за да може да се придвижва, ще се произвежда крем за лице против бръчки.)
Както змията и червея, охлювът сигурно е символизирал хтоничните (подземните, адовите) сили.
Охлювът може да символизира женската сексуалност, а може да е най-обикновен символ на вредителите в градината, или пък - ха! - на неблагородните и маргиналните социални/етнически/религиозни групи, желаещи да се изкачат нагоре по социалната стълбица. Или борбата на беднчеството и/или буржоазията срещу аристокрацията. Има рисунка на три голи (!!!) охлюва които се катерят нагоре по стълба. "Социални алпинисти"...
Охлювът, както и змията, може да символизира и премъдростта, тоест - учените. Или времето, вечността... Времето, което никога не ни достига, за да достигнем до съвършенството... В Библията, в "Евангелие от Матей", 5:16 се казва: "Бъдете съвършени, тъй както е съвършен небесният наш Отец!"... И така, в този вариант охлювът е символ на страшната невъзможност да постигнем всичко, което се надяваме да постигнем в този наш единствен живот (християнството отрича идеята за прераждането на душите!), поради ограниченията на времето, и рицарят ни учи, че въпреки всичко трябва да се бием срещу охлюва, тоест - срещу неизбежността на поражението ни в битката с времето. Човек трябва да се бори за постигането на своите мечти, а също така - и за постигането на непостижимото божествено съвършенство...
В хералдиката охлювът символизира постоянството и размишлението.
Може охлювената черупка да крие някакво (еретично?) окултно знание, примерно - спиралата на Фибоначи.
Може да е свързано с отегчението от бавното творене на шедьоври - бавното писане и преписване на текстове и на книги, бавният строеж на замъци и катедрали... (просто предложение)
Може да е някакъв градски фолклор за 24-мата шивачи, борили се с охлюв:
"Двадесет и четирима шивачи отидоха да убият един охлюв...
Най-смелият от тях дори не докосна/не доближи опашката му...
Охлювът извади своите малки рогца. И изведнъж им заприлича на разярен бик...
Бягайте, шивачи, тичайте бързо! Или след малко ще бъдете изкормени всички!"
Според "Енциклопедия на символиката на животните в изкуството" охлювът е символ на ленивостта и на онези, които се задоволяват с неща от материалния свят за сметка на стремежа към духовното и възвишеното.
В някои картини охлювът е противопоставен не на рицар, а - на заек, на зайци или на маймуна. (Понякога зайците са два или повече.) В този случай явно имаме противопоставяне на бавния охлюв на бързия заек или на бързата маймуна. Един средновековен европейски прочит на китайските понятия Ин и Ян. По-късно Лафонтен ще напише баснята за заека и костенурката. Може пък той да е взел назаем идеята от някой средновековен ръкопис, където са противопоставени охлювът и заекът/маймуната.
Струва ми се, че рицарят, борещ се с охлюв(и), може да бъде метафоричнен символ на удовлетворението на писаря или на преписвача на текстове в манастирския скрипториум, който (писаря/преписвача) се отдава на своите фантазии, докато прекарва часовете си в самота и в преданост към свещената работа, като си представя себе си като великолепен воин на Бог, участващ във война срещу бавно движещия се всекидневн живот, лишен от рицарските забавления (пирове, лов, турнири, войни) и воюващ "на тихия фронт" на свещеното дело - написването или преписването/пренаписването на някакъв важен текст и опазването на някакво знание, на някаква информация през вековете.
И накрая... Може би средновековните илюстратори са искали да ни поднесат една загадка, над която да си поблъскане умовете. "Сега, ние, живеещите в XIII век, ще накараме онези наши наследници от XXIII век да си поблъскат главите над тази наша загадка. Толкова сложно замислена е тя, че нито човек, нито суперкомпютър ще могат да я разгадаят. Ще им покажем силата на своя ум!"...
Обаче има и карикатура/рисунка, описваща рицар, бранещ жена от настървените атаки на охлюв. Рицарят удря охлюва с... тиган?!
Има рисунка, на която магаре се бие срещу въоръжен до зъби охлюв!
Други варианти рисуват рицаря като получовек-полулъв с криле на дракон. И биещ се срещу цели два охлюва.
Понякога от черупката на охлюва се показва главата на куче, котка, прасе, елен.
Интересна е битката между заек, яхнал охлюв, и куче, яхнало друг заек. "Отмъщението на заека" е друг мотив - заекът отмъщава на ловеца и кучето му. Кучето се вари в гърне, а ловецът се пече на шиш. А зайците ги наблюдават злорадо отстрани.
-
Прикачени файлове
-

-

-

Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред, образовай населението!