Втора световна войнаЛюбопитно (Втората световна война)

1939-1945
Отговори
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Любопитно (Втората световна война)

Мнение от Amazon » 24 Дек 2021, 23:09

Стана ми интересно, че 9000 танка са произведени от евакуирани заводи - Харков и Ленинград. Хубаво е да имаш огромна територия.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 25 Дек 2021, 11:10

Amazon написа:
24 Дек 2021, 23:09
Хубаво е да имаш огромна територия.
Огромно население също. През 1941 г. СССР евакуира на изток приблизително 1600 завода и големи предприятия и между 19 и 21 мил. цивилни граждани.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 09 Яну 2022, 16:36

"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Яну 2022, 05:51

След краят на войната, общият тонаж на бойните кораби на САЩ е бил 3 820 000 тона. На останалата част от планетата - 2 860 000 тона.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 12 Яну 2022, 19:24

Centurionus написа:
11 Дек 2021, 11:04
Попадна ми тази снимка , и нещо не мога да "вдяна" . Изображение

Танка е ясен , командира определено е немец , ама народа дето се е накачулил защо страшно ми приличат на руснаци , и какво правят там ? Да са пленници , няма да ги возят . Снимката била от Курск , танка от 2 танкова дивизия .
Не разбрах какво имаш предвид, когато пишеш, че снимката била от Курск? Дали имаш предвид снимка от боевете на Курската дъга през юли-август 1943г.? Според мен вероятността тази снимка от цитирания от мен горен пост да е правена по време на битката на Курската дъга е малка, защото по време на битката при Курската дъга е било лято и е било топло, а на снимката пленниците са облечени по начин, по който трябва да са облечени през есента или през ранната пролет. На снимката от цитирания от мен горен пост се вижда, че пленниците носят дебели дрехи.

Интересното в случая е, че това, което някои смятат за танк, гледайки снимката от цитирания от мен горен пост, не се нарича танк, а се нарича бронирана машина за наблюдение и корекция на артилерийски огън. Тези машини са Sd.Kfz.143 и са правени в Дуисбург. Доколкото знам са произведени около 260-270 такива машини по време на Втората световна война. Разбира се тези машини са правени въз основа на немския танк Панцер III. Тези машини са били прикрепени към германски батареи самоходни артилерийски оръдия и целта на екипажа в тези машини е била да наблюдава за пораженията при артилерийски огън и съответно чрез радисти да предава необходимата информация за коригиране на артилерийския огън. Тоест ако имаме 5 души екипаж в тази машина, то единият е механик-водач, двама наблюдават артилерийската стрелба, а други двама са радисти, които предават необходимата информация за корекция на артилерийската стрелба. Предполагам, че всички забелязаха, че там където би трябвало да е оръдието на Панцер III, няма оръдие, а на мястото му е поставена картечница.
https://www.youtube.com/watch?v=grdSF8L9Fno
https://tanks-encyclopedia.com/panzerbe ... wagen-iii/

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 14 Яну 2022, 19:02

И ? Поентата беше другаде , за милостивия командир качил пленниците да се возят , а не да маат крачоли както ги има на хиляди репортажи .
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 16 Яну 2022, 06:02

Нещо любопитно. Според условията на Лендлиза, след краят на войната англичаните е трябвало да платят само за оцелелите самолети. Та в края на войната, когато вече е било ясно че са победили, от английските самолетоносачи започнали лекичко да избутват зад борда оцелелите Корсари(F4U) и да ги пишат бойна загуба. :D

Малко засенчва факта, че точно англичаните са първите разработили методиката, как да кацат с това огромно и бързо нещо на самолетоносач. Нещо в което преди това американците се предават. Ама те си имат F6 и си го харесват.

Отговори