Съвременни конфликтиКонфликтът в Украйна

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Конфликтът в Украйна

Мнение от Dinain » 22 Сеп 2022, 22:10

https://twitter.com/UAWeapons/status/15 ... lScwA&s=19

Запорожие, компилация от бомбомятане, артилерия и ПТРК.

https://twitter.com/UAWeapons/status/15 ... AivQw&s=19

Джанкой, Крим - два дрона са се разбили, китайски SkyEye, използвани за камикадзе атаки. Дегизирани като руски.

https://twitter.com/bayraktar_1love/sta ... TB5dg&s=19

Мелитопол, експлозия в магазин за униформи, 6 убити руснаци.
“Thanks to the Russian warship, we now have the precise geographic location of the Hui.”

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 22 Сеп 2022, 22:12

Dinain написа:
22 Сеп 2022, 21:47
https://twitter.com/UAWeapons/status/15 ... AIDQQ&s=19

Харков, попадения на две GMLRS в склад, гори някаква машина. Стари кадри, но излизат сега. Досега такива не са показвани...
Викат БМ-21....
"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
karamba
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от karamba » 22 Сеп 2022, 22:12

Dinain написа:
22 Сеп 2022, 21:51
karamba написа:
22 Сеп 2022, 21:40
Dinain написа:
22 Сеп 2022, 21:33

Аз не съм ги видял тези видеа. Може ли линк към едно такова, където връчват призовки на всеки, когото видят на улицата и го тъпчат в самолет?

Призовките са поименни, та ми е интересно как връчват призовка на случаен минувач.
Ето чети. Москва.

https://t.me/s/povestkamsc

А за видео със самолет: Туитър->Магадан.

Зарежи го тоя дневник със сказките за ветераните. Съвсем друго се случва в момента.
Видях ги и двете. Благодаря - не отговарят на описанието.
Хахах окей. Приключвам с темата, вярвай си на дневник.

....

Украинците заявяват 4 свалени Шахеда/Герана днес. Малко конашенковската я подкараха май.

Аватар
Bushman
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bushman » 22 Сеп 2022, 22:23

EddieBG написа:
22 Сеп 2022, 16:52
Russia's Medvedev: New Regions Can Be Defended With Strategic Nuclear Weapons
By Reuters Sept. 22, 2022,

Танк, а бе не трябваше ли първо да мине "референдума"?
Еее, хайде сега, формалности...
Excellent! Steven is my name!

Победа за нами!! Крым наш! Кругом враги! Нас окружили! Потери нет! Ни шагу назад! Своих не бросаем. Паники нет. Нечего жрать. Все пропало. Нам пиздец... Можем повторить!!

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 22 Сеп 2022, 22:24

TK и EK са кажи речи единствените чуждестранни АК, летящи до Москва.

Преди малко се порових в сайта на Търкиш.
Първа възможност да купиш билет за Истанбул е за 29.09, тоест след седмица.
Цената на еднопосочния е RUB 172,790, което сега пресмятам, че е 9,572.23 Euros....

За пълнота влязох и в сайта на Emirates
Първа възможност - 30.09
Цена - RUB 169,395......
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеКГБизация. Дерусификация.

Обикновен лаик
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Обикновен лаик » 22 Сеп 2022, 22:46

Dinain написа:
Призовките са поименни, та ми е интересно как връчват призовка на случаен минувач.
Пишат ги на място. Да се явиш във военкомата, там вече явно решават окончателно. И да, дават ги на случайно попаднали им хора. Ето един, по-нахакан и хлевоуст, който се отървава.

https://www.youtube.com/watch?v=0Dzt6f9YcfU

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 22 Сеп 2022, 22:52

На южния фронт руските окупатори са обстрелвали населените пунктове - Маринка, Нескучне, Полтавка, Запорожье, Микильске, Въгледар, Володимировка, Пречистивка, Новоукраинка, Велика Новосилка, Времивка, Павливка, Мала Токмачка, Хуляйпильске, Зализнично, Новопол и Новосилка.

Изображение

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 22 Сеп 2022, 22:56

Към този моментна фронта в Украйна действали около 133 БТГ на ВС на РФ.

Обикновен лаик
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Обикновен лаик » 22 Сеп 2022, 22:56

rki написа:
21 Сеп 2022, 13:56
Потерьнет :mrgreen:

Оня ден изплува рота от седем човека, днес от 12.
А ето ви и бригада от 60 пехотинеца и полк от шестима.
https://twitter.com/666_mancer/status/1 ... age-12471

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 22 Сеп 2022, 23:03

Almasy написа:
22 Сеп 2022, 22:24
TK и EK са кажи речи единствените чуждестранни АК, летящи до Москва.

Преди малко се порових в сайта на Търкиш.
Първа възможност да купиш билет за Истанбул е за 29.09, тоест след седмица.
Цената на еднопосочния е RUB 172,790, което сега пресмятам, че е 9,572.23 Euros....

За пълнота влязох и в сайта на Emirates
Първа възможност - 30.09
Цена - RUB 169,395......
За да не бъда упрекнат в съзнателно укриване на информация - да, това са цени бизнес класа, но за икономична (туристическа) просто билети няма до второ пришествие.
Така че, ако искаш да летиш след седмица (дотогава няма билети и бизнес класа), това е единствения ти вариант.
Е, след около 3 месеца цените падат драстично зависи колко бързаш.....

Във всеки случай, дори и да не бяха въвели изходни визи за мъже в активна възраст, за да напуснеш раSSия по въздух вече трябват много пари.

P.S.: Забравих, за обратния полет, тоест Истанбул-Москва, можеш да си купиш дори и сега билет (в 23.14) още за утре, за който и да е от 4-те директни полета на цена от TRY24.118 :lol: :lol: :lol:
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 00:18

Обикновен лаик написа:
22 Сеп 2022, 22:46
Dinain написа:
Пишат ги на място. Да се явиш във военкомата, там вече явно решават окончателно. И да, дават ги на случайно попаднали им хора. Ето един, по-нахакан и хлевоуст, който се отървава.

https://www.youtube.com/watch?v=0Dzt6f9YcfU
Точно така. И това, което пишат на място, е "повиквателна". И това е разликата между "повиквателна" и "призовка".

Понеже съм получавал и двете, се чудя вече някой от експертите тук в запас ходил ли е реално... :roll:

Например, на 26.02 тази година, някои българи получиха повиквателни. Но не са ги мобилизирали. Точното наименование е "повиквателни заповеди за даване на мобилизационно назначение за военно време до гражданите" :idea:
От Министерството на отбраната отговориха на наше запитване, че централното военно окръжие и неговите структури в страната всяка година извършват актуализиране на базата данни за хората от резерва и запаса, които се водят на военен отчет.

За тази цел те изпращат повиквателни заповеди за даване на мобилизационно назначение за военно време до гражданите, но не ги вземат на действителна военна служба и не ги мобилизират.
https://bnr.bg/post/101607379

За който се чуди за какво се прави - актуализират си списъците. Кой е открит на адреса, кой не, какъв му е актуалния адрес и телефон, какъв номер обувки и дрехи носиш, здрав ли си, болен ли си, луд ли си, и т.н.

На по-макро ниво информацията се анализа, за да се види - от тоя запасен батальон/полк/бригада, дето се води на хартия, при мобилизация колко хора реално ще се съберат. Демек съществува ли този батальон, или е въображаем.

Естествено, сега в Русия не е рутинно, а се извършва по спешност във връзка с предстоящата мобилизация. Но в Телеграм и ЕЖК много разбирачи има...
Последна промяна 1 на Dinain, променена общо 23 пъти
“Thanks to the Russian warship, we now have the precise geographic location of the Hui.”

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 00:21

karamba написа:
22 Сеп 2022, 22:12
Видях ги и двете. Благодаря - не отговарят на описанието.
Хахах окей. Приключвам с темата, вярвай си на дневник.
Ами аз точно това казах, и благодарих.

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 00:23

Bushman написа:
22 Сеп 2022, 22:23
EddieBG написа:
22 Сеп 2022, 16:52
Russia's Medvedev: New Regions Can Be Defended With Strategic Nuclear Weapons
By Reuters Sept. 22, 2022,

Танк, а бе не трябваше ли първо да мине "референдума"?
Еее, хайде сега, формалности...
Апропо, Медведев е пълен клоун. Написа същите заплахи ако се удари Крим (преди експлозиите там). После си изтри поста. :roll:
Не заслужава внимание.

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 00:31

Обикновен лаик написа:
22 Сеп 2022, 22:56
rki написа:
21 Сеп 2022, 13:56
Потерьнет :mrgreen:

Оня ден изплува рота от седем човека, днес от 12.
А ето ви и бригада от 60 пехотинеца и полк от шестима.
https://twitter.com/666_mancer/status/1 ... age-12471
Това са боеспособните, не че всички други са избити.
По-важното е термина "500" - отказващите, паникьорите, дезертьорите... щом са толкова сега, мобилизираните принудително несъмнено ще подобрят картината.

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 00:35

Беше обявено, че чуждестранни доброволци, прослужили 1 година в руската армия, ще получат руско гражданство.

Това си е оферта, чудя се как не са изкупени билетите за Русия.

...
https://twitter.com/KyivIndependent/sta ... -NFIQ&s=19

На планираните "референдуми", руснаците имали план да включат гласовете и на 13 до 17-годишните. Щяло да им е разрешено да гласуват, ако са придружени от родител или настойник.

Всеки път когато си кажеш "По-голяма простотия не могат да измислят!", и те оборват.

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 00:45

Изображение
T-80BV, BMP-2, BMP-1KSh, and T-62M tanks. They're really going heavy on Kontakt-1 ERA bricks for the T-62M.
https://twitter.com/GirkinGirkin/status ... 5UjpQ&s=19
https://twitter.com/GirkinGirkin/status ... g1aLg&s=19

Още ешелони на път за Украйна, 1 х Т-80 и 6 х Т-62, освен останалото. В коментарите пишат, че маркировката е на западен военен окръг и досега Т-62 са отивали в отделни съединения. Сега вече са смесени, т.е. Т-62 попълват загубите на Т-72. Накичени набързо с ДЗ.

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Bushman
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bushman » 23 Сеп 2022, 01:06

Като стана въпрос за мобилизация на запасняци, та се замислих за своето положение... И не, никак не е завидно:

Привикаха ме "под знамената" есента на 1985г. - НШЗО Плевен, кашик. Избутах школата и като фазан ме засилиха в Черния полк, в Марица. Бях зам. командир на кадрирана рота, реално в ротата имаше старшина, 1 мл. сержант и двама редници - шофери. Увоних се мл. лейтенант есента на 1987-ма.

След това никога не са ме викали запас или някаква преподготовка, изобщо не съм имал никакви контакти с военните след уволнението си. Ако решат утре да ме привикат пак... не съм сигурен, доколко бих могъл да бъда полезен на ВС. На 55 години съм, с някое и друго кило в повече, иначе съм здрав. Все още мога (предполагам) да срелям с АК, с ПК и ПКТ, с РПГ-7, вероятно ще се справя и с КПВТ-то. За по-съвременни оръжия само съм чувал и съм виждал по медиите. Относно тактиката... помня само, че кашиците трябва да са на 10-тина метра един от друг. При настъпление вървят в редица, при отбрана седят в окоп или лежат на земята. От РЕБ знам само, че се окачват някакви тенекиени идиотщини по клоните на дърветата. За дронове не съм и чувал в армията, естествено.

След 2 години кашизъм във военнта книжка са ме писали танкист - изобщо нямам идея защо. Танк съм виждал "на живо" само докато съм тичал зад него и веднъж помагах да окопават един, трябва да е бил Т-55. А, давал съм караул да пазя два Т-72, тъкмо ги бяха докарали 1986-та, било е по време на Чернобилската авария. Стояха завити в бризент и ги смятахме се секретни, нещо от сферата на фантастиката...

Та ако и руските запасняци са като мен - жална и майка на РККА, провалът този път ще бъде епичен (не че досегашните не бяха, но този ще се открои, сигурен съм).
Excellent! Steven is my name!

Победа за нами!! Крым наш! Кругом враги! Нас окружили! Потери нет! Ни шагу назад! Своих не бросаем. Паники нет. Нечего жрать. Все пропало. Нам пиздец... Можем повторить!!

Аватар
karamba
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от karamba » 23 Сеп 2022, 01:10

Dinain написа:
23 Сеп 2022, 00:18
Понеже съм получавал и двете, се чудя вече някой от експертите тук в запас ходил ли е реално... :roll:

Например, на 26.02 тази година, някои българи получиха повиквателни. Но не са ги мобилизирали. Точното наименование е "повиквателни заповеди за даване на мобилизационно назначение за военно време до гражданите" :idea:
Продължавай да се чудиш. Явно толкова си и разбрал за 7 месеца, че абсолютно същият формален процес тече и в ЛДНР. И там им връчват 'повиквателни'. Всичко е точно, коректно, законно. :lol:

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 01:59

Карамба, празнословието като тактика няма да ти свърши работа, казвам го като пишещ от 25 години по форуми. Следвам и винаги съм следвал форумния етикет - изказа твърдение, поисках източници, предостави ги, видях какво представляват, благодарих учтиво и приключих разговора. Мой избор. Приятна вечер, жив и здрав.

...

:!:
Israeli defense firm selling anti-drone systems to Ukraine by way of Poland
Government appears to turn blind eye to sale, opting not to torpedo deal for ‘advanced defensive technology’ that Defense Ministry has barred companies from supplying to Kyiv
https://www.timesofisrael.com/israeli-d ... of-poland/

Преди три дни стана известно, че частна израелска компания продава анти-дронни системи на Полша, която е само посредник по пътя им към Украйна.

Неназованата компания твърди, че не знаела, че Украйна е крайния клиент. Министерството на отбраната на Израел обаче изглежда нямало намерение да се намеси и запазва мълчание.

Официалната позиция на министерството е, че не разрешава продажбата на "модерни" оръжейни системи (каквото и да значи тази дефиниция) на Украйна. А тази неназована система се считала за такава.

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 23 Сеп 2022, 02:10

Британското министерство на отбраната: Русия няма да успее да мобилизира 300 хил. души
Русия едва ли ще успее да мобилизира 300 000 резервисти, смята Министерството на отбраната на Великобритания.

"Русия вероятно ще изпитва затруднения с логистичните и административни предизвикателства пред събирането на 300 000 военнослужещи", пишат от ведомството в днешната справка за хода на войната.

"Русия вероятно ще се опита да създаде нови формирования с много от тези войници, които едва ли ще бъдат боеспособни още месеци", прогнозират от министерството.

Според британските военни частичната мобилизация е признак за слабост.

"Този ​​ход на практика е признание, че Русия е изчерпала запасите си от желаещи доброволци да се бият в Украйна. Дори тази ограничена мобилизация вероятно ще бъде силно непопулярна сред части от руското население. Путин поема значителен политически риск с надеждата да генерира така необходимата военна сила."
https://m.offnews.bg/news/Sviat-_12/Bri ... 85556.html

https://twitter.com/DefenceHQ/status/15 ... UTxlw&s=19

Сбърках!
Т-72, 24.02.22

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 23 Сеп 2022, 05:22

Руските загуби отчетени вчера.

Изображение

Забележителното е, че покорен важен връх. След вчера в списъка рашките имат 20 различни модела танкове.
VirginMathemat1's avatar
VirginMathematician @VirginMathemat1
4h
Replying to @Rebel44CZ

We are now at 20 different tank models confirmed as lost

The USSR is still collapsing before our very eyes

Parasha delenda est

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 23 Сеп 2022, 06:06

Мислех, че дъното отдавна е стигнато, но всеки ден продължават да ме удивляват:

Сенаторката от Крим Олга Ковитиди предлага да се редуцира списъкът на заболяванията, които позволяват отклоняване от мобилизация.

Според нея в сегашния списък на заболяванията има и такива, които не пречат на руснаците да изпълнят бойния си дълг към Родината на бойното поле.

Според нея в момент, в който Русия се нуждае от бойци на фронта в Украйна, би трябвало да се призовават също така и мъже с гръбначни изкривявания (сколиоза) и дюстабани.

Изображение

https://offnews.bg/sviat/senatorka-ot-k ... 85582.html

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 23 Сеп 2022, 06:22

Die Liebe ist die Grosste Kraft...

https://twitter.com/antiputler_news/sta ... 9206449153

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Parasha delenda est

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 23 Сеп 2022, 06:28

Almasy написа:
23 Сеп 2022, 06:06

Сенаторката от Крим Олга Ковитиди предлага да се редуцира списъкът на заболяванията, които позволяват отклоняване от мобилизация.

Според нея в сегашния списък на заболяванията има и такива, които не пречат на руснаците да изпълнят бойния си дълг към Родината на бойното поле.

Според нея в момент, в който Русия се нуждае от бойци на фронта в Украйна, би трябвало да се призовават също така и мъже с гръбначни изкривявания (сколиоза) и дюстабани.

Изображение

Еми права е. Лугандонци го доказаха - изгребват наред, спинозни, туберкулозни, наркомани, психично болни, едноръки, еднокраки, язваджии, сърдечно болни и т.н.
Руските мужици да не са нещо по-така?

Все для фронта, все для Победьi!

Parasha delenda est

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 23 Сеп 2022, 06:39

Dinain написа:
Не знам какво правят сега, но исторически имат прецедент. СССР в началото на войната в Афганистан са събирали пътници и таксиметрови шофьори директно от летището в Алма-Ата. Разказ от първо лице от бивш колега в предпенсионна възраст. Обясни ми, че за бързо “оформление и изпращане на фронта” им трябвали хора с документ за самоличност. А бакшишите и пътниците по летищата имали паспорти.

Almasy написа:
23 Сеп 2022, 06:06

Изображение

Тьотка неподлежаща на мобилизация, да изпраща на смърт хора с дефекти е пример за такава духовна нищета, каквато рядко се среща, особено на ниво народен представител.

Отговори