Съвременни конфликтиКонфликтът в Украйна

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Конфликтът в Украйна

Мнение от Amazon » 25 Ное 2021, 02:34

Thorn написа:
25 Ное 2021, 00:40

На част от него.
Така е, даже е на кантар дали беше по-голямата и икономически по-активната част. Но благодарение на центробежните сили останали от СССР и на първосигналната намеса на Кремъл, днес Украйна е по-различна. Днес няма да имат против шведите да ги завладеят. :)

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 25 Ное 2021, 04:39

Amazon написа:
25 Ное 2021, 02:34
Днес няма да имат против шведите да ги завладеят. :)
+1
Това, което постигна Путин, не беше в състояние да направи и най-големия враг на Русия.
Омразата.
Да, във вътрешнополитически план, той е батюшката, възвърнал "величието" на самая могучая със завоевателните си войни.
Но спечели вероятно за много дълго време омразата на един от "съюзните" народи.
Когато сееш ветрове, жънеш бури.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеКГБизация. Дерусификация.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 25 Ное 2021, 06:43

Dinain написа:
24 Ное 2021, 23:46

Относно ще нахлува ли Русия в Украйна.
Това, което Рагнар не разбира и рипа като малко пале-русофилче, е именно концепцията за brinkmanship.
Мисля, че забравяш, че Русия вече го направи и то два пъти - в Крим и Донбас/Луганск....
"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 25 Ное 2021, 11:26

piston написа:
25 Ное 2021, 06:43
Dinain написа:
24 Ное 2021, 23:46

Относно ще нахлува ли Русия в Украйна.
Това, което Рагнар не разбира и рипа като малко пале-русофилче, е именно концепцията за brinkmanship.
Мисля, че забравяш, че Русия вече го направи и то два пъти - в Крим и Донбас/Луганск....
Да, нахлу когато имаше на своя страна елемента на изненадата. И СК нахлува в ЮК, нали така започва Корейската война... но оттогава до днес?

И забележи, дори в 2014 г. Русия не нахлу открито, а разиграваше цирка с "доброволците" и "отпускарите".

Тогава Украйна не беше ясно дали има съюзници или е сама. Сега вече лагерите са ясно очертани и няма елемент на изненада.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19
...
ОК, признавам беше леко преувеличение.
Thorn, 04.11.21

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 25 Ное 2021, 11:29

Almasy написа:
25 Ное 2021, 04:39
Amazon написа:
+1
Това, което постигна Путин, не беше в състояние да направи и най-големия враг на Русия.
Омразата.
Да, във вътрешнополитически план, той е батюшката, възвърнал "величието" на самая могучая със завоевателните си войни.
Какъв ти един?
Освен украинците, грузинци, естонци, латвийци, литовци, поляци, молдовци - всички ги мразят в червата...

...
Thorn, 02.06.19
...
Thorn, 04.11.21

Аватар
jamega
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jamega » 25 Ное 2021, 11:46

Almasy написа:
Аз също съм се чудил защо Путин действа по този начин и единственото логично обяснение е, че си изпълнява втория етап на плана Голгота...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 25 Ное 2021, 12:06

Almasy написа:
Amazon написа:
+1
Омразата.
Да. Русия е водила войни за Украйна. Използвала е войни и сътресения, за да я увеличи. Създавала си е врагове, заради Украйна. В продължение на стотици години е колонизирала, асимилирала, приобщавала. Путин с един замах смете всичко това в кофата.

Тогава това не ми беше много ясно, даже симпатизирах на кримчани, но от дистанцията на изминалите години, все по-ясно се вижда, колко недалновидни бяха в Кремъл.

Аватар
jamega
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jamega » 25 Ное 2021, 13:39

Уважаеми съфорумци, ако имахте възмоност да зададете въпрос на генерал-полковник от ФСБ, какво бихте го попитали?

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 25 Ное 2021, 14:01

Dinain написа:
25 Ное 2021, 11:29
Какъв ти един?
Освен украинците, грузинци, естонци, латвийци, литовци, поляци, молдовци - всички ги мразят в червата...
От всички съседи на Русия, единствените без преобладаващо негативно отношение е Китай.
А Китай е друга бира - расюшката никога няма да си позволи да ги нападне или дори изнудва (изнудва ги Китай).
Всички останали обаче са им яли попарата и ги наистина ги мразят в червата, така че включи и страни като Финландия и Азърбейджан.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 25 Ное 2021, 14:07

jamega написа:
25 Ное 2021, 13:39
Уважаеми съфорумци, ако имахте възмоност да зададете въпрос на генерал-полковник от ФСБ, какво бихте го попитали?
Нищо.
Защото няма да повярвам на нито една негова дума.

lestarokus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от lestarokus » 25 Ное 2021, 23:08

Трайното решение на конфликта в Донецк и Луганск е възстановяването на конституционния ред чрез използване силите на ВСУ и активна подръжка от страна на западните съюзници. Неутрализирането на въоръжените групи на ДНР и ЛНР от украинската армия не е атака срещу Русия. Путин няма право да чертае червени линии в чужда земя.
Украйна е свободна да направи избор и го е записала в конституцията си - интегриране в ЕС и НАТО. Всички условия за трайно уреждане на конфликта са налице. Първото е военна мощ. Украйна разполага с най-доброто разузнаване в света в момента, благодарение на САЩ. Превъзходството в безпилотна техника е смазващо, Русия няма нищо подобно на байрактарите. Силите на ДНР и ЛНР са още по-зле https://vk.com/milinfolive?w=wall309198157_60569.
Бронираната техника на руснаците е уязвима и лесно ще бъде унищожена от украинските сили въоръжени с джавелини и байрактари. Гледам какви "железни шапки" са сложили руснаците на танковете си, за да се спасят, доказва отчаянието им.https://twitter.com/4emberlen/status/14 ... 9140721667
Украйна трябва да намери решение на проблема с искендерите, крилатите ракети на черноморския флот и стратегическата авиация на Путин, която може да нанася удари от хиляди километри. Азерите се справиха с искендерите на арменците.
Ангажирането на руските корби в Черно море може да се осъществи от съюзниците. Още един Arleigh Burke вкара САЩ в региона https://twitter.com/YorukIsik/status/14 ... 7855150082 Преди няколко месец британски кораб мина на няколко километра от окупирания Крим и руските военни не можаха да реагират, което показва, че не са готови. Налагането на тежки санкции от ЕС ще възпрат Русия от ескалация, от използването на стратегическа авиция.
Путин мечтае да се пусне Северен поток 2 и няма да го жертва, за да брани с всички сили ДНР и ЛНР. На страната на Украйна са повече от 30 от най-развитите държави в света. ДНР и ЛНР се крепят само от Путин, дори Беларус и Армения пасуват.
Моментът на развръзката е дошъл, Украйна трябва да възстанови териториалната си цялост, международно призната. Русия е колос на газово-глинени крака, с много ракети, крайно не точни, морално остарели.
Говоря само за Донецк и Луганск, Крим обективно не може да бъде освободен по този начин.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 25 Ное 2021, 23:48

Украинските Байрактари на са някакво вундервафе. Струва ми се, че дори само няколко батареи Бук и С-300 разположени до украинската граница ще създадат ПВО чадър над позициите на сепаратистите. Без дори да се наложи да се пращат изтребители.

...
Thorn, 02.06.19
...
Thorn, 04.11.21

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 26 Ное 2021, 05:22

Dinain написа:
25 Ное 2021, 23:48
Украинските Байрактари на са някакво вундервафе. Струва ми се, че дори само няколко батареи Бук и С-300 разположени до украинската граница ще създадат ПВО чадър над позициите на сепаратистите. Без дори да се наложи да се пращат изтребители.
Изобщо не съм убеден, че С-300 ще е ефективна срещу мини дронове. По-скоро не.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 26 Ное 2021, 09:26

Amazon написа:
26 Ное 2021, 05:22
Dinain написа:
Байрактар е всичко друго, но не и мини дрон
"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 26 Ное 2021, 10:56

И аз това щях да кажа, с тези размери едва ли минава за мини-дрон...
Length: 6.5 m (21 ft)
Wing span: 12 m (39 ft)
Max. take-off mass: 650 kg (1,430 lb)
Payload: 150 kg (330 lb)
Изображение

Иначе, доколкото бойното използване показва - в Либия победиха Панцирите, в Нагорно-Карабах победиха Осите. Не знам защо точно обективно ПВО не успява да се справи с дронове.

Но в случая с Донбас руснаците могат да разположат ПВО батареи покрай границата и да стрелят по дронове над Украйна, докато украинците няма да посмеят да нанасят въздушни удари на руска територия. И така е неизбежно да загубят такава война на изтощение.

...
Thorn, 02.06.19
...
Thorn, 04.11.21

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 26 Ное 2021, 11:27

Напълно безмислено е да се ползват С-300 или Бук срещу дронове тип TB2. За това си има войскови пво системи, от типа на "Оса" или Шилка, както и преносими ЗРК. И да, байрактарът не е малък дрон, с всичките преимущества и недостатъци на този факт. По лесно забележим е и визуално и на радарите. Руснаците спокойно могат да дават инфо на ДНР или ЛНР когато излитат.
Някъде из телеграм каналите срещнах инфо, че при използването на ТВ2 срещу онова оръдие в Донбас, не е било обстреляно с боеприпаси от дрона, а той само е подсветнал, след което е по него е действала артилерия.
А ПВО чадър наистина е по ефективен с патрулиращи изстребители от руска територия... и напълно възможен.

А иначе, чакаме нападание... голям фън. Само напомнянм, че тревогата първо беше бита от американско издание, което твърдеше, че се струпват войски на руско украинската граница, като се сочеше град Елня, който е на 260 км от мястото на притеснение :lol:
Украинците след това заявление отрекоха, но седмица по късно вече са размислили и тръбят, че да, наистина ей ся, всеки момент, най късно до януари, февруари нахлуват...
:D
Здравейте и добре дошли във Fenixforum.net, няма да толерираме псувни, обидите и унизителните прозвища- комуняги, фашаги, рашки, пиндоси, гейропейци, тарамбуки, социаглисти- нямат място тук. Расистски призиви, призиви за насилие и геноцид са неприемливи.

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 26 Ное 2021, 12:03

Dinain написа:
Струва ми се, че дори само няколко батареи Бук и С-300 разположени до украинската граница ще създадат ПВО чадър над позициите на сепаратистите. Без дори да се наложи да се пращат изтребители.
Твърди се, че успехът на турските дронове се дължи и на турската наземна система за електронна война Koral, която може да наруши както радарите на системата Pancir, така и комуникацията между вражеските дронове и контролния център.

Bayraktar TB2 също е по малка цел отколкото например ударния хеликоптер AH-64 Apache или турбовитловия самолет A-29 Super Tucano. Bayraktar TB2 също е мишена с много ниско RCS (radar cross-section ?) и слаба топлинна следа.

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 26 Ное 2021, 12:23

Ниско ниско RCS , колко да е ниско... и те дават фира, щото някой ги маркира все пак. Това са само либийските...

https://lostarmour.info/libya/item.php?id=21764
Здравейте и добре дошли във Fenixforum.net, няма да толерираме псувни, обидите и унизителните прозвища- комуняги, фашаги, рашки, пиндоси, гейропейци, тарамбуки, социаглисти- нямат място тук. Расистски призиви, призиви за насилие и геноцид са неприемливи.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 26 Ное 2021, 13:52

jarl_Ragnar написа:
26 Ное 2021, 11:27
Напълно безмислено е да се ползват С-300 или Бук срещу дронове тип TB2. За това си има войскови пво системи, от типа на "Оса" или Шилка, както и преносими ЗРК. И да, байрактарът не е малък дрон, с всичките преимущества и недостатъци на този факт. По лесно забележим е и визуално и на радарите. Руснаците спокойно могат да дават инфо на ДНР или ЛНР когато излитат.
Ти четеш ли въобще какво съм написал?

"Войсковите пво системи" бяха размазани от Байрактара в два конфликта вече - Либия и НК. Това е текущата реалност, викаш да се пробва за трети път същото? :roll:

А разполагането им на относително сигурно място, зад руската граница, е безсмислено, защото нямат обсега да покриват целия Донбас (около 100 км навътре от границата).

Затова съм предположил системи с по-далечен обсег на действие.

Руски изтребителен чадър над Украйна как точно го виждаш? :lol:

...
Thorn, 02.06.19
...
Thorn, 04.11.21

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 26 Ное 2021, 14:19

Не мисля, че съм написал нещо грешно. Ако ще говорим за ПВО ешалон, изстребители и радари за оповестяване на излитането на Байрактарите е достатъчно, да се подготвят ПВО- разчетите на ДНР и ЛНР.
Дали ще стреляш по байрактар с ракети въздух- въздух или ракети земя - въздух, все ще е от руска територия... от границите на РФ до линията на съприкосновение в Донбас са 100-120 км.

Това кой колко и как "размазал" е доста обтекаема тема... да не я започваме. Примерно, ролята и приноса на Байрактарите в Нагорни Карабах все повече избледнява, особено с разкритите от самите азери методи за водене на бойните действия там...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 26 Ное 2021, 15:51

piston написа:
26 Ное 2021, 09:26
Amazon написа:
26 Ное 2021, 05:22
Dinain написа:
Байрактар е всичко друго, но не и мини дрон
Не се изразих правилно. По-малък е от изтребител-бомбардировач, за каквито С-300 е проектирана.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 26 Ное 2021, 15:55

jarl_Ragnar написа:
26 Ное 2021, 11:27
А иначе, чакаме нападание... голям фън.
Ми то беше истерично отричане, чак слюнки хвърчаха (вкл. по нашите форуми), как расията нямала териториални претенции към никой от съседите си и доктрината и била само отбранителна, дори седмици преди да анексира Крим, божеството се изтъпани пред камерите и целия свят и отново го "потвърди".

Когато преди години (веднага след анексията) припомних последното в един друг форум (може пък и да ти е познат), един от най-яростно отричащите (може пък и да ти е познат) ми рекна - "Искаха Крим - взеха го. Точка". След 2-3 часа се затри всичко, разбира се, че постовете ми опорочаваха празнично приповдигнатия от събитието тон :P

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 26 Ное 2021, 16:38

jarl_Ragnar написа:
26 Ное 2021, 14:19
Не мисля, че съм написал нещо грешно. Ако ще говорим за ПВО ешалон, изстребители и радари за оповестяване на излитането на Байрактарите е достатъчно, да се подготвят ПВО- разчетите на ДНР и ЛНР.
Дали ще стреляш по байрактар с ракети въздух- въздух или ракети земя - въздух, все ще е от руска територия... от границите на РФ до линията на съприкосновение в Донбас са 100-120 км.
Какви "ПВО разчети" имат сепаратистите? Защото в момента украинците вече ги бомбят безнаказано с неуправляеми боеприпаси като правоверни - дейерезорски стадион.

Нямам против да продължават така, пък нека руснаците помагат с радари.

Написах какво мисля, че може да реализира Путин, без да ескалира прекалено много ситуацията. Стреляйки с ПВО иззад границата, може да продължи да отрича, че участва, и че това са "трофейни машини" на сепаратистите.

...
Thorn, 02.06.19
...
Thorn, 04.11.21

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 26 Ное 2021, 20:26

Имат ПЗРК, имат стари модели Оса, които твърдят, че са модернизирали- ОСА-АК(М), цитирам- "Удалось увеличить дальность обнаружения воздушных целей до 65 км, их уничтожение по дальности до 15 километров, по высоте до 7 километров."

Факт е, че украинската авиация от години не смее да влезе в противниковите територии и почти не се ползва. Бяха спрени след няколко свалени хеликоптера, изстребителя, щурмови и транспортни самолет. Как се спира авиация без ПВО, не знам, сигурно с фунийки. Ако един Ми-24 или Су-25 не е по страшен от ТВ 2 с неговите 100 кг боен товар, също не знам...

Факт е, че ДНР и ЛНР нямат радарно покритие и по цялата им територия, дронове могат да влитат, като по незабележими цели, но точно дронове тип али експрес, които мятат префасонирани РКГ-та с ефективност 100 на 0.5. Същите се ползват и от ДНР и ЛНР, даже ОБСЕ имаха доклад колко "стотина пъти дроновете на сепаратистите правели акции". Нищо повече от игра на нерви, такива дронове не могат да ти дадат предимство, ролята им е разузнавателна и дразнителна.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 26 Ное 2021, 20:40

такива дронове не могат да ти дадат предимство, ролята им е разузнавателна и дразнителна.
Ага, разкажи го това на арменците. :roll: :lol:
Факт е, че украинската авиация от години не смее да влезе в противниковите територии и почти не се ползва. Бяха спрени след няколко свалени хеликоптера, изстребителя, щурмови и транспортни самолет. Как се спира авиация без ПВО, не знам, сигурно с фунийки. Ако един Ми-24 или Су-25 не е по страшен от ТВ 2 с неговите 100 кг боен товар, също не знам...
Дроновете не се ли броят за авиация? :roll:

Колкото до 2014 г., неосведомен ли си или се правиш на луд? Украинската авиация беше спряна с няколко десетки мистериозно появили се ПУ Бук, които след един мистериозно паднал пътнически самолет мигновенно изчезнаха също така мистериозно отвъд границата с Русия. Сега има ли ги?

...
Thorn, 02.06.19
...
Thorn, 04.11.21

Отговори