Работен форумСигнали за нарушения

Място за съобщения и предложения относно форума

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Bojilov
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Сигнали за нарушения

Мнение от Bojilov » 07 Апр 2022, 20:08

Божилов написа:
07 Апр 2022, 04:34
през ВСВ не сме прекратили дипломатически отношение със СССР. Въпреки че реално сме се били срещу тях.
По отношение на тоз герой дето ми е отмъкнал ника с който пиша от 2003та в Бойнаслава и БГНаука да питам.Аз не ми пречи-да си пише с къвто иска ник,то тормоза е за околните читатели да различат кой кой е-те да му мислят.
Ама за друго да питам.Да ходя ли да си искам стотинките от даскала по история че аз поне не си спомням през ВСВ български войски да са се били срещу сесесере.

Аватар
komuso
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от komuso » 07 Апр 2022, 20:14

5-те потопени руски подводници в наши води са на друго мнение.
Най-добре се смее този който стреля първи

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 07 Апр 2022, 20:26

komuso написа:
07 Апр 2022, 20:14
5-те потопени руски подводници в наши води са на друго мнение.

Ние ли сме ги потопили?
"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
komuso
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от komuso » 07 Апр 2022, 20:54

Да,три на минни полета,една е потопена от "Беломорец" и "Черноморец" и една от авиацията.
Щ 204,210,211 Л 24 и С 34.Има още две Щ 206 и М 58 ама те са потопени между Калиакра и Констанца и там се спори кой ги е гътнал ние или румънците.

Аватар
Bojilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bojilov » 08 Апр 2022, 10:29

Ясно.Значи положението е обтекаемо и подлежи на словоблудства.Лошото е че не е за тая тема.Ако прецени модератор че има смисъл от дебат-да отчекне края на темата и да го запокити към раздел ВСВ.
От морална гледна точка нещата са ясни-България НЕ воюва срещу сесесере.Всяка страна има правото да се защитава при нахлуване в нейни територии.Да не говорим че част от случаите се дължат на мини,а не на преднамерени действия на българската гранична охрана.
От юридическа гледна точка-не знам.Трябва да се погледне военното и морското право по това време,законотворчеството на Лигата на Нациите и т.н.
Ясно е че за воюване не е необходимо непременно да има "обявена война".
От друга страна разчитам на следните аргументи-
Първо-масово в нормалния свят войната в Украйна се нарича "агресивната война на Русия срещу Украйна".А не "между",както беше примерно при ирано-иракската,когато имаше настъпления и в двете територии...Въпрос на семантика,ясно е че дали има война или не-не се решава от учебниците по лингвистика,но все пак...По презумпция се счита че държава има морално право да се защитава при нахлуване на нейна територия.Щото иначе влизаме в едни такива филми дето...като случаите със навлезли и подбити пътнически самолети на Южна Корея над сесесерейско пространство и те влизат в категорията "СССР воюва срещу Корея" тогава.
Второ-СССР в началото на септември 1944 издава официална декларация че вече не приема неутралитета на България.Което значи че преди тая дата го е приемала.
И трето-по самото нахлуване-ясно е че е имало някакви събития,говорим за насилствен преврат.Имаше там в Хасково и по други места съпротива в полицейски участъци и поделения,имаше и убити.Ама то това са по-скоро вътрешнодържавни работи и по-скоро влиза в категорията на "преврат"/"гражданска война с някакъв нисък интензитет" и най-вече говорим за стрелба на българи срещу българи.В учебника ни по "Психиатрия" навремето проф.Темков описваше случай на някакъв царски офицер.Та тя случката станала НЕ в село Могила,ами в столицата...Някъде в дните преди 9септември,на вечерта стабилно се почерпил и заспал,сетне в просъница в ранните часове на сутринта в сумрака дъщеря му се прибирала през прозореца и я взел за съветски войник и я застрелял.Накарая нищо чудно да излезе че това е единственото активно воюване на българин срещу "руснак" през ВСВ. :mrgreen:
БъДъ навремето патетично обясняваше че имало някакво пригранично сражение със съветските войски в Добруджа,ама дали...

Аватар
komuso
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от komuso » 08 Апр 2022, 11:21

Сесесерето макар,че формално не ни обявява война до 6 септември 1944,не му пречи да потапя български кораби-"Струма",да бомбардира български градове-Балчик през 1941 и 1942.След 1944 и България и СССР унищожават документи и скриват информация за периода 1941-45.През октомври 1941 на летище Балчик е разположено 682 ято в състав 5 самолета Ме-109Е,в Сарафово е разположено 692 ято също с 5 Ме-109Е.Самолетите в Балчик са там за одбрана на Северното Черноморие,поради факта ,че съветски самолети бомбардират Русе на 26 юни 1941 и Добрич и Балчик на 23 'юни.В първото издание на книгата си "Орли на България-Тревожно небе" Михаил Григоров пише за свалянето на съветски водосамолет "Каталина" пез лятото на 1941 от дежурната двойка Генчо Димитров и Иван Стефанов.Споменава се и за прехвати на съветски бомбардировачи.В следващите издания на книгата поради "политкоректност" тази информация е изтрита.

Аватар
Bojilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bojilov » 08 Апр 2022, 11:34

Демек да разбирам ли че това което говори Божо са си някакви негови измишльотини?И нахлуването на Трети Украйнски с маршал Търбухин по стар български обичай е срещнато на границата с хляб и сол!?

Божилов
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Божилов » 08 Апр 2022, 12:16

Bojilov написа:
07 Апр 2022, 20:08
Божилов написа:
07 Апр 2022, 04:34
през ВСВ не сме прекратили дипломатически отношение със СССР. Въпреки че реално сме се били срещу тях.
По отношение на тоз герой дето ми е отмъкнал ника с който пиша от 2003та в Бойнаслава и БГНаука да питам.Аз не ми пречи-да си пише с къвто иска ник,то тормоза е за околните читатели да различат кой кой е-те да му мислят.
Ама за друго да питам.Да ходя ли да си искам стотинките от даскала по история че аз поне не си спомням през ВСВ български войски да са се били срещу сесесере.
Здрасти адаш. Ами такава ми е фамилията, говори с баща ми.
За ВСВ - на източния фронт има изпратен санитарен влак. Това е на границата на "участие" в бойни действия.
За сметка на това военноморските ни сили воюват с руснаците през цялата война, затова и единствените ни "пленени" знамена са 4 корабни вимпела, които руснаците свалят от корабите влизайки във Варна, като заявяват че те с тези кораби са били във война.

Аватар
komuso
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от komuso » 08 Апр 2022, 12:36

За умрелите или добро или нищо.Божидар Димитров за много неща имаше добри познания,за други беше лаик.Това дето го приказват,че сме посрещнали Толбухин с хляб и сол и едва ли не с парад си е жива измислица.Дядо ми бог да го прости беше бивш царски офицер,командир миннототпедно въоръжение на един от трите "Люрсена".Той не обичаше да говори за тези времена но от малкото което помня,е че на 8 септември ги събират в Щаба на ВМС и им прочитат заповед всички офицери да си седят по къщите с цел избягване на конфликти.Стояли са 10-14 дни след това ги викат за да предадът техниката на руснаците.Като отива на катера си заварва бардак-всичко което може да се отвинти и открадне-отвинтено и откраднато,другото потрошено.

Аватар
Bojilov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bojilov » 08 Апр 2022, 13:22

//offtopic(ако модератор прецени че пречи-да трие смело)
Убави дядовци сте имали.Моите единия е бил наборна служба на едно военно летище.По време на американо-английските бомбардировки летището било помляно.Прави впечатление сравнително бързото предаване на информацията по линията за ония времена.Разбрали са че идва лошо и са ги разпуснали направо още преди бомбардировката.Прави впечатление и лошата дисциплина-прибрал си се вкъщи...
Другия е бил чобанин.Идвали партизаните,нощя пазил бостана с дините и му казали или "да им приготви 2чувала дини или ще му отрежат динята".И пак прави впечатление сравнително сериозната осведоменост за актуалните събития.Някакъв селски пъдар-пияница сторонник на старата власт го бил набедил че пуснал овцете в някакво лозе и го пердашил.Па той всъщност не бил виновен.На 9ти още на същия ден го видял на улицата и го подбъзикнал че "днес май няма да има пиене" и оня много се пенявил и пикал газ.Прави впечатление и разделението на обществото и тогава,както и сравнително сериозната политическа ангажираност на обикновените хора,при положение че говорим за малко градче от селски тип в дълбоката провинция.
Понеже е близо до една от резиденциите веднъж с някаква кола спрял до тях на нивата Царя та обядвали заедно без да ги познава въобще...Имаше много положителни впечатления и благоговееше пред него.
Имам и още един дядка който е бил командир на един от големите партизански отряди,но от него за съжаление не съм чул нищо за ВСВ.Беше затворен човек и не говореше на тия теми и да го питаш.През соца работеше по нивите груба селскостопанска работа.Беше нещо като едновремешен Беър Грилс-дай му да скита по планините и да си прави с подръчни средства колиби.Нож не признаваше,имаше едно малко брадве на кръста с къса дръжка и с него си чепкаше хляба на импровизирани филии по 1 педя дебели...След 9ти набързо му бяха дали чин полковник въпреки че темето му фуражка май не е виждало никога през живота.

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 28 Апр 2022, 23:02

Докладвам потребител Thorn за оправдание и подкрепа на геноцид. Престъпленията на сърбите са доказани в съд.
Клането в Сребреница е военно престъпление по време на гражданската война в Босна и Херцеговина, което е класифицирано от трибунала на ООН като геноцид. На 24 март 2016 г. Радован Караджич е осъден на 40 години затвор, включително и за организацията на клането в Сребреница.[1]
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0 ... 1%86%D0%B0
Thorn написа:
28 Апр 2022, 22:41
Amazon написа:
28 Апр 2022, 21:40
Thorn написа:
28 Апр 2022, 18:23

Къде съм засягал такива въпроси? Те потушават сепаратистки бунт със спорни методи. Геноцид е определено пресилено, етниническо прочистване вероятно е желано но неосъществено. Геноцид е масово избиване по етническа принадлежност с цел пълно унищожаване на даден етнос на определена територия. Освен арменците през 1916, евреите и циганите през ВСВ и взаимните полско-украински художества пак тогава и май хърватските изпълнения пак тогава, някакви геноциди в нашите краища в по-новите епохи не се сещам.
Сребреница какво е?
Нормално за жестока гражданска война клане на пленници. ЗАБЕЛЕЖИ - само мъжете.

За тази война са по-характерни етнически прочиствания. Геноцидът е друг вид гадост.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Thorn » 29 Апр 2022, 00:50

Член 2
В тази конвенция геноцид е всяко от следните действия, извършени с намерение да бъде унищожена изцяло или отчасти една национална, етническа, расова или религиозна група като такава:

а) убиване на членове на групата;

b) причиняване на тежки телесни или душевни повреди на членове на групата;

c) умишлено налагане на групата на условия на живот, целящи нейното пълно или частично физическо унищожение;

d) налагане на мерки за предотвратяване на ражданията в групата;

e) насилствено предаване на деца от групата на друга група.

Решил бил моля ти се, че оправдавам геноцид. То, видно от горното Сребреница не е точно геноцид, ама и клане на пленници също не е някакво радостно събитие.
Обикновено съм прав :lol:
За неудобни факти трябва да има наказания. Модератор Петя.
Разумните хора не се съмняват. Dinain

https://thornforum.net - ФОРУМЪТ НА THORN

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 29 Апр 2022, 01:16

Thorn написа: Нормално за жестока гражданска война клане на пленници. ЗАБЕЛЕЖИ - само мъжете.
Сръбската опорка за "възмездие" срещу босненски бойци е отхвърлена от ООН.
И няма такова нещо като "нормално" клане на пленници - поне за нормалните хора.
В африканските междуплеменни геноцидни актове също са унищожавани само мъже - това е отдавна и широко известно.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 10 Май 2022, 14:22

Я не ми триите сигналите в темата!
"Непоносимо страдание за русина е това съзнание – да си през вековете една ръмжаща мечка извън оградата на цивилизацията."
Илия Бешков, септември, 1950 г.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 10 Май 2022, 21:31

....

The USSR is still collapsing before our very eyes

Parasha delenda est

Отговори