Общи приказкиКоронавирус (Ковид-19)

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana, pnp5q

Отговори
Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Коронавирус (Ковид-19)

Мнение от Dinain » 02 Апр 2021, 09:25

https://m.economy.bg/bulgaria/view/4508 ... pylnitelno

България ще получи допълнителни 1.3 млн. дози от ваксината на Файзер през близките 3 месеца.

Разгеле.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Апр 2021, 20:54

Доц. Кунчев: Ваксината може да стане изискване за започване на работа в определени сфери
https://madeinvarna.com/dots-kunchev-va ... eni-sferi/

@iasen ianakiev

...
...
Thorn, 02.06.19

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от iasen ianakiev » 02 Апр 2021, 20:57

Dinain написа:
02 Апр 2021, 20:54
Доц. Кунчев: Ваксината може да стане изискване за започване на работа в определени сфери
https://madeinvarna.com/dots-kunchev-va ... eni-sferi/

@iasen ianakiev
Тоя малоумник Кунчев не си заслужава да се коментира. ;) ;)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 03 Апр 2021, 12:43

Дилема в Израел - да се връщат ли неваксинираните на работа
След като прекара по-голяма част от изминалата година в локдаун, гримьорът от Тел Авив Артьом Кавнатски е готов да се върне на работа. Но когато се появил за неотдавнашна фотосесия, работодателят му го отпратил. Каква е причината? Той не се е ваксинирал срещу коронавирус.

"Той не ме взе на работа, защото не съм се ваксинирал", каза Кавнатски и добави: "Това е дискриминация и изобщо не е правилно". Стремителните темпове, с които върви ваксинационната кампания в Израел, направиха еврейската държава една от малкото страни, способни да се върнат към нормалния живот преди пандемията. Барове и търговски обекти, хотели и центрове за оздравителни процедури вкупом се върнаха към нормална работа в Израел, където близо 80 процента от пълнолетното население са изцяло ваксинирани, а броят на новозаразените и на починалите от COVID-19 спадна.
Досега Израел разчиташе предимно на поредица от стимули, предназначени да насърчат хората да си поставят ваксина. Еврейската държава въведе "зелен пропуск" за напълно ваксинираните, чийто притежатели могат да посещават концерти, да излязат на вечеря в заведение, да ходят на фитнес или да пътуват до популярни курорти в места като Египет, Кипър и Гърция. Тези, които нямат пропуск, нямат този късмет.
Системата работи добре в областта на оползотворяване на свободното време и развлеченията. Но сега тя преминава и към други сфери. Служители в здравеопазването препоръчват да се забрани на неваксинираните работници, които не са дали наскоро отрицателен тест за COVID-19, да работят в училища, центровете за грижи за възрастни хора и на други високорискови работни места.

Израелската здравна система също така е задължила всички свои служители - лекари, медицински сестри, администратори и помощен персонал да си поставят ваксината срещу коронавирус. Ако откажат, те ще бъдат преместени на работни места, които не включват контакт с високорискови пациенти. Правозащитните организации изразиха загриженост, че подобни разпоредби могат да застрашат доходите на работниците.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/04/03 ... ranite_na/

Ясене, задава се, и да го отричаш, и да не го отричаш. Чети...

...
...
Thorn, 02.06.19

Николай Христов
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Николай Христов » 03 Апр 2021, 14:20

Това е единственият реално работещ вариант за връщане към нормалността. Това е положението, независимо дали ни кефи или не.
Последна промяна 1 на Николай Христов, променена общо 3 пъти

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 03 Апр 2021, 16:37

Dinain написа:
03 Апр 2021, 12:43
Дилема в Израел - да се връщат ли неваксинираните на работа
След като прекара по-голяма част от изминалата година в локдаун, гримьорът от Тел Авив Артьом Кавнатски е готов да се върне на работа. Но когато се появил за неотдавнашна фотосесия, работодателят му го отпратил. Каква е причината? Той не се е ваксинирал срещу коронавирус.

"Той не ме взе на работа, защото не съм се ваксинирал", каза Кавнатски и добави: "Това е дискриминация и изобщо не е правилно". Стремителните темпове, с които върви ваксинационната кампания в Израел, направиха еврейската държава една от малкото страни, способни да се върнат към нормалния живот преди пандемията. Барове и търговски обекти, хотели и центрове за оздравителни процедури вкупом се върнаха към нормална работа в Израел, където близо 80 процента от пълнолетното население са изцяло ваксинирани, а броят на новозаразените и на починалите от COVID-19 спадна.
Досега Израел разчиташе предимно на поредица от стимули, предназначени да насърчат хората да си поставят ваксина. Еврейската държава въведе "зелен пропуск" за напълно ваксинираните, чийто притежатели могат да посещават концерти, да излязат на вечеря в заведение, да ходят на фитнес или да пътуват до популярни курорти в места като Египет, Кипър и Гърция. Тези, които нямат пропуск, нямат този късмет.
Системата работи добре в областта на оползотворяване на свободното време и развлеченията. Но сега тя преминава и към други сфери. Служители в здравеопазването препоръчват да се забрани на неваксинираните работници, които не са дали наскоро отрицателен тест за COVID-19, да работят в училища, центровете за грижи за възрастни хора и на други високорискови работни места.

Израелската здравна система също така е задължила всички свои служители - лекари, медицински сестри, администратори и помощен персонал да си поставят ваксината срещу коронавирус. Ако откажат, те ще бъдат преместени на работни места, които не включват контакт с високорискови пациенти. Правозащитните организации изразиха загриженост, че подобни разпоредби могат да застрашат доходите на работниците.
https://www.dnevnik.bg/sviat/2021/04/03 ... ranite_na/

Ясене, задава се, и да го отричаш, и да не го отричаш. Чети...
Dinaine аз не живея в Израел. ;) ;)

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 03 Апр 2021, 16:39

Николай Христов написа:
03 Апр 2021, 14:20
Това е единственият реално работещ вариант за връщане към нормалността. Това е положението, независиномдалинйи кефи или не.
Глупости.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 04 Апр 2021, 17:49

Изображение
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеКГБизация. Дерусификация.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 06 Апр 2021, 00:36

https://m.economy.bg/world/view/45111/S ... shi-na-den

САЩ постоянно увеличават темпото на ваксинация и вече са достигнали средно 3 млн. дози, поставяни на ден.

Около 30% от населението вече е получило по е 1 доза.

ПП Това все едно да се боде 1% от населението на ден. За България пропорционално ще значи 70,000 дози дневно, но разбира се, никога няма да стигнем този показател. 10-15 хил. дневно се отчита като "успех".

...
...
Thorn, 02.06.19

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 07 Апр 2021, 23:17

СЗО против ваксинационните паспорти

"Опасенията са, че може да се окаже дискиминационно

Световната здравна организация (СЗО) обяви, че не подкрепя изискването за ваксинационни паспорти за достъп до различни страни и институции. Причината е несигурност дали ваксинацията предотвратява предаването на вируса, както и от опасения за неравенство. Това заяви говорител на организацията, цитиран от Ройтерс."
https://www.flagman.bg/article/238177

Разбира се , напразно очаквах новината да сподели собственика така добре запознат с тематиката , въпреки ,че не "налива водичка в мелничката му " . Иначе е безпристрастен и справедлив . :lol:
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 08 Апр 2021, 18:05

Словакия: Получените ваксини Спутник V се различават от тези при проучванията

Лабораторни изследвания са установили, че получените в Словакия ваксини Спутник се различават от партидите, за които е публикацията в Спутник и представени за одобрение от ЕМА.

Според производителя изпитанията са в нарушение на договора за продажба и като не има харесва да върнат доставката.

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 08 Апр 2021, 18:14

jordani написа:
08 Апр 2021, 18:05
Според производителя изпитанията са в нарушение на договора за продажба и като не има харесва да върнат доставката.
:mrgreen: :mrgreen:
После защо влачели с подаването на цялата документация към ЕМА.
При съседите им обаче проблема се решава:
Чешкият здравен министър е уволнен след отказа си да одобри "Спутник"

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 08 Апр 2021, 20:35

Centurionus написа:
07 Апр 2021, 23:17
СЗО против ваксинационните паспорти

"Опасенията са, че може да се окаже дискиминационно
А защо СЗО трябва да е за или против...? Това не е медицински въпрос.
Това е нещо, което ще решат отделните държави, или наддържавните образувания като ЕС.

Опасенията ми са, че без такъв паспорт няма да могат да рестартират икономиките си. :mrgreen:

...
...
Thorn, 02.06.19

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 08 Апр 2021, 22:44

СЗО е против, защото ги обвиняват, че са китайско лоби, Китай са за и те така се разграничават, защото иначе нищо не зависи от СЗО. Иначе европейският съд за правата на човека е решил, че недопускането на неваксинирани деца в предучилищна не е дискриминация, а медицинска мярка.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Апр 2021, 23:09

А в Саудитска Арабия вече не пускат поклонници в джамиите без сертификат за ваксинация.
Ас-Судейс: прививка от коронавируса - условие для входа в мечеть аль-Харам и мечеть Пророка

miaz74
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от miaz74 » 09 Апр 2021, 09:44

vassiln написа:
08 Апр 2021, 23:09
А в Саудитска Арабия вече не пускат поклонници в джамиите без сертификат за ваксинация.
Ас-Судейс: прививка от коронавируса - условие для входа в мечеть аль-Харам и мечеть Пророка
Само да уточним, че става дума за голямата джамия в Мека и се отнася за всички пилигрими който искат да извършат "хадж". По време на свещеният им месец рамадан в джамиите на Саудитска Арабия няма да се предлага вечерята "ифтар" с която прекъсват постите за денят.
В Бахрейн след рамадана ще бъдът отверени джимове, ресторанти, спортни мероприятия и тн. на закрито за ваксинирани и преболедували.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Апр 2021, 21:11

Само за сведение, в българския език думите за "пилигрим" и "джим" са съответно "поклонник" и "фитнес". :roll:

...
Чета едни цифри днес. Досега са произведени ваксини за 5% от световното население. Най-богатите страни се ваксинират 25 пъти по-бързо от най-бедните. Възстановяването ще е дълго и неравномерно.

В САЩ след няколко дни разрешават ваксинирането на всички възрасти. До момента са поставени 142 млн. ваксини.

В същото време Бразилия и Индия отбелязват антирекорди. В Бразилия за ден от Ковид-19 са умрели 4249 души, а в Индия са регистрирани 132,000 нови заразени за ден. И в двете страни има регистрирани по 13 млн. заразени до момента.

...
...
Thorn, 02.06.19

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 11 Апр 2021, 10:19

jordani написа:

Лабораторни изследвания са установили, че получените в Словакия ваксини Спутник се различават от партидите, за които е публикацията в Спутник и представени за одобрение от ЕМА.

Българите са дали непълна информация. Ето по пълен текст:

"Podle publikovaných zpráv by se Sputnik V měl používat v asi 40 zemích světa, ale tyto vakcíny spojuje jen název," stojí v prohlášení, které SÚKL ve čtvrtek zveřejnil. "V několika případech se zdá, že jde o vakcíny s rozdílnými vlastnostmi (lyofilizát versus roztok, jednodávkové ampule versus vícedávkové lahvičky, rozdílné podmínky skladování, složení a způsob výroby)."

...proč ruský výrobce neodpověděl na žádný z téměř 50 dotazů, které mu slovenský SÚKL poslal. Celkem úřadu chybělo 80 procent dat, která měl výrobce poslat.
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/sl ... 47ab5f122/

1. Под името Sputnik V се оказва че има цяла поредица от ваксини с ралични качества (лиофилизат срещу разтвор, еднодозови ампули спрямо многодозови флакони, различни условия на съхранение, състав и метод на производство )

2.Руските другари мълчат (производителят не отговори на нито един от почти 50 въпроса, които му е изпратила словенската държавна лаборатория)

3.Тъй като изследването на ваксините става по единен метод одобрен от ЕС, при изследването на руската ваксина (липсват 80 процента от данните, които трябва да бъдат изпратени от производителя)
Защо не са изпратени на Словакия само Бог знае

(Освен това ваксините, пристигнали в Словакия, се различават от тези, които научното списание Lancet имаше за оценка. Дори от тези, които има за одобрение от EMA.)
jordani написа:
Производителят не казва дали резултатите от изпитанията не отговарят на истинат ;), което е съществено и основно, а само че държавната лаборатория (SÚKL - Štátny ústav pre kontrolu liečiv) на Словакия не била сертефицирана в ЕС, което практически не влияе на резултата.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv
https://www.sukl.sk/

Аватар
vvurbanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vvurbanov » 11 Апр 2021, 13:44

jordani написа:

В случая не става въпрос за изпитания, а за контролиране дали продукта е същия за който плащат.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 11 Апр 2021, 14:40

Пфайзер нещо се заканва на Израел, имало забавени плащания и щели да ги върнат отзад на опашката за следващите доставки:
Pfizer is threatening to delay further shipments of vaccines to Israel over a delay in payments, reportedly warning that the Jewish state could go the back of the line if it does not pay up, Channel 12 reported Friday.

Pfizer said Monday it had completed all vaccine deliveries to Israel under its initial agreement and was working on a new deal to supply more doses to the Jewish state.

But a payment delay reportedly sparked a harsh warning from the vaccine maker.

Channel 12 said the company warned Israel this week that if the payments do not come in, the doses would be shipped elsewhere. One official reportedly told Israel’s Health Ministry, “We are not philanthropists.”

Similar warnings were received from Moderna.
Pfizer said to warn Israel: Pay up or go to the back of vaccine line.

Имало подобни предупреждения и от Модерна.
Аз не очаквам да стане, все ще се разберат някак си, както се казва.

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 11 Апр 2021, 15:34

vassiln написа:
11 Апр 2021, 14:40
Аз не очаквам да стане, все ще се разберат някак си, както се казва.
То това вече е от около седмица - миналата неделя не са им пратили подготвените 700 000 дози, защото се оказва, че не са платили за последните 2,5 милиона получени дози. Толкова са заети с вътрешнополитическите борби, че бюрокрацията е парализирана от известно време. Сега в комбинация с медийната кампания (били ги нарекли бананова република в комюникетата :mrgreen:) бързо ще се свестят и ще организират плащане, вероятно това е и идеята щом стана публично достояние казуса.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 11 Апр 2021, 16:02

Dinain написа:
10 Апр 2021, 21:11
...Досега са произведени ваксини за 5% от световното население. Най-богатите страни се ваксинират 25 пъти по-бързо от най-бедните. ....
Брех, че те по тази статистика, UK и Израел ще излязат сред най-богатите страни в света.

Аватар
Sharana
Модератор
Контакт:

Мнение от Sharana » 11 Апр 2021, 17:53

Доста рядко срещано признание:
Епидемиолог номер едно на Китай: Ефективността на китайските ваксини е ниска

В едно от редките признания за недостатъците на китайските ваксини срещу коронавируса директорът на китайските Центрове за контрол и превенция на заболяванията Гао Фу каза, че ефективността им е слаба и правителството обмисля да ги комбинира, за да подсили действието им.
"Китайските ваксини не дават много висока степен на защита", каза вчера Гао на пресконференция в югозападния китайски град Чънду, информира БТА.
...
Ефективността на ваксината срещу коронавирус на китайския производител "Синовак" при предотвратяване на асимптомните инфекции е 50,4 процента, казват изследователи в Бразилия. За сравнение, ефективността на ваксината на "Пфайзер" се оценява на 97 процента.
...
Обаче хем че имат самите 100 милиона от немската ваксина (тоест "Пфайзера") не го одобряват по имиджови причини - изглежда чакат техните си копия и ще искат от тях да слагат :roll:

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 11 Апр 2021, 18:58

vassiln написа:
11 Апр 2021, 16:02
Dinain написа:
10 Апр 2021, 21:11
...Досега са произведени ваксини за 5% от световното население. Най-богатите страни се ваксинират 25 пъти по-бързо от най-бедните. ....
Брех, че те по тази статистика, UK и Израел ще излязат сред най-богатите страни в света.
:roll: Epic facepalm :roll:

Скоростта на ваксиниране се измерва в брой ваксинирани на ден. Останалото вярвам ще сглобиш сам.

Израел в пикови дни ваксинираше 200,000 души на ден. До момента в България най-високото постижение е ок. 10,000 души на ден. Разлика в скоростта = 20 пъти. Сходно по брой население.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 11 Апр 2021, 19:06

Sharana написа:
11 Апр 2021, 17:53
Доста рядко срещано признание:
Епидемиолог номер едно на Китай: Ефективността на китайските ваксини е ниска

В едно от редките признания за недостатъците на китайските ваксини срещу коронавируса директорът на китайските Центрове за контрол и превенция на заболяванията Гао Фу каза, че ефективността им е слаба и правителството обмисля да ги комбинира, за да подсили действието им.
"Китайските ваксини не дават много висока степен на защита", каза вчера Гао на пресконференция в югозападния китайски град Чънду, информира БТА.
...
Ефективността на ваксината срещу коронавирус на китайския производител "Синовак" при предотвратяване на асимптомните инфекции е 50,4 процента, казват изследователи в Бразилия. За сравнение, ефективността на ваксината на "Пфайзер" се оценява на 97 процента.
...
Обаче хем че имат самите 100 милиона от немската ваксина (тоест "Пфайзера") не го одобряват по имиджови причини - изглежда чакат техните си копия и ще искат от тях да слагат :roll:
По мои изчисления трябва да им бият по 4 Синовак-а, за да постигнат защита като от Файзер.

50% на четвърта степен дава 93.75% :mrgreen:

...
...
Thorn, 02.06.19

Отговори