Общи приказкиЗа религията

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana, pnp5q

Отговори
vvurbanov
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

За религията

Мнение от vvurbanov » 29 Мар 2020, 12:00

Според някои изследвания между 30 % и 55% от хората имат психични отклонения.
Религията е основна психологическа потребност на човечеството.

Стресът, напрежението, и несигурността в живота могат да се понасят по-лесно от вярващите.Религиозните вярвания осигуряват подкрепа , подобряват издръжливостта и устойчивостта. Те пораждат сигурност, самоувереност, дават цел, опрощават собствените неуспехи на хората, и изграждат положителна представа за себе си. Религията помага за справяне с безпокойството, страховете, безсилието, гнева, , чувството за малоценност, унинието и изолацията.Тя намалява смъртното безпокойство.За вярващите има задгробен живот, другите да се оправят както могат.
Много хубаво е да има някой(бог) на когото, когато поискаш да разкажеш за проблемите си.Да го помолиш за помощ или да поискаш прошка за да успокоиш съвестта си.Сетне пак може да правиш грехове за да не ти не скучно.И това 24 часа в денонощието.Безплатно.Е, как няма да обичаш бог?

От друга страна, религията може да предизвика вина, съмнения, безпокойство и депресия чрез засилена самокритика.
“ Религията предоставя механизми както за засилване на вината, така и за нейното облекчаване. Религията често създава вина чрез определяне на високи морални стандарти, докато, от друга страна, тя предоставя и редица методи за облекчаване на вината, като изповед, молитва, милосърдие и т.н. “
Зависи.Религията може да се използва за нагнетяване на напрежение, като разпалва емоциите.Съмненията и безпокойството може да се усилват и чувствата да ескалират ,като се представя подходяща информация и се използва възпален език.

Религията не само поддържа психичното здраве, но при нужда може да манипулира в желаната насока хората.Какво по хубаво, тя е полезна не само на вярващите, но и на управляващите.

Много психолози и психотерапевти изучават връзката между религията или духовността и психичното здраве и използват религиозни интервенции в психотерапиите.
В тази статия се предлага научен, всеобхватен и приложен духовен метод на психотерапия. Религиозна когнитивно-емоционална терапия (RCET) е нова форма на когнитивна терапия, която използва основните религиозни вярвания и прозрения в психотерапията. RCET е нова интеграция на когнитивни, хуманистични и екзистенциални психотерапии, която отчита религиозните вярвания и прозрения на клиентите. RCET е ефективен метод на психотерапия за лечение на тези, които страдат от криза на идентичността, депресия и тревожност; и той може да бъде разработен за справяне и с други психологически разстройства. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3430504/

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Re: За религията

Мнение от Almasy » 29 Мар 2020, 12:42

vvurbanov написа:
29 Мар 2020, 12:00
Аз що немам такваз потребност :roll:
Немам нищо против кухите лейки, кланящи се на разни божета.
Но да не ангажират и мен във водевила.
Както и обществения живот и правила като цяло.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

Изчезнал Безследно
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Изчезнал Безследно » 29 Мар 2020, 16:40

Мисля, че теоретично е невъзможно 55% да са извън нормата.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 29 Мар 2020, 17:48

Almasy написа:
29 Мар 2020, 12:42
vvurbanov написа:
Не всички могат да преодоляват естествените си страхове. Преполагам, че някой имат по-висок праг на чуствителност към притеснения и страх. При някой пък, липсата на фантазия намалява тревожността. Хора всякакви.

vvurbanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vvurbanov » 29 Мар 2020, 18:13

Изчезнал Безследно написа:
29 Мар 2020, 16:40
Мисля, че теоретично е невъзможно 55% да са извън нормата.
Ама не говорим за някаква норма.Отклоненията са в широк диапазон.От много леки до където стигнат.Те може да не се забелязват дори.Но при някакъв силен стрес и кризи се отключват.Карл Юнг казва, "Покажете ми един нормален и аз ще ви го излекувам".
Almasy написа:
29 Мар 2020, 12:42
vvurbanov написа:
Ти нямаш такава потребност защото може би си по устойчив на стрес.Можеш да се връщаш в хомеостаза и така запазваш критичното си мислене.
Преди време хората независимо от тяхното психическо състояние пак са вярвали в бог, но сега науката прецака вярата им.
Религията е идеология.Хората имат нужда някаква идеология.С напредването на науката по образованите индивиди не искат да вярват в бог. Комунистическата идеология се опита да измести християнската. Но тя не е толкова съвършена като нея.Не може да реши проблема със смъртния страх.За това доста от старите комунисти като станат на години и започват да вярват в бог.То като остареят хората за това започват да обръщат повече внимание на религията.

Образованието пречи на вярата в бог.Но и образованите хора имат нужда от някаква идеология, която да реши психологичните им проблеми.Тука вече всеки се справя както може.Някои стават русофили.(Давам ги за пример защото и те като вярващите в бог страдат от едно и също заболяване.)Търсят сигурност в Русия и Путин.
Ама то не пречи някои да вярват едновременно в християнството и путинизма.Има индивиди с тежки отклонения, които могат да поддържат противоречиви когниции, без да изпитват когнитивен дисонанс."Хем всичко в Русия е най хубаво, хем живеят в омразния им запад и ползват гнилите му стоки." Най тежко засегнатите вярват във всякакви конспирации ,антиваксъри са,националисти, патриоти, русофили,имат магическо и черно бяло мислене.

Трябва ли да уважаваме и пазим чувствата на вярващите и русофилите сред тях?
Ако са по кротки и аз нямам нищо против тях.Но те стават опасни когато със своите ирационални представи пречат да се вземат разумни решения.Понеже нямат критично мислене, много лесно се манипулират от противника и създават проблеми.То това е целта на пропагандата, да навреди на врага.

Отговори