ИкономикаМИГРАЦИОННИ ПРОЦЕСИ

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
plamenhk
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

МИГРАЦИОННИ ПРОЦЕСИ

Мнение от plamenhk » 01 Фев 2020, 10:38

Centurionus написа:
31 Яну 2020, 12:15
Руснаците са повече от 606000 в Германия и 206000 в Щатите чак ,се чудя как не са отишли още вежливковци да ги бранят , хеле в швабско предвид швабската имитация на армия .
Е, нормално, нали знаеш «хорошо там, где нас нет». А ако започнат инвайти да дават, можеш ли да си представиш какъв юруш ще му ударят братушките към западна захарна Германия ?

Сега интелигенцията се изнизва :
«Утечка мозгов» из России превысила 10 миллионов человек
https://www.finanz.ru/novosti/aktsii/ut ... 1028587894

Младото поколение (18-24г) само чака да порасне за да мигрира при врага - цели 53%. Лошото е че % се увеличава, нещо като като миграционен вирус дори по лош от сегашният : :(
"В России в последние месяцы сильно выросло число молодых людей, которые хотят уехать жить за границу. Это следует из результатов опроса "Левада-центра", опубликованных во вторник, 26 ноября. Согласно им, 53% опрошенных в возрасте 18-24 лет ответили "определенно да" или "скорее да" на вопрос о желании переехать за рубеж. В мае 2019 года такие ответы дали 37% молодых участников опроса".
https://www.dw.com/ru/%D0%BB%D0%B5%D0%B ... a-51416909

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Re: МИГРАЦИОННИ ПРОЦЕСИ

Мнение от kramer » 01 Фев 2020, 13:10

plamenhk написа:
01 Фев 2020, 10:38
Centurionus написа:
Руснаците са повече от 606000 в Германия и 206000 в Щатите чак ,се чудя как не са отишли още вежливковци да ги бранят , хеле в швабско предвид швабската имитация на армия .
Е, нормално, нали знаеш «хорошо там, где нас нет». А ако започнат инвайти да дават, можеш ли да си представиш какъв юруш ще му ударят братушките към западна захарна Германия ?

Младото поколение (18-24г) само чака да порасне за да мигрира при врага - цели 53%. Лошото е че % се увеличава, нещо като като миграционен вирус дори по лош от сегашният : :(
"В России в последние месяцы сильно выросло число молодых людей, которые хотят уехать жить за границу. Это следует из результатов опроса "Левада-центра", опубликованных во вторник, 26 ноября. Согласно им, 53% опрошенных в возрасте 18-24 лет ответили "определенно да" или "скорее да" на вопрос о желании переехать за рубеж. В мае 2019 года такие ответы дали 37% молодых участников опроса".
А у нас колко ли ще са процентите...

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 01 Фев 2020, 13:16

kramer написа:
01 Фев 2020, 13:10
plamenhk написа:
01 Фев 2020, 10:38
Centurionus написа:

А у нас колко ли ще са процентите...
А защо питате за стари новини? И то не по темата? Процентите у нас намаляват стабилно - 61% от младите не мислят да гонят михаля навън.
"Не съм сигурен, че мрачните аспекти на човешката личност могат да бъдат поучителни за нас." - Ръсел Кроу

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 04 Фев 2020, 08:30

" Процентите у нас намаляват стабилно - 61% от младите не мислят да гонят михаля навън."
Интересна работа , безпроблемно виждате пропагандата вън , но нашата някак ви замъглява погледа (преценката) . Такива извадчици и запитваниица ,анкетки , питали 1000 софиянци и хоп картината ясна . Не знам кои са тези младежи , аз като вече не съвсем младеж при първа оферта чемадан и так далее , всички платежоспособни младежи които познавам са прелетни птици , 3-4 месеца вън и после за месец обратно . Дори традиционно да не съм прав според вас , 39% си доста ,почти половината .
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 04 Фев 2020, 08:57

Centurionus написа:
04 Фев 2020, 08:30
" Процентите у нас намаляват стабилно - 61% от младите не мислят да гонят михаля навън."
Интересна работа , безпроблемно виждате пропагандата вън , но нашата някак ви замъглява погледа (преценката) . Такива извадчици и запитваниица ,анкетки , питали 1000 софиянци и хоп картината ясна . Не знам кои са тези младежи , аз като вече не съвсем младеж при първа оферта чемадан и так далее , всички платежоспособни младежи които познавам са прелетни птици , 3-4 месеца вън и после за месец обратно . Дори традиционно да не съм прав според вас , 39% си доста ,почти половината .
Интересна работа, най-точният отговор би бил "приложете към себе си това, което пишете за мен" - очевидно е, че пропагандата Ви e заслепила, щом виждате по-близо до половината 39%, отколкото 61% :lol: и наричате "анкетки" международно изследване на Галъп, обхванало 10 държави по метода "национално представително проучване" ("представително" означава, че не ще да е "питали 1000 софиянци"). Прочее, именно за това, че е представително, се хванах аз, традиции по отношение на Вас нямам. Предлагам Ви да прочитате внимателно предложените линкове, преди да коментирате (аз поне гледам да не пускам дълги чаршафи). Но най-интересното, което щяхте да забележите в статията, е коментара, че напоследък изтичат предимно "работни ръце" - кадри с ниска и нулева квалификация, за която тук дават малко пари, а в западните държави - повече, заради по-високия стандарт. Тази констатация съвпада с моите пък наблюдения. Освен това е логично, ако имаш възможност, да печелиш пари "като навън", пък да седиш/идваш да ги харчиш тука - както и Вие казвате, 3-4 месеца навън, после месец обратно - просто е изгодно да се ползват все още по-ниските цени тука, освен ако не си тръгнал да се натискаш за трайно усядане и чуждо гражданство.
"Не съм сигурен, че мрачните аспекти на човешката личност могат да бъдат поучителни за нас." - Ръсел Кроу

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 04 Фев 2020, 08:58

Процентите не са нещо изключително. Проверявал съм - подобни анкети дават резултати от рода на 20-40% желаещи да заминат в много страни, далеч не само България. Колко реално го правят е друг въпрос, много от тях заминават временно и се връщат.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 04 Фев 2020, 09:38

Коя пропаганда ме е заслепила ?
Аз никъде не прочетох колко са били анкетираните и откъде . Тези общи приказки "национално представително проучване " :lol:
Като цяло в "така представителната анкета " липсват основни неща , възрастови групи на накетираните, образователен ценз , работен опит , реализация .......... , но виж за политическите им пристрастия има :
"
Като катастрофално нисък доц. Попиванов определи интереса към политиката сред младите. Според данните от изследването едва 7% от младежите заявяват, че четат и гледат новини. "Тревожно ниско е участието на младите в политически партии", каза още той. "Младежта като цяло се чувства непредставена в политиката", заяви доц. Попиванов.

Той отбеляза още, че едва 14% от младите хора имат различия с политическите възгледи на родителите си. По думите му това касае "политически семеен конформизъм" и "нарастващ младежки консерватизъм" в ценностен тип.

"Европа се явява модел образец за младите хора. В Европа те виждат всичко, което смятат за ценност, но го нямат в България. Европа за тях е нереализираната България", коментира още той.

В изследването се констатира, че 62% от младите хора в България се идентифицират с демокрацията, но като цяло растат убежденията за необходимост от по-сигурна, по-твърда ръка. По отношение на традиционното противопоставяне ляво-дясно доц. Попиванов посочи, че едва 7% от младежите в България смятат себе си за "леви", 24% заявяват себе си за "десни".

"Независимо от липсата на лява идентичност се забелязва много висока степен идентификация с леви ценности по отношение на грижата на държавата и доходите", коментира още той."

Чеки малко , те да не са анкетирали желаещи да емигрират заради успешният Боков модел за правова държава , с бурно икономическо развитие и ежедневно богатеещо население ? :lol:

Да допълня новина : "В рамките на следващите десет години недостигът на специалисти у нас ще засегне всички сфери и системи, констатира днес във Варна министърът на образованието Красимир Вълчев. Копирано от standartnews.com "
https://www.standartnews.com/balgariya- ... dnQaXTqbeI
Това си е официално признание на министър , и специалистите не са нискоквалифицирана работна ръка , толкова за "представителната анкетка " .
Последна промяна 1 на Centurionus, променена общо 4 пъти

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 04 Фев 2020, 10:36

Centurionus написа:
04 Фев 2020, 09:38
Аз никъде не прочетох колко са били анкетираните и откъде . Тези общи приказки "национално представително проучване " :lol:
Като цяло в "така представителната анкета " липсват основни неща
Единственото, което липсва, е желание от Ваша страна да потърсите подробности.
Извадката (от около милион и сто младежи) обхваща 1016 човека от 28те региона, структурирани също по големина на селището, където живеят, плюс допълнителни по-подробни интервюта и сравнение с данните от предходното проучване от 2014та. Методическите подробности са на страници 8 и 9.

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 04 Фев 2020, 10:47

Centurionus написа:
Не знам кои са тези младежи... всички платежоспособни младежи които познавам са прелетни птици , 3-4 месеца вън и после за месец обратно .
Добра среда от "прелетни птици". А тези които останат в странство, сигурно киснат по занданите. :lol:
Centurionus написа:
Този, който задава въпрос, рискува да изглежда като глупак, защото не вижда повече, отколкото знае. :lol:

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 04 Фев 2020, 11:15

pnp5q написа:
04 Фев 2020, 10:36
Centurionus написа:
Единственото, което липсва, е желание от Ваша страна да потърсите
Не ми цел в живота да ви търся и чета стъкмистиките . И без да търся ей така без да искам нацелих ,че са анкетирани 1000 човека . 8-)
Страшно представително . Всички браншове реват за работна ръка , министър си признава ,че до 10 години няма да има специалисти , държавата ще давала по 1200 лева на месец за завърнали се , но кандидати няма . Вие отчитате успехи в борбата с миграцията . Дежа вю от 80-те и тогава се преизпълняваха петилетки и планове , всичко беше идеално и опаа всичко се срути .

Аватар
bigdragon
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bigdragon » 04 Фев 2020, 11:23

pnp5q написа:
.... подробности.
.....
Прегледах проучването и съм обнадежден.
Трендовете са положителни и страната ни има бъдеще.
Това е за темата "Добри новини за България".

ПП Скептици, независимо от причините, винаги е имало и ще има...
Драгомир Янков
Извинете за правописа, но толкова мога... :oops:
Моля, ако нещо в мен не ви харесва, не ме уведомявайте за това. :|
Постарайте се да преживеете този шок самостоятелно...! :shock:

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 04 Фев 2020, 11:24

plamenhk написа:
04 Фев 2020, 10:47
Centurionus написа:
Не знам кои са тези младежи... всички платежоспособни младежи които познавам са прелетни птици , 3-4 месеца вън и после за месец обратно .
Добра среда от "прелетни птици". А тези които останат в странство, сигурно киснат по занданите. :lol:
Centurionus написа:
Този, който задава въпрос, рискува да изглежда като глупак, защото не вижда повече, отколкото знае. :lol:
Пламенчо , сега психопортрет ли се мъчиш да правиш ? Не ти достига ценз , както обикновено .
" Този, който задава въпрос, рискува да изглежда като глупак, защото не вижда повече, отколкото знае. " WTF ??! :shock:
Един вагона теглят две машини . Мисли преди да пишеш , ако можеш .

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 04 Фев 2020, 11:44

Centurionus написа:
04 Фев 2020, 11:15
Не ми цел в живота да ви търся и чета стъкмистиките .
Не се и съмнявам, дошъл си "да чепкаш вълна" на форума. :lol:
Centurionus написа:
04 Фев 2020, 11:24
Пламенчо , сега психопортрет ли се мъчиш да правиш ?
Не е нужно. Само като ти видя напуканите пети дето си газил в стърнището на село, ми е ясно че много ти е нисък разряда за да спориш с pnp5q .

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 04 Фев 2020, 11:47

Ще се включа в темата, но първо имам един въпрос.
BGN 2500 като заплата как е за София?
Че не е огромна и аз го знам, но към къде клони - средна или под средна към малка?
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеКГБизация. Дерусификация.

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 04 Фев 2020, 12:53

Almasy написа:
04 Фев 2020, 11:47
Ще се включа в темата, но първо имам един въпрос.
BGN 2500 като заплата как е за София?
Че не е огромна и аз го знам, но към къде клони - средна или под средна към малка?
Висока средна

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 04 Фев 2020, 14:19

Centurionus написа:
pnp5q написа:
Centurionus написа:
Единственото, което липсва, е желание от Ваша страна да потърсите
Не ми цел в живота да ви търся и чета стъкмистиките . И без да търся ей така без да искам нацелих ,че са анкетирани 1000 човека . 8-)
Страшно представително .
Точно - без да искате - защото "представително" означава друго.
Centurionus написа:
Всички браншове реват за работна ръка , министър си признава ,че до 10 години няма да има специалисти , държавата ще давала по 1200 лева на месец за завърнали се , но кандидати няма . Вие отчитате успехи в борбата с миграцията . Дежа вю от 80-те и тогава се преизпълняваха петилетки и планове , всичко беше идеално и опаа всичко се срути .
От Вас чувам, че специално се водела някаква борба с миграцията, камо ли да я отчитам.

А проблема с липсата на специалисти е световен, доколкото виждам - но ако го почнем, ще отидем вече в други две теми - "изсмукването" на човешки капитал към големите западни центрове /което, за съжаление, е естествен процес - по същия начин един по-голям град изсмуква де що има по-оправно от околните села/ и другата възможна тема - нещо като Социално устройство, обаче на образованието. Лично смятам, че там работата е втасала до степен да трябва да се разтури министерството и да се въведе един прост изпит по четене, писане и аритметика - за друго, както виждаме, не стават сегашните образователни програми /не само в България, не се лъжете, чета отзиви - и руски, и американски, и немски - хор`та пищят от "специалисти" с тапии/; а след тоя изпит - стажове, платени от държавата, в нужните отрасли. Теоритичната част - от интернет задочно, очни - само който ще става доктор на науките.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 04 Фев 2020, 14:21

Питах, защото в София със сигурност е по-скъпо от Бургас (поне за някои неща).
Макар, че и Бургас никога не се е числял към евтините градове.
Както и да е, заплатата на дъщеря ми е 2500.
Вярно, тя работи за чуждестранна фирма (то и специалността и е такава - МИО), но като си спомня как бях аз на нейните години, току-що завършил......
Абе глад на кутийки. Този глад продължи поне още едно 10 години.
Тоест вероятно има работа с нелоши заплати, но най-вече за младежите с добро образование.
BTW, имаше възможност последната година от обучението си да отиде в чужбина за поне 2 години. С майка и камъни щяхме да ядем, но и това щяхме да направим.
Но тя не пожела. Възможностите тук не били чак толкова лоши (последната година от студенството вече работеше за тази фирма макар и на непълен работен ден).
Сега през месец я командироват я в Германия, я в Холандия.....На нея лошаво и става - хич не и се стои там и седмица, за оставане пък да не говорим.
То всичко зависи от парите де, вярно е до голяма степен, че по-добре с BGN2500 в София, отколкото с EUR2500 в Амстердам....

Сега, признавам, че това не е правило.
Защото миналата година покрай работата си имах контакт с младеж (към 31-32, но това си е младеж, еле пък за мен) и като разбрах, че е физик и взема малко над 800 лева......Срам за държавата :|
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеКГБизация. Дерусификация.

Tonev3333
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Tonev3333 » 04 Фев 2020, 14:53

Ако има силно под ценен труд в момента - това е трудът в животновъдството. Особено на висшите кадри - лекари и зооинженери. Интересното е, че не е като собствениците да не печелят. Но е факт - агроном 1500 стартова, ветеринар 700. А в т. н. клиники е направо страшно там заплатите са и още по - ниски.
Интересно е и в ресторантьорския бизнес смислени заплати ноооо 13 - 16 часов работен ден тип 2 работиш 2 почиваш. На въпросът защо - отговор няма!

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 04 Фев 2020, 15:48

pnp5q написа:
04 Фев 2020, 14:19
... не стават сегашните образователни програми /не само в България, не се лъжете, чета отзиви - и руски, и американски, и немски - хор`та пищят от "специалисти" с тапии/
Ако системата не се подобри радикално, особенно в бившите соц. страни членки на ЕС, държавите ще вегетират под знака на посредствеността и полуинтелигенцията.Трябва задължително да се променят моделите на приемане във ВУЗ, на държавна работа, както и тавана на паричното възнаграждение за кадрите завършили елитни университети ако искаме да има някакво бъдеще. Знам че това няма да стане поне в обозримо бъдеще, така че "умнотията" ще се изпарява а простотията ще се сгъстява до едно състояние където % нямат да имат тази роля, която имат все още сега.

На мен най много ми импонира образователната система на САЩ за която имам добри лични впечатления - дъщеря ми завърши най елитните американски у-ща (средно, университет и MBA). Навсякъде (образование и работа) минавате през сложните сита на пресяване на конкуренцията (изпити, есета,тестове и интервюта), така че там ръководния кадър по определение е добър и обективен, което гарантира както професионалната реализация, така и качеството на колектива. С малки изключения (главно Oxbridge) Европа се доближава до САЩ в селектирането/подбора на кандидатите, но това е друга тема.

Отклоних се защото исках да подкрепя мнението ви, че качеството не се изразява само със "специалисти" с тапия.

Има и още един важен момент при миграциите, доста добре изразен от Алексей Панин :
https://lenta.ru/news/2020/01/31/russkie_nazad/

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 04 Фев 2020, 19:33

Dinain написа:
04 Фев 2020, 08:58
Процентите не са нещо изключително. Проверявал съм - подобни анкети дават резултати от рода на 20-40% желаещи да заминат в много страни, далеч не само България. Колко реално го правят е друг въпрос, много от тях заминават временно и се връщат.
Наскоро четох компетентен анализ за същия въпрос, зададен в Русия, където и процентът желаещи да заминат е същия, ако не и по-голям. В същото време реално заминалите са много по-малко. Твърди се, че отговарът е много повече свързан с това как се оценява ситуацията в държавата, отколкото с намерения за емиграция.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 04 Фев 2020, 20:07

Almasy написа:
04 Фев 2020, 14:21
Сега, признавам, че това не е правило.
Защото миналата година покрай работата си имах контакт с младеж (към 31-32, но това си е младеж, еле пък за мен) и като разбрах, че е физик и взема малко над 800 лева......Срам за държавата :|
Ако работи в БАН е нормално, там заплатите са много ниски. Но, това е вътрешен проблем на БАН - колкото и пари да отпуска държавата, все ще изтичат по неведоми пътища и до най-ниските по веригата нищо няма да достигне. Същевременно работата в БАН е нещо като доживотна платена отпуска. Просто няма друга работа в държавата с такъв айляк и толкова свободно време в работно време.
Като не искаш мира, на ти секира.

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 05 Фев 2020, 08:14

Tonev3333 написа:
04 Фев 2020, 14:53
Ако има силно под ценен труд в момента - това е трудът в животновъдството. Особено на висшите кадри - лекари и зооинженери. Интересното е, че не е като собствениците да не печелят. Но е факт - агроном 1500 стартова, ветеринар 700. А в т. н. клиники е направо страшно там заплатите са и още по - ниски.
Интересно е и в ресторантьорския бизнес смислени заплати ноооо 13 - 16 часов работен ден тип 2 работиш 2 почиваш. На въпросът защо - отговор няма!
Не знам за кои клиники пишеш , но ми е прясно в момента , котаракът хвана котешка чума , шансове за оцеляване под 40% , всеки ден го карах на манипулации ,как да е оправихме го . Та в зоо клиниката винаги опашка , по 6-10 човека сме натъпкани в чакалнята , чак клаустрофобия ме хваща . Не знам какъв процент от оборота им е печалба , но оборота е завиден . Това за частна клиника.
Жена ми винаги е била в този бизнес (ресторантьорския) , вчера ходи на интервю в тризвезден хотел ами заплатата около 700 чисто , на смени иначе е по 8 часа , 4 дни и 2 почива . В сегашната (пак хотел 4 звезди , и три звезди на ресторант ) заплатата е същата , но за 5 работни , 2 почива . Причина за смяната , 2/3 от колегите и си пуснаха предизвестие за напускане , нови кадри -няма .
На въпроса защо - отговора е ,че всичките собственици са обединени в камара на хотелиерите/ресторантьори и си имат гласувана заплата по длъжности , за да се избегне "кражба " на персонал , и най-вече да се държат ниски заплати в сектора .

Tonev3333
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Tonev3333 » 05 Фев 2020, 18:18

Не знам за кои клиники пишеш , но ми е прясно в момента , котаракът хвана котешка чума , шансове за оцеляване под 40% , всеки ден го карах на манипулации ,как да е оправихме го .

Панлевкопениика? Уха... 40 процента... Така ли ви казват... Нали и аз това казвам - печалба има. Заплати на колегите не плащат.

Отговори