Икономикаput your money where your mouth is

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
angelmr
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

put your money where your mouth is

Мнение от angelmr » 07 Яну 2020, 13:35

Имам една идея, която не съм сигурен дали ще се посрещне много радушно от потребителите, така че ако модераторите решат направо да трият. Но ето за какво става дума:
На запад има една поговорка. В груб смислов превод тя звучи така: Сложи си парите там където са ти думите. В този смисъл бих предложил на съфорумците да споделят имат ли въобще някакви лични инвестиции и в какви активи са те. От това биха се разбрали две неща. Първо имат ли въобще лични наблюдения върху икономическите процеси, или просто преписват чужди мнения. И второ, дали държат на думата си и си държат парите в инструменти свързани със страната която подкрепят в мненията си. С уговорката да не се споменават суми (така или иначе едва ли тук пишат сериозни инвеститори с 5-6 цифрени портфейли, но да не предизвикваме съдбата), а само процентно разпределение.
Аз естествено съм първи като инициатор на идеята (макар че много малко пиша тук).
Моят личен пенсионен фонд (да не се бърка със задължителният държавен в чието управление нямам думата) е със следното разпределение:
Грубо около 60% са в индивидуални акции на американски компании.
Около 20% са във взаимни фондове управлявани от люксембургски посредник фокусирани основно към американския фондов пазар и с второстепенен фокус към европейски инструменти. Тук също нямам особен контрол, само първоначалното избиране на типовете фондове, но съм подписал срочен договор и ще си изчакам да свърши, преди да ги преразпределя по другите инструменти.
И около 20% в индивидуални заеми на българският пиър ту пиър пазар.

Къде са другите? Има ли някой инвестиращ в руски компании? Бях чел например, че Газпром са интересен, но високорисков избор на дивидентна инвестиция. Колко от защитаващите силата на руската икономика и вярват достатъчно, за да са си вкарали парите в нея? Или в китайската, ако става на въпрос. Моето лично мнение е, че възможността държавата да се намеси в бизнеса на конкретният икономически субект го прави твърде рисков за моя вкус.
Последна промяна 1 на angelmr, променена общо 7 пъти

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Re: put your money where your mouth is

Мнение от Bruchpilot » 07 Яну 2020, 15:08

Винаги съм смятал борсовата търговия, инвестирането във фондове и т.н. за високо рисково инвестиране и в този смисъл не подходящо за дългосрочни инвестиции. Виж за спекулативни такива, с цел сравнително бърза печалба, при които се влагат "в момента свободни" средства - да, съгласен съм.
Но за мен на първо място винаги са били и ще си останат недвижимите имоти. Някак си, така се е наложила традицията в семейството, а и аз съм материалист - ако не мога да го пипна с ръка, не ме бpой :lol: За това и не съм по "електронните пари".
Строши-пилот :mrgreen:

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 07 Яну 2020, 15:16

Bruchpilot написа:
07 Яну 2020, 15:08
Винаги съм смятал борсовата търговия, инвестирането във фондове и т.н. за високо рисково инвестиране и в този смисъл не подходящо за дългосрочни инвестиции. Виж за спекулативни такива, с цел сравнително бърза печалба, при които се влагат "в момента свободни" средства - да, съгласен съм.
Но за мен на първо място винаги са били и ще си останат недвижимите имоти. Някак си, така се е наложила традицията в семейството, а и аз съм материалист - ако не мога да го пипна с ръка, не ме бpой :lol: За това и не съм по "електронните пари".
Не е съвсем по темата, но притежаването на акции не е точно равно на електронни пари. То е равно на притежаване на части от бизнес.
По същество може да се спекулира и с акции и с валута и със земя. Имотния балон беше по-скоро от последният борсов балон, но по-отдавна от балона с криптовалутите. :) Във всеки актив има възможност за спекулации и образуване на балон. Но както написах, това е встрани от темата. :)
Значи да разбирам, че при теб е 100% в български материални активи (недвижими и моти)? Или не само български? Ако се натрупат повече мнения, ще направя една обобщена статистика. Може да е интересно.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 07 Яну 2020, 15:23

Имотния балон
Тръгна от щатите, Обама им даде почти трилион да се оправят и не вкара никой в затвора.

Но да след тва всички са по внимателни.

Иначе за крипто тъпотиите там ако някое правителство реши и за 24 часа биткойн е забранен в съответната държава.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 07 Яну 2020, 15:24

Тази тема е мъртвородена.

Най-малкото, което би трябвало да се постне за да има някаква дискусия е:
- конкретен инструмент (не е задължително да е борсов, може например да е имот или нещо с колекционерска стойност и т.н.)
- вход, цел, стоп, тайминг (ако инвестирате с перспективи 30-40 години - хммм - дискусиите са излишни, най-малкото поради невъзможност да се провери хипотезата ви)
- основания, па дори и да е само "вярвам в САЩ, Русия, ЕС, Китай, България, etc".

Това е минимумът. Отделен е въпросът, колко форумци въобще се занимават с нещо подобно и дали биха писали.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

=======================================
https://www.tesladeaths.com/

https://elonmusk.today/

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 07 Яну 2020, 15:30

Да, естествено за акциите си прав, за това използвах електронни пари в кавички, като един вид нарицателно. За недвижимите имоти също май се изразих непълно - нямах предвид спекулативна покупко-продажба.
Относно останалото - да, 100% България.
Строши-пилот :mrgreen:

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 07 Яну 2020, 18:34

angelmr, във форума пишат и хора, които са инвестирали над 1 милион лева в България. Аз съм инвестирал голяма част от спечелените левове в картини, златни монети, златни бижута, акции, недвижими имоти и в щатски долари в брой.

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 08 Яну 2020, 11:15

rki написа:
07 Яну 2020, 15:24
Тази тема е мъртвородена.

Най-малкото, което би трябвало да се постне за да има някаква дискусия е:
- конкретен инструмент (не е задължително да е борсов, може например да е имот или нещо с колекционерска стойност и т.н.)
- вход, цел, стоп, тайминг (ако инвестирате с перспективи 30-40 години - хммм - дискусиите са излишни, най-малкото поради невъзможност да се провери хипотезата ви)
- основания, па дори и да е само "вярвам в САЩ, Русия, ЕС, Китай, България, etc".

Това е минимумът. Отделен е въпросът, колко форумци въобще се занимават с нещо подобно и дали биха писали.
Моята идея поне е да се види в какви типове икономика вярват читателите на този форум достатъчно, за да държат дългосрочните си спестявания там. Идеята за темата даде следното мнение:
EddieBG написа:
03 Окт 2019, 16:34
jacksparrow написа:
03 Окт 2019, 12:04
Ще има ли гражданска война? Добре е империята на злото да се срути отвътре. Ще викаме за червените :mrgreen:
Продавай си доларите / еврото и минавай на рубли :D

За другото си има специализирани форуми, макар че на мен би ми било интересно и мнението на тукашните колеги, ако има интерес мога да формулирам и такава тема, но товаще е отделен въпрос. Моят конкретен въпрос тук е колко от потребителите на този форум си слагат парите там където са им думите. И ако броят им е наистина прекалено малък за статистика, темата е наистина мъртвородена. Надявам се да не е така.
Последна промяна 1 на angelmr, променена общо 8 пъти

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 08 Яну 2020, 11:19

Пресиян написа:
07 Яну 2020, 18:34
angelmr, във форума пишат и хора, които са инвестирали над 1 милион лева в България. Аз съм инвестирал голяма част от спечелените левове в картини, златни монети, златни бижута, акции, недвижими имоти и в щатски долари в брой.
Не любопитствам за цифри, но като се изключат защитните инструменти (злато, кеш) в коя икономика инвестираш? България, ЕС, САЩ, Китай, някоя друга, или някакво разпределение между всички?
Archer написа:
07 Яну 2020, 15:23
Имотния балон
Тръгна от щатите, Обама им даде почти трилион да се оправят и не вкара никой в затвора.

Но да след тва всички са по внимателни.

Иначе за крипто тъпотиите там ако някое правителство реши и за 24 часа биткойн е забранен в съответната държава.
Не позна идеята на темата. :) И на теб да задам въпроса си. В активи от коя икономика са твоите дългосрочни спестявания?

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 08 Яну 2020, 11:31

Bruchpilot написа:
07 Яну 2020, 15:30
Да, естествено за акциите си прав, за това използвах електронни пари в кавички, като един вид нарицателно. За недвижимите имоти също май се изразих непълно - нямах предвид спекулативна покупко-продажба.
Относно останалото - да, 100% България.
Нямах предвид, че си спекулирал с недвижими имоти, а че и с тях може да се спекулира. :) В същността си и акциите и недвижимите имоти и много други инструменти, дефакто са си едни хартийки с които се удостоверява собствеността върху някакъв актив. На къде ще тръгне цената му зависи от икономическото развитие на съответният регион. И двата типа активи са склонни към балониране, и двата типа в исторически план са склонни към повишаване на стойността си с темп по-висок от инфлацията (усреднено) и двата имат примери за рязко падане на тази стойност в отделни случаи региони и периоди. Разликите са въпрос на вкус, а изборът на конкретен актив на компетентност на конкретният индивид в конкретната област. За мен например е по-трудно човек да стане компетентен в областта на недвижимите имоти поради по-скъпите сделки и съответно грешки там. Докато в акциите е по-лесно да се влезе, а грешките излизат по-евтино, поне в началото.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 08 Яну 2020, 13:02

В активи от коя икономика са твоите дългосрочни спестявания?
Амазон, тесла, Гугъл. :ugeek:

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 08 Яну 2020, 14:22

angelmr, аз не инвестирам в Китай. Повечето от недвижимите имоти, в които съм инвестирал, са в България. Повечето от компаниите, чиито акции притежавам, са български компании. Например имам акции в Доверие Обединен Холдинг АД.
http://infostock.bg/infostock/control/transactions

Отговори