Симулации и обсъждане на сценарииОперация "Пукни со зор"

Модератор: Ksantip

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Операция "Пукни со зор"

Мнение от gabocvet » 09 Ное 2019, 20:38

Би трбвало да могат и могат да ипълнват бомбомтане по зададени координати.

http://www.airwar.ru/enc/attack/su25.html

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 09 Ное 2019, 21:40

gabocvet написа:
09 Ное 2019, 20:38
Би трбвало да могат и могат да ипълнват бомбомтане по зададени координати.

http://www.airwar.ru/enc/attack/su25.html

Новото оборудване
В Приложение № 23 на рамковото споразумение модернизацията е определена като „доработка с цел повишаване на бойните възможности със спазване на всички пилотажно-технически характеристики на прототипа“. Това повишаване на войните възможности се постига благодарение на:

- разширяване на номенклатурата на управляемото високоточно оръжие от клас „въздух-въздух“, представено от ракета Р-73Э с инфрачервена глава за самонасочване на точки на окачване 2 и 10;
- разширяване на номенклатурата на неуправляемото въоръжение (неуправляеми ракети) С-13 с калибър 122mm, изстрелвани от петзарядни блокове Б13Л (до осем броя), носени на точки 2, 3, 4, 5, 7, 8, 9 и 10;
- въвеждане на режим „навигационно бомбомятане“ (използване на свободнопадащи бомби по цели в предварително известни координати, без да има необходимост от визуално прицелване);
- въвеждане на нова система за изобразяване на информацията СОИ-25 (за пилотажно-навигационна и информация за работата на системите на самолета) и модернизация на информационно-управляващото поле в пилотската кабина;
- интегриране на навигационната система СН-25 и повишаване на точностите и експлоатационните характеристики на навигационната система;
- интегриране на система за управление на огъня СУО-25Б, осигуряваща подготовка и използване на нов авиационен стрелкови прицел, заедно с добавяне на нови системи за контрол, регистрация и обработка на полетната информация;
- интегриране на радиостанции „Прима-ДВМ“ (2 бр.), заменящи Р-862 и Р-828;
- замяна и доработка на транспондер СО-69;
- доработка на окабеляването за използване на контейнери за РЕБ за индивидуална защита „Сателлит-М2“.

Системата СОИ-25 се състои от два многофункционални дисплея МФИ-10, резервен дисплей ИРП-5, индикатор на челното стъкло ИЛС-31ЖК и генератор на символи ГС-М. Тя осигурява изобразяване на пилотажно-навигационната информация на дисплеите МФИ-10, както и информацията при прицелване в режим „навигационно бомбомятане“. На ИЛС-31ЖК се изобразява пилотажно-навигационна и прицелна информация. Дублирането на пилотажно-навигационната информация в авариен режим се извършва на ИРП-10. Системата подава информацията, изобразявана на МФИ-10 и ИЛС-31ЖК за запис в системата за видеорегистрация.

Бъдещето на българските Су-25
Макет на новата кабина
Новата навигационна система СН-25 включва многофункционален изчислител (цифров компютър) БЦВМ-МВС и сателитна навигационна система СНС, както и приемници VOR/ILS и TACAN с приемник KNR-643A. Тя осигурява съхраняване в бордна база данни на информация за завойни точки, летища и радионавигационни средства – до 99 точки, както и осем маршрута и четири групи зони с 24 точки във всяка. Тя изчислява текущите координати на мястото на самолета с тяхната последваща корекция, като се използва информация от сателитна навигационна система и навигационните средства VOR/DME и TACAN. Също така тя осигурява навигационна информация с достатъчно висока точност за реализиране на режима „навигационно бомбомятане“.

Сателитният навигационен приемник от състава на СН-25 е 14-канален и работи с руската система ГЛОНАСС и американската GPS NAVSTAR. Това осигурява повишен точност на навигацията – до 5 метра, както и осигурява режим на полета на малкависочина с обход на препятствия.

Системата за прицелване ПС-25 осигурява формиране на прицелната информация в режими за прилагане на щатните авиационни средства за поражение; управление на режима за бойно използване на ракети „въздух-въздух“ Р-73Э; реализация на режим „навигационно бомбомятане“ по информация, постъпваща от навигационната система СН-25. Максималната височина на бомбомятането е увеличена от 2000 на 5000 метра.

Системата за управление на огъня СУО-25Б осигурява подаване на захранващи напрежения и команди за подготовка за използване на управляемите ракети Р-73Э на точки на окачване 2 и 10; формиране и подаване на данни за наличие, избор и готовността за използване на новите и щатните типови авиационни средства за поражение в системата за прицелване и система за изобразяване на информацията; организиране на необходимите блокировки (безопасност, готовност) по веригите за тактическо и аварийно пускане и изхвърляне.

Новият комплекс за контрол включва доработено бордно устройство за регистрация на полетната информация БР-4Т-3 на системата „Тестер У3 сер. 2“. Тя получава защитен твърд диск за запис на информацията.

Системата за видео регистрация СВР-2Т включва телевизионна камера ВК, свъзващ блок и сменяем диск за запис на информацията (2 бр.). Тя осигурява запис на твърдотелно сменяемо устройство на следната информация: цветно видео изображение на извънкабинното пространство по посока на полета, с наложена прицелно-навигационна информация от ИЛС-31ЖК; видео информация от екраните на дисплеите МФИ-10; разговорите на екипажа (с наземни пунктове за управление и други самолети), информация за полета, подавана от бордните система във формата на бинарни сигнали.

Също така се доставя и наземно оборудване за работа с новите системи на самолета – система за обработка на видеоинформацията УВИ-Т и автоматизирана система за обработка на полетната информация „Двина-М“.

За да се направи възможно използването на управляемите ракети Р-73Э и неуправляемите ракети С-13, се доставят авиационни пускови устройства (АПУ) П-72-1Д (предоставят се от българска страна – най-вероятно ще бъдат свалени от излишните самолети МиГ-29) – по два броя на самолета и се доработват гредовитедържатели БД3-25 от комплектацията на самолета. Допълнително към всеки самолет се доставят преходни устройства за окачване на АПУ П-72-1Д.

За пилотите се доставят нови индивидуални подвесни системи ИПС-72, защитни шлемове ЗШ-7АПН и кислородни маски КМ-34Д серия 2, включени в състава на авиационно-техническото имущество към всеки от ремонтираните самолети.
Русия е страна, която винаги се е гордяла с бъдещите си научно-технически постижения. :lol:

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 10 Ное 2019, 08:42

Друго е интересно, какво имаме от номенклатурата която изполва суто? Примерно ФАБ-500ШН или ЗБ-500ГД?

Sea Dog
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sea Dog » 10 Ное 2019, 09:23

Изображение

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 10 Ное 2019, 23:43

piston написа:
07 Ное 2019, 20:23
Ето какво са планирали някога:
Изображение
Снимката е с такова качество, че дори имената на населените пунктове не мога да прочета, за да се ориентирам.
Поразмятах С-400 набързо на няколко различни позиции. От сравнително безопасна позиция на 75км от границата имат горе-долу такава видимост.

Hidden Content
This board requires you to be registered and logged-in to view hidden content.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 11 Ное 2019, 09:58

Благодаря!
Русия е страна, която винаги се е гордяла с бъдещите си научно-технически постижения. :lol:

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 11 Ное 2019, 10:11

Ако не ми мине котка път, тази седмица мисля да съм на линия. Има ли някакво "разпределение на ролите" вече :D
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 12 Ное 2019, 10:15

Изчетох нещата и ми изникнаха два въпроса - предвижда ли се някакво ПВО в Македония (ясно, че те собствено нямат) и дали ще има нещо на земята, което да помага с разузнаване и т.н. Някави специални сили например ;)

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 12 Ное 2019, 19:14

Днес и утре ще се пробвам да създам сценария и после ще го пратя на Пилота, който ще трябва да се мъчи като нападащ с подсказки от публиката. Ако някой има предложения за "защитата" да ми пише на ЛС, за да ги вмъкна.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 12 Ное 2019, 21:17

Абе аз чак сега се загледах подробно в картата. Че то летище Скопие е на около 25км от сърбите. Да базираме на него F-16 дори във виртуално учение е меко казано нелогично. Изтребителите можем да ги базираме в Охрид на 150км от мястото на събитията или напрво в Графа на 250км от мястото на събитията. Аз предлагам да ги разпределим така:
- Скопие: 2 Кугъра за CSAR
- Охрид: 4 Су-25, за да са по-близо и или да работят според ситуацията (добро прикритие за операция по търсене и спасяване биха били)
- Граф Игнатиево: 8 броя F-16 заделени за операцията, другите са на ремонт или дежурят

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 12 Ное 2019, 21:53

От Албания? Албанците с кеф биха подразнили сърбите, а от Графа- да останат 2-4 МиГ, които са на доизживяване да патрулират границата

Tonev3333
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Tonev3333 » 12 Ное 2019, 22:52

Ми 24? Точки?

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 12 Ное 2019, 22:58

Tonev3333 написа:
12 Ное 2019, 22:52
Ми 24? Точки?
Имаме ли летящи Ми-24? Не съм се интересувал.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Ное 2019, 23:36

Sharana написа:
12 Ное 2019, 22:58
Tonev3333 написа:
12 Ное 2019, 22:52
Ми 24? Точки?
Имаме ли летящи Ми-24? Не съм се интересувал.
Със сигурност един мина капитален ремонт в Авионамс. Май имаше и втори. Почти със сигурност скоро ще имаме поне два летящи и с ресурс. По-вероятно четворка. Все пак ние си ги подържаме.

EDIT: Два са още от 2017-та.

Edit2: Тази година е подписан договор за още 4 вертолета с "Терем". Така че се очаква да имаме 6 летящи Ми-24: http://www.aeropress-bg.com/articles/62 ... в-българия

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 12 Ное 2019, 23:46

Поне Скопие ще може ли да се използва за запасно летище?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Ное 2019, 23:49

Макетата с кого ще са? С нас, или със сръбите? Щото ако са с нас и те имат около 4 оперативни Ми-24, та заедно можем да стъкмим непълна ескадрила от 10 машини. Даже македонските бойни пилоти се обучават у нас, та едва ли ще има проблем с комуникацията.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Ное 2019, 00:16

Bruchpilot написа:
12 Ное 2019, 23:46
Поне Скопие ще може ли да се използва за запасно летище?
Скопие си е там с хеликоптерите като ще добавя и 4 Ми-24 (2 наши и 2 техни, но под директен контрол на Генерал Брухлийски от родните ВВС :mrgreen: ) в допълнение към Кугърите. Ако искаш да пребазираш и самолети няма проблем - на твой страх и риск. Иначе за резервено летище става разбира се.
Amazon написа:
12 Ное 2019, 23:49
Макетата с кого ще са?
Ами тъй като не успяхме да избистрим концепцията, а Пилота сега има време, аз си редя импровизирайки. В момента според легендата на учението се получава нещо от рода сърбите да нахлуят на няколко километра с цел провеждане на АТО (някоя банда уж е извършила атентат на тяхна територия и се е скрила в района). Прегазили са първия населен пункт (Табановце на 3км от границата) и настъпват към Куманово (град на около 10км от границата), където на северните подстъпи се завързва бой с македоснки наземни сили. Сърбите имат някой друг танк Т-84, някое друго БМП, 4 Гвоздики и 2 Града (няма го техния аналог на Град, но ракетите са си същите) + кашимерия.

Обявили за 15км No-Fly-Zone по границата и са предупредили Македония и България да не се месят и че е само временно, докато трае тяхното АТО (терористите имали дрони, да не си помислите че е заради друго :roll:). ПВОто налагащо зоната е ПЗРК, ААА, някоя друга Стрела-10, 1 Панцир и може би мобилна С-125. От тяхната си страна имат 1 Куб и още един Панцир. Плюс 10 модернизирани МиГ-29.

Според легендата на учението възможната ескалация е назрявала известно време, затова в Одрин са били прехвърлени 4 Су-25, в Скопие споменатите хеликоптери, а на север към границата в помощ на македонските колеги група съветници, които имат 4 броя RQ-11 Raven на разположение да помагат с разузнаване и целеуказание. Също така една група спецчасти, готови за всякакви задачи.

Като започне цирка веднага ще постъпи заповед да се вземе под контрол македонското небе с цел сръбските ВВС да не оказват CAS на техните си наземни сили. Също така при възможност да се окаже CAS на македонските наземни сили с цел да не се допусне превземането на г. Куманово и да се подави сръбската артилерия.

След това ще трябва да се унищожат 3 инфрастуктурни точки (с известни координати) близо до границата, които биха нарушили сръбската логистика (2 временнии склада с муниции и депо с гориво). Някъде около единия временен склад с муниции (разгърнат на границата) трябва да има и 2х M-87 Orkan (далекобойно РСЗО представляващо опасност за критични обекти като например летището в Скопие и други), които трябва да се локализират и унищожат възможно най-бързо.

Да се стреля по сръбски МиГове или ПВО на територията на Сърбия може само и единствено ако те открият огън първи...

ПС: Ще моделирам и шанс за катапултиране на пилоти в слуичай, че някоя Ф-16ка се превърне в летяща факла. Тъй като пленен български пилот би бил много ценен за сърбите (биха го върнали само при определени условия, пък да не говорим за пропагандата като го покажат по сръбската национална телевизия), то Пилота ще трябва да извършва търсене и спасяване преди да станат пленници.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 13 Ное 2019, 09:09

Зарежи С 125, предлагам да ползват в зоната 3 Панцира и три по границата с Косово ( предполага се бандата е шиптърска)

Както пилота каза - сърбите имат доста 40 мм оръдия, които могат да ползват и по земни и въздушни цели, очаква се до тогава да си получат Мистралите също.

По интересно екак ще патрулират с МиГовете си

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Ное 2019, 10:37

piston написа:
13 Ное 2019, 09:09
Зарежи С 125, предлагам да ползват в зоната 3 Панцира и три по границата с Косово ( предполага се бандата е шиптърска)

Както пилота каза - сърбите имат доста 40 мм оръдия, които могат да ползват и по земни и въздушни цели, очаква се до тогава да си получат Мистралите също.

За 6 Панцира (Ако приемем че че са активни всичките) ще трябва да се молим на гърците да помагат :mrgreen: Затова гледах ПВОто да не е прекалено. В тази си форма вече е повече от възможностите на нашите Ф-16 според мен, Пилота ще трябва да е креативен с Ми-тата и Су-тата.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 13 Ное 2019, 10:38

Sharana написа:
13 Ное 2019, 00:16
Ами тъй като не успяхме да избистрим концепцията, а Пилота сега има време, аз си редя импровизирайки.
За изиграване време ще намеря винаги, така че не е нужно да се бърза заради мен :)
Sharana написа:
13 Ное 2019, 00:16
...а на север към границата в помощ на македонските колеги група съветници, които имат 4 броя RQ-11 Raven на разположение да помагат с разузнаване и целеуказание...
Някакъв шанс да ми бъде отпусната и новата придобивка на 68-ма бригада - Aerosonde Mk 4.7? Впрочем, като се замисля май по-добре да е вместо Рейвъните, че току виж ми хрумналали за тях разни налудничави и разточителни идеи :lol:
Някой има ли желание да напада заедно с мен? Записването е отворено :D

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Ное 2019, 10:41

Ако я има в DB няма проблем. Довечера ще погледна, но ме съмнява.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 13 Ное 2019, 10:52

То трябваше първо да проверя. Естествено я няма. Евентуално заместване със Скан Ийгъл? По размери, тегло, продължителност на полета и скорост са приблизително еднакви, предполагам и като сензори ще са сходни.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 13 Ное 2019, 12:05

Sharana написа:
13 Ное 2019, 10:37
piston написа:

За 6 Панцира (Ако приемем че че са активни всичките) ще трябва да се молим на гърците да помагат :mrgreen: Затова гледах ПВОто да не е прекалено. В тази си форма вече е повече от възможностите на нашите Ф-16 според мен, Пилота ще трябва да е креативен с Ми-тата и Су-тата.

Ами толкова ги дават в батарея х 14 милиона бройката сърбите все ще съберат за една, пък и са по- мобилни от Куб-а

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 13 Ное 2019, 13:19

Sharana написа:
]

За 6 Панцира (Ако приемем че че са активни всичките)
Реално 2 или 3 ще са активни на мястото на АТО, а другите ще са си по протежение на границата им с Косово да им пазят фланга. Реално ще бъдат на прицел само ако открият огън по наши самолети в зоната

По- горе съм предложил къде да разположим Куб- а (поне батарея или две)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Ное 2019, 16:32

Sharana написа:
piston написа:

Едва ли всичките ще са оперативни. Освен това реалният ефективен радиус на Панцир за маневрираща цел е 10 км ”со зор”. По-малко отколкото на SDB. Така че можеш да си избираш - дали да ги заобиколиш, дали да ги ”прескочиш”, или да ги издумкаш.

И защо само 8 пепелянки в операцията? Това са нови самолети, ако има и ескалация нашите техници все ще спретнат 12 летящи. А както се написа, миговете ни за еърполисинг. Все пак иде реч за еднократна операция.

Отговори