Общи приказкиПроизводствени Стандарти - ISO, БДС

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Производствени Стандарти - ISO, БДС

Мнение от pnp5q » 12 Окт 2019, 20:52

kramer написа:
12 Окт 2019, 20:14
Чакам сега да обясниш, какви са "западните изисквания" :lol:
Виж в уикипедия - серия стандарти ISO - за отрасъла, който те интересува.
За контраст - "източните изисквания" (и наистина имам предвид не само съветски) са "членовете на Партията/клана на вожда/и т.н. не е възможно да бъркат, в т.ч. - да изкарват некачествена продукция"; предприятията под тяхно ръководство - също.

П.С. имхо, не е нужно да си тъпак - икономията на усилия винаги е била еволюционно предимство - само да има кой да плаща. :)
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Re: Русофилия и русофобия

Мнение от kramer » 12 Окт 2019, 21:32

pnp5q написа:
12 Окт 2019, 20:52
kramer написа:
За контраст - "източните изисквания" (и наистина имам предвид не само съветски) са "членовете на Партията/клана на вожда/и т.н. не е възможно да бъркат, в т.ч. - да изкарват некачествена продукция"; предприятията под тяхно ръководство - също.

П.С. имхо, не е нужно да си тъпак - икономията на усилия винаги е била еволюционно предимство - само да има кой да плаща. :)
Май не за такива стандарти става въпрос. :) Иначе навремето имаше БДС, на което много днешни производства, особено от хранително-вкусовата промишленост не биха отговорили.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Окт 2019, 22:21

kramer написа:
12 Окт 2019, 21:32
pnp5q написа:
kramer написа:

Май не за такива стандарти става въпрос. :) Иначе навремето имаше БДС, на което много днешни производства, особено от хранително-вкусовата промишленост не биха отговорили.
Това за БДС и сравнения с ISO е много интересна тема. Ама много. Нямам достатъчно знания, за да генерализирам. Имам опит с ISO, но не и с БДС. Но ще отделя тема и може който иска да порови.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 13 Окт 2019, 00:23

Не знам какво общо има БДС с русофилията, освен ако русофилията не е също и съветофилия, както изглежда е.
Та като не съм толкова малък, добре помня, че салам наречен "кучешка радост", иначе по стандарта БДС, ми се видя отвратителен, дадох го на котката, ама и тя не го яде. Не вярвам котката да е знаела прякора на салама, сигурно е заради качествата му.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 13 Окт 2019, 13:24

[OT]
Dinain написа:
13 Окт 2019, 06:13
kramer написа:
Dinain написа:
12 Окт 2019, 13:03

Тези, които могат да отговорят на западните изисквания за качество, стават русофоби.

Тези, които не могат, стават русофили поради липса на избор. Там цензът е нисък - изисква се единствено вярност/лоялност.
Ха-ха, изкара ни тъпаци.. :mrgreen:
Разбира се, че не говоря за ISO и подобни технически стандарти, а за много по-философски неща.

Западните изисквания за качество са резултат от концепциите за свободен пазар и конкуренция. И то на всеки пазар, от стоков до трудов. В резултат ти си принуден да се конкурираш, принуден си непрестанно да учиш, и да създаваш продукти и услуги, които клиентът да желае да ползва. Затова продуктите и услугите са по-добри.

Източната концепция почива върху принуда, насилие, липса на избор и монопол. В резултат няма конкуренция, няма нужда от учене и подобрение, няма нужда от усилие. Но качеството на крайния продукт/услуга е по-ниско, а клиентът е принуден да ги ползва, просто защото няма избор.

Интерпретирай го на всяко едно равнище - като индивид, служител, фирма, институция, държава. И ще видиш, че съм прав.
От една страна е така - ясно ми беше, че става дума за по-широки, дори философски концепции, от друга - техническите стандарти поставят по-високи изисквания към специалистите, включително и за съвестно изпълнение. Съответно, който е показал търсените качества, е успял да се измъкне на Запад. Но причината да наблегна на стандартите също има по-дълбоки корени - когато нещата са изчистени до степен да се опишат в технически стандарти, те вече са максимално конкретизирани (и неслучайно това е едно от основните изисквания на ИСО - целите, които си поставя предприятието, да са измерими - тоест, да няма цел "повишаване на асортимента", а примерно "внедряване на 5 нови продуктови дизайна годишно"), а обратното явление - размити формулировки - е типично за източните сатрапии, например за да може съдиите по телефонни намеци да преценяват колко години присъда ще се хареса на вожда в дадения случай. (Такава дейност - на размиване на статиите в УК тече в Русия от 2012 година, след Болотное дело.) И тази размитост има пряк ефект в ежедневното производство и работен морал - нарича се "карай да върви, и така ще мине", по руски (не съвсем точно) - "на авось", "авось пронесет".
Тук има дял и все още силният на Изток колективизъм, който действа в точно съответствие с експеримента със студените, дето "за да няма сърдити" писали на всички четворки на едно контролно. Формално успеха на групата се вдигнал, но за второто контролно вече нямало балами, които да полагат усилия за по-високи оценки. (И точно такъв пример за предприятие знам - поддържа достатъчно ниво да е член-наблюдател към съответния европейски институт по стандарти, всека петилета - с 200-300% преизпълнение на плана, накрая почват да ги задължават да си занижават процентите, щот инак не могат да отчетат успехи в останалите отрасли в окръга...) Та тоя колективизъм изглежда много "благородно", когато тук-там се "прости" на някого "леко криво" производство, но никак не ни радва, когато търговците на олио или бензин "се разберат" никой да не се прай на интересен и да се цепи от колектива им с по-ниски цени от останалите...

Така че наистина - проблема е комплексен и има множество разрези и интерпретации на всяко равнище. И аз се отплеснах пак в посока социално устройство, но исках да използвам случая да посоча, че според мен началото му е това - конкретно срещу размито формулиране.
А за да ме опровергаете, може да ми посочите колко е "справедливата цена на труда", която Маркс споменава в един от първите абзаци на "Капиталът", но, доколкото знам, никой така и не я конкретизира. Хем ще докажете, че тая книжка не е утопия. :)
[/OT]
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 13 Окт 2019, 17:21

kramer написа:
Ако трябва да сме точни - и тогавашното производство не е отговаряло. То за това и имаше чуждопоклоничество, демек щом е вносно, значи е хубаво. Колкото за хранителната промишленост, ето нещо интересно:

https://e-vestnik.bg/7889/reklami-s-kol ... a-hartiya/
Като не искаш мира, на ти секира.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 13 Окт 2019, 20:43

Stan написа:
13 Окт 2019, 17:21
kramer написа:
Ако трябва да сме точни - и тогавашното производство не е отговаряло. То за това и имаше чуждопоклоничество, демек щом е вносно, значи е хубаво. Колкото за хранителната промишленост, ето нещо интересно:

Хе-хе, то "Ооо, Пепи" беше май по време на границата на прехода.. :) А статията набелязва края на 80-тте, Горбачовото време и пак говорят за сланина в колбасите :) , де я тая сланина сега...

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Окт 2019, 20:46

А бе терминът "кучешки салам" май не точно демокрацията го измисли :D
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 13 Окт 2019, 21:01

EddieBG написа:
13 Окт 2019, 20:46
А бе терминът "кучешки салам" май не точно демокрацията го измисли :D
Края на 70-тте, ученик съм, слагам т.н. "кучешка радост" в тавичката, разцепена, запичам, ухае...Или скумрия, на две, с дафинов лист...ммм..

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Окт 2019, 21:02

Да де, кучешка радост беше.
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Окт 2019, 21:56

EddieBG написа:
13 Окт 2019, 21:02
Хахаха, направо го заби! :lol: :lol: :lol:
антисемитѝзъм
Враждебно отношение спрямо евреите.
http://rechnik.info/%D0%B0%D0%BD%D1%82% ... 1%8A%D0%BC

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 13 Окт 2019, 22:09

centara написа:
13 Окт 2019, 21:56
EddieBG написа:
Ми сега си пЕчете мАкедонска :mrgreen:

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Окт 2019, 22:29

kramer написа:
13 Окт 2019, 22:09
centara написа:
EddieBG написа:
Дори не си разбрал, какъв майтап си направиха с теб, не знам дали е умишлено, или просто така се получи, но беше много добро и тънко.
антисемитѝзъм
Враждебно отношение спрямо евреите.
http://rechnik.info/%D0%B0%D0%BD%D1%82% ... 1%8A%D0%BC

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 13 Окт 2019, 22:39

kramer написа:
13 Окт 2019, 22:09
centara написа:
EddieBG написа:
Да ти опресним спомените. Филмът е от 1980 г. Македонска наденица - 3,2 лв. килограма
https://www.youtube.com/watch?v=vVbJmt706OA

Сега да направим и малко сравнения.
1988 г. минимална пенсия - 60 лв. месечно. Получавана е 300 000 души, т.е. 12,9% от всички пенсионери. Приемаме, че цената не е била вдигана, т.е. 1988 г. с една минимална пенсия се купували 18,75 кг македонска наденица.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 14 Окт 2019, 08:08

kramer написа:
13 Окт 2019, 21:01
Края на 70-те, ученик съм, слагам т.н. "кучешка радост" в тавичката, разцепена, запичам, ухае...Или скумрия, на две, с дафинов лист...ммм..
Това показва, само че си бил гладен, иначе не вярвам днешната скумрия да е нещо по-зле.

Важно е и уточнението, че става дума за 70-те, защото някъде около 1980 първо вдигнаха цените на саламите, а после започнаха да добавят сериозни количества соя. За първото класната но обясни, че сме туристическа държава, идват на почивка много граждани на капиталистически държави, които са гладни и ни изяждат салама. Пък след соята, както казах, котката го бойкотира.

А до приемането, че не е вдигана цената - не е така. Вдигнаха всички цени, приблизително от 3 на 4 лева за най-ефтините салами.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 14 Окт 2019, 08:25

[OT]
kramer написа:
13 Окт 2019, 20:43
Stan написа:
13 Окт 2019, 17:21
kramer написа:

Хе-хе, то "Ооо, Пепи" беше май по време на границата на прехода.. :) А статията набелязва края на 80-тте, Горбачовото време и пак говорят за сланина в колбасите :) , де я тая сланина сега...
Във всички купешки кайми, даже "прясната" в транжорната.
(То пилешката въобще не може да съществува, ако няма бая тлъсто намляно вътре.)
Колежките се оплакват, че като си купят месо и си го смелят в къщи, кюфетата (ако не сложат добавки), се разпадат - до такава степен има разлика колко мазнотии са наблъскани в готовата кайма.
[/OT]

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 14 Окт 2019, 10:52

jordani написа:
14 Окт 2019, 08:08
kramer написа:
Края на 70-те, ученик съм, слагам т.н. "кучешка радост" в тавичката, разцепена, запичам, ухае...Или скумрия, на две, с дафинов лист...ммм..
Това показва, само че си бил гладен, иначе не вярвам днешната скумрия да е нещо по-зле.
Само че тогава имаше едно предприятие, "Български морски риболов", дето го обезкостиха. И него...

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 14 Окт 2019, 11:42

kramer написа:
14 Окт 2019, 10:52
jordani написа:
14 Окт 2019, 08:08
kramer написа:
Само че тогава имаше едно предприятие, "Български морски риболов", дето го обезкостиха. И него...
Океански риболов. И кой точно го обезкости? Ето историята на фирмата и тъжния и край.
https://www.flagman.bg/article/64917

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 14 Окт 2019, 12:03

kramer написа:
pnp5q написа:
kramer написа:

Глупости, старите производства не могат да стъпят и на малкия пръст на съвремнните западни стандарти. Работя конкретно в тази област и мога подробно да обясня защо, но довечера, че съм на работа.

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 14 Окт 2019, 19:57

jordani написа:
13 Окт 2019, 00:23

Та като не съм толкова малък, добре помня, че салам наречен "кучешка радост", иначе по стандарта БДС, ми се видя отвратителен,
Малък си , " кучешка радост " е вид истински салам от едро смляно месо и сланина .... Няма нормална котка която не го яде ! Има извратени котки , дрогирани с " уискас" които и мишки не ядът :mrgreen:

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 14 Окт 2019, 19:59

Ivanov написа:
14 Окт 2019, 19:57
jordani написа:

Та като не съм толкова малък, добре помня, че салам наречен "кучешка радост", иначе по стандарта БДС, ми се видя отвратителен,
Малък си , " кучешка радост " е вид истински салам от едро смляно месо и сланина .... Няма нормална котка която не го яде ! Има извратени котки , дрогирани с " уискас" които и мишки не ядът :mrgreen:
По времето на соца "Уискас" се намираше във всеки хранителен магазин. :lol:

angelmr
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от angelmr » 14 Окт 2019, 20:52

Ivanov написа:
jordani написа:

Всъщност е просто по-грубо смляна разновидност на съвременната наденица.
А това дали котка го яде е невероятен виц за всеки запознат със спецификите на котките (които може днес да ти се мръщят и да не поглеждат същата храна, която вчера са излапали с огромен апетит).

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 14 Окт 2019, 20:56

Ivanov написа:
Малък си , " кучешка радост " е вид истински салам от едро смляно месо и сланина ....
Интересно, що ли народът му е дал това име. :roll:

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 14 Окт 2019, 21:00

angelmr написа:
14 Окт 2019, 20:52
Ivanov написа:
jordani написа:

А това дали котка го яде е невероятен виц за всеки запознат със спецификите на котките (които може днес да ти се мръщят и да не поглеждат същата храна, която вчера са излапали с огромен апетит).
Моята котка (края на 80-те) не ядеше кренвиши. То не че много сме й давали, само няколко пъти и ги побутваше с лапата. Иначе беше абсолютно не претенциозна и яденето й се състоеше от натрошен хляб полят с отмивката от тенджерата или бурканчетата с кисело мляко.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 14 Окт 2019, 21:02

angelmr написа:
14 Окт 2019, 20:52
Ivanov написа:
jordani написа:

Която засищаше. Обясни сега, защо съвременната наденица не засища?

Отговори