Съвременни конфликтиОрмузки проход

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
isrorik
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Ормузки проход

Мнение от isrorik » 21 Юни 2019, 20:24

Тази тема заслужава отделна такава.
Накратко,военния сблъсък между САЩ и Иран е факт и една от първите цели на Иран ще бъде за затвори Ормузкия проход( с унищожителни последствия за страните вносителки на петрол и световната икономика).
Как Иран може да направи това:
-миниране на Ормуски проход(ОП)
-затваряне с военен флот(който дори и да бъде унищожен,потопените кораби ще възпрепятстват нормалното функциониране на ОП)
-унищожаването на няколко чужди петролни танкера (чрез противо-корабни ракети от брега на Иран или използвайки мобилни катери).
Въпросът е има ли как САЩ да предотврати това?
-бомбене на различни цели в Иран(това няма да попречи с няколко противо-корабни ракети да бъдат изстреляни от брега на Иран)
-окупация на цялото крайбрежие на Иран(това на хартия изглежда ок,но на практика не е възможно без мобилизирането на значителни сили и големи жертви...още повече дори и при успех,Иран може да използва ракетите си(с малък или среден обсег на действие) и пак да затвори ОП.
...
Друго?
Или блокирането на ОП при военни действия между Иран и САЩ е неизбежно(оттам и унищожителните последствия за световната икономика)?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Re: Ормузки проход

Мнение от EddieBG » 21 Юни 2019, 20:28

Какъв е смисълът от сто теми за Иран? Че и отделна за Ормузкия проток.
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Юни 2019, 23:44

Ако се приеме че е приемлива:
Това с потапяне на кораби не ми се види много удачно. Мисля, че във фарватера има място да потъне цял супертанкер, и над него спокойно да мине втори.
Мислил съм по темата, наистина има какво да се пише. Даже имам какво да предложа на иранците.
:D
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 22 Юни 2019, 00:45

Изображение
Русия е страна, която винаги се е гордяла с бъдещите си научно-технически постижения. :lol:

Отговори