Съвременни конфликтиВоенен конфликт между САЩ и Иран

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Военен конфликт между САЩ и Иран.

Мнение от vassiln » 12 Юли 2019, 18:36

Amazon написа:
12 Юли 2019, 17:47

П.с. Сега видях, че си писал и B2.
Това е голяма и скъпа птица, и макар и да е стелт, сама няма да я пуснат над Натанц, при това в няколко броя. Даже и да са овършали известните им батареи на ПВО, винаги иранците може да изкарат някой резервен Тор или Raad-2 от гаража. А вторият открива, впрочем, целите си и без радар. Така че ще трябват и допълнителни самолети за борба с ПВО, смущения и т. н.
Пак включи фантазията. B2 е правен баш за тая рабта. И ако някой ще удря, че е точно той. И точно той носи бомбите за лекуване на бункери. И какво точно ще направи Тор на високолетящ бомбер - това е комплекс за близка защита. Извинявай, ама ти е голяма каша в главата.
...
Добре, няма да е Тор. Наистина съм го надценил, хвърля до 12000 метра нагоре. Ще е Raad-2 примерно. Давай като ще се оборваме, поне да е изчерпателно?
Сам ли ще го пуснат B2, като е правен за такива мисии? Няма ли първо да поработи SEAD, или директно ще вкарат осем авиона за по два милиарда долара парчето?
Не се заяждам, наистина не съм сигурен, а ти изглежда си. Защо? Може ли малко подробности?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Юли 2019, 18:45

vassiln написа:
12 Юли 2019, 18:36
Сам ли ще го пуснат B2, като е правен за такива мисии? Няма ли първо да поработи SEAD, или директно ще вкарат осем авиона за по два милиарда долара парчето?
Да, сам ще го пуснат. Точно за това е правено това скъпо прасе. Така е ползван и в Югославия. Не мисля, че Иран има някакво адекватно противодействие срещу B-2. Вероятно единствено С-300, но ако е на подходяща позиция.

П.П: Тор може прицелно да хвърли максимум на 6 км. а не на 12 и то ако нещото мине точно над него. Освен това радара на Тор е оптимизиран за други цели. Да захване B-2...по-скоро не.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 12 Юли 2019, 19:07

vassiln написа:
Няма ли първо да поработи SEAD, или директно ще вкарат осем авиона за по два милиарда долара парчето?
Не се заяждам, наистина не съм сигурен, а ти изглежда си. Защо? Може ли малко подробности?
Всъщност това може да стане почти едновременно...
Русия е страна, която винаги се е гордяла с бъдещите си научно-технически постижения. :lol:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Юли 2019, 19:13

piston написа:
12 Юли 2019, 19:07
vassiln написа:
Няма ли първо да поработи SEAD, или директно ще вкарат осем авиона за по два милиарда долара парчето?
Всъщност това може да стане почти едновременно...
Тези ще го свършат. Брюнетката е със славянска фамилия, блондинката с френска: :)

Изображение

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 12 Юли 2019, 19:56

Almasy написа:
11 Юли 2019, 15:51
...
Въпрос във връзка с твоя въпрос. И не се отнася само до конкретния случай (Иран).
Казваш там (Катар), близо до иранските ракети.
Самолетите може и да са американски, ама ако иранците се опитат да ги унищожат, това не се ли възприема и като директно нападение на трета държава - самия Катар :roll:
Щото по моята логика е точно така.....
Извинявай, нещо се бях замътил, та сега вторично осмислям въпроса.
Ал-Удаид е база на ВВС на няколко държави, мисля че домакините не държат нищо там, но може и да греша.

Първо, иранците може да помолят французите и евентуално другите чужди сили, неучастващи в нападението (RAF едва ли ще са такива) да евакуират силите си от базата. Както израелците изглежда сториха един два пъти в Сирия за руснаците.
Второ, от няколко години иранските ракети са значително по-точни и ще се целят в конкретни части от базата.
Трето, възможно е сащците да трябва да питат за използване на базата за атака срещу друга държава, и ако е така, Катар едва ли ще има много основание да се сърди, ако пострадат негови граждани. А и изрично ще е покрепил агресията, един вид.
Та не е много ясно, но може Катар и Иран вече да са го обсъдили помежду си по някои полудипломаточески канали. Не знам имат ли официални такива.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Юли 2019, 20:12

Първо, иранците може да помолят французите и евентуално другите чужди сили, неучастващи в нападението (RAF едва ли ще са такива) да евакуират силите си от базата.
Може и да ги помолят, а може и да не ги помолят. Те може да се съласят, може и да не се съгласят.
Второ, от няколко години иранските ракети са значително по-точни и ще се целят в конкретни части от базата.
А може и да не са значително по-точни в сравнение с последните няколко години.
Трето, възможно е сащците да трябва да питат за използване на базата за атака срещу друга държава
Възможно е да трябва, възможно е и да не трябва.
и ако е така, Катар едва ли ще има много основание да се сърди, ако пострадат негови граждани.
Може и да мислят, че имат основание, може и да се съласят, че нямат.
А и изрично ще е покрепил агресията, един вид.
Може да е изрично, може и да не е изрично. А може да не я е подкрепил, а просто да си изпълнява съюзничекси задължения.
Та не е много ясно
Тука нямам забележки.
но може Катар и Иран вече да са го обсъдили помежду си по някои полудипломаточески канали
Може и да са го обсъдили, а може и да не са го обсъдили. Може и да имат полудипломатичеси канали, може и да нямат. А ако имат полудипломатичеси канали, те може да имат тежест за взимане на решения, може и да нямат.
Не знам имат ли официални такива.
Имат: https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... AP8KmeFPii

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 12 Юли 2019, 20:47

Значи със сигурност са го обсъдили. Има си там едни военни аташета, едни служители по културните въпроси, на тях това им е работата, да си говорят с представители на домакините.
Напоследък както знаем Катар не пее в един глас с останалите монархии от Залива, не че заради това ще плюе на стратегическите си договорки със САЩ, UK и Франция, но и никой не им забранява да си говорят и с Иран. И с Турция се стоплиха, ако трябва някакъв посредник (едва ли).
Та аз на мястото на иранците, бих говорил. То това е част от смисъла на тия посолства.
И моля, не ме подкачай за изказа. Нямам твоята чугунена непоколебимост, пък и философствам по теми, в които съм лаик.
П.с. Каналите не вземат решения.
Последна промяна 2 на vassiln, променена общо 13 пъти

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 12 Юли 2019, 21:02

Конгресът се пробва да блокира Тръмп от възможността еднолично да започне военни действия срещу Иран:
The House on Friday voted 251-170 to approve an amendment intended to block President Trump from taking military action against Iran.

The amendment would prohibit funding U.S. military action against Iran unless Congress has declared war or enacted another specific statutory authorization.

Some Republicans broke rank to support it, including vocal Trump ally Rep. Matt Gaetz (R-Fla.), who co-sponsored the amendment to the National Defense Authorization Act (NDAA). Twenty-seven Republicans sided with Democrats to support the amendment, while seven Democrats voted against it.
.....
The amendment's inclusion in the House version of the bill sets up a clash with the Senate. The upper chamber voted on a similar amendment when it considered its version of the NDAA, but could not muster the 60 votes needed for it to pass.

The two chambers will need to reconcile their versions of the bill before sending it to Trump’s desk.
https://thehill.com/policy/defense/4527 ... ary-action
Разбира се дори и да успеят да измъдрят двете камари нещо общо, Тръмп ще наложи вето и там вече ще се брои има ли достатъчно гласове в Конгреса, за да се преодолее то. ;)
"Risk happens slowly at first, then all at once."

=======================================
https://www.tesladeaths.com/

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Юли 2019, 21:57

vassiln написа:
12 Юли 2019, 20:47
И моля, не ме подкачай за изказа. Нямам твоята чугунена непоколебимост , но пък и философствам по теми, в които съм лаик.
Не е до изказа, а до подхода и анализа. И къде видя непоколебимост, пък и чугунена? :D Точно обратното. Аз за разлика на теб не мога да използвам мощен интелектуален лъч, насочен към проблема и да разнищя цялата ситуация. Та за това се съмнявам и гледам по-малко да си фантазирам. :)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Юли 2019, 22:00

rki написа:
12 Юли 2019, 21:02
Разбира се дори и да успеят да измъдрят двете камари нещо общо, Тръмп ще наложи вето и там вече ще се брои има ли достатъчно гласове в Конгреса, за да се преодолее то. ;)
То може и да наложи, но може и да ги ядоса и да му треснат един импйчмънт, който да мине в долната камара. Разбира се в горната ще падне(обсъждали са го вече), обаче ще е шамар през лицето. Въпреки всичко, аз не го виждам Тръмп, като започващ безмислена война. Дано съм прав.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 12 Юли 2019, 22:10

Amazon написа:
12 Юли 2019, 22:00
rki написа:
12 Юли 2019, 21:02
То може и да наложи, но може и да ги ядоса и да му треснат един импйчмънт, който да мине в долната камара. Разбира се в горната ще падне(обсъждали са го вече), обаче ще е шамар през лицето. Въпреки всичко, аз не го виждам Тръмп, като започващ безмислена война. Дано съм прав.
Хе-хе - възможен е и друг вариант - ако нещо подобно се гласува, освен вето, Тръмп да тресне и един демонстративен въздушен удар срещу Иран - ей така да покаже на демократите и противниците си сред републиканците и за да начеше егото си, че Той е велик, Той побеждава, Той винаги е прав... Пък ще наелектризира и базата си - win-win ситуация. :mrgreen:

Е, ако Иран отвърнат при такъв хипотетичен сценарий и има жертви сред американските войници, войната ще стане почти неизбежна. :P

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 12 Юли 2019, 22:16

Да Amazon. Дано си прав.
rki, дано да грешите.
Че на мен понякога почва да ми се струва, че верно се опитва да насочи страната към война. И може би не е сам в това похождение - тоя ход с танкера и Кралската Морска Пехота не е в обхвата на мозъчния му капацитет.
(Сега се изказвам с чугунена непоколебимост, за да покрия раните, нанесени по снагата ми от упреците в колебливост и уклончивост).

Аватар
BAGA_TUR
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от BAGA_TUR » 14 Юли 2019, 13:22

Dinain написа:
30 Юни 2019, 23:56
BAGA_TUR написа: Мисля, rki e описал доста точно нещата.
Мисля, че rki не е описал каквото и да е.
Dinain, ето едно "британско потвърждение", че действията на Тръмп, са продиктувани от това, че администрацията на Обама не го "кефи"... https://m.offnews.bg/news/Sviat-_12/Tra ... 193.html

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 14 Юли 2019, 16:00

BAGA_TUR написа:
14 Юли 2019, 13:22
ето едно "британско потвърждение"
О-о, супер, благодарим. Сега вече знаем истинската причина да почнат да изтичат документите на тоя посланик - за да пуснат "съвсем невинно" тая записка в обръщение. :) А това, че имаше гласове, които успрекваха ЕС и САЩ в предоверяване на иранските обещания в периода около подписването на сделката - те не са знаели какво говорят сигурно. ;) То и Израел колко години обещаваше, че седи мирно безядрен.
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 14 Юли 2019, 23:30

Чета, че ЮК са на път да освободят танкера с ирански петрол, който арестуваха.
https://thehill.com/policy/internationa ... e-to-syria

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 15 Юли 2019, 01:05

BAGA_TUR написа:
Dinain написа:
BAGA_TUR написа: Мисля, rki e описал доста точно нещата.
Dinain, ето едно "британско потвърждение", че действията на Тръмп, са продиктувани от това, че администрацията на Обама не го "кефи"... https://m.offnews.bg/news/Sviat-_12/Tra ... 193.html
По-скоро ми изглежда като жълтина това "потвърждение".
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
BAGA_TUR
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от BAGA_TUR » 15 Юли 2019, 10:45

Dinain написа:
15 Юли 2019, 01:05
BAGA_TUR написа:
Dinain написа:

По-скоро ми изглежда като жълтина това "потвърждение".
BBC?? -> New leak claims Trump scrapped Iran nuclear deal 'to spite Obama'

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 15 Юли 2019, 10:52

Първоизточника е Mail on Sunday - те са се сдобили с грамите на посланика. Британските власти обявиха, че ще разследват и накажат виновника изнесъл тези доклади от Форин офис, с което потвърдиха тяхната достоверност.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 15 Юли 2019, 11:18

rki написа:
15 Юли 2019, 10:52
с което потвърдиха тяхната достоверност.
Потвърдиха произхода им. За мотивите нищо не може да се каже. ;)
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 15 Юли 2019, 11:42

Какви мотиви?
Това са оценките на британския посланик за Тръмп, неговата администрация, политиките и десйтвията които предприемат, как може да им се влияе.
Писал ли ги е тези неща? Писал ги е!
Ма вие, Динайн и някои други оспорвате преценките на британския посланик - е и? Това не променя фактът на съществуването им и че британското правителство взема решения въз основа на тази информация - явно HMG се доверява на своя посланик.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Юли 2019, 08:52

Посланникът е писал мемо до Джонсън, че според него ИЗГЛЕЖДА Тръмп е мотивиран от лични емоции и т.н.

Да оставим настрана очевидните мотиви да изтече точно това мемо точно сега.

То не доказва абсолютно нищо - то описва единствено преценката на един посланник. Точно толкова "доказва" нещо, колкото и преценката на рки във форума.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 16 Юли 2019, 09:15

Колкото нещо доказват и вашата преценка тук във форума или пък пресконференциите на БиБи какъв бил Иран.
С други думи "жълтини" подобни на вашите и израелските.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 16 Юли 2019, 23:40

Хайде да изложим още една вест за световното злодейство:
САЩ смятат, че Иран може да е задържал малък петролен танкер в Ормузкия проток

ОАЕ-йско морско возило липсва, тепърва ще се изяснява какво и защо е станало.
Брадите са виновни. (?)

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 17 Юли 2019, 06:55

vassiln написа:
16 Юли 2019, 23:40
Хайде да изложим още една вест за световното злодейство:
САЩ смятат, че Иран може да е задържал малък петролен танкер в Ормузкия проток

ОАЕ-йско морско возило липсва, тепърва ще се изяснява какво и защо е станало.
Брадите са виновни. (?)
Танкерът не бил емирски (бил продаден наскоро на друга фирма), бил се развалил и Иран са го изтеглили с влекач за ремонт.
https://www.tickcounter.com/countup/112116/my-count-up Days since jihadis lost village in Syria.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Юли 2019, 13:50

rki, по-горе с pnp5q според мен нещо не се разбрахте.
Тя просто смята, че причината сега да изтекат тези информации е да се повлияе в подходящ момент на общественото мнение в засегнатите страни. Което, и аз смятам, никак не е изключено.
А че са автентични, изглежда не се спори.

Отговори