Съвременни конфликтиВоенен конфликт между САЩ и Иран

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
isrorik
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Военен конфликт между САЩ и Иран

Мнение от isrorik » 21 Юни 2019, 20:05

Напрежението между САЩ и Иран рязко се изостри след свалянето на безпилотния самолет-даже излезе информация че Тръмп спрял ударите срещу Иран 10-на минути преди да се случат(това ми прилича на дезинформация,защото САЩ нямат достатъчно силна групировка в БИ за пълномащабен удар срещу Иран...макар че си имаме насреща Тръмп който е първосигнален с всичките последствия от това).
Иран толкова проблеми може да предизвика за САЩ в БИ,че не ми се мисли.САЩ единствено могат да ги избомбят(нещо за което иранците са се подготвили-дълбоки укрепления в планинския терен,на няколко километра от повърхността,не знам дали САЩ имат бомби за толкова дълбоко разстояние(имат опит с талибаните в Афганистан и ударите срещи Тора Бора,но въпреки това не успяха да ги победят).
Да окупират и завладеят Иран не е възможно в сегашната обстановка(трябва да има мобилизация като през втората световна война,войната ще се води на най неподходящия терен(планински),където значението на технологиите няма да има такова значение-ако терена беше като Ирак,тогава шансовете се увеличаваха.
Та какви главоболия може да причини Иран на САЩ:
-затваряне на Омрузкия пролив(за това не му трябват никакви големи ресурси-няколко потопени петролни танкера и ОП е затворен с огромни негативни последствия за световната икономика-200 долара за барел нефт едва ли ще бъде фантастика.
-главоболия в Ирак(огромни влияние на Иран сред шиитите там) и доста проксита там който да атакуват американските бази там(неслучайно имаше съобщение от Пентагона(ако не се лъжа) и САЩ изтеглиха част от дипломатите си.
Ако решат и да нахлуят там(Иран в Ирак) проблемите ще се увеличат.
-главоболия в Сирия,Ливан и Палестина(ако Израел се намеси в конфликта,което е доста вероятно)
-главоболия в Йемен(чрез хутите) и удряне на С.Арабия(която също няма да остане длъжна).
-удари по базите на САЩ в БИ(авиацията им е доста зле,но ракетните/балистичните им програми не са лоши,a и не се знае с какво Русия и Китай са ги въоръжили/помогнали
Какво САЩ могат да причинят на Иран:
-да го избомбят хубаво
-да му унищожат индустрията
-да му блокират петролните танкери в Омрузкия залив,оставяйки го без приход.
(На хартия това изглежда достатъчно,но имаме доста примери за обратното-на прима Виста се сещам за Северен Виетнам-избомбен тотално и с унищожена индустрия,това обаче не го пречупва,а го прави още по решителен
-да му наложи нови икономически санкции(последните санкции срещу Иран съм ги пропуснал,но в момента 80-90% от възможните санкции срещу Иран са въведени,не знам дали им остана нещо друго.Сещам се единствено за убийствени санкции срещу всеки един който търгува с Иран
...
За да не стане офтопик,нека се фокуриме върху три въпроса:
1)Какви проблеми/поражения може да причини Иран на САЩ?
2)Какви проблеми/поражения може да причини САЩ на Иран?
3)Кой ще бъде победител?
Условия за победа на САЩ:
-Иран признава поражението си и се снижава
-смяна на режима в Иран
-Иран е окупиран
Условия за победа на Иран
-САЩ признава поражението си и се снижава
-САЩ се изтегля от БИ
П.С
Ако някой мисли че много надценявам Иран,ето една военна симулация от 2002 година.
://en.m.wikipedia.org/wiki/Millennium_Challenge_2002
Накратко,това е военна симулация проведена от САЩ струваща 250 милионна долара.
Тя включва военни действия в БИ на сини(САЩ) срещу червени(Иран).
След 20 Хил жертви от страна на сините,учението е прекратено докато не променят условията.
Off Topic
Red received an ultimatum from Blue, essentially a surrender document, demanding a response within 24 hours. Thus warned of Blue's approach, Red used a fleet of small boats to determine the position of Blue's fleet by the second day of the exercise. In a preemptive strike, Red launched a massive salvo of cruise missiles that overwhelmed the Blue forces' electronic sensors and destroyed sixteen warships. This included one aircraft carrier, ten cruisers and five of six amphibious ships. An equivalent success in a real conflict would have resulted in the deaths of over 20,000 service personnel. Soon after the cruise missile offensive, another significant portion of Blue's navy was "sunk" by an armada of small Red boats, which carried out both conventional and suicide attacks that capitalized on Blue's inability to detect them as well as expected.

At this point, the exercise was suspended,
П.С
Пиша от телефон ,сори ако има някои правописни грешки.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Военен конфликт между САЩ и Иран.

Мнение от Amazon » 21 Юни 2019, 22:39

Никакви. САЩ само могат да спечелят от жестоко вдиане на цената на петрола. Те практически вече не внасят петрол. А от онзи регион не внасят от много години.
2)Какви проблеми/поражения може да причини САЩ на Иран
Да ги окупират изцяло - всичко важно без планините и да си правят с тях каквото искат. Най-вероятно светско правителство и някакви договорки с религиозните елементи. Нещо като Афганистан, но без да се застояват толкова.

Не знам защо някой хора си мислят, че персите са по-страшни от пущуните и по-добре въоръжени от иракчаните. Щото и двете са много далеч от иистината.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Юни 2019, 22:51

Amazon написа:
21 Юни 2019, 22:39
Никакви. САЩ само могат да спечелят от жестоко вдиане на цената на петрола. Те практически вече не внасят петрол. А от онзи регион не внасят от много години.
2)Какви проблеми/поражения може да причини САЩ на Иран
Да ги окупират изцяло - всичко важно без планиите и да си правят с тях каквото искат. Най-вероятно светско правителство и някакви договорки с религиозните елементи.
Планините са неразделна част от всичко важно. Там има планини колкото е площта на цял Ирак. А договорки с религиозните елементи мога от сега да ти кажа, че значат изтегляне. Религиозните елементи са 80% от 80 милиона.
А войниците в ковчези са някакви проблеми, а не никакви.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 21 пъти
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 21 Юни 2019, 22:53

Не съм конспиративен теоретик, ама ми се струва че тва на бай Тръмп са искали да му спретнат някакъв инцидент за започване на война. Добре, че инстинкта му сработи.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Юни 2019, 22:55

Ако някой иска война, бих заложил точно на него. И на Израел. За него е въпрос на втори мандат и поръчки за приятели. А за Израел е въпрос на вадене на голям трън от петата, потенциално ядрен трън.
И самия той май не споделя впечатленията ти, че някой е искал да го подхлъзне. По-скоро той иска да пързаля сънародниците си, ако има такава интрига.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Юни 2019, 23:16

Archer написа:
21 Юни 2019, 22:53
Не съм конспиративен теоретик, ама ми се струва че тва на бай Тръмп са искали да му спретнат някакъв инцидент за започване на война. Добре, че инстинкта му сработи.
Той Тръмпи ми излежда, че никак не обича войната. Едно от малкото неща които истински харесвам в него.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Юни 2019, 23:21

vassiln написа:
21 Юни 2019, 22:51
Религиозните елементи са 80% от 80 милиона.
Как си формирал това впечатление? Имал съм малко контакти с иранци и не ме оставиха с такова чуство.

По същият начин можем да кажем, че афганистанците са 90% силно религиозни, но се видя, че това не им пречи да имат правителство и армия без религиозни водачи и пророци.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Юни 2019, 23:31

Amazon написа:
21 Юни 2019, 23:16
Archer написа:
Той Тръмпи ми излежда, че никак не обича войната. Едно от малкото неща които истински харесвам в него.
Как си формирал това впечатление? Някакви негови изказвания ли?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Юни 2019, 23:36

Amazon написа:
21 Юни 2019, 23:21
vassiln написа:
Как си формирал това впечатление? Имал съм малко контакти с иранци и не ме оставиха с такова чуство.

По същият начин можем да кажем, че афганистанците са 90% силно религиозни, но се видя, че това не им пречи да имат правителство и армия без религиозни водачи и пророци.
Нали ти твърдеше, че ги управляват некъпани, дето им говорят звездите? Че властта обича да беси непълнолетни момичета, и че народът се кефи на гърча на жертвите и прославя Алах?
И че несъгласните изчезват? Е това може ли да се случи такива да дойдат на власт с народна революция в ниормална страна?
Или съдиш за страната по шепата ти познати емигранти, надраснали обществото или израснали в USA?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Юни 2019, 23:39

vassiln написа:
21 Юни 2019, 23:31
Amazon написа:
21 Юни 2019, 23:16
Archer написа:
Как си формирал това впечатление? Някакви негови изказвания ли?
Ти да не си се родил тая сутрин? СК, Венецуела, Сирия, Афганистан - навсякъде тъси преговори и деескалация а не война. Нещо скоро да си чувал за търкания в Китайско Море, дето си бяха нещо редовно? Прибра и най-голямат аамериканска част в Европа, една малка армия, обратно в Тексас, което му струва 5 милиарда долара. Дори конфликта с Турция е дело на Конгреса а не на Тръмп.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Юни 2019, 23:41

vassiln написа:
21 Юни 2019, 23:36
Amazon написа:
21 Юни 2019, 23:21
vassiln написа:

Нали ти твърдеше, че ги управляват некъпани, дето им говорят звездите? Че властта обича да беси непълнолетни момичета, и че народът се кефи на гърча на жертвите и прославя Алах?
И че несъгласните изчезват? Е това може ли да се случи такива да дойдат на власт с народна революция в ниормална страна?
Или съдиш за страната по шепата ти познати емигранти, надраснали обществото или израснали в USA?
Никакви емигранти - нормални програмисти, никога ненапускали Иран. Отдавна вече има интернет и професионални форуми. Стига си писал на основа интуция - не е информативно. А че властта в Иран е акана си го подържам. Ти си ги обичай - твое право е. И по-странни неща съм виждал.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 21 Юни 2019, 23:52

Винаги съм се чудил как един мракобесен режим ще позволява на някакви млади програмистчета да го хулят и после ще се опитва да замаже.
А от тях как се разбира колко наистина пишат от Иран и колко са само с персийски никове?
Щото може и да не си чувал, но на запад има няколкомилионна диаспора, и от нея поне няколкостотин хиляди са твърди антиправителствени фенове. А от тях може и да има такива, дето ще обрисуват с черна боя - само за пари, убежище, водка, сек, и политически убеждения?
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 21 пъти

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 21 Юни 2019, 23:58

vassiln написа:
21 Юни 2019, 23:52
Винаги съм се чудил как един мракобесен режим ще позволява на някакви млади програмистчета да го хулят и после ще се опитва да замаже.
А от тях как се разбира колко наистина пишат от Иран и колко са само с персийски никове?
Лесно. Прорамист, особено млад, е заубен без външна помощ. Нещата в тоя бранш се менят и роят с дни, башка това, че си е сложно. Няколкото големи програмистки форума, имат вътрешни стаи за стари потребители, невидими за новорегистрирани. Където си обсъждаме всичко, особено политика (колко съм защитавал България, че и Русия, от някакви отломъци от студената война не е истина :evil: ).
И понеже Иран има истинска икономика и образование, то си има и полагащият се дял програмисти. Та това е голямата загадка.

P.P: И отново си измисляш. Не съм казвал, че са хулили режима. Казваха, че живеят в страх. И не са демонстрирали религиозност.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 22 Юни 2019, 03:08

vassiln написа:
21 Юни 2019, 23:36
и че народът се кефи на гърча на жертвите и прославя Алах?
Само за протокола - това аз го казах.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Декомунизация. ДеГКБизация. Дерусификация.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Юни 2019, 07:01

Ей ама буквалисти.
По-рано пишехте само за простотия, мракобесие, мрак, бесилки, разстрел. А сега като падна едно Бамзе, и се сетихте за нормални хора, работеща икономика и софтуер. Между другото, Amazon, дали не си помогнал неволно на иранците да си напишат софтуера на Севон Хордад?
Иранците са сколасали да наберат отломки (от леките, които са плували на повърхността) и да ги закарат на изложение в Тегеран:
https://imp-navigator.livejournal.com/832423.html
(А в дълбините тече малка подводна война между цели стада водолази. Кой ще стигне пръв до филмовите ленти на дрона? Въпрос на живот и смърт, защото на тях се вижда как ирански катери залагат мини и лепят магнитни бомби. :mrgreen: )

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 22 Юни 2019, 09:09

При военен комфликт между САЩ и Иран според мен Иран не го чака нищо добро.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Юни 2019, 09:17

Съгласен, няма да победят. Но и САЩ не ги чака нищо добро.

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 22 Юни 2019, 09:27

Евентуалната война ще приключи до една или максимум 2 седмици. САЩ щи разгромят Иран бързо, както направиха това с Ирак през 1990-1991 г. и пред 2003 г. Така мисля поне аз.

Аватар
Hawkeye
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Hawkeye » 22 Юни 2019, 10:03

От война между Иран и САЩ ще спечели най-вече Китай. Иран в дългосрочен, та и в средносрочен план са мноого по-малка заплаха от Китай и няма никакъв смисъл да си пилеят енергията и богатството по още една война в Близкия изток.
И няма и да го направят. Годината преди ядрената сделка пак беше изпълнена със статии за война между Иран и САЩ, дрънкане на оръжие и провокации. Даже имаше аналогична тема в Бойна Слава.
Разбира се опасността от война поради "miscalculation" винаги я има, но реално никой не иска война. За Аятоласите това би означавало край на режима, за САЩ пропиляни ресурси, човешки животи и енергия.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Dinain » 22 Юни 2019, 10:45

Че каква е разликата с Ирак 91, 98, 03, Сърбия 00, Афганистан 02, Либия 11, и други?
Смяна на режима изисква разходи, безплатно няма да е. Това е ясно.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 22 Юни 2019, 10:52

Значи Dinain избра сценария - продължителна въздушно-морска кампания за изтребване на иранските средства за водене на война, съсипване на ядрената програма и сриване на икономиката на страната на некъпаните аятоласи.

Хайде сега да почнем един по един въпросите, които създателят на темата isrorik постави:

Вече бях започнал оттатък да се чеша по темата, но да го пренесем тук. Почвам разбира се с най-сензационните и интересни за публиката средства и тактики.
Първо, ракетния арсенал. Сигурно има няколкостотин тактически балистични ракети, които могат да покрият военните обекти на САЩ в Саудия, ОАЕ, Катар, Кувейт и Ирак, и над хиляда, които могат да целят по-близки райони в съседните страни, където има американски военни. Бях се заел да ги броя, излязоха стотици локации в Афганистан, Ирак, Турция, Кувейт, ОАЕ и още няколко страни. Много от тези ракети вече са високоточни, така че не се налагат много пускове за поразяването на един обект. Тъкмо наскоро минали две години от удара по цели на ИД в Сирия, ето тук може да се види как приблизително ще действат:
Двухлетняя годовщина первого иранского ракетного удара по ИГ в Сирии
https://www.youtube.com/watch?v=GZW0TauF3OE
Само дето няма да има толкова дрони, но пък координатите на целите отдавна са събрани от приятели на място.

Най-модерните ракети според мен са са от семейството на Fateh-110, което даде доста разклонения - от квазибалистични, балистични и управляеми в три варианта.
Варират от 250 километра до 1000 километра. Най-далекобойната е Dezful, тук се вижда и производствената линия:
https://www.youtube.com/watch?v=1ntmyI7ah-k

Имат сигурно и няколко десетки ракети с обсег над 1200 километра, както и десетки крилати ракети с обсег от 700 до 1300 км, щом си позволяват вече и да ги изнасят за Йемен. Тук трябва да включим и хилядите артилерийски ракети, които имат обсег от 75 до 150 километра (и сигурно нагоре). В Йемен се видя, че Фаджр-4 има точност от десетки метри, а това е само една такава ракета, която макар и да не е от най-могъщите, е от най-масовите. Малкия обсег е за сметка на голямата мобилност на такива ракети и пусковите им установки. И лесното им скриване. Появиха се в Йемен въпреки блокадата, най-вероятно ще се появяват лесно и в Ирак. Всъщност те вече може и да са там. Както вече писах, това означава, че Иран има възможност за точни удари по стотици обекти, които са американски или подслоняват американски военни. При това вече може да се целят конкретни части от базите, даже конкретни по-големи сгради. Както съм писал и оттатък, военните на САЩ не могат да прикрият с ПРО толкова много свои обекти, такава защита ще има само за големите бази. А там, където я има, поражение от балистични или тежки артилерийски ракети също далеч не е изключено. Защото един залп от 50 - 100 ракети, може и да не са от точните, а от по-старите модели, ще претовари батареите Patriot, или просто ще изчерпи боекомплекта. Десетината есминеца, които евентуално може да вкарат САЩ в Залива, за да подсилят защитата на обектите по южния му бряг с Aegis, ще са сравнително видими и донякъде уязвими. Тоест, и те ще се превърнат в скъпи цели. Но за това по-късно. Ще се появят и нови цели, които също ще искат защита от ракетите. Неизбежно са необходими ударни вертолети за изтребване на катерите в Залива (поне няколко ескадрили Апач), транспортни вертолети, разузнавателни вертолети, ще се наложи и да се базира някаква допълнителна самолетна авиация най-вероятно, както и части със специално предназначение. Доколкото шиити и противници на режимите в тези страни има, смело предполагам, че иранците ще имат и агенти, които да докладят някои от тези обекти. Пък и някой услужливец с военни сателити също може да подсказва. Сещам се за две такива страни. Значи следва, че и за тези допълнителни обекти и подразделения също ще е нужна ПРО. Евентуално, за да се избегнат най-масовите ирански ракети, всичкото това аскер трябва да се изнесе на поне 300 километра от земята на персите, че да не попада под ударите на Fateh-110, Fajr-313 и други подобни.
Dinain щеше да изтреби пусковите установки с авиация и КР, но аз предлагам да предположим, че ще му трябва повечко време. Изтребването на йеменските Точка отне примерно година, и накрая не знам дали просто не си отгърмяха арсенала. Пък и тази авиация трябва да виси над районите, от където са пусковете, за да свърши работа. Което не е лесно, ако базите ти са по-далеч. Конкретно за територия от Джаск на изток, по брега до Шат Ел-Араб, и нагоре до Кюрдистан, с ширина на ивицата от 50 до 150 километра, ще трябва да висят едновременно няколко десетки самолета - само за тази цел. Помним (по-старите), че за изтребването на иракските Scud в равната западно-иракска пустиня трябваха седмици и хиляди полети. А както писах, в Иран релефът е много по-сложен, а укрития сигурно се правят от десетилетия. А всички тези самолети ще трябва да се базират някъде, заедно с неизбежните самолети-цистерни, ДРЛО, разузнаване, CSAR групи, оръжейни депа и прочие. Така се очертава едно доста масивно развръщане, само че в югозападната половина на Саудия, за да не попада и то под удар. Или може и по-близо до Залива, но за всяка база ще трябва пълен дивизион ПРО. Иначе иранците ще пуснат примерно 150 ракети, и пак ще ожънат базата. Получава се малко парадокс - колкото по-масирано се развърне авиация, за да изтреби ТБР, КР и другите работи, токова по-уязвима ще става групировката.
Изглежда при сегашните по-точни ракети, и при вероятна успеваемост на противоракетите около 90%, няма да е приемливо да се пуска само по една противоракета по всяка БР. Обратното би означавало почти всяка десета ракета да поразява цел, а като е високоточна, това обикновено ще води и до жертви в техника или хора.
Освен това, няма как всички ПУ на Patriot да бъдат заредени с по 16 PAC-3, ще трябва една част да се държи и с комплект от старите MIM-104 по 4 броя. Защото ще трябва и класическо зонално ПВО (по аеродинамични цели), както ще стане дума по-късно.
Не е известно много за количеството на най-тежките ракети, тия с обсег 1200 км и нагоре. Предполагам, че са поне по няколко ПУ и поне по една ракета на ПУ от всеки модел, а те са пет-шест модела. Значи грубо няколко десетки, както казах по-горе. Затова няма да ги броим - ползата едва ли ще е особено голяма, дори и да успеят да уцелят нещо.
Артилерийските тежки ракети ще са също голям зъбобол. В Ирак може да се появят от някъде и да целят бази и дори постове от неочаквани посоки, примерно даже от запад. Но и да не го направят, така или иначе тук-таме някои цели ще са в обхвата им.
Това засега, най-очаквания и най-страшния за публиката ирански евентуален отговор. Пиша отговор, макар че в случай на масово развръщане може да се окаже и превантивен удар. Защото няма как САЩ да подготвят война, без това да се разчуе от седмици преди началото и.
Добавък: забравих за по-старите Scud-подобни ракети - Иран има стотици такива с обсег около 500 км, произвеждани през 90-те и 00-те. Би трябвало да са поне 200 - 300 броя, и докато за по-малки цели не са достатъчно точни, за авиобази, и при нужда - градове и логистични бази, все още стават.
Последна промяна 3 на vassiln, променена общо 22 пъти

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 22 Юни 2019, 11:26

За сега е едно на нула за Иран.
https://www.tickcounter.com/countup/112116/my-count-up Days since jihadis lost village in Syria.

Boban1
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Boban1 » 22 Юни 2019, 16:20

Иран активизира милиции из Близкия изток срещу САЩ
https://www.vesti.bg/sviat/iran-aktiviz ... g1W5qTV7FU

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 22 Юни 2019, 17:37

Абсурдно е да се твърди, че "за сега Иран води едно на нула", защото сега няма мащабен военен конфликт между САЩ и Иран, а има само отделни инциденти. Външната политика на Иран е пълен провал.

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 22 Юни 2019, 18:04

isrorik, добре е когато пишеш за въображаема цена от 200 долара за барел нефт да уточниш дали пишеш за цена на руския сорт URALS или пишеш за цена на друг сорт суров петрол, защото по света има стотици сортове суров петрол.
https://oilprice.com/oil-price-charts#prices

isrorik, твърдения от сорта, че Иран може да причини дългосрочно покачване на цената на някои сортове суров петрол до 200 щатски долара е абсурдно, защото при рязко и трайно покачване на цената на суровия петрол ще последва значителен спад на потреблението на суров петрол, а освен това при рязко покачване на цената на суровия петрол някои държави ще започнат да продават суров петрол от стратегическите петролни резерви. При рязко и трайно покачване на цената на суровия петрол в средносрочен план някои държави ще увеличат значително добива на така наречения шистов петрол, което пък ще доведе до последващ спад на цените на суровия петрол до нива близки до сегашните цени.

Отговори