СтатииГрифони или Пепелянки - кой е по-подходящия избор за България?

Авторски
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Грифони или Пепелянки - кой е по-подходящия избор за България?

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 21:48

acoc написа:
13 Яну 2019, 21:30
А Амазон му се хвана на въдицата и го помисли за военен летец.:)
Човека такова нещо не е твърдял, беше си мое предположение. Той каза че е част от системата на ВВС. Там не всички са пилоти. Ако не е вярно, че е от ВВС, си е на неговата съвест.

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 21:56

Центъра, четеш ли изобщо какво пиша или само припяваш на о.р.-то?

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 13 Яну 2019, 22:04

reason написа:
13 Яну 2019, 21:56
Центъра, четеш ли изобщо какво пиша или само припяваш на о.р.-то?
Абсолютно, даже чух и какво каза в подкаста.

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 22:11

Явно тогава четенето с разбиране ти е проблем.
А за финансирането след придобиване на самолетите... хора, просто не сте наясно какъв героизъм е сега с това финансиране да поддържаме изправни Миг-29 и да провеждаме регулярни полети! Хората трупат стотици часове извънреден труд, вадят пари от личния си джоб, за да я има военната ни авиация. Това с нов самолет няма как да стане! Авиационен канибализъм и части взети оттук-оттам, за да проработят някои блокове в новата реалност няма как да стане.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 22:17

reason написа:
13 Яну 2019, 22:11
А за финансирането след придобиване на самолетите... хора, просто не сте наясно какъв героизъм е сега с това финансиране да поддържаме изправни Миг-29 и да провеждаме регулярни полети!
Това е ясно и се вижда от доста време вече за съжаление. Също се и подразбира какво ще стане със самолетите, ако за тях не се задели финансирането от 40 милиона лева годишно, както е записано в инвестиционния проект. Това, което не става ясно е, при възможна ситуация с липса на финансиране както сега, какви би позволило на Грипен да лети доста повече от Ф-16.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 22:17

reason написа:
13 Яну 2019, 22:11
Явно тогава четенето с разбиране ти е проблем.
А за финансирането след придобиване на самолетите... хора, просто не сте наясно какъв героизъм е сега с това финансиране да поддържаме изправни Миг-29 и да провеждаме регулярни полети! Хората трупат стотици часове извънреден труд, вадят пари от личния си джоб, за да я има военната ни авиация. Това с нов самолет няма как да стане! Авиационен канибализъм и части взети оттук-оттам, за да проработят някои блокове в новата реалност няма как да стане.
Тази абонаментна подръжка за новите самолети няма ли да ви даде глътка въздух? А изобщо планирано ли е сериозно увеличение на ЛС до три години? Щото иначе ще ви разгонят фамилията, ако трябва да поддържате и новите и старите!

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 22:19

Спириев, хубави цитати вадиш, но ти наясно ли си, че във ВВС няма пари за тоалетна хартия и че си я купуваме сами? Тука за Ф-16 или Грипен си говорим... Усещаш ли колко не си в час, г-н о.р.?

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 22:24

Amazon, не. По-горе ме цитираха и пак ще го напиша - с трици маймуни не се ловят. Нови хора ... кои, откъде? По-рано написах също нещо много страшно - идват единици, а някои от тях, уж инженери, а не знаят какво е 1 оборот!
Иначе да, наистина ще ни разгонят фамилията. Затова и аз не мисля да продължавам, ако не видят стъпки в правилната посока. То не стига, че след хилядите сигнали, които даваме, сякаш нарочно правят точно обратната.

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 22:27

Центъра - ама ти вярно четеш по диагонал! Хайде пак да го напиша, пък дано го видиш - ДЕЙСТВАЩ ОФИЦЕР ОТ ВВС съм и дори не познавам хората от видеото!

Спириев, ти докара темата до това ниво, с твоите тъпотии!
Последна промяна 1 на reason, променена общо 13 пъти

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Яну 2019, 22:28

Между другото, само за протокола, но не успях да намеря информация тоя прословут радар APG-81 с какъв софтуер е вътре.
Не че има значение, защото става въпрос за управление на embedded системи и там нещата са далеч по-различни от това да сравняваш дали OS X-а е по-бърз или Виндоуса :)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 22:32

Спириев е ограничен един ден за отклоняване на темата. Предлагам и останалите ако имат въпроси към един инженер от родните ВВС да ги задават обмислено.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 22:33

EddieBG написа:
13 Яну 2019, 22:28
Между другото, само за протокола, но не успях да намеря информация тоя прословут радар APG-81 с какъв софтуер е вътре.
Не че има значение, защото става въпрос за управление на embedded системи и там нещата са далеч по-различни от това да сравняваш дали OS X-а е по-бърз или Виндоуса :)
Ами аз за това написах че е трудно сравнението. В никакъв случай не е невалидно, или маловажно, но трябва малко вътрешна информация.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 13 Яну 2019, 22:37

reason написа:
13 Яну 2019, 22:24
Amazon, не. По-горе ме цитираха и пак ще го напиша - с трици маймуни не се ловят. Нови хора ... кои, откъде? По-рано написах също нещо много страшно - идват единици, а някои от тях, уж инженери, а не знаят какво е 1 оборот!
Иначе да, наистина ще ни разгонят фамилията. Затова и аз не мисля да продължавам, ако не видят стъпки в правилната посока. То не стига, че след хилядите сигнали, които даваме, сякаш нарочно правят точно обратната.
Ако е така, дори ме е страх да помисля какво ще се случи. А то вероятно е, че ще има повторение на ситуацията с Кугърите. Абаче лайното във вентилатора, ще е по голямо, защото и изтребителите са по-знаков проект.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 13 Яну 2019, 22:55

Темата е разчистена - дръжте се малко по-сериозно...

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 13 Яну 2019, 22:57

EddieBG написа:
Вероятно бъгав, предвид постоянните съобщения за проблеми.

Последно се писа, че не може да използва УРВВ със среден обсег.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 13 Яну 2019, 23:05

Извинявам се, но на това не мога да се въздържа. Държавата ще купува самолети за милиони, но в Графа нямали тоалетна хартия. Става ми смешно.

Skoda
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Skoda » 13 Яну 2019, 23:20

Ако нещата продължават както сега с осигуряването на средства за летене и подръжка, няма значение кой от двата самолета ще изберем, те така или иначе ще са неподвижни паметници. Бях споменал в предната тема как преди 15 години спряха от полети 5 Бел 206 заради изтичане на ресурса на втулка на носещия ротор, сумата която беше необходима около 50 хиляди долара е смешна дори за тогава, но се почна обявяване на обществено поръчки, последвалото им анулиране поради явяване на само един кандидат (Бел, каква изненада) при изискване за поне трима и куп административни дивотии, през това време месеци наред техниката седя на земята. За спиране от полети на МиГ, заради износени гуми и изтекал ресурс на пиропатрони и какви ли не още дребни глупости не ми се говори, просто тази система не работи така, вече няма да има самолети за канибализиране, бройката от 8 самолета е на самия ръб за поддържане дори на Еър Полисинг, а вие почнахте да потапяте кораби в черно море, да сваляте руски самолети, да бомбардирате Иран при положение, че хората в Графа даже и тоалетната хартия си купуват.

п.п в предната тема бях спонел, че и аз познавам механик от Графа, но бързо осъзнах че нещата ще бъдат извъртяни към "една жена каза" и реших да замълча.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Яну 2019, 23:30

Super_Hornet написа:
13 Яну 2019, 22:57
EddieBG написа:
Вероятно бъгав, предвид постоянните съобщения за проблеми.

Последно се писа, че не може да използва УРВВ със среден обсег.
Ако правилно съм те разбрал че говориш за проблеми със самолета, софтуера на Ф-35 е писан на C / C++, някъде по-назад го писах, аз имах предвид софтуера, който управлява самия радар на по-ниско ниво, най-вероятно е Джовиал, който е базиран на Алгол и е специализиран за подобни вградени компютърни системи, т.е. такива, които изпълняват ограничени като функции и брой предварително дефинирани задачи.

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 23:41

Ще опитам да драсна някои редове, за да разберете, че макар и много хубава и обширна статията за сравнението между двата самолета, то ситуацията, е която се намираме в момента е много абсурдна. Това няма да е чисто технически пост, сравнения на платформи и т.н. На който не му се четат неща извън статията да пропусне. Но, това което ще напиша мисля, че ще ви даде достатъчно информация, че спорът дали Ф-16 или Грипен на тоя етап е наистина пълен абсурд. Съжалявам, че ще се отклоня много от самата статия, но няма как...

Първо - и двата самолета са много хубави! И двата биха ни свършили много хубава работа, ако разбира се всичко останало в тая държава беше наред.

Сега ще попитате какво не ни е наред. Ще опитам да обобщя от това, което досега изведох като проблеми.

- застаряващ състав, и летци и техници. Системата по обученеи и вливане на нови кадри е в пълен крах и макар и с редица сигнали от наша страна нищо по въпроса години наред не беше и не се прави. Дори се случваха през годините странни неща. Не знам дали някой от вас е наясно самия прием на кадри във ВВС как се случваше от времената на миналия век и как е в този? Преди изпитите във ВВС и ВМС бяха преди тези от артилерията и сухопътните. Повечето кадърни момчета и момичета, които имаха романтиката в душите си кандидатстваха с ясната идея да са част от ВВС или ВМС. По време на мандатните комисии по подбор след изпитите, при нас идваха разни полковници от сухопътните и артилерията да агитират отпадналите кандидати да се влеят в техните редици без изпити. Стигаше им само това да вземат кадри оцеляли през 4-те изпита при нас.
Сега как е? Сега всичко живо кандидатства в Търново и учи 1 година общо-войскова подготовка и хумантарни науки. През това време кашиците мътят мозъците им и агитират точно курсантите с най-високи постижения да остават при тях. Какви ли не тъпотии съм чувал, само и само да ги убедят, че да си взводен командир, командир на рота е превилегия пред онова да се "бъхтиш" и да носиш огормна отговорност на плещите си с "ония хвърчила". Във ВВС от години насам идват или тези с най-ниския успех или тези, които все пак са останали като ентусиасти. А като образование в България, не знам дали някои от вас се е сблъсквал, но разходете се из висшите училища и вижте за какво става дума - студентите не знаят таблицата за умножение... За какво образование си говорим? И при тия проблеми колко кадри за ВВС си мислите, че се произвеждат ежегодно? Ще ви подскажа - пръстите на 2-те ви ръце са повече при повечето випуски, да не кажа всички. Това не е малко, това е нищожно! А някои от тях, макар и с инженерна диплома както по-горе писах - не знаят какво е 1 оборот и ми се е налагало да чертая на дъска кръг, с начална точка и да обяснявам като на първолак...

- хронична недофинансираност - дадох един просташки пример, но той е точно олицетворение на състоянието в цялата ни армия - хора, ние, военнослужещите, навсякъде си купуваме и тоалетна хартия и сапуни от личните ни финанси! Купуваме и с лични финанси някои части, елементи, които могат да се намерят в магазинната мрежа, за да държим изправна и авиационната и обслужващата техника. И тук си говорим вече за авиационен канибализъм, нещо което, с който и да е нов самолет ще е първо невъзможно, а и второ никой, нито САЩ, нито Швеция ще допуснат.

- Руската система по обслужване и ремонт - просто забравете сегашната система по обслужване и ремонт да се приложи при, който и от двата самолета да вземем. Единият изисква не особено много персонал, а другият си иска увеличение на техническия състав поне 4 пъти, от това, което е в момента! Нещата при едния са разбити до много малки и конкретни стъпки по експлоатацията, строго профилирано за всеки един специалист, което в сегашната ситуация няма как да стане - ние не разполагаме с толкова състав, а и няма откъде да го вземем, не и със сега действащата система. Начинът е да се побългари, което не се съмнявам, че някои "умни" люде ще опитат да направят, но дали ще се окаже възможно при изискванията за експлоатация и от американци и от шведи... само бъдещето ще покаже - аз по-скоро не съм оптимист.

- не знам и защо разглеждате самолетите само като самолети, въоръжение и логистичен пакет. Има си още неща, които много хора пропускат. Нещо за което по-рано леко намекнах и споменах, че то може и да надхвърли цената на самата сделка, ако се избере Ф-16. За същото нещо говори и Радев в едно интервю по Дарик радио (мисля). Разбира се писах и че, ако американците го платят това, никой няма да има нищо против, ама много ме съмнява да се случи, не и ако не сме решили да им станем тяхна колония. Нещо, което апропо и се чуваше допреди няколко години, в лични разговори с човек, който в момента е на много високо ниво в държавната стълбица. Докато, ако се избере Грипен повечето разходи по това, което имам предвид няма да е нужно да се правят.

Като обобщение на всичко - на ръба сме до това дали изобщо ще има български ВВС или не, ако не се вземат много спешни и сериозни мерки и то не само по въпроса нов самолет, а по много други въпроси, част от които споменах в този пост. Ако всичко остане както е досега - няма да има никаква файда нито от Грипен, нито от Ф-16, ако ще и Ф-35 да вземем. Ако всичко ни беше наред щях и аз да съм за Ф-16, ама уви...

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Яну 2019, 23:53

reason написа:
13 Яну 2019, 23:41
- не знам и защо разглеждате самолетите само като самолети, въоръжение и логистичен пакет. Има си още неща, които много хора пропускат. Нещо за което по-рано леко намекнах и споменах, че то може и да надхвърли цената на самата сделка, ако се избере Ф-16. За същото нещо говори и Радев в едно интервю по Дарик радио (мисля). Разбира се писах и че, ако американците го платят това, никой няма да има нищо против, ама много ме съмнява да се случи, не и ако не сме решили да им станем тяхна колония. Нещо, което апропо и се чуваше допреди няколко години, в лични разговори с човек, който в момента е на много високо ниво в държавната стълбица. Докато, ако се избере Грипен повечето разходи по това, което имам предвид няма да е нужно да се правят.
Интересно - кое е това нещо, което Радев го е казал в публично интервю, а пък иначе е секретно и ти не можеш да го споменеш?

За протокола - не държа на отговор сега, наспи се, нали ще ставаш рано утре. Първи полет за годината ли? Или от Граф-а летят всеки ден?

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 13 Яну 2019, 23:53

Може да е наивно, но да попитам - кое е това тайнствено нещо което при ф-16 като разход ще надхвърли цената на сделката, а при Грипен няма да го има като разход?

Еди ме е изпреварил - така че се присъединявам към неговия въпрос.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

reason
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от reason » 13 Яну 2019, 23:55

Радев също го заволалира, но с други думи. Изгледайте го това интервю, ако го намерите, че в момента не ми се търси.
Еди - не летя, пак го пиша - технически състав съм, ако все още не съм бил ясен от това, което писах.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 13 Яну 2019, 23:58

reason написа:
13 Яну 2019, 23:55
Радев също го заволалира, но с други думи. Изгледайте го това интервю, ако го намерите, че в момента не ми се търси.
Еди - не летя, пак го пиша - технически състав съм, ако все още не съм бил ясен от това, което писах.
Да, да, малко неясно се изразих, прочетох че не си летец, но писа че ще обслужваш самолети утре за полети, за това питах...

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 14 Яну 2019, 01:11

Ако това е интервюто - явно много секретно го е казал/намекнал Радев, защото аз нищо такова не чух.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Отговори