Симулации и обсъждане на сценарииTom Cat over Vietnam

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Tom Cat over Vietnam

Мнение от Bruchpilot » 02 Дек 2018, 17:05

След предната играчка с Ryan Model 147 над Куба, бях обещал да направя и мисия над Виетнам. Този път главният герой ще бъде Tom Cat - дрон, който държи рекорда с 68 мисии над Виетнам:
Изображение
Тъй като в базата данни няма Ryan Model 147 или AQM-34, този път ще използвам модифициран MQM-74C, който според данните в CMANO доста наподобява оригинала:
Изображение
Маршрутът на полета ще е близък до следната схема, но без кацането край Да Нанг:
Изображение
Поради преклаено малкия обсег на заместителя, дронът условно ще бъде "изловен" от вертолет в международни води. Ако въобще стигне до там де :twisted:
Самолетът носител, модифициран С-130, ще излети от Утапао, Тайланд, в ранните часове на 17.12.1972 година, след дълъг полет ще се приближи до Северновиетнамския бряг, където ще изстреля дрона, след което ще се оттегли навътре в морето и ще следи полета. Дронът ще прелети по предварително зададен маршрут тръсейки цели, всичко това в навечерието на опрация Linebacker II, която реално е стартирала на 18.12.1972 година. Тъй като виетнаците са нащрек, полетът ще се поддържа от един EB-66 от Да Нанг и един Electric Intruder от USS America. Отделно пак от самолетоносача ще излети Е-2 и две двойки Фантоми, които ще изпълняват MiGCAP.
Северен Виетнам - ами той си е Северен Виетнам! ЗРК-та, ракети, МиГ-ове дебнещи от небезизвестния Пук Йен и така нататък. Постарал съм се ПВО-то да е поне приличащо на това от схемите за Linebacker II, като съм използвал и готов сценарий за операцията от CMANO. Отделно около районите над които ще прелети Tom Cat съм сложил зенитна артилерия от всякакви калибри. Полетът ще се извършва приблизително така, както е правено тогава - на около 500 фута над терена. Първата точка ще се премине на тази височина тъй като е силно защитена от няколко ЗРК-та, а за следващите ще има издигане до 1500 и 2500 фута съответно, което ще илюстрира по-късната промяна в тактиката, породена от необходимостта за по-качествено и широкообхватно фотографиране на целите.
И така, в 7:06 часа местно време, МС-130Е излита:
Изображение
Когато той достига южната част на залива Тонкин от USS America излита Е-2 и патрулната двойка.
Изображение
Малко зад тях са EB-66 и Electric Intruder:
Изображение
В 10:07 часа местно време всички самолети са на позиция и МС-130Е почти е достигнал точката на пуск:
Изображение
Няколко минути по-късно Tom Cat вече е над Северен Виетнам:
Изображение
Прелитането над първата точка (по средата на оста Ханой Хайфонг) е безаварийно, но критиките, че ниската височина пречи на качественото заснемане се оказват основателни. Заснети са няколко батареи зенитни оръдия, но много малко от важните обекти. Въпреки, че Tom Cat не е обстрелян дори от зенитната артилерия, явно е бил забелязан. Когато се издига за да заснеме втората точка (вече по-успешно) се оказва, че към него се приближават МиГ-ове:
Изображение
Tom Cat програмирано се спуска отново близо до терена - единствената му защита. Единият МиГ обаче, твърдо се е насочил към него и приближава. Но явно от земята изгубват контакт с дрона, МиГ-ът също не успява да го открие с радара си и само известно време се върти над последната известна позиция на Tom Cat:
Изображение
В това време обаче, вторият МиГ, явно също загубил първоначалната цел, се насочва към EB-66. MiGCAP се намесва агресивно, когато МиГ-ът пресича бреговата линия и го сваля с две ракети:
Изображение
В това време Tom Cat прелита и над последната точка на 2500 фута, като този път успява да заснеме всички обекти качествено:
Изображение
Сега остава единствено да не бъде свален от случайна ракета докато се оттегля и да откара ценния филм до международни води.
Няколко минути по-късно Tom Cat е вече вън от опасност, увиснал на вертолета на път към Да Нанг и към подготовката за поредната си мисия.
Строши-пилот :mrgreen:

Hawkeye
Редовен потребител
Контакт:

Re: Tom Cat over Vietnam

Мнение от Hawkeye » 02 Дек 2018, 18:02

Благодаря за симулацията. А снимката на Tom Cat е брутална, много тъжно, че вече всички хвърчила ги боядисват в монотонно сиво.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 02 Дек 2018, 20:08

Няма защо! И на мен ми беше интересно развитието с тези неточни и кьорави радари. По едно време виках като капитан на руска гемия, опитваща се да таранира украински буксир :mrgreen:

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Online

Мнение от Amazon » 03 Дек 2018, 05:04

Интересно, че още тогава са имали достатъчно добра INS за полет по координати. Ето прабабата на инерциалните навигационни системи, създадена през 50-те в Масачузетския:

Изображение

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 03 Дек 2018, 22:52

Amazon написа:
03 Дек 2018, 05:04
Интересно, че още тогава са имали достатъчно добра INS за полет по координати. Ето прабабата на инерциалните навигационни системи, създадена през 50-те в Масачузетския:

Изображение

Някои от дроновете са били с LORAN...:
AQM-34M(L). The AQM-34L/M could fly its missions at altitudes as low as 60-150 m (200-500 ft).
Връщали са се с кабели, клони и какво ли не във фюзелажа...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Online

Мнение от Amazon » 04 Дек 2018, 02:24

Не знаех, че LORAN е имал покритие над Азия. В някаква книжка бях срещал, че покривал америките и Европа.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 04 Дек 2018, 10:04

До колкото знам са използвали някакви мобилни станции.

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 04 Дек 2018, 23:52

Bruchpilot написа:
04 Дек 2018, 10:04
До колкото знам са използвали някакви мобилни станции.
https://cgaviationhistory.org/wp-conten ... _chain.pdf

http://www.loran-history.info/SE_Asia_S ... age-pw.pdf

Изображение

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 05 Дек 2018, 13:56

Мерси!