Втора световна войнаАтомните бомбардировки над Япония.

1939-1945

Модератор: Thorn

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Световният агресор - САЩ

Мнение от vassiln » 04 Май 2018, 19:25

Dinain написа:
04 Май 2018, 07:44
Най-голямата агресия на САЩ била срещу Райха и Японската империя в 1941-1945 г. :mrgreen:
Ами аз все си мисля, без да съм специалист по международно право и военни конвенции, че бомбенето на Хирошима и Нагасаки може да е военно престъпление. А дори и по буквата на закона да не е, масовото бомбардиране на японските градове, безогледно и на площи, със запалителни бомби, е брутално и неоправдано с оглед целите на войната. Освен да избиват цивилни, много малко военни ползи са постигнали. Жалко че в Нюрнберг този детайл е пропуснат, което не е изненадващо. Да изпържиш или затрупаш в развалините повече от милион цивилни (тук слагам Германия и Япония заедно, но те не са единствени) за да си отмъстиш за нападението е нечовешко. От порядъка на Ислямска държава.
Така че агресия не, военно престъпление - под въпрос, но за мен брутална жестокост - да, без съмнение.
Собирала в огороде мать красную смородину.
Снова сын уехал воевать, умирать за Родину!

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Май 2018, 19:42

Мине се не мине някое време и пак старата песен за атомните бомбардировки.

А аз за пореден път ще попитам, ама досега отговор не съм получил: на колко атомни бомби се равняват китайските цивилни жертви на мирните японски завоеватели?

Хубаво бях спрял да пиша и да чета форума, че там където влязат руските тролове (нямам предвид vassiln в случая), резултатът винаги е един и същ - циклене на едни и същи кремълски опорни точки до безкрайност.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 04 Май 2018, 19:59

vassiln написа:
04 Май 2018, 19:25
Dinain написа:
Най-голямата агресия на САЩ била срещу Райха и Японската империя в 1941-1945 г. :mrgreen:
Ами аз все си мисля, без да съм специалист по международно право и военни конвенции, че бомбенето на Хирошима и Нагасаки може да е военно престъпление. А дори и по буквата на закона да не е, масовото бомбардиране на японските градове, безогледно и на площи, със запалителни бомби, е брутално и неоправдано с оглед целите на войната. Освен да избиват цивилни, много малко военни ползи са постигнали. Жалко че в Нюрнберг този детайл е пропуснат, което не е изненадващо. Да изпържиш или затрупаш в развалините повече от милион цивилни (тук слагам Германия и Япония заедно, но те не са единствени) за да си отмъстиш за нападението е нечовешко. От порядъка на Ислямска държава.
Така че агресия не, военно престъпление - под въпрос, но за мен брутална жестокост - да, без съмнение.
Май не знаеш какви планове е имало от тези цивилни да се формира милионно опълчение с бамбукови копия. Сещай се каква касапница щеше да стане ако американците бяха направили десант на основните острови. Окинава щеше да изглежда като пикник. Да не говорим, че Окинава е типичен пример как японците се бият до последно без изобщо да им пука за техните цивилни, че даже ги карат да се самоубиват.
Ето едно интервю с доста разтърсващи моменти
https://historynewsnetwork.org/article/155869
Та какво каза за бруталната жестокост? Ако тези атомни бомби по някакъв начин са спестили десант на островите, то са спасили и много повече животи отколкото са отнели.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Май 2018, 20:19

centara написа:
04 Май 2018, 19:59
vassiln написа:
Dinain написа:
Май не знаеш какви планове е имало от тези цивилни да се формира милионно опълчение с бамбукови копия. Сещай се каква касапница щеше да стане ако американците бяха направили десант на основните острови. Окинава щеше да изглежда като пикник. Да не говорим, че Окинава е типичен пример как японците се бият до последно без изобщо да им пука за техните цивилни, че даже ги карат да се самоубиват.
Та какво каза за бруталната жестокост? Ако тези атомни бомби по някакъв начин са спестили десант на островите, то са спасили и много повече животи отколкото са отнели.
Не знам. Ако имаха няколко месеца по-рано такива бомби, да ударят Берлин, дали щяха да повлияят на немската капитулация?
А иначе, защо жестокостта на едната армия (към окупираните народи или към собствения си) да е оправдание за избиването на нейните цивилни от друга армия? Не е ли точно това механизма на чудовищните зверства при много от гражданските войни? И ако ще се разрушава град, макар и военно пристанище, не може ли преди това поне да предупредят по радиото цивилното население да се спасява? Нали знаеш, че за Хирошима даже е имало някакво поверие, че не се бомбардира, та цивилните не са се евакуирали?
Накратко, това, че по островите японските военни са се отнесли жестоко със собствените си сънародници, и че в метрополията мислели да сформират 11-милионно опълчение с бамбукови копия, не може да оправдае за мен изпържването на стотици хиляди цивилни, па макар и (чак) в 20-ти век. Защото едно е да стреляш на бойното поле по мъж или жена, нападащи те с копие или стрелящи с кремъклийка, а друго - да требиш цели градове в името на мира. С децата включително.

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 04 Май 2018, 20:22

centara написа:
Явно не знае. Правилно сте написали centara.

Ето една добра добра статия на тази тема:

Почему атомная атака на Японию была оправдана
► Show Spoiler

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 04 Май 2018, 20:25

vassiln написа:
04 Май 2018, 20:19
centara написа:
vassiln написа:

Накратко, това, че по островите японските военни са се отнесли жестоко със собствените си сънародници, и че в метрополията мислели да сформират 11-милионно опълчение с бамбукови копия, не може да оправдае за мен изпържването на стотици хиляди цивилни, па макар и (чак) в 20-ти век.
Кажи го това на родителите и съпругите на твоите войници, загинали в бой с фанатизирани самоубийци, да видим дали биха се съгласили. Еле пък в края на войната.
Що се отнася до Берлин, там накрая англичани и американци бомбардират с храни, а после устройват и въздушен мост, за да не попадне в съветски лапи.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Май 2018, 20:27

Аха, значи заради 10-те милиона избити китайци било?
А някой правил ли е сметка колко американци щяха да загинат, ако се стигнеше до десант на главните Японски острови?
Според мен тия 11 милиона с копията щяха частично да погинат и после да се разкапитулират и разбягат, и пак щеше да има капитулация. Или поне щяха да са виновни за смъртта си. А не децата им да плащат с живота си за грешките на императора и (даже) тези на родителите си.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Май 2018, 20:30

centara написа:
04 Май 2018, 20:25
....
Кажи го това на родителите и съпругите на твоите войници, загинали в бой с фанатизирани самоубийци, да видим дали биха се съгласили. Еле пък в края на войната.
Що се отнася до Берлин, там накрая англичани и американци бомбардират с храни, а после устройват и въздушен мост, за да не попадне в съветски лапи.
Значи бамбуковите копия ни изплашиха, та затова така бомбите....
Е добре, предавам се. Жена ми и щерките сигурно биха предпочели да загинат стотина абстрактни японски мъже, жени, старци и деца, пред това аз да не се върна от войната. Прав си, спечели ме.

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 04 Май 2018, 20:34

Можеха да спестят жертвите и усилията да дебаркират и завладяват основните японски острови, дори атомните бомбардировки, като наложат тотална блокада на островите. Рано или късно обсадените сами ще капитулират.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Май 2018, 20:38

acoc написа:
04 Май 2018, 20:34
Можеха да спестят жертвите и усилията да дебаркират и завладяват основните японски острови, дори атомните бомбардировки, като наложат тотална блокада на островите. Рано или късно обсадените сами ще капитулират.
Пълни глупости.
Обсадените не капитулираха след първата атомна бомба, та трябваше втора, но страхът от предстоящата съветска инвазия е бил много по-голям от евентуална трета или четвърта атомна бомба.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 04 Май 2018, 20:40

vassiln написа:
04 Май 2018, 20:30
centara написа:
....
Е добре, предавам се. Жена ми и щерките сигурно биха предпочели да загинат стотина абстрактни японски мъже, жени, старци и деца, пред това аз да не се върна от войната. Прав си, спечели ме.
Капитулация при всички случаи щеше да има. Въпросът е с колко жертви. От демонстрираното от японците на Окинава, може да се направи съвсем обоснован извод, че жертвите щяха да са много повече - както от японска страна, така и от американска. От това следва, че атомните бомби съвсем не са такова престъпление, каквото се опитват да ги изкарат.
Само обаче си представи ако Германия или Япония първи бяха създали атомна бомба. Дали щяха просто да я съзерцават, а?
Последна промяна 1 на centara, променена общо 4 пъти

acoc
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от acoc » 04 Май 2018, 20:48

Това е било достатъчно, страхът от евентуалната съветска инвазия да накарат японците да капитулират. Но американците ги гонеше по голям страх да не пропуснат да завладеят японските острови, а и тези бомби след като са направени, трябваше да се тестват в реална обстановка.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Май 2018, 20:54

А японците що не капитулират след като Италия и Германия излизат от войната и става ясно, че няма как Япония да я спечели сама?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Май 2018, 22:18

Ами те всъщност капитулират. Точно тогава когато ти пишеш.
Спорът ни е дали е трябвало да се изпържат цивилните жители на двата града и дали е престъпно или аморално (меко казано) или си е трябвало.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 04 Май 2018, 22:52

vassiln написа:
04 Май 2018, 20:30
centara написа:
....
Наистина се предай, нямаш шанс пред математиката.

При десант щяха да загинат много повече хора и от двете страни, това е очевидно.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 04 Май 2018, 22:56

vassiln написа:
04 Май 2018, 22:18
Ами те всъщност капитулират. Точно тогава когато ти пишеш.
Спорът ни е дали е трябвало да се изпържат цивилните жители на двата града и дали е престъпно или аморално (меко казано) или си е трябвало.
Глупости. Как може да предъвквате такава банална тема?

Всички са използвали всичко налично, това е тотална война. Толкова. При конвенционални бомбардировки са загинали много повече отколкото от тия две бомбардировки.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Май 2018, 23:02

При десант щяха да загинат много повече хора и от двете страни, това е очевидно.
Сега ще ми кажеш за 2+2 = 4, но в конкретния пример не мога да разбера коя формула си ползвал за пресмятанията си. В класическите военни модели се смята силата на всяка от страните по следната формула: брой x относителна устойчивост x внезапност. Не съм напреднал да набарам класифицираната вероятно информация как се смятат жертвите в бъдещата битка, в последните десетилетия го правят разни крейове. Но за Япония/45 как го сметнахте, убийте ме, не разбрах.
Силата на вярата, сигурно?
И по повод следващия ти пост, това че при конвенционално бомбене са згинали повече, как се съотнася с въпроса за престъпността на атомните бомби над H&N?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Май 2018, 23:06

Dinain написа:
04 Май 2018, 22:56
...
Всички са използвали всичко налично, това е тотална война. Толкова.
...
И газови камери ли? Да, това наистина е тотална война. Толкова. Пък то музеи правят, че било холокост, а не просто тотална война. Правилно ли те разбирам, че да не се шокираме?

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 05 Май 2018, 04:31

vassiln написа:
04 Май 2018, 23:02
Сега ще ми кажеш за 2+2 = 4, но в конкретния пример не мога да разбера коя формула си ползвал за пресмятанията си. В класическите военни модели се смята силата на всяка от страните по следната формула: брой x относителна устойчивост x внезапност. Не съм напреднал да набарам класифицираната вероятно информация как се смятат жертвите в бъдещата битка, в последните десетилетия го правят разни крейове. Но за Япония/45 как го сметнахте, убийте ме, не разбрах.
Силата на вярата, сигурно?
И по повод следващия ти пост, това че при конвенционално бомбене са згинали повече, как се съотнася с въпроса за престъпността на атомните бомби над H&N?
Оф, упорството ти граничи с инат.
При превземането на Окинава, от 300 000 цивилни загиват 140 000, около 45%. Понеже няма причина японците да се сражават по-ожесточено за Окинава отколкото за Токио, то процентът загинали цивилни към общо цивилни за основните острови ще е приблизително същият, ако не и по-голям. Япония през 1945 г. е 70 милиона. 70*45%=31,5 милиона загинали цивилни. Дали не е повече от загиналите от атомните бомби? Айде стига се прави, че не разбираш.
Жалкото в цялата работа е, че Нагасаки е бил градът най-тясно свързан със Запада и християнството.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 05 Май 2018, 08:07

vassiln написа:
04 Май 2018, 23:06
Dinain написа:
...
...
И газови камери ли? Да, това наистина е тотална война. Толкова. Пък то музеи правят, че било холокост, а не просто тотална война. Правилно ли те разбирам, че да не се шокираме?
Разбира се, че не ме разбираш правилно и демонстрираш що е то тъп тролизъм - газовите камери нямат нищо общо с военното усилие и не са оръжие.

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:
Status: Online

Мнение от Almasy » 05 Май 2018, 08:11

Що народ по времето на комунизмо мечтаеше да ни нападнат американците :lol:
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Май 2018, 22:59

Dinain написа:
05 Май 2018, 08:07
vassiln написа:
04 Май 2018, 23:06
Dinain написа:
...
...
Разбира се, че не ме разбираш правилно и демонстрираш що е то тъп тролизъм - газовите камери нямат нищо общо с военното усилие и не са оръжие.
За разлика от запалителните бомби над Дрезден? И варелите-бомби над Дума?
Така "сепревземаград"? И се сломява враг? Преди тази вечер, правил ли си си труда да видиш колко военни и колко цивилни са загинали, и какви са били преките военни последици от H&N?
Защото косвените са ясни - императорът, готов да жертва 30 милиона цивилни, се стреснал от под един процент от това число, който му донесли USAF за кратко време.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 8 пъти

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 08 Май 2018, 23:09

Не са знаели колко бомби имат американците. Но дори и при това положение гласовете за продължаване на войната не са били малко.
А мне по барабану!

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Май 2018, 23:17

Добре, разбрах, малко тежки ракети по Дума оправдават средствата. И ако двете А-бомби са спасили стотици хиляди или милиони, дали това не важи и за сирийските химически атаки, ако са наистина факт?

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 09 Май 2018, 00:42

vassiln написа:
08 Май 2018, 22:59

За разлика от запалителните бомби над Дрезден?
Kърт Вонегът пише забележителна книга по тоя повод. Изпивали са по литър, литър и половина водка, дажби, на ден за да превозят мъртвите...

Било е зверщина с нечувани мащаби...

Но и японци и германци не са отстъпвали в зверства, разбира се...
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Отговори