ИкономикаИкономиката на Русия и външната ѝ политика

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Икономиката на Русия и външната ѝ политика

Мнение от pnp5q » 16 Сеп 2018, 14:33

jarl_Ragnar написа:
16 Сеп 2018, 14:19
Пак не разбрах, как пенсионната реформа в Русия, ще напълни бюджета им
Пак да повторя - с намаляване на дефицита. Преди няколко години по подобен начин се спасиха за малко, като замразиха т.нар."спестовна част на пенсията" - т.е. спряха да й плащат лихвите - че после даже опразниха фонда - т.е. съществуващите към текуща дата натрупани там и заделени в бюджета пари за тоя разход отидоха другаде. Потърси данните по случая, огледай ги.
А междувременно вноските за пенсия (който доколкото ги дава) си вървят - т.е. пълнят бюджета "с гаранция", че няма да има нужда да се разходват целево поне за няколко години.
Только подумать как слово «ссылка» изменило свой смысл за последнее столетие...

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 16 Сеп 2018, 14:47

jarl_Ragnar написа:
16 Сеп 2018, 14:19
centara написа:
13 Сеп 2018, 03:35
....Путин се принуждава да вдига пенсионната възраст, защото изпука петродоларите за авантюри в Крим, Донбас, Африка. Сега ще трябва да бие пенсионерите, които ще гледат пенсия през крив макарон.
Пак не разбрах, как пенсионната реформа в Русия, ще напълни бюджета им :lol:
Някои хора съвсем са объркали реалностите. Хубаво е, когато сядате да пишете нещо с което ще убедите другите, да го правите без емоция, епитети, подигравателни фрази и нулева аргументирана стойност... но каквото каза модератора...
Виж обяснението на pnp5q. Основно финансово правило е когато парите не стигат, задълженията да бъдат разсрочени или отсрочени във времето. Плащането на пенсии е задължение на държавата и ако то бъде отсрочено, това ще се отрази добре на текущия бюджет. Увеличаването на пенсионната възраст цели именно това. Допълнителен бонус е, че много хора, които биха се пенсионирали при сегашните условия, няма да доживеят до пенсия при новите, но ще са плащали вноски. Дано тези вноски все пак отидат за хората, които са стигнали до пенсионна възраст.
Сега разбра ли?

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 16 Сеп 2018, 15:13

Хех, той дефицита зависи от толкова фактори... както и неговото преодоляване... преди две години използваха единия от резервните си фондове. От тези които трябва да компенсират евентуалното падане цените на енергоносителите. Рамката на бюджета е заложена при цена от 40 долара за барел... мисля от около две години. Натрупаната разлика отива във Фонд национального благосостояния России. Отделно имат златни и валутни резерви.

Пенсионната реформа няма нищо общо нито със санкциите, нито с дефицита, нито с пълнене на бюджета (по Централния). Просто все някога трябва да се направи и причините са съвсем други. Даже може да се каже, че вдигането на възрастта е закъсняла. Независимо какво говорят опозиционните популисти Навални или Зюганов...
:)

Руските пенсионери няма да ги мисля... по нашето Черноморие руски милиардери и милионери не купуват имоти. Те са много по на запад и на юг. По на юг и от Турция. Ама все някой купува апартаменти за лятото по Черноморието. Имам познати брокери поне в три фирми. Наясно съм с профила на купувачите от Русия. Дам, има и пенсионери...

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 16 Сеп 2018, 15:34

jarl_Ragnar написа:
16 Сеп 2018, 15:13
Пенсионната реформа няма нищо общо нито със санкциите, нито с дефицита, нито с пълнене на бюджета (по Централния).
Формално е така - само дето можеха да я направят постепенна - ако не бързаха (отделна тема са спекулациите какви прогнози/очаквания ги карат да бързат да загребат вече съвсем всичко). Един от най-горчивите примери, които дават руските финансови анализатори, е размера на загубите от корупция в системата на държавните доставки - сумата е приблизително равна на очаквания първоначален ефект от реформата...

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 16 Сеп 2018, 15:45

Много съм любопитен да видя как златните и валутни резерви на РЦБ може да се ползват за фискални разходи. Ако може да ми се обясни механизма. :D :D :D
"Risk happens slowly at first, then all at once."

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 16 Сеп 2018, 15:55

jarl_Ragnar написа:
Наясно съм с профила на купувачите от Русия. Дам, има и пенсионери...
Определено има пенсионери. Предполагам, също си наясно, че между пенсионери и пенсионери има разлика.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 16 Сеп 2018, 16:03

rki написа:
16 Сеп 2018, 15:45
Много съм любопитен да видя как златните и валутни резерви на РЦБ може да се ползват за фискални разходи. Ако може да ми се обясни механизма. :D :D :D
Е, как. Путин провежда един разговор с Набиулина и после РЦБ започва масирано изкупуване на руски държавни облигации. Важното е да има пари, после оформянето е лесно.

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 16 Сеп 2018, 16:24

centara написа:
16 Сеп 2018, 16:03
rki написа:
Е, как. Путин провежда един разговор с Набиулина и после РЦБ започва масирано изкупуване на руски държавни облигации. Важното е да има пари, после оформянето е лесно.
Тва ясно - за горното дори няма нужда и от валутни резерви, само желание трябва. :P
Аз питам, щото тук се лансира идеята че валутните резерви на ЦБР са нещо като касичка, в която правителството може да бръкне за да си покрие дефицита на бюджета:
Хех, той дефицита зависи от толкова фактори... както и неговото преодоляване... преди две години използваха единия от резервните си фондове. От тези които трябва да компенсират евентуалното падане цените на енергоносителите. Рамката на бюджета е заложена при цена от 40 долара за барел... мисля от около две години. Натрупаната разлика отива във Фонд национального благосостояния России. Отделно имат златни и валутни резерви.

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 16 Сеп 2018, 16:25

rki написа:
То това да не е бакалия с тефтер за версии? :lol:
Валутните и златните резерви са гаранции, механизмите по които функционират са съвсем различни от елементарното ви очакване, да се преливат от един портфейл в друг.
Stan написа:
16 Сеп 2018, 15:55
jarl_Ragnar написа:
Определено има пенсионери. Предполагам, също си наясно, че между пенсионери и пенсионери има разлика.
За това ги разделих. Руснаците с големите кинти не са у нас. Конкретно са ми казвали за учители пенсионери (или пред пенсия), които са ги развеждали из Варна за имот в затворен комплекс. Нямам идея какви са, може да са учители на децата на някой руски предприемач, знам ли... :roll:

Като обобщение, аз не съм тук, да ви разказвам как в Русия тече мед и мляко, как ще избият зъбите на западняците санкционери и как Путин ще живее сто години. Просто нещата не са черно бели, както върви тенденцията да се описват в тази тема. И не само. Наречете ме, разумен баланс. Иначе няма да ви е интересно и ще умрете в еднопластовост... метафорично казано, Ицето сега да не ме докладва за закана за убийство.
:lol: :lol: :lol:

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 16 Сеп 2018, 16:33

jarl_Ragnar написа:
16 Сеп 2018, 16:25

Като обобщение, аз не съм тук, да ви разказвам как в Русия тече мед и мляко, как ще избият зъбите на западняците санкционери и как Путин ще живее сто години. Просто нещата не са черно бели, както върви тенденцията да се описват в тази тема. И не само. Наречете ме, разумен баланс. Иначе няма да ви е интересно и ще умрете в еднопластовост... метафорично казано, Ицето сега да не ме докладва за закана за убийство.
:lol: :lol: :lol:
Даже не са и черно-бели. Гарваново черни са (за пенсионерите, не за Путин и шайката му, да не остане някой с погрешно впечатление) :D :D :D

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 16 Сеп 2018, 16:46

jarl_Ragnar написа:
Наречете ме, разумен баланс.
Като се научиш да дискутираш с аргументи, а не с общи приказки и завоалирани обръщения на личност ("детска градина" и пр.).
jarl_Ragnar написа:
Просто нещата не са черно бели, както върви тенденцията да се описват в тази тема.
За протокола и за сведение на някои съфорумци - това е просто новата опорка.

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 16 Сеп 2018, 16:47

Христо Спириев написа:
16 Сеп 2018, 16:45
jarl_Ragnar написа:
16 Сеп 2018, 16:43
Последните двама са живото доказателство за какво говоря...

Цитираният модератор- също :)
Ми живи сме. Яд ли те е. :D
Не. Кой иначе ще ме разсмива? :D

(Въпросителните изречения завършват с въпросителна, гаспадин Ице :D ) - казах ти, че ме веселиш.
pnp5q написа:
16 Сеп 2018, 16:46
jarl_Ragnar написа:
Наречете ме, разумен баланс.
Като се научиш да дискутираш с аргументи, а не с общи приказки и завоалирани обръщения на личност ("детска градина" и пр.).
jarl_Ragnar написа:
Просто нещата не са черно бели, както върви тенденцията да се описват в тази тема.
За протокола и за сведение на някои съфорумци - това е просто новата опорка.
Ама сериозно ли? Т.е. на всеки пост в който няма факти, аргументи и теза, но е богат на: "тъпи руснаци, ушанки, блядове, пред разпад сте, фалирате, умирате, пияни ватници" и прочие, аз трябва да го дискутирам, а не да го наричам с истинското му име?! Наивен ли си?
:mrgreen:

Ти да не се явяваш старшията който синтезира на останалите форумци, какво послание се съдържа в нечие постове? Последните ти писания имаха разум и аргументи, много ли държиш, да си на нивото на тези които според теб не могат да схванат къде е новата опорка или къде не е, та трябва да им подсказваш?
:lol:
Последна промяна 1 на jarl_Ragnar, променена общо 16 пъти

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 16 Сеп 2018, 16:51

jarl_Ragnar написа:
rki написа:
То това да не е бакалия с тефтер за версии? :lol:
Валутните и златните резерви са гаранции, механизмите по които функционират са съвсем различни от елементарното ви очакване, да се преливат от един портфейл в друг.

Ми като "функционират" по различен начин от елементарното ви очакване, кво мешите валутни резерви на ЦБР при бюджетните дефицити и двата фискални фонда? :roll:

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 16 Сеп 2018, 17:26

jarl_Ragnar написа:
16 Сеп 2018, 16:47
всеки пост в който няма факти, аргументи и теза, но е богат на: "тъпи руснаци, ушанки, блядове, пред разпад сте, фалирате, умирате, пияни ватници" и прочие
Някой може ли да покаже статистика на такива мнения във форума? Нима аз имам такъв голям късмет, че чета все след като е зачистено?
jarl_Ragnar написа:
16 Сеп 2018, 16:47
Ти да не се явяваш старшията който синтезира на останалите форумци, какво послание се съдържа в нечие постове? Последните ти писания имаха разум и аргументи, много ли държиш, да си на нивото на тези които според теб не могат да схванат къде е новата опорка или къде не е, та трябва да им подсказваш?
Хех, предполагам, че това е нормална линия на мислене за хора с ограничени /например до "правилните"/ информационни източници - да предполагат, че и другите са строени в някаква йерархия и по-горните "спускат" на по-долните акъл. Мне, синтеза си го правя за себе си - и го споделям със съфорумците, защото ги виждам, че те гледат на проблема през различни информационни призми - финансова, оръжейно-проектантска и пр. Аз чета повечко частни мнения - и забелязвам, че "нещата не са черно-бели" е рефрен, който зачести напоследък. ;)

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 16 Сеп 2018, 19:22

jarl_Ragnar написа:
Stan написа:
16 Сеп 2018, 15:55
jarl_Ragnar написа:
За това ги разделих. Руснаците с големите кинти не са у нас. Конкретно са ми казвали за учители пенсионери (или пред пенсия), които са ги развеждали из Варна за имот в затворен комплекс. Нямам идея какви са, може да са учители на децата на някой руски предприемач, знам ли... :roll:
Ай като имаш някаква идея, тогава ги давай за пример. Щото знаем и за руски виончелисти милионери.
Като не искаш мира, на ти секира.

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 16 Сеп 2018, 20:44

Кратък репортаж от атомна падлодка:
Dmitry Kolezev @kolezev

Впервые в жизни побывал на подлодке. Атомной. Естественно, там ничего нельзя фотографировать, потому что все секретно. Могу только сообщить, что там много икон и портретов Путина. И в одном месте, недалеко от пусковых шахт, стоит микроволновка, включённая в китайский удлинитель.

7:03 ч. - 16.09.2018 г.
https://twitter.com/kolezev/status/1041326666650476544

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Аватар
BAGA_TUR
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от BAGA_TUR » 16 Сеп 2018, 21:39

rki написа:
16 Сеп 2018, 20:44
Кратък репортаж от атомна падлодка:
Dmitry Kolezev @kolezev

Впервые в жизни побывал на подлодке. Атомной. Естественно, там ничего нельзя фотографировать, потому что все секретно. Могу только сообщить, что там много икон и портретов Путина. И в одном месте, недалеко от пусковых шахт, стоит микроволновка, включённая в китайский удлинитель.

7:03 ч. - 16.09.2018 г.
https://twitter.com/kolezev/status/1041326666650476544

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Това, действителност ли е, или някой анекдот?

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 16 Сеп 2018, 21:49

Ами човека си е журналист и действително днес е бил на посещение на борда на подводница.
Ся за иконите и Путин и микровълновата дали се бъзика или наистина е така както го описва не съм сигурен.

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 18 Сеп 2018, 06:18

Мексиканците връщат на Сухой ( 21 от 22 бр.) неговите "суперджети".
https://www.flightglobal.com/news/artic ... et-451843/

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 18 Сеп 2018, 11:10

pnp5q написа:
16 Сеп 2018, 17:26
... забелязвам, че "нещата не са черно-бели" е рефрен, който зачести напоследък. ;)
Отзвуци от марксистко ленинските анализи, но с нов капиталистически оттенък. ;)

Цяла плеяда достойни руски синове-хакери бяха предадени в ръцете на американците: :lol:
Петр Левашов, Евгений Никулин, Станислав Лисов, Юрий Мартышев, Евгений Богачев, Сергей Медведев ...
► Show Spoiler
Другарят Левашов разправя за това как "нещата не са черно-бели", т.е. съчетал частното с държавното, бизнеса с патриотизма:
► Show Spoiler
Лешашов си признал в САЩ всички прегрешения.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 19 Сеп 2018, 10:42

Изглежда, Елцин и демокрацията не са били ключовите причини за "лихих 90х" - рекета се завръща като "гарант" за връщане на заеми:
https://news.mail.ru/society/34768319/?frommail=1
Освен големите количества натренирани "лица кавказской национальности" без работа се изтъква, че полицията е слаб сдържащ фактор - не щото не могат, ами защото използват всякакви предлози да отклоняват жалбите на преследваните по криминален начин длъжници.

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 19 Сеп 2018, 11:29

Мда - спомням си че нефта и транзита се изтъкваха от руската пропаганда като едни от основните причини за чеченските войни. Не мога да разбера кой победи в тях:

Изображение

Жуковский Владислав
‏ @vlad_zhukovskiy

Хоть у кого-то кризиса нет👌🏻
В собственности «Чеченнефтехимпром» 1113 нефтяных и газовых скважин, участки площадью 11,6 тыс га, два НПЗ, четыре нефтебазы, оборудование для добычи и 500 км трубопроводов. Добыча нефти - 400 тыс тонн в год. Никому в регионах больше так не повезло?

https://twitter.com/vlad_zhukovskiy/sta ... 3700869120

;)

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 19 Сеп 2018, 12:09

rki написа:
16 Сеп 2018, 21:49
Ся за иконите и Путин и микровълновата дали се бъзика или наистина е така както го описва не съм сигурен.
И по други кораби се виждат икони и портрети на Путин, нищо странно няма това. Пълния разказ си е интересен.
Мне запомнилось обилие портретов Путина — они были, если не ошибаюсь, в каждом отсеке, в кают-компании сразу два (и еще портрет Шойгу), в одном месте прямо целый иконостас — много небольших снимков Верховного главнокомандующего на одном плакате. И еще православные иконы — тоже в нескольких отсеках; как я понял, они появились по инициативе самих подводников, и некоторые из них относятся к этому со сдержанной иронией. В дивизии, кстати, есть «заместитель командующего по работе с верующими» — этот пост занимает настоятель православного храма в Гаджиево. Спросил, а кто же «работает» с мусульманами? Сказали — тот же самый православный священник, ведь «Бог един».
...
У подводников приличные зарплаты — например, один гидроакустик, с которым мы общались, сказал, что в месяц у него на руки выходит больше 100 тысяч рублей. Учитываются северные надбавки и надбавки за работу рядом с атомным реактором. Поэтому служить на севере хоть и сложнее, но уезжать отсюда на Черное море стремятся не многие — там платят меньше. Плюс есть льготы, военная ипотека, ранняя пенсия. Пенсия полагается после 20 лет выслуги; как я понимаю, в этот срок засчитывается и военно-морское училище, поэтому многие начинают получать пенсию уже в 36-37 лет. У человека, с которым мы общались, она составляет около 50 тысяч рублей в месяц.

Некоторые из подводников смотрят на службу как на жизненный проект: можно отслужить 20-25 лет, за это время выплатить военную ипотеку за квартиру в Санкт-Петербурге (оттуда приехали многие подводники), получить пенсию и выйти на гражданку. Иные остаются делать карьеру, привыкают к северной природе, да и с подводным флотом расставаться не хотят. Кстати, некоторые бывшие подводники трудоустраиваются на Урале — те же бизнесмены из «Таганского ряда» берут их на работу; говорят, что найти таких надежных и ответственных людей на гражданке сложнее.
...
Что касается политики, то, видимо, большинство тут довольны властью, ведь люди видели реальные улучшения жизни за последние годы. В то же время, несмотря на обилие портретов главнокомандующего, какого-то культа Путина я не заметил; обычное уважительное отношение, не более того. Один из подводников рассказал, что во время последних выборов их лодку даже досрочно вернули с боевого дежурства, чтобы они смогли проголосовать. Явка среди моряков высокая, командование заставляет идти на выборы, но за кого голосовать, каждый решает сам. По словам сотрудников ЗАТО, процент за Путина на последних выборах был не такой уж высокий — около 68%.

С одним подводником мы хотели обсудить эпизод со Скрипалями, Петровым и Бошировым, но выяснилось, что он вообще ничего про эту историю не слышал.
...
Еще мы поговорили с местной молодежью — школьниками 14-15 лет. В общем-то, это самые обычные молодые ребята. Смотрят и ведут видеоблоги, слушают хип-хоп, обсуждают рэперов Фейса и Элджея. Когда речь заходит о Путине, на всякий случай переходят на шепот и говорят, что «тут все прослушивается». Удивленно обсуждают посадки за лайки и репосты. К Путину относятся в целом благожелательно (потому как родители говорят им, что жить за последние годы стало намного лучше). Но оставаться в России при этом не хотят, мечтают уехать за границу.
...
https://kolezev.ru/2018/09/18/gadzhievo/

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 19 Сеп 2018, 12:19

rki написа:
19 Сеп 2018, 11:29
Мда - спомням си че нефта и транзита се изтъкваха от руската пропаганда като едни от основните причини за чеченските войни. Не мога да разбера кой победи в тях:

Чеченците, естествено - виж какво направиха с Грозни с парите от репарациите, които руснаците им плащат, за да не ги бият...

rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 19 Сеп 2018, 18:54

Sharana написа:
19 Сеп 2018, 12:09

И по други кораби се виждат икони и портрети на Путин, нищо странно няма това. Пълния разказ си е интересен.

Благодаря, действително е много интересен репортажа.

Отговори