Военна авиацияВъздушен бой!

Модератор: Amazon

Отговори
Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Въздушен бой!

Мнение от Bruchpilot » 06 Май 2018, 20:25

Защо за бога да нямаме тема за въздушния бой? Всичко за тактика, форсирани и установени виражи, крилни натоварвания и съотношения тяга към тегло. Boom 'n zoom или turn 'n burn? Или предпочитате rope a dope? :D
Аватарът и действията ми са израз на правото да изразявам мнение и несъгласие с действията на 1 (един) човек от модераторския екип! С действията си като модератор Торн единствено вреди на форума!

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Re: Въздушен бой!

Мнение от centara » 06 Май 2018, 20:42

Bruchpilot написа:
06 Май 2018, 20:25
Защо за бога да нямаме тема за въздушния бой? Всичко за тактика, форсирани и установени виражи, крилни натоварвания и съотношения тяга към тегло. Boom 'n zoom или turn 'n burn? Или предпочитате rope a dope? :D
Тактиката почти, да не кажа напълно, се определя от възможностите на наличното въоръжение - дали ще е оръдейно, управляеми ракети с ИЧ ГСН, полуактивна радиолокационна, активна радилокационна ГСН. Самолетът е само носител, чиято работа е да застане на позиция за стрелба/пуск.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 07 Май 2018, 15:55

Най-интересна е Виетнамската война, защото там понякога се бият три различни поколения самолети. Има дори нощен бой на американски витлови, срещу МиГ-21 :)

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Май 2018, 10:29

Да, Виетнам определено е интересна тема! Срещата на самолети с различни характеристики и различно въоръжение.
Аватарът и действията ми са израз на правото да изразявам мнение и несъгласие с действията на 1 (един) човек от модераторския екип! С действията си като модератор Торн единствено вреди на форума!

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 08 Май 2018, 20:04

А в момента какво би представлявал въздушния бой между равностойни противници? Тактиката и класата на пилотите имат ли такова значение като преди или оръжията са понижили значението на тези фактори?

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Май 2018, 20:30

Ksantip написа:
08 Май 2018, 20:04
А в момента какво би представлявал въздушния бой между равностойни противници? Тактиката и класата на пилотите имат ли такова значение като преди или оръжията са понижили значението на тези фактори?
По мое мнение по-опитният пилот, ползващ подходяща за машината си тактика, винаги има предимство. Освен ако разривът в техническите възможности не е прекалено голям.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 08 Май 2018, 20:32

Това май никой не го знае предвид, че не се е случвало. Последния "бой" (а не отстрел) май беше 90та, а от тогава нещата се промениха.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 08 Май 2018, 20:40

Благодаря! Шаране, какво е станало 90-а?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 08 Май 2018, 20:46

Ksantip написа:
Борбата ще бъде преди всичко в сензорната част - ниска забележимост срещу активни и пасивни сензори. Котка и мишка, но с много висока техническа грамотност :) Стигне ли се до оръжия, мача е свирен.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 08 Май 2018, 20:54

Ksantip написа:
08 Май 2018, 20:40
Благодаря! Шаране, какво е станало 90-а?
91ва вече всъщност - МиГ-25 сваля Хорнет. Показва и че в реалността рядко се случва като на полигона/в симулации, а "OODA loop" и идентификацията са винаги намесени - да видиш нещо на радара и да получиш разрешение да стреляш са различни неща.
https://warisboring.com/who-shot-down-u ... -speicher/

ПС: Ниската забележимост все още е екзотика според мен, по-масовото и game changing ще е 2025+, когато са повече, а в щатите банално много и използваеми. До тогава F-15/16/18, Су-27/30/35, J-10/11/15/16 ще са работните коне и е по-вероятно да се срещнат някъде на по-близка дистанция, а не някой стелт да ги отстреля отдалеч без точна идентификация.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 08 Май 2018, 20:59

Ясно. Въпросът ми беше по-скоро дали сега има такова значение умението на пилотите да летят, както през Първата и Втората световна, или просто са "сведени" до технически лица, управляващи викотехнологични оръжейни платформи и подложени на много голям стрес :D.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 08 Май 2018, 21:09

Масовите комплекси в момента са много далеч от нивото, което би омаловажило уменията на пилота.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 08 Май 2018, 21:18

Ksantip написа:
08 Май 2018, 20:59
Ясно. Въпросът ми беше по-скоро дали сега има такова значение умението на пилотите да летят, както през Първата и Втората световна, или просто са "сведени" до технически лица, управляващи викотехнологични оръжейни платформи и подложени на много голям стрес :D.
Зависи какво подразбираме под "умение да летят". Ако е просто да се борят с техниката, за да държат самолета във въздуха, без да им остава концентрация за друго, то просто държането на самолета във въздуха са го поели компютрите. Но това не отменя действията и решенията на пилота, които могат да го поставят в по-добра или по-лоша тактическа позиция преди боя. А по време на самия бой противоракетните маневри, всякакви игри във въздуха и евентуално дори БВБ определено си остават в пряка зависимост от уменията на пилота да управлява самолета на пределни режими.
«На МиГ-21 и МиГ-29 управление самолетом занимает 80 процентов рабочей нагрузки, и только 20 процентов остается на тактику. Мы летали без нового оборудования, которое мы имеем сейчас (ситуационную осведомленность), оценка тактической обстановки в значительной степени зависела от интуиции пилотов. На «Грипене», если у вас есть хорошая подготовка в MSS (mission support system) и можете отработать задачу на тренажере, то всего 10 процентов рабочей нагрузки уйдет на пилотирование, давая вам 90% времени на выполнение поставленной боевой задачи. С линией обмена тактической информацией Link 16 у вас есть высокая степень ситуационной осведомленности, а на МиГ-21 и МиГ-29 такой возможности было очень мало. Все это в корне меняет тактику».
https://vpk.name/news/67314_vengerskii_ ... mig29.html
Последна промяна 1 на Sharana, променена общо 8 пъти

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 08 Май 2018, 22:52

Ksantip написа:
08 Май 2018, 20:59
Писах половин час и всичко замина :roll:
Общо взето това което е написал Шарана. :D

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 08 Май 2018, 23:17

Bruchpilot написа:
08 Май 2018, 22:52
Писах половин час и всичко замина :roll:
Аз след като изгорях 1-2 пъти без браузъра да запази нещичко преди някой по-дълъг пост задължително Ctrl+A и Ctrl+C :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Май 2018, 05:24

Ksantip написа:
Практиката след ВСВ показва, че всичко е обучение, организация, планиране и ситуационна увереност. Качествата на джелезото идва след това.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 09 Май 2018, 10:07

Sharana написа:
08 Май 2018, 23:17
Аз след като изгорях 1-2 пъти без браузъра да запази нещичко преди някой по-дълъг пост задължително Ctrl+A и Ctrl+C :D
Тъй, ама кой да гледа клипове в тубата и да пише едновременно :lol:
Amazon написа:
09 Май 2018, 05:24
Практиката след ВСВ показва, че всичко е обучение, организация, планиране и ситуационна увереност. Качествата на джелезото идва след това.
Бих добавил не само ситуационна, а всякаква увереност. Която се постига само с много тренировки.

miau
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от miau » 09 Май 2018, 22:07

Относно загубените постове - защо не използвате Notepad++? По подразбиране всичко написано се запазва в собствен "буфер" и дори и да затворите N++ без да сте запазили написаното, при последващо стартиране на програмата ще видите, че нищо не се е загубило. Например, отваряте N++, нов таб, пишете нещо, отваряте Task Manager-а и от него "убивате" N++. След това стартирате N++ отново и всичко, което се писали си е там. Има и разни малки приложения като winRoll например, които ви позволяват с клик със средния бутон на мишката върху [x] бутончето за затвяряне на даден прозорец да поставите този прозорец постоянно над всички останали и така хем ще си гледате клипчета, хем ще си пишете и няма нужда да оразмеряввате де що има отворени прозорци.
All those... moments will be lost... in time,... like tears... in rain.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 10 Май 2018, 03:56

Това е добър съвет, на нормален компютър аз също ползвам Notepad++. При мен проблема е че през деня форума ми е достъпен само през мобилни устройства.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 15 Май 2018, 10:49

Вероятно няма опасност някой да е пропуснал това, но скоро попаднах случайно на него отново и си го изгледах с кеф:
https://www.youtube.com/watch?v=KLhly_CgIsQ
Обаче не успях да намеря едно друго за интересна битка на МиГ-25 с Ф-15.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 15 Май 2018, 11:09

Според мен несправедливо нарекоха грешка опита на Хънтъра да се отскубне, може да му е привършвал горивния запас.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 15 Май 2018, 13:18

В тази ситуция, в която го показваха, кото пръв минге, той губи :)

Отговори