Българска историяБългарската история през погледа на другите "славяни"

Модератори: Ksantip, ISTORIK

Отговори
Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Българската история през погледа на другите "славяни"

Мнение от Желязин » 25 Апр 2018, 17:56

Цял ден се чудих къде да го напиша това.

Бях на софия фри тур с още чужденци, имаше и една българка с наглото си англосаксонско гадже, но тя не е важна, освен че обичаше да пие бира и беше шматка.

... Сръбкинята беше много про-европейски настроена чак до края на циркъла, докато гидът не заговори за кирилицата.

Даде му 50 стотинки бакшиш накрая на момчето, а на мен ми даде една тирада как Кирил и Методий как не били българи и били откраднали буквите от славянски езичници, които били използвали... Понеже е много красива, не спорих с нея директно. Казах й само, че Кирил и Методий са византийски чиновници и са измислили глаголицата, а техният ученик Климент Охридски всъщност изобретява кирилицата... От очите й изчезна безумният пламък примесен с агресивна ярост.

Не хиперболизирам, не иронизирам. Стереотипът е, че ядосаната жена е красива, ама тя дори и такава не беше в тоя момент - просто подивяло сръбско същество.

След малко се сетих защо тя се успокои - беше чула Охридски и не го свързваше с България... Фанатици, дори и като хубавици...

Бтв, Кирлицата е смесица от латински, гръцки, еврейски и някакви други там наши си букви... Как да обясниш на великосръбските шовинисти, които се намират в ума дори на една живееща в швейцария сръбска красавица, че няма как това да са черти и резци на добрудишните и неграмотни славяни?!?
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Re: Българската история през погледа на другите "славяни"

Мнение от ValBo » 25 Апр 2018, 18:21

За глаголицата има данни, че е съществувала по-рано и Кирил и Методи я донагаждат за Великоморавският говор.
Иначе и руснаците подскачат като споменеш, че кирилицата е разработена след глаголицата и то у нас
Изображение
Finita la commedia

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 25 Апр 2018, 18:44

Що славяни е в кавички?

Иначе, сръбската лепавица явно като е чула Охрид, направила връзка с Южна Сърбия. Какво да го правиш хайванчето? :D
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 25 Апр 2018, 19:04

Ще бъда малко краен - за мен няма такова нещо като славяни. Църковнославянският е всъщност старобългарски. Повечето народи, пишещи на нашата азбука, живеещи в градовете, които ние сме основали и говорещи вариации на нашия език, съществуват за сметка на големи исторически измислици, близки до джихадизъм.

Изключвам казахстанците, които си сменят азбуката скоро и другите тюркски народи, които просто имат тази азбука, като наложена.

... Познавах бая руснаци, които ми казваха, че съм краен български националист и русофоб ( когато се мислих за русофил, сега не знам дали ще трябва някой да плаща за кремирането ми, ако говоря с руски патриоти ). Като им заговориш с факти и се усетят, че ги оборваш, те реагират с бяс.

Даже бесарабски българи са ми казвали: " Вие, българите сте големи националисти"... Надявам се, не трябва да подчертавам абсурда в това?

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 26 Апр 2018, 19:48

Желязин написа:
25 Апр 2018, 19:04
Ще бъда малко краен - за мен няма такова нещо като славяни.
Ами имало е. А, това което си написал по-надолу, няма нищо общо с национализма. По-скоро е шовинизъм, същият компексарски като при сърбите, руснаците и македонците.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 26 Апр 2018, 19:57

Желязин написа:
Повечето народи, пишещи на нашата азбука, живеещи в градовете, които ние сме основали
??????????????????

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 26 Апр 2018, 20:02

Thorn написа:
26 Апр 2018, 19:57
Желязин написа:
Повечето народи, пишещи на нашата азбука, живеещи в градовете, които ние сме основали
??????????????????
Белград, Болград, Скопие, Охрид...

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 26 Апр 2018, 20:06

Сингидунум, Скупи, Лихнида. А Болград е основан от руския генерал Инзов.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 26 Апр 2018, 20:21

Thorn написа:
26 Апр 2018, 20:06
Сингидунум, Скупи, Лихнида. А Болград е основан от руския генерал Инзов.
Джингибум, Бандибум, Фокус-мокус... А защо го е кръстил по български тоя град?

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 26 Апр 2018, 20:27

Щото го е заселил с български бежанци. Други градове са заселвани със сръбски, гръцки или германски колонисти.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 06 Май 2018, 02:27

Видео за южните славяни -няма как да мине без подробни обяснения за нас.

Има война в коментарите

https://www.youtube.com/watch?v=-CVlM-FtkKw

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 06 Май 2018, 02:55

България винаги е била притегателен център за славяните. Все пак ПБЦ е от най сериозните явления в ранното средновековие.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 06 Май 2018, 16:01

Amazon написа:
06 Май 2018, 02:55
България винаги е била притегателен център за славяните. Все пак ПБЦ е от най сериозните явления в ранното средновековие.
Всъщност, това е един от основополагащите митове в българската историография - че българските ханове са лягали и ставали с мисълта как да освободят "българските" славяни, а самите славяни посрещали с хляб и сол българските армии.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 06 Май 2018, 16:09

Stan написа:
06 Май 2018, 16:01
Amazon написа:
Всъщност, това е един от основополагащите митове в българската историография - че българските ханове са лягали и ставали с мисълта как да освободят "българските" славяни, а самите славяни посрещали с хляб и сол българските армии.
Това винаги ми е било много интересно като съм го срещал и винаги съм се чудел откъде тръгва тази постановка. На мен ми изглежда нелепо и въреки че ние не сме учили историята по този начин, в историческите книги продължава да се набляга на твърдението, че "славяните се обединявали отколо България в борбата си срещу Византия".

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 06 Май 2018, 16:24

Ksantip написа:
06 Май 2018, 16:09
Stan написа:
06 Май 2018, 16:01
Amazon написа:
Това винаги ми е било много интересно като съм го срещал и винаги съм се чудел откъде тръгва тази постановка. На мен ми изглежда нелепо и въреки че ние не сме учили историята по този начин, в историческите книги продължава да се набляга на твърдението, че "славяните се обединявали отколо България в борбата си срещу Византия".
В историографията има едно явление, че много често проблемите на настоящето се експонират в миналото. В случая, проблемите свързани с т.нар. Национален въпрос слез 1878 г. се експонира в ранното средновековие. Само се заменят българи със славяни, турци с византийци, Истанбул с Константинопол и ей ти го. Даже чисто географски Първото българско царство между 680 и 812 г. съвпада с Княжество България 1878 - 1885 г., а териториолната експанзия на юг върви в същата последователност - първо Тракия, после Македония.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 06 Май 2018, 19:15

Т.е. цялият мит си тръгва веднага след Освобождението? Иначе на славяните им е било все тая, даже някой път изобщо не са се радвали на възможността да станат български поданици. Те във Византия нали не плащат парични данъци или аз се бъркам?

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 06 Май 2018, 21:43

Ksantip написа:
06 Май 2018, 19:15
Т.е. цялият мит си тръгва веднага след Освобождението? Иначе на славяните им е било все тая, даже някой път изобщо не са се радвали на възможността да станат български поданици. Те във Византия нали не плащат парични данъци или аз се бъркам?
Да. Един Господ знае какво са плащали, още повече отношенията с всяко племе са различни. Но влизането в България с нищо не се отличавало от това във Византия - вътрешна автономия, плащане на данъци и пращане на войници. Защо да предпочитат България пред Византия? Между другото няма данни за славяни, доброволно присъединили се към България, но пък виж тимочаните вдигнали въстание и избягали от тук.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 06 Май 2018, 22:41

Ksantip написа:
Плащат натурални. Зърно, мед и евентуално вино. Когато се налага паричен данък, доста след смъртта на Василий, започват бунтовете и сред българи и сред албанци и сред кумани и власи. Всички искат да са българи. :)

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 08 Май 2018, 12:17

Amazon написа:
06 Май 2018, 22:41
Ksantip написа:
Плащат натурални. Зърно, мед и евентуално вино. Когато се налага паричен данък, доста след смъртта на Василий, започват бунтовете и сред българи и сред албанци и сред кумани и власи. Всички искат да са българи. :)
Василий II запазва в покорените земи натуралните данъци за да може интегрирането на тези земи да е по-малко стресово, т.е. да не дава още един повод за бунтове. Иначе по отношение на славяните примерно покоряването на езерити и милинги в Пелопонес през 9 в. било съпътствано с налагането на парични данъци - съответно 300 и 60 номизми. Интересното, е че това данък, с който е били облагани целите племена, а явно техните князе вече ги разпределяли.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 08 Май 2018, 19:33

Те едва ли имат възможност да налагат по друг начин данъците, при положение, че племената запазват автономията си и няма византийски чиновници при тях. А и обикновените славяни едва ли са имали монети - това не е ли привилегия само за племенния елит и някой друг търговец, сключващ сделки с византийците?

Отговори