Съвременни конфликтиБоен дух у съвременните армии

1990-

Модератори: Thorn, Ksantip, Amazon, ISTORIK

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Мотивация на обикновения военнослужещ в наши времена!

Мнение от iasen ianakiev » 22 Апр 2017, 10:34

T-72 написа:
22 Апр 2017, 10:23
iasen ianakiev написа:
22 Апр 2017, 10:00
T-72 написа:
14 Апр 2017, 09:11
Колко от колегите тук са били войници преди 1989-та?Колко са били войници след 1989?После пък колко са били професионални войници ?
Отделно имало ли е офицери?
Не са ми риторични въпросите?
Аз съм бил наборен военнослужещ 1998 (цялата), по-късно след това съм бил кадрови танкист към 3 години.Питам за да знаеме когато някой оценява каква е била армията ,преди или след, дали има представа от вътре или от вън!
Служих в периода 1995-1996 г. в ВВС и по-специално в 6та авиобаза Балчик.
Каква по точно е била твоята длъжност?
Аз бях наборен в Равнец.Ел. техник поддръжка на осветлението по полосата и подходите.
Луч-2
Бях фотолаборант.Промивахме лентите със снимки заснети от самолетите при полет.Нашата авиобаза заедно с авиобазите в Равнец и Безмер образувахме 2ра ПВО дивизия.

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 22 Апр 2017, 10:39

Колко време долу горе след кацането на аероплана бе готова снимката?
Кръвта вода не става!

iasen ianakiev
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от iasen ianakiev » 22 Апр 2017, 10:47

T-72 написа:
22 Апр 2017, 10:39
Колко време долу горе след кацането на аероплана бе готова снимката?
Най-много 2 часа след кацането снимките бяха готови.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 22 Апр 2017, 23:26

Изображение

Солдаты Свободной Сирийской Армии молятся перед началом наступления на позиции ИГИЛ (ДАИШ). Северная Сирия. 24 октября 2016г.
https://www.facebook.com/16747379994049 ... =3&theater
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 23 Апр 2017, 11:09

Май трябва да сменим удивителната в заглавието с въпросителен знак?

Тия нашите като ги гледам, по-скоро трябва да се питаме дали са мотивирани, а не как и колко?
Собирала в огороде мать красную смородину.
Снова сын уехал воевать, умирать за Родину!

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Боен дух у съвременните армии

Мнение от Centurionus » 26 Мар 2018, 13:51

Както знаем една от основните характеристики на всяка армия е бойният и дух . Докато останалите
компоненти в оценката за боеспособността са що годе лесно измерими и съпоставими , като
техниката , броя , обучението , то бойният дух е много изменлива величина . Армията на дадена
държава може коренно да промени боеспособността си само за няколко поколения преминали през
нея . Има и фактор "исторически комплекс" традиционно някои народи се страхуват от други
и армията се представя зле срещу "вечни противници" .
Темата е посветена на бойният дух на съвременните армии . Най-добре е да се споделят преки
впечатления , от срещи , разговори с военнослужещи , кой как е усетил събеседника си . Вярно , че
бойният дух се демонстрира най-вече по време на война , но представа за него може да се
придобие и чрез контакти в мирно време . Боецът си личи и в покой .
Могат да се постват и материали , анализи , интервюта по темата . Моля само за завишен
автофилтър за пропаганда , не ни трябва още една тема поле за "вечното дерби" .
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Re: Боен дух у съвременните армии

Мнение от Centurionus » 26 Мар 2018, 13:53

Аз искам да започна с Българската Армия . Имам трима познати служещи в момента . Двама са
строеви войници третият е от сержантския състав . Единят влезе в армията с голям мерак
влечеше си го явно , но напоследък забелязвам , че е позагубил устрем . Споделя , че е голяма
скука , рутина , "отбиване на номера" , поразочарован е и стои защото се е хванал на хорото .
Иска да ходи повече на учения , но казва , че нямат поради ограничен бюджет , а най-новата
им бойна техника е автобуса с който ги возят на работа . Соред мен обаче има боен дух в него.
Не е загубил още надежда . Другият подписа защото искаше сигурна работа , беше му писнало
да сменя фирми . Не се усеща у него "Войнът" , но и не мрънка , когато трябва отива където
му кажат . Не го дразни рутината , не коментира материалната част освен когато му писне да
я кърпят . Не гори от желание да търчи по байрите . Третият се интересува само от заплата
, бонуси , привилегии .
Не претендирам , че това характеризира изцяло бойният дух на армията ни , но е вид извадка .
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 26 Мар 2018, 14:39

За армия не воювала от 1945 г. и реално нямаща враг или по-точно не знаеща на турците и американците ли да се кланяме или на руснаците е много сложно да се говори за боен дух.
Затова ще дам конкретен пример - при въстанието в Кербала нашите изнасят цялата битка, а не поляците както го направиха във филма. Говорил съм с участници, а и тук има хора, които могат да кажат от първа ръка. Имаме си го бойния дух.
Иначе при едно невоювало поколение (30 год), бойния дух умира. Затова се твърди, че 30 годишния мир на Петър е укрепил държавата, но скапал армията и затова след неговата смърт България е разпарчедосана... Поколението, воювало при Симеон вече го няма.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
Thorn
Модератор
Контакт:
Status: Online

Мнение от Thorn » 26 Мар 2018, 14:44

Силни съмнения, че не е воювало. Но може и да е било по-лошо. Поражения от сърбите и катастрофални побоища от унгарците и печенегите.

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 26 Мар 2018, 14:47

Е, поколението преди Симеон също е копало нивите 30 години. Което не е попречило след това да накараме ромеи и сърби сами да си говорят.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Апр 2018, 08:02

Един мой братовчед ходи на мисия в Афганистан. Прикрепили го към един афганистански командир, да го обучава и съветва. След няколко дни домакинът му казал, че ако стане някоя патаклама, е много вероятно те да трябва да помагат на българите. Така си мислел просто, през годините се бил вече нагледал на всякакви чуждоземни съветници :)

Колко жалко, че хутите не са съвременна армия :lol:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Май 2018, 07:45

ValBo написа:
23 Мар 2017, 10:23
Ако запасът е добре поддържан, пример - Националната гвардия или швейцарката наборна армия, то от тях може да се очаква доста високо ниво на професионализъм.
Поддерживаю!
Виетнамските териториални войски - '79 г., хутските диваци - 1997 - 2018(?) г., примери колкото щеш.
Ако ти трябва лек пехотинец да търчи и да стреля с автомат, картечница или РПГ, да знае как да се маскира и окопава, то стигат и няколко месеца интензивно обучение, и при подходяща мотивация по нищо няма да отстъпва на професионалиста, даже е много вероятно да го превъзхожда, ако вярва в понятия като родина, нация, страна, бог, чест, племенна гордост и подобни. Защото за професионалния войник може да ги има тези неща, но ако ги няма мотивацията е по-скоро да оцелееш, отколкото да се биеш смело (жената и децата какво ще ядат, заплатата е по-висока от вдовишката пенсия и т.н.).

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 17 Май 2018, 14:30

vassiln написа:
17 Май 2018, 07:45
ValBo написа:
23 Мар 2017, 10:23
Ако запасът е добре поддържан, пример - Националната гвардия или швейцарката наборна армия, то от тях може да се очаква доста високо ниво на професионализъм.
Поддерживаю!
Виетнамските териториални войски - '79 г., хутските диваци - 1997 - 2018(?) г., примери колкото щеш.
Ако ти трябва лек пехотинец да търчи и да стреля с автомат, картечница или РПГ, да знае как да се маскира и окопава, то стигат и няколко месеца интензивно обучение, и при подходяща мотивация по нищо няма да отстъпва на професионалиста, даже е много вероятно да го превъзхожда, ако вярва в понятия като родина, нация, страна, бог, чест, племенна гордост и подобни. Защото за професионалния войник може да ги има тези неща, но ако ги няма мотивацията е по-скоро да оцелееш, отколкото да се биеш смело (жената и децата какво ще ядат, заплатата е по-висока от вдовишката пенсия и т.н.).
Кво да кажа...Ми нищо..така е..

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 17 Май 2018, 15:40

vassiln написа:
Това с хутите не е релевантен пример - едните са живеещи в постоянен полеви лагер наркоманчета, получаващи АК още за 10-тия си рожден ден, а другите са минали и директно заминали покрай професионалната армия. И до голяма степен водят чиста партизанска война. Същото важи общо взето и за виетнамците.
Бъди реалист - в открит бой опълчението ще бъде размазано от всяка уважаваща себе си професионална армия. За това и не смятам, че мястото му в момента е на първа линия (с някои изключения).
Аватарът и действията ми са израз на правото да изразявам мнение и несъгласие с действията на 1 (един) човек от модераторския екип! С действията си като модератор Торн единствено вреди на форума!

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 17 Май 2018, 16:36

Bruchpilot написа:
17 Май 2018, 15:40
vassiln написа:
Това с хутите не е релевантен пример - едните са живеещи в постоянен полеви лагер наркоманчета, получаващи АК още за 10-тия си рожден ден, а другите са минали и директно заминали покрай професионалната армия. И до голяма степен водят чиста партизанска война. Същото важи общо взето и за виетнамците.
Бъди реалист - в открит бой опълчението ще бъде размазано от всяка уважаваща себе си професионална армия. За това и не смятам, че мястото му в момента е на първа линия (с някои изключения).
Цъ, саудитите се водят профиармия, добре платена :mrgreen:

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 17 Май 2018, 16:41

А, за добре платени не се и съмнявам :D
Аватарът и действията ми са израз на правото да изразявам мнение и несъгласие с действията на 1 (един) човек от модераторския екип! С действията си като модератор Торн единствено вреди на форума!

Христо Спириев
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Христо Спириев » 17 Май 2018, 17:03

vassiln написа:
!
Ако ти трябва лек пехотинец да търчи и да стреля с автомат, картечница или РПГ, да знае как да се маскира и окопава, то стигат и няколко месеца интензивно обучение,
Неясно си го формулирал.
След няколко месеца интензивно обучение - огнева, физическа, медицинска и специална подготовка - че то това си е професионалист пехотинец - той по нищо няма да се различава в подготовка и умения от платения, освен дългогодишен опит.
Между професионалист, платена и наборна армия има разлики.
И неплатен боец от партизанско движение, преминал съответна подготовка може да е професионалист.

П.П.Крайно некоректно и невярно е да се прави и оценява за и против наборна или платена национална армия, като се дават примери с граждански, националноосвободителни и партизански войни, особено от по-далечни периоди предвид разликата във въоръжения, техника и технологии.
Последна промяна 3 на Христо Спириев, променена общо 17 пъти

T-72
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от T-72 » 17 Май 2018, 17:24

Боен дух,пари, професионални войници това може и да са символ на качество , но не винаги.Това че караш танк 10 години не означава че си готов да умреш в него за дадена кауза.Просто го видиш много добре.
Кръвта вода не става!

Аватар
Мокрия
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Мокрия » 17 Май 2018, 22:13

Изкарах казармата малко преди да е премахнат. Там всичко беше на доизживяване. Отоплявахме се с стари мебели от закриващите се части на поделението. Старшината всеки месец ни събираше пари да купи ароматизатори, почистващи препарати и метли - от най гадните, с тръбичка от пластмаса за дръжка да се чупят до следващия месец. Та да си спечели някой лев от склада с китайски стоки от където ги взимаше.Аз бях висшист и ме товариха с дежурен по рота и подобни. На три пъти съм влизал в пререкание с офицери , на два пъти ме изкараха от нерви, чак мислих отмъщение като изляза, но ми мина.
За бойният дух не съм съгласен, той си го има заложен в човешката природа. За Пеевсики или Борисов никой няма да иска да мре ако не плащат добре. Ако се появи добър лидер, или трябва да защитаваш семейството или просто на инат съм сигурен,че няма да отстъпваме на другите нации. Една приятелка беше женена за един командос от 68 Стрямска ,той имаше 2-3 мисии в Ирак и Афганистан, приятел му беше загивал в ръцете. Та той беше войник с който бихме се гордели, като цивилен не толкова.
Присъствах на премиерата на Кербала в Пловдив, бяха поканени участници в мисията. След прожекцията имаше обсъждане на филма в залата с режисьора на филма. Даже присъстваше едно момче което било ранено, май в краката. Режисьора каза ,че нашите войници се справили добре но все пак филма е полски.
След новобранският център в Плевен ме пратиха в Асеновград, номер от разчет на 170 мм оръдие май беше. Изправи се горааа от стоманааа, насочете се бойниии дулааа.... Поради спецификата на района много от наборниците не говориха добре български.

Отговори