Общи приказкиИран отвъд фасадата на твърдолинейния ислямизъм

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Иран отвъд фасадата на твърдолинейния ислямизъм

Мнение от vassiln » 03 Сеп 2019, 09:37

Дойче веле ни разказва за "Бунтът на гневните ирански младоженци":
https://m.dw.com/bg/%D0%B1%D1%83%D0%BD ... -50247328

Все повече млади перси възроптават срещу ислямистката традиция сватбената служба да се води на арабски, и се бракосъчетават в тайни езически церемонии. Дори слагат снимки в социалните мрежи:
Изображение

Уверен съм, че Dinain & Co ще приветстват добрата новина. Например, слагайки снимки как Басидж бият жени.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 03 Сеп 2019, 18:07

Не виждам нищо добро в новината, просто куриоз - написано е в самия последен абзац, че за да имат легален брак, трябва да проведат втора сватба на арабски, както и накрая правят.

Езикът на исляма е арабски, не фарси, какво да се прави.

А от културни и модни съображения могат да си правят и хаитянска сватба, ако щат. Но няма да е валидна.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 03 Сеп 2019, 18:14

vassiln написа:
02 Сеп 2019, 00:40
Сигурно ще се разочароваш, но ти няма да бъдеш сред изобличените злодеи. Твърде си нормален. :)
За мен лично ще е по-интересно едно обобщение на иранофилските чувства. Какво ли е накарало един човек от свободна европейска държава да избере да се прехласва точно по единствената ислямска теокрация в света?

Можеш да помислиш и за откриването на нова тема - "Халифатът отвъд фасадата на твърдолинейния ислямизъм". Където да ни запознаеш с детството, историята и постиженията на Багдади в сферите на военното дело, медицината, популярната култура, социалните и хуманитарни дисциплини.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 03 Сеп 2019, 18:36

Ще го кажа само като куриоз - министърът на ококолната среда и водите на ИДИЛ бе забранил риболова с ток, защото избива и другите организми.
Но да ги подкрепям, да им симпатизирам или да се възхищавам на военните им умения?
Твърде са гнусни.
А за обобщение на иранофилските чувства си свободен да твориш, колкото желаеш - ще ми бъде интересно да излъжеш вижданията си по въпроса. Аз първо трябва да сколасам с иранофобските, за да не ставам като теб с някакъв филм, дето щеше да качваш.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 03 Сеп 2019, 19:41

Къде е мистерията? То си е ясно - реакционер, хипстър, все същата идеология: избиване на комплекси чрез неистовото желание да бъдеш "различен", само за да бъдеш различен. Дори "различен" да значи "идиот".

Разчитам на теб да очертаеш щрихите на иронофилството, ти си експерта.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Сеп 2019, 20:27

От горния бъртвеж не разбрах много, може би трябва да проверя какво бе хипстър, знам само че носи очила и брада. Но че имат идеология не знаех.
Да се върнем на темата.
След като с множеството язовири отклоняват повечето вода от река Карун, и докараха Хорасан до водна криза, сега ще правят бент с шлюзове, за да ограничат навлизането на солена вода нагоре по реката. С врати:
https://m.youtube.com/watch?v=ixc2i4AUlJ4

Интересен и може би мащабен замисъл. Но дори и за иранофобите е ясно, че трябва да успее, за да не страдат потиснатите от режима араби от замърсяването на подпочвените води.
Или не, по-добре да има бунтове?
Е, Бени не смята така, съгласен е с мен. Нека да припомня:
https://m.youtube.com/watch?v=1qZORdDEc3Q

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 05 Сеп 2019, 16:22

29-годишна иранка се е самозапалила и е получила 90% изгаряния, след като е била осъдена на 6 месеца лишаване от свобода за това, че е отишла на футболен мач, преоблечена като мъж.
https://www.timesofisrael.com/iran-woma ... cer-match/

Според източник от Туитър била на 22 години и се казвала Сахар:
https://mobile.twitter.com/AlinejadMasi ... 4251800577

Според сестра и е страдала от биполярно разстройство. Била е задържана през март, а гледането на делото и самозапалването са били на 1 септември.

Дано да оцелее, и дано саможертвата и да не остане напразна!

През август са задържали и фоторепортерка за промъкване на стадиона по същия начин.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 05 Сеп 2019, 17:15

С над 80% изгаряния няма шанс за оцеляване.
Но добър очерк на този режим даваш.

...
...
Thorn, 02.06.19

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Сеп 2019, 18:52

∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 05 Сеп 2019, 19:22

Май не си чел внимателно, Еди. Съобщението беше, че ракетата е изгоряла преди пуска, и преди да монтират сателита.
Така че да, няма неуспешен пуск, и сателита може верно да литне.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 05 Сеп 2019, 19:51

vassiln написа:
05 Сеп 2019, 19:22
Май не си чел внимателно, Еди. Съобщението беше, че ракетата е изгоряла преди пуска, и преди да монтират сателита.
Така че да, няма неуспешен пуск, и сателита може верно да литне.
А бе аз фарси не разбирам, а тая глупост че щели да монтират сателита на ракетата след като я заредят с гориво я прочетох още в твоя коментар.

P.S. оставям на вроденото ти любопитство да разбереш защо никой не зарежда космическа ракета с гориво и после да добавя полезния й товар. :D
∙ Агрессивная израильская военщина грубо проигнорировала несокрушимую мощь русского оружия.∙

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 05 Сеп 2019, 23:09

Пожарна опасност, или бърза загуба на качеството на горивото? Понеже е високореактивно/химически активно, и хем разяжда стените на резервоарите, хем губи качествата си?
От друга страна, мислех си, че при тия химии най-опасно е времето на пълнене. Например, да се окаже, че в горивната система е останал въздух вместо нужния инертен газ, или че някоя връзка или уплътнение не е херметично.
Та ако монтажа на товара и носовия обтекател (конус) отнема под час, и знаем, че зареждането е най-опасната част от процеса, защо да не ги разминем (или разменим) във времето?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Сеп 2019, 07:51

vassiln написа:
05 Сеп 2019, 23:09
Та ако монтажа на товара и носовия обтекател (конус) отнема под час, и знаем, че зареждането е най-опасната част от процеса, защо да не ги разминем (или разменим) във времето?
Ами опитай се да си представиш чисто технологично кое е по-лесно - да се монтира товара заедно с адаптера и обтекателя, когато ракетата е в хоризонтално положение и имаш достатъчно време за проверка и всички удобства, които ти предоставя хангара, или да монтираш всичко това когато ракетата е във вертикално положение, пълна с гориво. Допълнителни кранове, техници и инженери, работещи във въздуха на n-метра височина (не, n-метра е твърде малко, нека са k-метра :D ), рискове от инцидент, риск да се окаже че след монтажа има проблем с полезния товар и се налага демонтаж и допълнителна проверка или ремонт, което може да се удължи във времето, като през това време ще трябва да източиш обратно горивото, и още една камара сценарии, за които в момента не се сещам, че още не съм си изпил кафето. :D

И да се поясня допълнително - далеч не твърдя че въпросното сателитче е било на ракетата и е унищожено или че инцидентът е станал задължително при опит за изстрелване, напълно възможно е да са правили тестово зареждане на гориво, статични огневи изпитания без товар на борда и прочие...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 06 Сеп 2019, 18:20

Хм.
Благодаря за мнението. Но не може ли сателита с конуса да са монтирани в едно в цеха, да ги качат с асансьор в предстартовата кула, и накрая да има нужда само от едно повдигане, поставяне върху последната степен и завинтването на пет болта?
Все пак щом сателита е малък, цялата работа няма да е и сто кила?

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 06 Сеп 2019, 18:56

vassiln написа:
06 Сеп 2019, 18:20
Хм.
Благодаря за мнението. Но не може ли сателита с конуса да са монтирани в едно в цеха, да ги качат с асансьор в предстартовата кула, и накрая да има нужда само от едно повдигане, поставяне върху последната степен и завинтването на пет болта?
Все пак щом сателита е малък, цялата работа няма да е и сто кила?
А бе то за моженето - що да не може, ама въпросът е - защо?

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 06 Сеп 2019, 19:00

Съоръженията за вертикално монтиране на полезния товар струват майка си и баща си.

За пример - СпХ не може да се класира за някои поръчки на DoD, защото изрично изискване е сателитите да се монтират във вертикално положение. Едно такова съоръжение струва 150-200 милиона долара минимум.
Ся иранците са със смешен като габарити и тегло товар, но това не премахва изискванията за допълнителни кули, транспорт на ракетата по релсов път във вертикално положение и т.н. Естествено тази операция никой с акъла си няма да я прави с пълна с гориво ракета.
Както Еди посочи, най-вероятно аварията е станала по време на статичните изпитания на ракетата и това е спасило сателита.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

=======================================
https://www.tesladeaths.com/

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 08 Сеп 2019, 13:45

https://www.petroleum-economist.com/art ... artnership

Китай и Иран са подписали споразумение за 280$ милиарда инвестиция в нефтения и газов сектор. Отделно 120$ милиарда в транспорта. Иранци казват, че очакват 5000 китайци да охраняват инвестициите от крадливи американци, отделно за транспортирането ще има допълнителен персонал. Евала на САЩ, без тяхната намеса, нямаше да е възможно.
Последна промяна 1 на jacksparrow, променена общо 8 пъти
https://www.tickcounter.com/countup/112116/my-count-up Days since jihadis lost village in Syria.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Сеп 2019, 13:53

jacksparrow написа:
08 Сеп 2019, 13:45
https://www.petroleum-economist.com/art ... artnership

Китай си Иран са подписали споразумение за 280$ милярда инвестиция в нефтения и газов сектор. Отделно 120$ в транспорта. Иранци казват, че очакват 5000 китайци да охраняват китайските инвестиции, отделно за транспортирането ще има допълнителен персонал. Евала на САЩ, без тяхната намеса, нямаше да е възможно.
Въх.
Малко укорявам за неграмотното писане - надявам се, че е от телефон, тогава и аз изпитвам кански мъки при борбата с автокорекцията и бутоните на малкото екранче.
Но иначе благодаря за линка, дано да е надежден. И не мога да се сдържа да не открадна снимката от там. Техерански пейзаж:
Изображение

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 08 Сеп 2019, 13:57

Мазни са ми ръцете, готвя. Линкът е ток и жица де.
https://www.tickcounter.com/countup/112116/my-count-up Days since jihadis lost village in Syria.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Сеп 2019, 18:32

За съжаление Dinain се оказа прав в предвижданията си.
Сахар Ходаяри, 29 годишна, известна като Синьото момиче, е умряла от изгарянията си.

Изображение

Изображение

Изображение

Според BBC, въпреки че делото и било отложено, някой и бил казал, че ще и дадат шест месеца затвор, и малко след това тя се самозапалила.
https://www.bbc.com/news/world-middle-e ... ow_twitter
Колко ми се иска да е била излъгана...

Изображение

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 13 Сеп 2019, 19:02

[OT]
vassiln написа:
06 Сеп 2019, 18:20
сателита с конуса да са монтирани в едно в цеха
Точно това едва ли. Конуса е предвиден за монтиране към ракетата, а не към всякой по форма сателит. Виж, ако в него имаше планки или някакви куки за окачване - това ще означава сателита да има на външната си повърхност елементи за сглобяване към конуса. А като се понесе тоя спътник горе, тия елементи ще пречат в 99% от случаите - най-малко защото са допълнително тегло наместо полезен товар. Последно като опция си представих в конуса да има мрежа, върху която да увисне спътника във вертикално положение - но, първо, каква ще е тая мрежа да удържа по-тежките спътници, второ, те ако имат стърчилки някакви и се уплетат в мрежата?... Не, мисля, че няма смисъл в опити за такова закрепване.[/OT]

По темата - статията за съглашението с Китай е добра, има доста какво да се дискутира - например дали вкарването на Турция в играта няма да й причини европейско ембарго? Дали е възможно да вържат новата иранска тръба към европейската, без никой да разбере? Преди месец като тръгна нефелното гориво от белоруската тръба, веднага разбраха от коя конкретна дупка в Русия е дошло, а иранското да не го познаят? Плюс Китай може да си навлече още по-голямо ембарго при опита си да продава ирански нефт под китайска търговска марка. На това отгоре попаднах на едни любопитни наблюдения, че последните 3 пъти пред американски избори американците успяват да свалят цените (рус.) за по няколко месеца - и има вероятност догодина да станат нетен износител. А бе - голяма тема! :)
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Сеп 2019, 17:44

Следващият Айнщайн можело да бъде иранка:
https://nauka.offnews.bg/news/Novini_1/ ... _5974.html

Изображение
27-годишна учЕна на име Захра Хагани, физик от университета Шахид Балешти, занимава се с физика на високите енергии и космология.

Изображение

Прочула се с участието си в съвместния труд Matter may matter, ето линк към него:
https://arxiv.org/pdf/1405.3771

Аз лично нищо не разбрах. Трябва да ме оставят да си поиграя с речниците един месец, да го редактирам хубавичко, и тогава ще стане ясен и разбираем. :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Сеп 2019, 22:36

Подвижен религиозен храм:
https://twitter.com/i/status/1172983723765260288

Не е изненадващо, след като на всяка гара има помещение за молитви. Все пак страната официално е ислямска. Но е интересно как религията се съчетава с технологиите. Помните ли, че бяха правили религиозно приложение за айфони?

Отговори