Общи приказкиИран отвъд фасадата на твърдолинейния ислямизъм

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Иран отвъд фасадата на твърдолинейния ислямизъм

Мнение от vassiln » 08 Дек 2018, 13:20

Е добре, де, и САЩ. Даже и там.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Online

Мнение от Amazon » 08 Дек 2018, 14:25

vassiln написа:
08 Дек 2018, 08:24
А сега по-сериозно. Май в Азия всъщност никой не се бори точно пък за демокрация. Борят се за марксизъм, за независимост, или за да свалят режима, но не задължително - с цел да го сменят с демократично управление.
Да не кажа, че и да го иска някое революционно движение, даже и да победи, не му се получава особено успешно.
Изключенията са малко. Ирак засега се крепи, макар и с доста сътресения. В Далечния изток също има няколко островни примера, които изглеждат успешни, но сякаш навсякъде демокрацията е привнесена отвън.
Йордания?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Дек 2018, 15:12

Не я познавам изобщо, не знам доколко е истинска парламентарна монархия.
Гледам че кралят назначава горната камара (сенатът, тъй да се каже), така че малко ме лъха на монархизъм и свещена и неприкосновена фигура. Но не настоявам. Зачетох, че през 2011 г. и там се наложило малко да се реформират.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D1 ... 0%B8%D1%8F

Знам, Уикипедия не е достоверен източник.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 08 Дек 2018, 15:54

Аз мислех че знаеш повече от мен. Мен информацията ми е от колега йорданец, отраснал в Канада и после върнал се в Йордания. Демек има база за сравнение. Като цяло работещи институции. Работещ съд. Работеща икономика. С вдна дума сравнително нормална държава, където народа има думата. Дори палестинците имат силно представяне в управлението.

Сшоред мен усилията трябва да са в посока Египет. Там самото общество е узряло за сравнително демократична и спокойна държава. За това и в момента търпят военната хунта. Щото мачка тия с въображаемия приятел и вкус към девственици. Освен това подобно на България, е една от много малкото държави с истински традиции на съжителство на различни религии.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 08 Дек 2018, 17:54

Е, ами Индия, Иран, Сирия, Ливан, Етиопия, Виетнам? Ако се разровя, ще намеря сигурно из половината Азия такива примери. Но примерът ти е добър - наложи се пак хунта, ако и обществото да е развито, просто защото народът избра ислямистите. Или поне достатъчно голяма част от него.
Иранците също не са пририпали особено за демокрация, освен няколкостотин хиляди напредничави младежи. Виж, за икономически благини, всички рипат. Така че ако изкласят и тия санкции и стигнат до неизбежния растеж и просперитет, току виж, че за еволюционното отпадане на аятолите трябват още векове.
(Чакай, че се притесних, като казах на американец, че иранците имат традиции в съжителството на различни религии.
Нали няма да решиш, че са дорасли и за демократизиране? :D)

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 08 Дек 2018, 18:30

Иранците са малко по-особен случай. Там наистина си вярват в техните щуротии и то си е исторически обусловено. Не е като СА например, където тая ислямистка фасада много лесно се поддава на компромиси. Там нормализацията ще е малко по-трудоемка, с повече джепане :D

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 08 Дек 2018, 18:50

vassiln написа:
08 Дек 2018, 17:54
Е, ами Индия, Иран, Сирия, Ливан, Етиопия, Виетнам? имат традиции в съжителството на различни религии.
Може ли малко по-подробно, нещо не се сещам (пък сигур и не знам за всичките места) какво имаш предвид? Индустан нали от много мирност на съжителството го нацепиха на Индия и Пакистан; днешна Сирия е изкуствено образование, пък как са мирували в района е описано в една занимателна книжка 18+ - Библия й викат. Това на прима виста, но определено ми е интересно да чуя кои периоди и религии имаш предвид - религиите са ми интересни като мотивационен лост на масовката. :) Иран ще служи за котва към темата. :)
Кто к нам с мечом придет, того проще застрелить.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 08 Дек 2018, 19:32

vassiln написа:
08 Дек 2018, 17:54
Е, ами Индия, Иран, Сирия, Ливан, Етиопия, Виетнам? Ако се разровя, ще намеря сигурно из половината Азия такива примери. Но примерът ти е добър - наложи се пак хунта, ако и обществото да е развито, просто защото народът избра ислямистите. Или поне достатъчно голяма част от него.
Иранците също не са пририпали особено за демокрация, освен няколкостотин хиляди напредничави младежи. Виж, за икономически благини, всички рипат. Така че ако изкласят и тия санкции и стигнат до неизбежния растеж и просперитет, току виж, че за еволюционното отпадане на аятолите трябват още векове.
(Чакай, че се притесних, като казах на американец, че иранците имат традиции в съжителството на различни религии.
Нали няма да решиш, че са дорасли и за демократизиране? :D)
Ти се ебаваш! Всико което си изредили са примери за религиозен, или етно-религиозен геноцид. Някой от които са с потресаващи мащаби. В смисъл, засенчват многократно арменския геноцид. Какво общо имат тези примитиви, с трудно постигнатият за стотици години, религиозен баланс в България, или между копти и нормални мюслими в Египет?!? :shock:

Индия, Иран, Сирия, Ливан, Етиопия, Виетнам, като си тръгнал добави и Камбоджа, са примерите ти за социален интегритет...верно се изхилих на глас :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Дек 2018, 12:22

Добре де, от религии не разбирам, но кога в Иран са правили религиозен геноцид за последно?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 09 Дек 2018, 13:29

Последно не знам, но в исляма една от най-черните злини е зороастризма. По времето на Мухаммад са ги мразили в червата, съответно са ги колели наред. По-късно положението се нормализира и става примерно като с христианството, но лошия вкус остава :)

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Дек 2018, 13:30

vassiln написа:
09 Дек 2018, 12:22
Добре де, от религии не разбирам, но кога в Иран са правили религиозен геноцид за последно?
Че те не са спирали. Тая теокрация там колко народ е затрила, никога няма да разберем.

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 09 Дек 2018, 13:34

Amazon написа:
09 Дек 2018, 13:30
vassiln написа:
Че те не са спирали. Тая теокрация там колко народ е затрила, никога няма да разберем.
Примерно, повече от експорта на демокрация?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Дек 2018, 13:44

jarl_Ragnar написа:
09 Дек 2018, 13:34
Amazon написа:
vassiln написа:
Абе, тия лозунги никога ли няма да се изтъркат? :) Иначе тук темата е за Иран и Близкия Изток. Знам че громенето на Запада и САЩ ти е първа точка в конспекта, ама да не разваляме темата.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Дек 2018, 14:17

Мазо, не съм сигурен, че ме разбра правилно. Питам за репресии срещу други религии или даже секти, още повече пък геноцид, както някой спомена. Кога е било това в Иран?

Аватар
jarl_Ragnar
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jarl_Ragnar » 09 Дек 2018, 14:26

Amazon написа:
09 Дек 2018, 13:44
jarl_Ragnar написа:
Amazon написа:

Абе, тия лозунги никога ли няма да се изтъркат? :) Иначе тук темата е за Иран и Близкия Изток. Знам че громенето на Запада и САЩ ти е първа точка в конспекта, ама да не разваляме темата.
На мен пък винаги ми е било забавно когато "свободните медии" които не правят нищо друго освен да прокарват политиките на своите държави, нарочат някоя държава за зло, като въобще не им дреме за тежестта на злото което произвежда нарочената страна и държавите които го играят морален стожер. Знам, че на теб не ти дреме, ти си мислиш, че живееш в пашкул от демокрация и права...

Ти не считаш, че балалайкането "Иран е диктатура" не е лозунг, а чиста монета истина... но ако дръпнем калема, Иран за този регион е повече от нормална държава, особено сравнена с половин дузина нейни съседи, които нямат честта да бъдат обявени за родината на дявола...

До момента грам не разви тезата си за "геноцид", освен мъглявото- едва ли някога ще узнаем. Ако това са ти аргументите, здраве...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Дек 2018, 18:37

vassiln написа:
09 Дек 2018, 14:17
Мазо, не съм сигурен, че ме разбра правилно. Питам за репресии срещу други религии или даже секти, още повече пък геноцид, както някой спомена. Кога е било това в Иран?
Не ме кефи да ми бъркаш ника, аз не си правя майтапи с твоя. Той че ника е тъп е отделна работа, ама съм свикнал с него още от времената, като играехме Delta Force в локална мрежа.

Освен това ги даде Иран като пример за религиозна толерантност. Режим, клйто убива от почти половин век в името на Исляма, е всичко друго, но не и религиозно толерантен. Дали повода за убийството е атеизъм, неследване плътно нормите на шериата и/или сектизъм за мен няма значение. Ако за теб има, не виждам къде можем да се засечем по тази тема.

Ако пък ти е интересно конкретно как се преследват и унищожават християни и евреи в страната на обесените момиченца, ето ти статия по въпроса:

https://www.nationalreview.com/2017/08/ ... need-help/

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Дек 2018, 18:47

jarl_Ragnar написа:
09 Дек 2018, 14:26
Amazon написа:
09 Дек 2018, 13:44
jarl_Ragnar написа:

На мен пък винаги ми е било забавно когато "свободните медии" които не правят нищо друго освен да прокарват политиките на своите държави, нарочат някоя държава за зло, като въобще не им дреме за тежестта на злото което произвежда нарочената страна и държавите които го играят морален стожер. Знам, че на теб не ти дреме, ти си мислиш, че живееш в пашкул от демокрация и права...

Ти не считаш, че балалайкането "Иран е диктатура" не е лозунг, а чиста монета истина... но ако дръпнем калема, Иран за този регион е повече от нормална държава, особено сравнена с половин дузина нейни съседи, които нямат честта да бъдат обявени за родината на дявола...

До момента грам не разви тезата си за "геноцид", освен мъглявото- едва ли някога ще узнаем. Ако това са ти аргументите, здраве...
Никой не те кара да вярваш на свободните медии, които напоследък са глупав рупор на либерастите. Които не че цлъжат, но предстаят фактите в избрана от тях светлина в една тоналност. Също ти препоръчвам да не вярваш на всичко в Руските медии, които са всичко друго, но не и свободни, а и не считат лъжата, за нещо толкова лошо.

Иначе в случая с Иран, аз съжалявам, че Тръмп прецака сделката. Не мисля, че в момента положението там е по-лошо отпреди 30 години. Все пак поне има демонстрации. Кървави, но убитите не са стотици. :(

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 09 Дек 2018, 18:55

Виден републиканец казва истината за Иран СА, на 7:45 един вид , ако не е САЩ ония за една седмица няма да ги има

https://youtu.be/UsDqSbrni2I?t=465

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Дек 2018, 19:17

Amazon написа:
09 Дек 2018, 18:37
...
Ако пък ти е интересно конкретно как се преследват и унищожават християни и евреи в страната на обесените момиченца, ето ти статия по въпроса:

За ника - извинявай! Аз самият нямам нищо против за моя да го преиначавате, стига да не е обидно.

Относно другото - само тази статия ли намери? Да, в Иран със сигурност се преследва и даже може да получиш смъртна присъда за отричане от исляма - това никой не го отрича. Защото от тяхна гледна точка е смъртен грях, едва ли има всъщност по-голям. И съм почти сигурен, че точно заради конвертирани християни са посочените в статията прекъсвания на служби, арести на проповедници и прочие. Самият Държавен департамент на САЩ ги определя като a “country of particular concern”.
Нали знаеш, че и за България може да се напише, че в момента приблизително 20 души са в затвора заради религиозните им виждания (салафисти), и ще бъде вярно.
Да ти припомня, че използва думата геноцид. Къде е това? Кога е било?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Дек 2018, 20:05

Archer написа:
09 Дек 2018, 18:55
Виден републиканец казва истината за Иран СА, на 7:45 един вид , ако не е САЩ ония за една седмица няма да ги има

https://youtu.be/UsDqSbrni2I?t=465
Не мога да ги разбера. Какъв е тоя "иранострах"? За една седмица в СА щели да почнат да говорят фарси, ако не били САЩ. Не съм сигурен че правилно разбрах, но май това каза.
Какво е това преувеличаване на иранската мощ? С какво ще стигнат изобщо до СА?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Дек 2018, 21:18

vassiln написа:
09 Дек 2018, 19:17
Amazon написа:
09 Дек 2018, 18:37
...

За ника - извинявай! Аз самият нямам нищо против за моя да го преиначавате, стига да не е обидно.

Относно другото - само тази статия ли намери? Да, в Иран със сигурност се преследва и даже може да получиш смъртна присъда за отричане от исляма - това никой не го отрича. Защото от тяхна гледна точка е смъртен грях, едва ли има всъщност по-голям. И съм почти сигурен, че точно заради конвертирани християни са посочените в статията прекъсвания на служби, арести на проповедници и прочие. Самият Държавен департамент на САЩ ги определя като a “country of particular concern”.
Нали знаеш, че и за България може да се напише, че в момента приблизително 20 души са в затвора заради религиозните им виждания (салафисти), и ще бъде вярно.
Да ти припомня, че използва думата геноцид. Къде е това? Кога е било?
В смисъл, твърдиш че геноцида е достатъчно плавен във времето, което го прави социално приемлив? Също така съжалявам, че нета пуска неприемливи статии за управлението в Иран. Държава която ти даде, като пример за религиозна толерантност.

А знаеш ли какво е човек, който познаваш да изчезне, защото си е имал колекциия от тия малки бутилчици с алкохол, дето ги раздават в самолетите и на касите в големите магазини? Заради заветите на дърт ислямистки козел, който се насира по два пъти на нощ и сутрин си обува двата чорапа на един крак?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Дек 2018, 21:29

Амазон, геноцид означава заличаване, масово изтребване. Такова нещо в Иран няма.
Относно познатият ти, може ли да дадеш повече подробности? От религиозно малцинство ли е? Защо смяташ, че е изчезнал заради бутилките? Да не е просто осъден за притежание на алкохол, както масово съдеха у нас за марихуана?
Това за насирането и чорапите ще го подмина, явно си афектиран...

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 09 Дек 2018, 21:41

Не, няма да ти дам повече подробности. Колкото до обвинението, че съм афектиран, защо? Това някакъв аргумент базиран на вътрешните ти усещания и симпатии ли е?
Хич не съм афектиран, но като нормален човек имам пълното право да се ебавам с религиозни фанатици, социопати, феновете им и всичките им производни.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 09 Дек 2018, 21:54

Не мога да ги разбера. Какъв е тоя "иранострах"? За една седмица в СА щели да почнат да говорят фарси, ако не били САЩ. Не съм сигурен че правилно разбрах, но май това каза.
Точно обратното, кръгове в американската администрация и полит. система искат да завлечат държавата във война със Иран и други кръгове се усещат от там е това говорене.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 09 Дек 2018, 22:23

Amazon написа:
09 Дек 2018, 21:41
Не, няма да ти дам повече подробности. Колкото до обвинението, че съм афектиран, защо? Това някакъв аргумент базиран на вътрешните ти усещания и симпатии ли е?
Хич не съм афектиран, но като нормален човек имам пълното право да се ебавам с религиозни фанатици, социопати, феновете им и всичките им производни.
Е, като отказваш подробности, как да те разберем добре и да приемем тезите ти? Освен това, ако има произвол, това не трябва да се премълчава?
Афектът не е престъпление, съответно предположението ми, че си в такова състояние, няма как да е обвинение.
Симпатии имам, да, включително към теб, въпреки че се стараеш да ги унищожиш. :)
А кои са социопатите, с които се "ебаваш" тук?

Отговори