Литература, филми, култураМузика и България: Келтската дъга

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Музика и България: Келтската дъга

Мнение от Желязин » 12 Мар 2018, 10:26

Тъй като освен метъл слушам и много скандинавски nordic folk групи, както и беге изпълнения като тези на Исихия или Оратница и ми направи впечатлене нещо: Приличат си.

С един пиянка от Гео Милев веднъж се бяхме подкрепили и беше пуснал в колата Уордруна или както там трябва да се произнася. Аз го питах коя е тая българска група (не бях чувал точно тази песен и се заблудих)...Потресаващо близки са някои от автентичните български, ирландски и скандинавски песни...

Случи се така, че се разговарях с една музикантка (класическа музика основно) и преподавател в университет някъде из софията. Когато и споделих моите предположения тя ги потвърди.

Тук има значимо количество историци (с тапия или без): дали сте правили тази връзка - между музиката и произхода?

Като правим едно уточнение българският фолклор е силно социално моделиран през соца, а през демокрацията деградира до сръбско-турско-гръцки римейкове....тоест като говоря за аналогия между фолклорните стилове, нямам предвид тези фейк-простотии

Второ уточнение: не знам къде е удачно да се постне темата - оставям модераторите да преценят трябва ли да се мести в друг раздел
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Re: Музика и България: Келтската дъга

Мнение от bukvite » 12 Мар 2018, 11:21

Желязин написа:
12 Мар 2018, 10:26
Тъй като освен метъл слушам и много скандинавски nordic folk групи, както и беге изпълнения като тези на Исихия или Оратница и ми направи впечатлене нещо: Приличат си.

С един пиянка от Гео Милев веднъж се бяхме подкрепили и беше пуснал в колата Уордруна или както там трябва да се произнася. Аз го питах коя е тая българска група (не бях чувал точно тази песен и се заблудих)...Потресаващо близки са някои от автентичните български, ирландски и скандинавски песни...

Случи се така, че се разговарях с една музикантка (класическа музика основно) и преподавател в университет някъде из софията. Когато и споделих моите предположения тя ги потвърди.

Тук има значимо количество историци (с тапия или без): дали сте правили тази връзка - между музиката и произхода?

Като правим едно уточнение българският фолклор е силно социално моделиран през соца, а през демокрацията деградира до сръбско-турско-гръцки римейкове....тоест като говоря за аналогия между фолклорните стилове, нямам предвид тези фейк-простотии

Второ уточнение: не знам къде е удачно да се постне темата - оставям модераторите да преценят трябва ли да се мести в друг раздел
Трябва ли пак да изясняваме връзката между Крал Артур и прабългарите? Мисля, че в бойна слава имаше голяма тема. С една дума - вършели сме и натам.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 12 Мар 2018, 11:30

Е, постни някакъв линк - БС поумря напоследък...

Но по принцип какво имаш предвид? Че темата е много завеяна или...?
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 12 Мар 2018, 11:47

Желязин написа:
12 Мар 2018, 11:30
Е, постни някакъв линк - БС поумря напоследък...

Но по принцип какво имаш предвид? Че темата е много завеяна или...?
Понеделник е и нямам време и кафето да си изпия още от работа.
Като цяло имаме връзка с мъгливите острови. Разхождали сме се и натам.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Отговори