Българска историяДемитологизиране на митологизирани герои

Модератори: Ksantip, ISTORIK

Отговори
Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: На тази дата...

Мнение от Thorn » 27 Май 2018, 00:51

..................., любимият ти Бърльо го е очистил любимият ти Ванче. Типичен пример за борбата на паяци в буркан. Какъвто единия, такъв и другия, но не може да харесваш едновременно и двамата!
Последна промяна 1 на Thorn, променена общо 27 пъти

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Re: Демитологизиране на митологизирани герои

Мнение от piston » 23 Авг 2018, 17:18

boilad написа:
28 Яну 2018, 19:42
Thorn написа:
31 Юли 2017, 21:08
Направо да се чудиш как съвременниците не са оценявали тези светци. Егати и тъпите съвременници!
Нека видим и колко тъпи са били съвременниците:
Христо Иванов:
защото хиляда ни не жали. Като мене и другите се лесно спечелват, но като тебе ни не можем спечели никога!
Филип Тотю:
Радвам се на Левски, че той неуморно се труди за общото благоденствие. Моля Бога дано му Господ подари дълги дни и го запазва от неприятеля.
Панайот Хитов:
Аз, докато работеше Дяконът,... все имах надежда.
Данаил Попов:
най-добрия ни българин
Приведените оценки се отнасят за Левски и са дадени още преди Освобождението, т. е. уж националистическата пропаганда тук не може да е оправдание. Егати тъпите съвременници! Как може да не видят какъв некадърник е тоя Левски? И доколкото трима от цитираните са имали разногласия с некадърника Левски, ясно се вижда чия оценка е по-обективна - на съвременниците му или на демитологизаторите.
Подозирам, че истинската причина за демитологизирането на В. Левски е тази:
- А ти какъв ще да станеш, бай Василе, когато се освободим? - попитал го един път Божил Георгев в присъствието на други трима апостоли: Ангел Кънчев, Димитър Общия и Сава Младенов.

- Когато се освободи България, за мен не остава вече работа помежду ви - отговорил той. - Тогава аз ще да ти отида в Русия и да съставлявам комитети, защото там, макар и да няма чалми, но народът е притиснат от нас повече.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Авг 2018, 17:20

Още нещо за Гоце Делчев. Засега без линк, защото съответната книга я имам само на хартия и нямах време да сканирам, а в нета я има само частично, но като имам възможност, ще сложа и скан.

Та с какво се занимава Гоце в Македония. Ами например да "оправя половия морал" на населението. Накратко - забрана на извънбрачните връзки. Няколко моми и невести с по-свободни за разбиранията на "социалиста" Гоце били "посинени от бой", а други чак "насечени на късове". Вярно е, че някои от тях се обвиняват в предателство, но акцентът на мемоарите е върху морала, т. е. не всички са били такива.

Плюс това е удобен повод да се наложат още глоби на населението, след като по преценка на ръководителите на организацията парите от доброволните вноски и от киднапинг не достигат. Да не говорим, че отвличанията, които самият Гоце осъществява се провалят с гръм и трясък поради непрофесионализъм.

Та накратко- идва при Гоце тайно някаква жена и се оплаква, че мъжът и си има любовница. Комитите викат нещастния любовчия, посмял да търси любов извън семейното огнище, строго го предупреждават да прекрати връзката си, заплашват го при рецидив и внимание - ГЛОБЯВАТ ГО С ДЕСЕТ ЛИРИ!

Малко над 60 грама злато в Македония, която е била съсипвана от ужасяваща бедност, от данъци, корупция и престъпност. За едно селско семейство е огромна сума. Е, предполагам, че не му е пукало, че децата му на този човек ще отгладуват, че жената ще понесе бой колкото може да носи от мъжа си веднага щом комитите си отидат или че "насила хубост любов не става".

Предполагам, че е имал морално удовлетворение, че е спасил морала и е събрал пари за организацията.
Последна промяна 1 на Thorn, променена общо 23 пъти

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Авг 2018, 17:23

Пистон, оценките са на съратниците/съучастниците на Левски. Хора като Евлоги Георгиев не се ли броят. И изобщо нотабилите, не само проруските?

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 23 Авг 2018, 17:59

Нещо за Георги Димитров няма ли да напишеш, или бидейки съветски мекерата, част от митологизираните герои имат привилегията да не бъдат обсъждани тук, сред истинските българи?
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Авг 2018, 18:02

Въпросът е обсъждан назад по темата.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 23 Авг 2018, 18:08

Thorn написа:
23 Авг 2018, 18:02
Въпросът е обсъждан назад по темата.
Напомни, какви са аргументите.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Авг 2018, 18:21

Отдавна са демитологизирани. Даже са им свалени паметниците. И улиците са преименувани. И не ги хвалят в учебниците, нито в детските книжки, нито по телевизията.

Иначе от периода ще се пише за сепаратиста Ванче Михайлов, за нациста Христо Луков, за югославския шпионин ГеМе, някои интересни цитати от Дрангов (иначе нищо специално против него, той си е типичен за епохата си). Ще се опитам да направя проверка що за шампион е Дан Колов.

От по-старите не съм успял да подготвя нещата за Драган Цанков и Стефан Стамболов. Но всичко по реда си - сега си чета основно за троянската война.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 23 Авг 2018, 18:54

Thorn написа:
23 Авг 2018, 18:21
Отдавна са демитологизирани. Даже са им свалени паметниците. И улиците са преименувани. И не ги хвалят в учебниците, нито в детските книжки, нито по телевизията.
Не е вярно. Ти за Димитровград не си ли чувал? А колко улици носят името по села и паланки. Ето за пример карта на центъра на Карнобат
https://www.bgmaps.com/link/84B4B8B9B29 ... 97EB558228

Че в тази паланка комунизма още не е паднал:
- Георги Димитров
. 9-и септември,
- Никола Вапцаров
- Бузлуджа
- Народен партизанин
- Яна Лъскова. Коя е пък тая? Ами ето коя и ето как се митологизира:
http://melnicata.com/index.php/kade-kak ... skova.html

да продължим с карнобатските сокаци
- Ганчо Хардалов
- Лиляна Димитрова

А, ето и не друг, а президентът Радев съвсем наскоро отбеляза годишнината на Тарабата
http://infomreja.bg/obshtina-kovachevci ... 53447.html

Казваш, свалени са му паметниците. Да ама далеч не всички.
Ето язовир Копринка, Казанлък
http://www.politika.bg/article?id=46011
и в Перник
http://perniktoday.net/%D0%BF%D0%B0%D0% ... %BD%D0%B8/

По-горе споменах Никола Вапцаров. И той ли не е митологизиран? Сигурен съм, знаеш много кирливи ризи и за него.
А Вела Пеева, на която е кръстен Велинград?

Така че не излизай с тия елементарни оправдания.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Авг 2018, 19:37

А, не се и съмнявах че ще изкараш разни имена на улици по разни паланки. Колкото до Димитровград и Благоевград и Велинград - хората просто не искха да им сменят имената, а не че се възхищават в момента от Димитров, Вела Пеева или Благоев. Че то и на архипредателя Сандански има кръстен град. Що не ме питаш и за него защо не съм писал? Защото от 30 години всички тези ги демитологизират. Те са от п р е д и ш н а т а митология, аз пиша за актуалната.

За Вапцаров какво да пиша, освен, че е македонист. Но пък е много добър поет, един от въобще най-добрите.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Авг 2018, 19:38

Между другото, като дете съм живял на улица "Васил Коларов". И тя още се казва така :)

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 23 Авг 2018, 20:15

Thorn написа:
23 Авг 2018, 19:37
А, не се и съмнявах че ще изкараш разни имена на улици по разни паланки.
Да ти припомня какво заяви само преди час и половина в предния си пост:
И улиците са преименувани.
Thorn написа:
Колкото до Димитровград и Благоевград и Велинград - хората просто не искха да им сменят имената, а не че се възхищават в момента от Димитров, Вела Пеева или Благоев. Че то и на архипредателя Сандански има кръстен град. Що не ме питаш и за него защо не съм писал? Защото от 30 години всички тези ги демитологизират. Те са от п р е д и ш н а т а митология, аз пиша за актуалната.
Не, не са. По-точно не напълно. Щом присъстват в общественото пространство, не са. Конкретно за Димитров, прочети ли ликна за президентът Румен Радев. Това е митологизация, при това на най-високо държавно ниво
Thorn написа:
За Вапцаров какво да пиша, освен, че е македонист. Но пък е много добър поет, един от въобще най-добрите.
А нищо, разбира се. Ма цял светец е бил. :lol: А че е е добър поет е насадено от най-ранна детска възраст. Прекрасен пример за митологизация.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 23 Авг 2018, 20:25

Каквото и да говориш, след 1989 , а реално и малко преди това, тече именно демитологизация на "комунистическите" герои. И според мен, поне официално, тя е извършена. Писания от този тип за тях има хиляди страници и гигабайти. Нямам какво да добавя към тях, а и не съм се интересувал особено. Мен ме интересуват героите, които сега са митологизирани.

Колкото за Вапцаров какво да пиша. Бил е комунист, участвал е в гражданската война тогава. А като поет е добър и то много. Никой не ми го е набивал това в главата, аз си го харесвам.

А че е македонист си личи даже от стихотворенията му.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 23 Авг 2018, 20:28

Thorn написа:
23 Авг 2018, 19:38
Между другото, като дете съм живял на улица "Васил Коларов". И тя още се казва така :)
В моята махала, почти всички улици са кръстени на участници и събития свързани с Националноосвободителното движение и войните за национално обединение. И това са стари имена, още от комунизма. :lol:

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 23 Авг 2018, 20:44

Thorn написа:
23 Авг 2018, 20:25
Каквото и да говориш, след 1989 , а реално и малко преди това, тече именно демитологизация на "комунистическите" герои. И според мен, поне официално, тя е извършена. Писания от този тип за тях има хиляди страници и гигабайти. Нямам какво да добавя към тях, а и не съм се интересувал особено. Мен ме интересуват героите, които сега са митологизирани.
Ти, информацията за героите, които сега са "митологизирани", лично от строго засекретени архиви ли си я почерпил, или от общо достъпни книги и онлайн публикации? Щото ако е второто - от общо достъпни източници, няма как да говориш за митологизация.

Ще ми е интересно да дадеш примери за демитологизация на комунистически герои "малко преди" 1989 г. :roll:

Thorn написа:
Колкото за Вапцаров какво да пиша. Бил е комунист, участвал е в гражданската война тогава. А като поет е добър и то много. Никой не ми го е набивал това в главата, аз си го харесвам.
Вярвам ти, че никога никой не ти го е набивал в главата. Може би за пръв път си чул за него като си бил 25 години. :roll:

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 23 Авг 2018, 21:02

Thorn написа:
А че е македонист си личи даже от стихотворенията му.
Не просто комунист, а терорист служещ на чужда държава. На чужда държава, олицетворение на злото.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 24 Авг 2018, 20:51

То тогава такива са изобилствали. Особено официалния съюзник.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 24 Авг 2018, 22:23

Thorn написа:
24 Авг 2018, 20:51
Такова беше времето, както каза Добри Джуров по повод българското участие в нападението на Чехословакия. :D
Е, на мен ми стана интересен Никола Вапцаров. Той, за разлика от 95 % от хората, за които пишеш, е наистина митологизиран. Това личи дори и от твоята реакция. Мисля, като ми остане време да го пообсъдим. Да го демитологизираме. Да видим, що за човек е бил, дали не боднал някоя чужда булка, защо е станал македонец (в смисъла, който днес фиромите влагат в това понятие), кой му е плащал масрафа, при положение, че накрая е бил безработен, дали в опита си да си спаси кожата не е пропял като канарче в полицията. Все интересни от гледна на така зададената тема и в духа на написаното до тук за другите.
Имам познати, специалисти по периода и до тях ще се допитам. За сега на първо време, като имам път към библиотеката, ще издиря един вестник, в чието издаване Вапцаров е участвал и доста възторжено е писано за освобождаването на Македония 1941 г., не без помощта на Германия. Тоя момент все още са Хитлер и Сталин са съюзници. Да ли няма изскочи нещо интересно. :roll:

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 24 Авг 2018, 23:25

Пиши, и на мен ще е интересно.

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 25 Авг 2018, 08:22

Stan написа:
24 Авг 2018, 22:23
Thorn написа:
24 Авг 2018, 20:51
Такова беше времето, както каза Добри Джуров по повод българското участие в нападението на Чехословакия. :D
Е, на мен ми стана интересен Никола Вапцаров. Той, за разлика от 95 % от хората, за които пишеш, е наистина митологизиран. Това личи дори и от твоята реакция. Мисля, като ми остане време да го пообсъдим. Да го демитологизираме. Да видим, що за човек е бил, дали не боднал някоя чужда булка, защо е станал македонец (в смисъла, който днес фиромите влагат в това понятие), кой му е плащал масрафа, при положение, че накрая е бил безработен, дали в опита си да си спаси кожата не е пропял като канарче в полицията. Все интересни от гледна на така зададената тема и в духа на написаното до тук за другите.
Имам познати, специалисти по периода и до тях ще се допитам. За сега на първо време, като имам път към библиотеката, ще издиря един вестник, в чието издаване Вапцаров е участвал и доста възторжено е писано за освобождаването на Македония 1941 г., не без помощта на Германия. Тоя момент все още са Хитлер и Сталин са съюзници. Да ли няма изскочи нещо интересно. :roll:
Последният от големите ни поети. Цялата 130 годишна литературна история на България роди само петима - Ботев, Яворов, Пенчо Славейков, Смирненски и Вапцаров. След това има разни проблясъци като Борис Христов, но нищо от това ниво.
Кой му е плащал масрафа е ясно показано в съдбените протоколи. Прочети ги, интересни са. Човекът си е бил куриер на партията, разнасял е сериозни суми във валута, водил е хора насам натам и е получавал по няколко хиляди лева месечно затова. Бях тръгнал да смятам веднъж покупателната способност на заплатата му, но се отказах. Не е малка, като цяло.
Не е имало какво да пропява - Сталин е снесъл цялата нужна информация на Гешев, в желанието си да се разправи с непокорния ни ЦК. Има разни книги за процеса, описано е. А и при Вапцаров конкретно става дума за едни гори, купени от баща м с пари на Фердинанд. Но това е дълга тема.
Като цяло - да, той има нужда от демитологизиране, защото много хора като теб, без литературни знания, смятат че е набеден поет. Те и Джагаров и Левчев ги хвалиха много при соца, и съратника му Младен Исаев (познавам дъщеря му), но след 10-ти всичко изчезна. А Вапцаров остана.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 25 Авг 2018, 23:09

Thorn написа:
23 Авг 2018, 19:38
Туй нищо не е. Братовчеда живееше на улица, която носеше неговото име и фамилия, понеже бе кръстен на дядо си, а улицата - на него. Бог да ги прости и двамата. Останаха само петна по фасадата от свалените плочи.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 30 Авг 2018, 20:22

Малко по малко и ореолът около Н. Хайтов пада.
https://news.bg/crime/sinovete-na-hayto ... azova.html

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Авг 2018, 20:35

Thorn написа:
Не съм съгласен, че е извършена демитологизация. В училище не се учи за комунизма и знанията на учениците за периода остават приказките на баба и дядо, а се сещаш старците какво мнение имат за бай Тошо, Вълко и мумията. Знанията и представите за периода в масовото съзнание са изцяло плод на митове и то само защото някои партии не дават да се продума за промяна в учебния материал.
Гледай каква демитологизация на червените герои е протекла:
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/08 ... znica_sus/

Освен това е излишно да споменавам, че сума села и градове продължават да носят имената на червени терористи и колко паметници на разни изроди стоят непокътнати. Никаква демитологизация не е протекла за този период и това е проблем.

Иначе сега се обръщам към тези които нападат Торн защо бил демитологизирал някои, а не други - това му е интересно на човека, това демитологизира. Ако сте се толкова загрижили за баланса, никой не ви е спрял да пишете тук.

Аватар
centara
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от centara » 30 Авг 2018, 20:37

Ksantip написа:
30 Авг 2018, 20:35
Thorn написа:
Не съм съгласен, че е извършена демитологизация. В училище не се учи за комунизма и знанията на учениците за периода остават приказките на баба и дядо, а се сещаш старците какво мнение имат за бай Тошо, Вълко и мумията. Знанията и представите за периода в масовото съзнание са изцяло плод на митове и то само защото някои партии не дават да се продума за промяна в учебния материал.
+1 :idea: Митологизацията съотв. демитологизацията се извършва в училище, а не чрез специализирани изследвания.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Авг 2018, 20:44

centara написа:
30 Авг 2018, 20:37
Ksantip написа:
30 Авг 2018, 20:35
Thorn написа:
+1 :idea: Митологизацията съотв. демитологизацията се извършва в училище, а не чрез специализирани изследвания.
И в двете сфери е нужно преосмисляне, защото в учебниците се залагат версиите от специализираните изследвания. Ама като гледам в Университета как специалистите по този период са и съветници в БСП...ясна работа. Разбира се, има я и другата крайност - толкова яростно плюене и липса на всякакъв обективизъм, че крайният резултат пак е плачевен.

Отговори