Съвременни конфликтиИзраел-Палестина

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Израел-Палестина

Мнение от vassiln » 31 Май 2019, 11:56

Ал Кудс (военното крило на Ислямски джихад) били ползвали дронче да бомбят израелски Меркава и бронетранспортьор при последния газиански конфликт с IDF.

https://www.youtube.com/watch?v=5zQtDI8w7fQ

И двата пъти пропуснаха, още има да се учат.

Бомбичките:
Изображение

Интересно дали са с кумулативно действие? Че иначе са безсмислени по такива цели...
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 31 Май 2019, 13:56

Jordan's King Abdullah: Palestinian state only way to peace
https://www.aljazeera.com/news/2019/05/ ... 01809.html
https://www.tickcounter.com/countup/112116/my-count-up Days since jihadis lost village in Syria.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 31 Май 2019, 15:15

jacksparrow, ще стане ли Тръмп новия израелски Кисинджър?
Сетих се за една история на чудесния Джузеф Хелър от романа му "Чисто злато", а може и да е била действителен еврейски виц, скоро след Кемп Дейвид-ското споразумение, когато доста израелци са намразили Кисинджър заради връщането на Синай на Египет:

Кисинджър тръгнал на дипломатическа совалка из Европа и Близкия изток. Кацнал в Лондон за кратко, и използвал малко свободно време да си купи хубав плат за костюм. Хубав, ама скъп. На другия ден бил в Париж, и решил да иде на шивач да му го ушие. Шивачът обаче като му взел мерките, премерил плата и казал:
- Мосю, този плат е малко за вашите размери, няма как да го наглася, за да стигне за цял костюм. Може да Ви направя само сако. Трябвало е да вземете повече плат.
Кисинджър обаче не повярвал и си взел плата обратно. После бил в Рим, и там шивачът му казал същото. И в Женева - пак, и в Бон. Накрая се озовал в Израел, и си рекъл: "Абе може мойте хора да са по-оправни, да измислят нещо, да го натаманят." И не сбъркал - шивачът му взел размерите, премерил плата, без нищо да отбележи, и му казал да дойде след два дни. Кисинджър едва изтърпял, и след два дена със свито сърце се явил в шивачницата. И - изненада! Чакали го не само сако и панталон, но и още един резервен панталон, и даже и жилетка от същия плат!
- Извинете, може ли да питам как успяхте да го направите? - смутено попитал великият мъж, и му разказал на шивача за несполуките с колегите му в в европейските столици.
- Ами това е, защото тук, в Израел, явно не сте толкова голям човек! - казал шивачът.
:D

Та се чудя, естествено, дали Тръмп може да се опаше с лаврите на миротворец за палестинския въпрос? Като гледам, силиците на йорданския монарх не могат да стигнат, за да го накара, но ако принц Салман удари едно рамо, и като го знам огненоглавия какъв е "джукбокс", току виж нарушил религията на щерка си, и накарал израелците да се изтеглят от Западния бряг?
Естествено, това няма как да се случи. Не и при сегашния израелски премиер, освен ако САЩ не им наложат санкции. Но Дончо пък е достатъчно луд, като се замисля.
Последна промяна 3 на vassiln, променена общо 31 пъти
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
jacksparrow
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jacksparrow » 31 Май 2019, 15:40

Нещо малко ме съмнява, йорданския крал поради обективни причини е лизач на каубойски ботуши, но все пак 60-70% от поданниците му са изгонени от Палестина и техни наследници... Та минава тънко, просто заявява фактите такива каквито са, без признаване на палестинска държава от Израел мир няма да има.
https://www.tickcounter.com/countup/112116/my-count-up Days since jihadis lost village in Syria.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 31 Май 2019, 16:16

Но все пак да си помечтаем - Тръмп да вземе да реши да венчае края на втория си мандат с Нобелова награда за мир?

Днес бил международния ден на Йерусалим. Явно това е поводът за изказването на йорданеца.
Многохилядна демонстрация в Сана, Йемен, по този повод:
Изображение

Thousands of Yemenis Marking Quds Day in Sana’a, Other Governerats

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 31 Май 2019, 19:18

С този постинг сбърка жестоко - сега Амазон ще те трие за ислямистка пропаганда. Щото другото име на това е Ал Кудс дей, Джак го написа и го отнесе.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 31 Май 2019, 20:09

Thorn написа:
31 Май 2019, 19:18
С този постинг сбърка жестоко - сега Амазон ще те трие за ислямистка пропаганда. Щото другото име на това е Ал Кудс дей, Джак го написа и го отнесе.
Чак пък да го е отнесъл?! Нищо не съм му направил на Джак. Гугълнах празника и на първи резултат ми излезе годишнина на палестинска ислямистка групировка. Така поднесено от Васил, може да остане.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 02 Юни 2019, 23:04

Ал-Масира цитира израелският Хаарец, според който Тръмп с помощта сигурно на някои израелски приятели е съчинил грандиозен план за натурализиране на палестинските бежанци в съседните държави. Или поне някои от тях.
Israeli Paper Betrays Scandalous Details of ’Trump’s Deal’

Още от заглавието личи, че хутският английски не е много над собствения ми такъв.
Но по-важно е дали новината е вярна. А докато Haaretz ми иска абонамент за да дочета всеки мизерен материал след второто изречение, няма, повтарям няма, да нося отговорност за всеки по света, който ги преиначава или измамно се позовава на тях. Видях, че имат материал с такова заглавие, ако вътре пише нещо различно, да са му мислили за последиците, когато са решавали да се правят на вървежен комерсиален сайт.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 03 Юни 2019, 10:09

Някакво израелско левичарско НПО обвинява израелски заселници в Западния бряг в палене на полета, и хвърляне на камъни по къщи.

https://youtu.be/kAgYyaHvNuc

Няма как да е вярно, но наистина прилича на контраинтифада на потиснатите в техните земи в територията на потиснатите от другите. Колко ли е жалко да знаеш, че земята и къщата ти са под въпрос, и периодично някой някъде да те застрашава, макар и на думи, с изселване?

Обвиняват и израелската държава в събаряне на палестински къщи, като така разчиствали ареал за сънародниците им:
https://youtu.be/4qdTqvtzLes

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 03 Юни 2019, 10:48

Въоръжен мъж в униформа драска и удря с тавора си коли, които уж били палестински. И са паркирали незаконно.
Възможно ли е да е израелски войник? Едва ли, най-много да е малковероятно.
https://youtu.be/eL0clsZeJC4

Тия нямат ли си паяци? Изпускат ежесекундно пари, егати и евреите, ако наистина са евреи. :D
Моят най-еврейски приятел беше изчислил преди няколко години, че докато си пием бирата и лежим на плажа на Карадере, печелим по 50 лева дневно. А тия газят в пари и отминават, без да се наведат. Видяхте ли го как прогони първите 50 лева (бялата кола)? Шекели де.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 03 Юни 2019, 11:10

Това видео показвало как израелски войници застрелвали бягащ палестинец в тъмна доба.

https://www.youtube.com/watch?v=USkGsccZWow

Бил бягащ, ама преди това ги е замерил с камъни. Твърде е възможно (ако е изобщо застрелян, и ако изобщо са израелски войници), преди да побегне да е застрашил живота им, и тичайки, да е продължил да го застрашава. Знаете ли какво е да ви треснат по главата с камък? Е повечето сигурно знаем де, но един израелски войник бе утрепан преди време с каменна плоча.
И тоя от балкона дето снима, и тия другите, се развикаха, все едно че не знам какво става.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 03 Юни 2019, 11:13

Ето за разнообразие и малко женско сумо в милитари (COIN - counter insurgency) стил.

https://youtu.be/nWKJOczgXv4

Твърди се, че възрастна палестинка не иска израелски момичета да я изведат на разходка. Хубави са, но не са закусвали.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Юни 2019, 13:43

Израелските Отбранителни Сили са горди от новото нововъведение, хайтек. Вече сирените нямало да вият в цяла област, а ще са прецизирани по населено място. Така по-малко народ ще търчат към укритията. Сега като се замисля, време е било, след като от поне няколко години Купола знае накъде лети ракетата.
https://twitter.com/IDF/status/1138837798763585537

И съвсем скоро след тази новина са имали възможност да изпробват новата прецизирана алармена система:

Israel Defense Forces
‏Потвърден профил
@IDF
13 ч преди 13 часа
Още
🚨Air-raid sirens sounding in southern Israel🚨

Israel Defense Forces
‏Потвърден профил
@IDF
Следване Следване на @IDF
Още
A rocket was launched from Gaza at Israeli civilians last night. It did not reach its target, as it was intercepted by the Iron Dome Aerial Defense System. We responded to the attack by striking an underground terror infrastructure in a Hamas compound in Gaza.
21:45 ч. - 12.06.2019 г.

Ракетата е унищожена във въздуха, казват.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Юни 2019, 14:50

Пропуснал съм да го сложа в "На тази дата". Но има връзка и с палестинския въпрос. Израелските Отбранителни Сили са отбелязали годишнината на профила си в Туитър:

Israel Defense Forces
‏Потвърден профил
@IDF

On this exact day, 52 years ago, the Six-Day War broke out. Israel came under the attack of 5 Arab armies and won.
8:35 ч. - 5.06.2019 г.

Източник:
https://twitter.com/IDF/status/1136295463651553281

Резюме на български: Точно на този ден, преди 52 години, избухна Шестдневната война. Израел бе атакуван от 5 арабски армии и победи.

Видяхте ли сега? Ако петте арабски армии не бяха нападнали Израел, много палестинци щяха да живеят по родните си домове. :D

Изчезнал Безследно
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Изчезнал Безследно » 13 Юни 2019, 17:46

Объркал си се - бежанците са от 1948 - Войната за независимост

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Юни 2019, 16:57

Изчезнал Безследно написа:
13 Юни 2019, 17:46
Не само. Мисля че има и от 1967, когато вземат останалата част от Западния бряг и Газа. Затова и съм писал "много", защото не всички са избягали тогава, пък и тези от 1947 - 1949 една част щяха да са останали в остатъчна Палестина, вместо да ходят в Йордания, Сирия, Ливан, Египет и другаде. Но признавам, че не съм изследвал подробно въпроса.

Изчезнал Безследно
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Изчезнал Безследно » 14 Юни 2019, 22:34

vassiln написа:
14 Юни 2019, 16:57
Изчезнал Безследно написа:
13 Юни 2019, 17:46
Не само. Мисля че има и от 1967, когато вземат останалата част от Западния бряг и Газа. Затова и съм писал "много", защото не всички са избягали тогава, пък и тези от 1947 - 1949 една част щяха да са останали в остатъчна Палестина, вместо да ходят в Йордания, Сирия, Ливан, Египет и другаде. Но признавам, че не съм изследвал подробно въпроса.
Бежанци от 1956 и 1967 има, но са малко. Основната маса са от 1948-49. Ако под "остатъчна Палестина" разбираш Юдея, Самария и Газа - бежанските лагери и до днес са си там и стават все по-пренаселени с всяка изминала година. Не ги напускат главно поради 2 причини - 1/ разните там организации на съпротивата не разрешават 2/ ако ги напуснат ще престанат да се водят "бежанци" и няма да получават помощите на ООН-то.
Та, най-общо казано - тезата ти е погрешна.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 15 Юни 2019, 15:05

Пропускаш най-важната причина - не им позволяват да се върнат на окупираните от евреите територии.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Юни 2019, 16:52

Нощес ракета по Сидерот, пострадали са училище и синагога.
https://twitter.com/i/status/1139334220516614144

Явно е била зла, за да повреди и двете институции.
А Купола?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 15 Юни 2019, 17:18

Thorn написа:
15 Юни 2019, 15:05
Пропускаш най-важната причина - не им позволяват да се върнат на окупираните от евреите територии.
Върха на глупостта.

Я да те питам, точно в същия период, 1944-1950 г., от централна и източна Европа бягат или са изгонени 12-14 млн. етнически немци. Бягат в днешна Германия и Австрия.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flight_ ... 1944–1950)

Ако обичаш посочи ми бежанските лагери, в които днес живеят тези бежанци, защото "Не им дават да се върнат".

...
С този въпрос вярвам си запознат исторически.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Българс ... ски_въпрос

Ако обичаш посочи ми бежанските лагери, в които днес живеят тези бежанци, защото "Не им дават да се върнат".

...

Даваш ли си сметка какъв предавател на елементарна пропаганда си?
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 15 Юни 2019, 17:56

Dinain написа:
15 Юни 2019, 17:18
Thorn написа:
15 Юни 2019, 15:05
Върха на глупостта.

Я да те питам, точно в същия период, 1944-1950 г., от централна и източна Европа бягат или са изгонени 12-14 млн. етнически немци. Бягат в днешна Германия и Австрия.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Flight_ ... 1944–1950)

...
С този въпрос вярвам си запознат исторически.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Българс ... ски_въпрос

...

Даваш ли си сметка какъв предавател на елементарна пропаганда си?
На германците никой не им пречи да се върнат. Има само проблем с имуществото. Палестинците ще бъдат застреляни на границата.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 15 Юни 2019, 19:06

Също като евреите изгонени от арабските държави.

eclipse
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от eclipse » 15 Юни 2019, 19:10

Thorn, според мен грешиш. Германците, след войната (които са останали, а не избягали с отстъпващите немски войски) са принудително изселени от днешните полски земи. Никой не ги е питал какво желаят и имуществото им е конфискувано.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 15 Юни 2019, 20:31

И изобщо какъв тоя уотабаутизъм? Каква е тая изгнила пропагандна опорка: А чехите и поляците защо са били негрите?! Защо отклоняваш темата?

Не става дума за чехите и поляците, нито за германците, а за евреите и за арабите. За евреи, придошли от Европа в общия случай, които прогонват арабите с груба сила от родните им места. От там, от където са се родили, където са се родили бащите им и дедите им. Аргумент? Силата на оръжието. Аргументите, които са били любими на Хитлер.

И казвате - ама защо се имат за прокудена общност, защо въобще са още общност? Защо за някакви 70 години не са се разтворили в другите народи, защо не са престанали да чувстват връзка със земята на предците си, защо мечтаят да се върнат и защо не се отказват? Откъде накъде?!

Ами силно напомнят един друг народ, който е бил прогонен от земята си с правото на грубата военна сила от безжалостен и могъщ военно, но не и морално, завоевател. Народ, на който официално, под заплаха от смърт му е забранявано да се върне в нея. Народ, който е отказал да се разтвори в другите народи и който винаги е твърдял, че все някога палачинката ще се обърне и те ще се върнат на бял кон или поне на танк. И който след 1900 години е успял.

Да не би и ти да споделяш митовете за богоизбрани и за гоим, като едните имат права, а другите нямат? Да не си се зхванал да потвърждаваш най-долнопробната антисемитска пропаганда?

https://www.youtube.com/watch?v=-evIyrrjTTY

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 15 Юни 2019, 20:35

eclipse написа:
15 Юни 2019, 19:10
Thorn, според мен грешиш. Германците, след войната (които са останали, а не избягали с отстъпващите немски войски) са принудително изселени от днешните полски земи. Никой не ги е питал какво желаят и имуществото им е конфискувано.
Арабите са изгонени с боеве. В изоставените им квартали още личат следите от тези боеве, а съдбата на някои арабски села е показвала каква съдба зплашва оставащите. Щото по нацистки обичай се обяснявало, че Вермахтът Палмах са добри, а злодеянията се вършат от SS Иргун, но де факто и Иргун е бил част от тази армия, както SS от германската.

И след това са им забранили да се върнат, забранили са да се разпореждат с имуществото си и да го продават даже и с пълномощно.

Отговори