Общи приказкиДобри новини за България

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Отговори
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Offline

Re: Добри новини за България

Мнение от Amazon » 19 Окт 2019, 18:41

Какво общо имат контактите във влака с долара? Или си лизнал някой контакт да провериш напрежението и ептен са ти се уплели синапсите?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 19 Окт 2019, 18:58

Не, просто попътно вметнах за долара, преди да сложа новината си. Че по-горе Преслав гледам че беше мерил нещо в долари, вместо в лева или привързаната валута евро.
Явно, за да не те затруднявам, ще трябва във всеки пост да слагам само по един item информация. :D
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 19 пъти
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 19 Окт 2019, 19:28

angelmr, според мен сегашното правителство на България управлява сравнително добре. Според мен сегашното правителство на България полага усилия за създаване на по-добри условия за ускорен икономически ръст и за повишаване на жизнения стандарт на хората в България. Факт е, че сега жизненият стандарт на хората в България общо взето е по-висок в сравнение с жизнения стандарт преди 5 години и това е добра новина за България.

Според оперативни данни на Министерството на земеделието, храните и горите на България към 10.10.2019г. събраната продукция от лен (смятана в тонове) от новата реколта в България се е увеличила с 40 % спрямо събраната продукция от лен към 11.10.2018г. от миналогодишната реколта в България.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 19 Окт 2019, 20:49

vassiln написа:
19 Окт 2019, 18:58
Не, просто попътно вметнах за долара, преди да сложа новината си. Че по-горе Преслав гледам че беше мерил нещо в долари, вместо в лева или привързаната валута евро.
Явно, за да не те затруднявам, ще трябва във всеки пост да слагам само по един item информация. :D
Не се грижи за мен. По-скоро опитай да се изразяваш ясно и стегнато.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 19 Окт 2019, 21:33

Въх.
Не само модератор, но и възпитател, наставник. Толкова много е липсвало на форума, без да го осъзная.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 19 Окт 2019, 21:40

vassiln написа:
19 Окт 2019, 21:33
Въх.
Не само модератор, но и възпитател, наставник. Толкова много е липсвало на форума, без да го осъзная.
Защо се правиш на интересен? Темата не е за курса на долара, нито това е Фейсбук, нито нещо ти се разбира от въпросния пост.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 20 Окт 2019, 20:15

Арабският пробив на IPS

Българската семейна компания "Интернешънъл пауър съплай" завърши ключов проект за Saudi Aramco

Българска семейна фирма, която практически няма проекти в България, но за сметка на това е позната в близо 60 други държави. Това е кратката визитка на "Интернешънъл пауър съплай" (IPS), чийто основен продукт - системата Exeron, осигурява независимо електрифициране на отдалечени обекти на базата на възобновяеми източници. Макар че казано така звучи просто, последният проект на компанията всъщност е не само пазарен, но и технологичен пробив в тази област. Наскоро компанията приключи поръчка за захранване на три газови кладенеца на саудитската Saudi Aramco, което за първи път се прилага като решение в световен мащаб. Успешното приключване на проект за най-голямата компания за добив на нефт и газ в света пък отваря неограничени възможности пред IPS.
https://www.capital.bg/biznes/kompanii/ ... iv_na_ips/
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

mitkoik
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от mitkoik » 20 Окт 2019, 21:04

Утре ще откриват първите 11 километра от Турски поток, от границата с Турция до компресорна станция "Странджа"
Изображение
Първият етап от проекта за разширение на газопреносната инфраструктура на "Булгартрансгаз" ЕАД включва преносен газопровод с дължина около 11 км. и газоизмервателна станция, разположена непосредствено до Компресорна станция "Странджа", които утре се въвеждат в експлоатация. Това са и първите 11 изградени километра от проекта "Балкански поток" на територията на България.

Разполагаме с първите видео кадри от строителните дейности на разширението на газопреносната мрежа по трасето на "Балкански поток" в участъка от българо-турската граница до българо-сръбска граница.

Това написа във "Фейсбук" премиерът Бойко Борисов. В понеделник премиерът ще присъства на въвеждането в експлоатация на първия етап от проекта.

Кадрите са от откритата строителна площадка района на Кнежа, Оряхово и Искър.

Трасето на преносния газопровод ще премине през землищата на 11 области Варна, Шумен, Разград, Търговище, Русе, Велико Търново, Ловеч, Плевен, Враца, Монтана, Видин.

Той припомня, че през месец април 2019 г. "Булгартрансгаз" ЕАД определи за изпълнител на обществената поръчка участникът Обединение "Консорциум Аркад", с когото сключи договор на 18.09.2019 г.

Общата стойност на подписания договор при срок за изпълнение на дейностите до 615 календарни дни е в размер до 1.1 млрд. евро без ДДС.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 30 Окт 2019, 01:13

Никак не е добра новина, но мисля, че тук по-рано стана дума за средна и медианна заплата. По коригирани данни на финансово министерство за 2018:

Изображение
Забогатяването ни се оказа мимолетно, Горанов сгрешил

Трябва да се има впредвид, че това са доходи след приспаднати осигуровки и преди налагането на данък върху доходите на физическите лица. Също така очевидно има хора, които работят сезонно в страната или навън, така че даденото не е точно месечна заплата.

Според някакъв сайт за заплата 650 лв. осигуровките са към 90 лв. (89.57). Ако е така, при средна заплата над 1100 лв. очевидно медианата е малко под 650 лв.

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 30 Окт 2019, 07:33

Това е първата реална "новина" в тази тема . Адмирации . Ей сега оптимистите ще те налазят .
Ти верно си голямо менте! Най безполезният трол и лъжец във форума си!
За кого ли се отнася ? :?:

Гиго
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Гиго » 30 Окт 2019, 09:53

Е, в смисъл, това е тема за добрите новини. Ако не е добра новина - защо я поствате тук? "Налазването" може да стане единствено поради факта, че новината е пусната в грешна тема.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Окт 2019, 13:45

Другата тема е отключена. Обаче новината наистина е важна. Идва в отговор на изказването на министър, че 200 000 българи взимат над 9000 лева. Което тогава хем ме зарадва, хем след няколко кръчмарски сметки на ум, силно ме озадачи.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 30 Окт 2019, 13:55

Centurionus написа:
30 Окт 2019, 07:33
Това е първата реална "новина" в тази тема . Адмирации . Ей сега оптимистите ще те налазят .
Всички новини в тази тема са реални.
А за коригираните данни аз виждам добра новина в това, че грешките се признават и оправят, вместо да се сменя директора на статистиката.
"Это примитивное фейсбучное разделение на своих и чужих ужасно обедняет и играет в пользу бессмысленных людей, которые сами по себе ничего не делают." - П.Лунгин

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 30 Окт 2019, 14:12

За реални мога да приема построените заводи , откритите бизнеси , инвестициите ...... . Стъкмистиката особено родната се видя колко е достоверна .

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 30 Окт 2019, 16:37

Centurionus написа:
30 Окт 2019, 14:12
За реални мога да приема построените заводи , откритите бизнеси , инвестициите ...... . Стъкмистиката особено родната се видя колко е достоверна .
Ами за това е тази тема. Ако я следиш, знаеш че всеки влачи тук новини за нов завод, нова сериозна инвестиция и т.н. С идеята да се вижда, че хората драпат въпреки всичко и да се мотивираме ние останалите. Демек, тази тема е точно обратното на това, което правят вестниците. Това с реалната статистика, е също част от картинката.

Най-малкото такава тема може да е полезна. Виждаш какво формира растящото БВП, кои външни фирми инвестират и евентуално, ако имаш възможност да се насочиш към развиващи се сектори. Късането на коси, кървавите сълзи, псуването на правителството(не че не си го заслужава) и посочването на най-тежките случаи, е по-малко продуктивно. А ако ти пука за България и сънародниците ти, е и депресиращо.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 30 Окт 2019, 20:35

jordani написа:
30 Окт 2019, 01:13
Никак не е добра новина, но мисля, че тук по-рано стана дума за средна и медианна заплата. По коригирани данни на финансово министерство за 2018:

Изображение
Забогатяването ни се оказа мимолетно, Горанов сгрешил

Трябва да се има впредвид, че това са доходи след приспаднати осигуровки и преди налагането на данък върху доходите на физическите лица. Също така очевидно има хора, които работят сезонно в страната или навън, така че даденото не е точно месечна заплата.

Според някакъв сайт за заплата 650 лв. осигуровките са към 90 лв. (89.57). Ако е така, при средна заплата над 1100 лв. очевидно медианата е малко под 650 лв.
Това определено не е за тази тема, която е ясно формулирана. Но, щом стана въпрос, трябва да изрично да се отбележи, че става въпрос за декларирани доходи. Само един пример - в момента работя с 10 цигани. Надница 30 лева чисто. 22 работни дни х 30 = 660 лв. на месец. Договори няма, демек деклариран доход 0 лв. Такава е масова картината в селското стопанство и строителството.
Като не искаш мира, на ти секира.

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от jordani » 30 Окт 2019, 23:32

Точно в тази тема се повдигна въпроса колко е медианната заплата, след като средната (месечна) миналата година надмина 1100 лв. Случайно ми попаднаха данни, според които медианната (годишна) заплата е към 650 лв., което отговаря на този въпрос. Няма никакви статистически измами или нещо лошо - това са два различни показателя.

Аз мога да дам редица примери, които са напълно законни, но показват разликата в показателите. Тракторист работи 8 месеца със заплата 1500 лв. и 4 месеца е без работа. Месечната му заплата е над средната, но на годишна база е по-малка. Голям брой хора работят в селското стопанство в ЕС за 6 месеца, а през другото време работят в България за 600 лв. Така средномесечния им доход в България е 300 лв., а действително заработват още няколко хиляди годишно. Повечето студенти работят на непълно работно време и не през цялата година - това не е нищо лошо, а много по-добре, отколкото да не работят.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Ное 2019, 09:57

Аз ясно виждам тенденцията да се бъркат ябълки с круши, да се затварят очи пред очевидните факти и да се демонстрира невежество отново и отново. :)

Първо, да започнем от фундамента, въпреки че 500 пъти беше повтаряно: средната работна заплата и въобще данните на НСИ са за БРУТНА заплата и това не е никаква тайна. Джордани пуска статия с питка, където, и самият той е посочил
Трябва да се има впредвид, че това са доходи след приспаднати осигуровки и преди налагането на данък върху доходите на физическите лица.
Тоест горе-долу с 2/3 разлика между брутото и нетото: тук се сравняват цели ябълки с полу-изядени круши. :D
(примерно, 1100 лв брутна заплата дава около 850 лв нетна заплата, в зависимост от стаж, категория труд и т.н.)

Второ, статията носи сензационно заглавие, което се отнася за писмо на някакъв човек до друг човек, в което бил сгрешил цифра, касаеща 0.5% от трудовия пазар... вярно, най-високата, но едва ли за нуждите на статистиката най-важно е колко хора вземат над 9000 лв месечна заплата. :D (завистта отделно, разбира се)

Трето, самият аз пуснах тази или подобна статия преди време! Бях разочарован, че около половината работещи вземат до МРЗ. (сигурен съм, че доволна част от тези хора вземат допълнителни пари на ръка и само се осигуряват на МРЗ - всеизвестна масова практика).

Четвърто, вземащите до МРЗ се увеличили за една година (2017-2018 г.) от 53.40% на 53.85%, сиреч обедняваме, видите ли. :D И съвсем незначителна подробност, че точно в тази година МРЗ беше увеличена от 510 лв на 560 лв. :D От догодина става 610 лв, а от 2021 г. - 650 лв.

Пето, на Центурионът, нежали тоновете графики, статии, анализи, и таблични данни смилани и качвани лично от мен тук, това му била първата истинска новина! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Шесто, за него реални новини щели да бъдат новини за "построените заводи , откритите бизнеси , инвестициите" - отново нежали фактът, че буквално през седмица се откриват нови заводи и бизнеси, точно такива новини се качват тук постоянно, и ако имах време, можех да ги качвам всяка седмица. То да взема да провеждам групово четене на вестник вече, ако някои хора са неграмотни и не могат да четат пресата сами... или да ти се изправи косата при мисълта каква преса, аджеба, четат тогава - 24 часа, Труд, Трета Възраст...? :?

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Ное 2019, 10:21

Ще споделя факт от тази седмица. На едно изложение в Мюнхен бяхме около 600 човека, представители на компании от CEE.
Само на нашата маса седяхме няколко души, представители на следните фирми в България:
*Robert Bosch GMBH - 550 служители (наскоро откриха новия развоен център, Бойко ходи да реже лентичка)
*SBTech Global - 900 служители
*Мусала Софт - 800 служители
*Scale Focus - 1100 служители

(масата беше за 6 човека)
Всички тези фирми са със средна заплата от порядъка на 2000 лв.
Отворете https://www.jobs.bg/ и вижте броя служители на топ-работодателите. Да, съзнавам ясно, че това е най-високият клас работодатели - аутсорсинг секторът вече официално достигна 100,000 служители и генерира 10% от БВП. Съзнавам също така и че голяма част от служителите на тези работодали са вече в провинцията, извън София.

Единствените възможни оплаквания могат да бъдат, че българинът не забогатява достатъчно бързо. Което само по-себе си е тъпо, защото статистическото забогатяване през последните 15 години е изключително бързо. Изхождайки от личен пример обаче, да се чоглиш и отричаш, понеже ти самият не се усещаш забогатял, е... доста банално, да го наречем по-лицеприятно. :) А някой да говори дори за обедняване(!!!) - айде нема нужда. :roll:

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 02 Ное 2019, 10:30

Купуват 116 електрически автобуса за Варна и Бургас
Инвестицията по двата проекта е за над 150 млн. лева

https://www.investor.bg/evroproekti/264 ... as-291981/

...
Прогноза: Обемът на аутсорсинг индустрията ще стигне 4,8 млрд. евро до 2022 г.
България се превръща в притегателна дестинация за бизнес услуги, но трябва да наваксва с обучението на кадрите, посочиха експерти от ИТ сектора
Аутсорсинг индустрията расте стабилно и изпреварва БВП. За миналата година ръстът на този бизнес е 5,2%, а обемът – 2,4 млрд. евро, прогнозата за 2022 г. е увеличението да е с 9,2% до 4,8 млрд. евро. Оперативните приходи нарастват с 19,5% вместо прогнозираните 15,8%.

"В сектора са 583 компании със заети над 73,6 хиляди души, които заемат 2% от пазара на труда, посочи Илия Кръстев, председател на управителния съвет на Българската аутсорсинг асоциация. – Индустрията се развива и предлага все повече качествени продукти, които са иновативни, съобщи той и обясни, че това е причина асоциацията да се преименува в Асоциация за иновации, бизнес услуги и технологии.
https://www.investor.bg/ikonomika-i-pol ... -g-291904/

...
...
Thorn, 02.06.19

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 04 Ное 2019, 22:30

Според данни на Агенцията по заетостта към Министерството на труда и социалната политика на България броят на регистрираните в края на септември 2019г. безработни в бюрата по труда в България е намалял с 11065 спрямо края на септември 2018г..

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 04 Ное 2019, 23:58

Според данни от НСИ през август 2019г. производството на дизелово гориво в България се е увеличило с 6,2 % спрямо август 2018г..
Последна промяна 3 на Пресиян, променена общо 5 пъти

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 04 Ное 2019, 23:59

jordani, ти май не си разбрал, че данните на Министерството на финансите, за които стана въпрос в твоите постове от 30 октомври 2019г., не са нито данни за заплати, и не са дори данни за облагаеми доходи, а са данни за декларирана данъчна основа за 2018г. на хората, които дължат данък върху доходите на физическите лица. Всъщност истинските брутни доходи на много от хората декларирали някакъв доход, са в пъти по-големи от това, което са декларирали, защото немалко хора всъщност са укрили истинския размер на техните доходи. Размерът на данъчната основа обикновено е по-малък от размера на облагаемия доход, а размерът на облагаемия доход обикновено е по-малък от размера на брутния доход. Има лица, на които им се признават 60 % нормативно признати разходи. Тоест ако такова лице е декларирало 560 лева месечен облагаем доход, то всъщност декларираният му брутен месечен доход е 1400 лева на месец, защото в тези случаи облагаемият доход се получава като от декларирания доход се приспаднат 60 % нормативно признати разходи. Тоест при 1400 лева деклариран месечен доход за такива лица се приспадат по 840 лева на месец нормативно признати разходи и се получава 560 лева месечен облагаем доход. Има лица, на които нормативно признатите разходи са по-малко от 60 %, но ако им се признава определен процент нормативно признати разходи, то техният облагаем доход е по-малък от декларирания доход.
https://pravatami.bg/21295
https://parliament.bg/pub/PK/357906954-06-820.pdf

Centurionus
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Centurionus » 05 Ное 2019, 07:42

Аха , значи всичките тези в червено с 560 лв. са селски стопани и реално изкарват по 1400 лв. ? И как го надуши това ? Звездите ли ти го шепнат ? Интересно защо ги направи всичките селски стопани с 60% признати разходи , ами не примерно даващи земи или имоти под наем само с 10% разходи ? Случаеност ? :lol:

Пресиян
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Пресиян » 10 Ное 2019, 22:28

centurionus, недей да преиначаваш написаното от мен. Всеки може да прочете какво съм писал в предишния ми пост по темата.
centurionus, аз не лъжа, а ти лъжеш и освен това ставаш за смях, заради глупостите, които си писал по темата.

Съгласно ЗДДФЛ годишната данъчна основа за лица с поне 50 % намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, се намалява със 7920 лева, включително за годината на настъпване на неработоспособността и за годината на изтичане срока на валидност на решението. Тоест, ако лица с поне 50 % намалена работоспособност, определена с влязло в сила решение на компетентен орган, декларират за всеки от 12-те месеца на годината месечен доход в размер на 1220 лева, то в данните на Министерството на финансите, за които писах в предишния ми пост, тези лица попадат в графа лица с годишна данъчна основа до 6720 лева. Въпреки че декларираният средномесечен доход на такива лица е 1220 лева на месец, то тяхната месечна данъчна основа е не повече от 560 лева.
Тоест някои лица с месечна данъчна основа до 560 лева на месец може да имат средномесечни доходи в пъти по-големи от 560 лева на месец.
https://accountingnews.bg/данъчни-облек ... т-253.html

Отговори