Военна авиацияБЛА - скъпи играчки или нещо повече?

Модератори: Sharana, Amazon

Отговори
Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:
Status: Online

Re: БЛА - скъпи играчки или нещо повече?

Мнение от Amazon » 11 Апр 2018, 03:05

Цяло звено рипъри...явно търсеният е видна личност...

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Мнение от Sharana » 20 Апр 2018, 21:35

Май и тази година няма да са изпитанията...
Советский районный суд Казани арестовал до 10 июня генерального директора ОКБ им. Симонова Александра Гомзина, обвиняемого в хищении 900 млн рублей, выделенных на создание тяжелого беспилотника, передает ТАСС со ссылкой на исполняющего обязанности главы предприятия Владислава Лачугина.
https://topwar.ru/140261-900-mln-rubley ... onova.html

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 27 Апр 2018, 10:38

Европейския проект за MALE, който се чака след 2025та:
Изображение

Защо е с два двигателя ... ами европейци и сертификациите им :D

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 27 Апр 2018, 13:05

Ей го на и новият ударно-разузнавателен Корсар:
Изображение
Ако се съди по "легендата" този е изпълнил 80 бойни полета и има два свалени... ъъъ, да кажем дрона :)
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 27 Апр 2018, 13:29

Ох мале...
Изображение

Че то Фортпоста може почти да го вдигне този ако е празен... Нямаше ли да им е по-евтино да измислят как да интегрират оръжие на него?

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 27 Апр 2018, 16:45

А, мен ме занимават къде по-прозаични въпроси от рода на "Това другото от трейлера, къде точно му го закачат?", "Как точно излита с него?", специално този екземпляр на снимката "Как го насочва?" и т.н.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 20 Юни 2018, 20:44

Изображение

COMMANDER_KEEN
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от COMMANDER_KEEN » 17 Юли 2018, 20:19

Sharana написа:
20 Юни 2018, 20:44
Изображение
Това онзи ден прелетяло самичко океана и се приземи във Fairford, където го наснимах на RIAT. Било първи полет на безпилотник през Атлантика.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 17 Юли 2018, 21:53

COMMANDER_KEEN написа:
17 Юли 2018, 20:19
Това онзи ден прелетяло самичко океана и се приземи във Fairford, където го наснимах на RIAT. Било първи полет на безпилотник през Атлантика.
И тази година ще качиш снимки надявам се като са ти готови :)
И аз щях да ходя тази година, но други неща изкочиха по това време...

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 21 Юли 2018, 10:13

Изображение
Казват първа снимка "въоръжен"
https://bmpd.livejournal.com/3278291.html

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 10 Авг 2018, 14:05

На Армейските игри 2018 (изглежда убедителна) победа за Казахстан и израелската техника:
https://tvzvezda.ru/news/forces/content ... d6cd2.html

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 10 Авг 2018, 15:25

Bruchpilot написа:
10 Авг 2018, 14:05
На Армейските игри 2018 (изглежда убедителна) победа за Казахстан и израелската техника:
https://tvzvezda.ru/news/forces/content ... d6cd2.html
Elbit Skylark?

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 10 Авг 2018, 17:50

Да, Skylark I.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 12 Авг 2018, 13:48

Малко за службата на американските drone operators. Не мисля, че е чак "18+", но има неприятни моменти, така че нека по-впечатлителните да се чувстват предупредени!

Гледайки назад, беше случайност как се озовах в тази кутия насред пустинята. Бях отгледан от самотната си майка - бедна учителка от Мисула, Монтана и ми беше наистина трудно да си позволя обучение в Университета на Монтана. През лятото на 2005 придружавах приятел в набирателен пункт на армията и по погрешка влязохме в пункта на Военно въздушнте сили, кото беше в съседство. Приятелят ми в крайна сметка не се реши да постъпи, но аз подписах документите. Съвсем скоро бях във военно въздушна база Лакланд, където преминахме първоначално обучение (Warrior Week), посред тексаското лято. Не си падах много по служебната йерархия, но имах високи резултати на тестовете за пригодност и ме пратиха в разузнаването, където се обучавах за анализатор на образи. Казаха ми, че ще бъда "като тези, които дават на Джеймс Бонд необходимата информация за изпълнението на мисията".
Повечето от моя курс бяха изпратени в програмата за дрони, в авиобаза Крийч, намираща се в пустошта, на час път на север от Лас Вегас. Казаха ми, че нашата група е най-голямата, която са имали. Курсът траеше десет седмици и завърши с “green flag” учения, по време на които управлявахме Придейтъри и пускахме учебни Хелфайъри, по картонен макет на град, изграден в пустинята. Ракетата, пълна с бетон, правеше дупки в различните коли и бронирани машини, разхвърляни из полигона. Беше като да играеш Dungeons & Dragons - хвърли зарче Д20 за да разбереш дали си улучил мишената. Инспекторът зад нас правеше обратно броене до удара и завършваше с "Удар! Избихте всички!".
След няколко месеца "отидох" на война. Летяхме над Ирак, във времето на най-бурния конфликт, съпроводен с най-много жертви, но всъщност така и не напуснахме Невада. Първият ми ден беше и моят най-лош. Дронът излетя от авиобаза Балад, на петдесет мили от Багдад, точно в Сунитския триъгълник. Заповедите ни бяха прости - трябваше да осигуряваме охрана на приятелските сили, като "ангел хранител", над конвой Хъмвита. Щяхме да търсим за ИВУ, активност и други заплахи. Когато конвоят тръгна, в Ирак беше вече ден, въпреки, че при нас си беше посред нощ.
На 10000 фута оглеждахме пътищата с инфрачервената камера. Нямаше много трафик. Всичко беше нормално. Тогава видях странен кръг, който сияеше леко на пътната настилка. За да поставят ИВУ, бунтовниците редовно поливаха гума с бензин и я запалваха на пътя. После изкопаваха омекналия асфалт и поставяха устройството отдолу. Това обаче оставяше следа, видна на инфрачервената камера. Един фен на Властелинът на пръстените се майтапеше, че приличала на Окото на Саурон.
Посочих петното на останалите и започнахме да се оглеждаме за други. Но когато се опитахме да предупредим конвоя, не успяхме. Хъмвитата бяха включили смутителите за да предотвратят възможността на радио активация на ИВУ. Опитите ни за радио контакт се сведоха единствено до крещене срещу мониторите. Повикахме и ръковоителя си, в опит бързо да измислим начин да се свържем с тях. Отчаяно пишехме текстови съобщения, които скоро се превърнаха в "групов чат" с редица хора на високи длъжности в Ирак. Минутите летяха, докато конвоя бавно се приближаваше към сияещия кръг. Вторачих се в монитора, докато сърцето ми биеше лудо. Водещото Хъмви премина. Нищо не се случи. Може би леше грешка. Всички се отпуснаха, започнаха да ме поздваряват, че съм го забелязал и да се радват, че нищо лошо не се е случило. Издишах, чувствайки как напрежението в мен се разтваря. Второто Хъмви мина и БУУУМ...
Бял проблясък освети екрана. Приближих картината максимално и превкючвах режимите между инфрачервен и дневен телевизионен, гледайки ужасено как смачканата кола гореше. Слушалките ми избухнаха от паническите съобщения от Ирак: "Какво по дяволите стана? Имаме хора там!". Войниците припряно се опитваха да измъкнат другарите си от горящия Хамър. ИВУ-то беше задействано или от сензор за налягане или ръчно. Смутителите не биха могли да помогнат с нищо в този случай.
Трима войници бяха тежко ранени, а двама загинали. Приключих си смяната в апатия. После се прибрах в къщи. Никой не говореше за тези неща. Никой не казваше как се е почувствал. Беше като неписан закон - никога не говори за чувствата си.
...
От тъмнината на фургона си в Невада, гледах как трима мъже вървяха по пътека в Афганистан. Фургонът беше хладен - точно 20 градуса и едниствената светлина идваше от мониторите. Въздухът смърдеше на застояла пот, пръдня и цигари. На конзолата ми се виждаше зимният пейзаж на източно афганистанската провинция Кунар - палитра кафяво и сиво, тъмни гори, разположени по склоновете на каменистите въхове на Хиндукуш. Приближих камерата към подозираните бунтовници - носеха традиционни шалвари и дълги ризи. Не знаех нищо за тях - нито имената им, нито мислите им, нито хилядите малки подробности от живота им. Бяха ми казали, че носят пушки, но нещата в ръцете им, ми приличаха повече на овчарски геги. Въпреки това информацията спусната някъде отгоре беше ясна - потвърдено наличие на оръжия. Превключих от дневен телевизионен режим на инфрачервен и замъглените кафяви отенки се смениха с точния сив и черен контур. Зад нас, наблюдателят ни се уверяваше, че "ударът" ще стане абсолютно по правилата. Дълъг чеклист, предхождаше маркирането с лазер на двамата мъже, вървящи отпред. Обратно отборяване: три-две-едно и проста фраза "ракетата е изстреляна", отбеляза събуждането на Хелфайъра, станало на 7500 мили от нас.
Беше тихо във фургона, единственото изключение беше лекото бръмчене на машините. Държах лазера върху двамата мъже и се вторачвах толкова силно, че виждах отделните пиксели на екрана. Времето стана почти разтегливо, докато секундите ту летяха, ту се бавеха като минути. Докато гледах как вървят, мъжът, който вървеше последен изглежда чу нещо и започна да бяга за да настигне другите двама. После, сякаш премина светкавица и екранът се осветли.
Гледах в ясната, не трепваща картина. Дори сега си го спомням ясно като снимка - когато димът се разчисти се виждаха остатъците от двама мъже, разкъсани на парчета до кратера. А третият мъж лежи с откъснат над коляното крак. Той го държи с ръце и го върти наляво-надясно, докато кръвта пръска от раната му. Беше гореща и ясно виждах на инфрачервената камера как се разлива по земята и прави цяла локва, която бързо изстива. Отне му доста време докато умре. А аз просто гледах. Гледах как тялото му бявно стана същия цвят като земята под него.
След този "удар" не говорих с никого няколко седмици. Но Веднъж на вприбиране в къщи се разплаках. Спрях и се обадих на майка си. Тя ме успокои, че всичко ще е наред. Казах й, че съм убил хора и се чувствам много зле. Тя отвърна: "Господи, така и би трябвало да се чувстваш, никога не трябва да се радваш за това."
Хората от ескадрилата реагираха различно. Един от тях, винаги когато беше направил "удар" си отиваше в къщи и изпиваше цяла бутилка уиски. Друга жена, след първия си "удар" отказа повече да стреля по хора, дори и след като я заплашиха с военен съд. Трети имаше постоянни кошмари, след като беше видял два обезглавени трупа да се носят по река Тигър. Аз лично имах странни сънища, в които виждах любимите ми герои от World of Warcraft, през инфрачервената камера.
Вторият ми "удар" стана няколко седмици след този в Кунар. Беше ни заповядано да следм голяма къща с двор, в която според разузнаването се криеше важна цел - командир на Талибаните или Ал Кайда, но без никаква по-подробна информация. Беше типична афганистанска къща от кирпич с овце и кози в двора. Гледахме единия от ъглите на сградата с часове и предполагахме, че онзи спи. После скуката съврши. Получихме потвърждение, че целта е вътре, заповед да стреляме и да сринем сградата. Повече информация нямаше - нито кой е, нито защо трябваше да му пратим Хелфайър през покрива.
Насочих лазера към ъгъла. "Ракетата е изстреляна". Нищо не се движеше, освен овцете и козите. И точно тогава, няколко секунди преди ракетата да достигне целта видях движение. Една фигура изтича из зад ъгъла към предната част на къщата. Приличаше на дете. Малко човешко същество. Вторачих се в екрана и замръзнах. Отново целия екран побеля и всичко изчезна. Попитах колегата дали това не е било дете. Веднага написахме съобщение на офицера от разузнаването, който ни наблюдаваше от някоя част на света - може би от Баграм, може би от Пентагона, нямах представа - дали наистина дете е попаднало в зоната на поражение.
А той отговори - "Спроед разбора, беше куче".
Гледахме записа още много пъти, пак и пак. Сигурен съм, че не беше куче.
Ако имахме няколко секунди повече, можеше да прекратим обстрела и да насочим ракетата далеч от сградата. С удоволствие бих похабил ракета за $95,000 за да предотвратя, това което мисля, че се случи. Но поред официалната версия, нищо необичайно се се беше случило. Колегата не беше от типа хора, които спорят с командването и неговият доклад гласеше, че сградата е унищожена и целта е елиминирана. Нямаше никакво споменаване на куче или друго живо същество.
...
Най близо до "истински" бой - ИВУ-тата и обстрелите - бях, когато отидох като доброволец в Ирак. Прекарах лятото и есента на 2007 година в авиобаза Балад, управлявайки Придейтъри на мисии по защита на базите. Някои войници ни благодаряха, наричайки ни "ангели хранители", но повечето грубо се подиграваха, че сме "рейнджъри на столове", които "получават награди ако се опарят на горещ дюнер". Подигравките обаче нямаха нищо общо с това, което се разиграваше пред мониорите.
По време на една смяна, команването имаше нужда от точните координати на един лагер за подготовка и ни помолиха да я откирем. Скоро долетяхме и видяхме, че там имаше стрелбище и което голяма група хора, влизащи и излизащи от сграда. Един от проблемите с бунтовниците беше, че те често пътуваха със семействата си и трудно можеше да се каже кой точно се намира в сградата. Маркирах сградата с лазера, както ми заповядаха и секунди по-късно огромна експлозия се извиси във въздуха, а взивната вълна унищожи целия комплекс. Използвайки моя маркер и координати, един Ф-16 беше пуснал 450 килограмова бомба - десет пъти по-мощна от Хелфайър. Никой не ни беше казал, че ще взривяват сградата. Бяхме ядосани. Можеше поне да ни информират за това.
...
Направих пет "удара" само за първите си девет месеца. След като бяхме стреляли обикновено се налагаше да висим с часове над целта и да анализираме пораженията. Понякога хора събираха останките на убитите и ги носеха към гробището. Друг път просто ги изхвърляха в реката. Над Ирак, следях един бунтовнически командир, докато стигна голям пазар. Той паркира посред площата, отвори багажника и извади от него две момичета. Бяха завързани. Накара ги да коленичат и ги застреля, след което просто ги остави там. Хората само гледаха и не направиха нищо. Аз също. Друг път видях как талибаните накараха човек да изкопае гроб, след което го застреляха и заровиха в него.
В първите месеци бях въодушевен от Голямата Игра - когато някой от ескадрилата правеше фантастичен "удар", когато някои от целите със сигурност бяха от лошите и трябваше да бъдат спрени на всяка цена. Но бавно започнах да развивам и противоречиви чувства за работата си. Започнах да се чудя какво ли е да живееш в тези села и градове, над които висят Придейтъри, кръжащи бявно като щъркели. Как бих се чувствал ако постоянно бях следен? Сега съм сигурен, че щях да се чувствам ужасно. Но първоначално мислех, че мисията ни е жизнено важна, че всъщност спасявахме животи и намалявахме ужасите на войната. Когато това влезе в конфликт с образите, които виждах от две мили височина, се опитах просто да не мисля. Скоро започнах да ставам апатичен - можех да включвам на режим "зомби", все едно си обличах униформата.
До 2011 имах почти 6000 часа, бях изпълнил стотици мисии и "удари". Психически обаче, бях като в дупка. На входа в базата имаше голям плакат с лицата на всички, които издирвахме. Спирах пред него и питах на глас "Кои копелета щу умрат днес?". Все едно го казваше някакъв зловещ, чужд глас. Тогава осъзнах, че трябва да се махна.
През пролетта на 2011 година, след почти точно шест години служба напуснах, въпреки че ми предлагаха бонус от $109,000 за да продължа. На изпроводяк ми дадоха нещо като таблица с моите показатели от мисиите. Списък с постижения - брой успешни мисии, брой убити или пленени важни лица, такива неща. Един вид диплома. Не при всички, бях дръпнал лично спусъка, но мисиите ми изглежда са били много важни за крайния резултат. Когато видях една от цифрите, буквално ми стана лошо:
Total enemies killed in action: 1,626.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Авг 2018, 19:17

Това е изключително откровено и живо описано. Не случайно мемоарната литература е толкова разпространена в щатите. Отделно, че образованието в училище по ”езикови изкуства” е толкова брутално, че хората от всякакви професии, могат да пишат и имат много голям речников запас.

Много благодаря за поредния интересен и образователен превод!

Hawkeye
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Hawkeye » 12 Авг 2018, 21:55

Отново много интересна история, мерси за превода!
Напомни ми почти веднага за един филм "Good Kill" с Ийтън Хоук, който играе точно пилот на дрон. Преди години като го гледах си мислех, че преувеличават особено като някой роптаеше, че стрелят безразборно, но като чета историята е почти едно към едно. От дългите часове следене на хора, охраняване на маринки на патрул, та даже и показаха как полуват чат съобщения от разузнаването.Така че силно препоръчвам филма.
https://www.imdb.com/title/tt3297330/

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 12 Авг 2018, 22:47

Филма е супер. А след този превод се убедих колко е правдив. Има военни филми които наистина дават идея какво нещо е войната.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 13 Авг 2018, 08:19

И аз да благодаря за превода. Като се замислиш, много неща са подобни на хвърлянето на бомби от километри височина през ВСВ или потапянето на кораби от подводници - без никакъв контакт с врага...

Плашещо е колко бързо войната ще се превърне в реалността от онази книга на Джо Холдеман "Вечния мир" - всички военни действия се водеха от крачещи роботи, управлявани дистанционно от оператори във фургони на друг континент. Де факто вече се правят експерименти с такива.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 13 Авг 2018, 14:20

Eye in the sky също не е лош, въпреки, че е повече трилър отколкото екшън.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 25 Сеп 2018, 11:16

Това темата за кино ли беше или за дрони?
(Виждате ли колко съм стар, използвах тази дума!)

Украинците ще внасят и сглобяват полски ударни и разузнавателни БЛА, докато ние май спим дълбоко:
https://bmpd.livejournal.com/3344862.html
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 28 Сеп 2018, 07:29

Изображение

KC-Z - стелт танкер на Lockheed Martin
Технико-тактическите характеристики все още не са изяснени. Очаква се около 2030 - 2035.

Суть концепции заключается в создании малозаметной авиационной системы, позволяющей производить дозаправку истребителей пятого поколения, таких как F-35, и при этом оставаться невидимыми для противника. Стоит отметить, что применяемые сейчас ВВС США заправщики не могут похвастаться кардинальным снижением показателей радиолокационной заметности. Следовательно, они могут демаскировать не только себя, но и истребители.
https://naked-science.ru/article/tech/l ... a-vvs-ssha

https://www.popularmechanics.com/milita ... air-force/
http://www.thedrive.com/the-war-zone/23 ... r-the-usaf
http://airforcemag.com/DRArchive/Pages/ ... -KC-Z.aspx

Аватар
piston
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от piston » 28 Сеп 2018, 08:51

vassiln написа:
25 Сеп 2018, 11:16

Украинците ще внасят и сглобяват полски ударни и разузнавателни БЛА, докато ние май спим дълбоко:
https://bmpd.livejournal.com/3344862.html

Според израелски медии, ако руснаците снабдят Башар с нови ЗРК, Израел ще преразгледа политиката си относно продажби на ударни БЛА на Грузия и Украйна...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 28 Сеп 2018, 09:43

Иранците направили три модела пушки за дронове.
https://imp-navigator.livejournal.com/761919.html
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 28 Сеп 2018, 10:29

piston написа:
28 Сеп 2018, 08:51
Според израелски медии, ако руснаците снабдят Башар с нови ЗРК, Израел ще преразгледа политиката си относно продажби на ударни БЛА на Грузия и Украйна...
А те определено има какво да им продадат. Ще бъде интересно :)

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 28 Сеп 2018, 15:28

За сега само като макет ударен конвертоплан V-247 VIGILANT

25 сентября 2018 года на выставке Modern Day Marine в Куантико американский производитель вертолётов и винтокрылов Bell Helicopter, входящий в конгломерат Textron представил полноразмерный макет беспилотного ударного конвертоплана V-247 VIGILANT с противотанковым вооружением. V-247 способен нести полезный груз массой до 5900 килограммов, а его максимальная скорость горизонтального полета составит 560 км/ч, максимальная взлетная масса - 13000 кг., размах крыла по концам лопастей винтов - 20 метров, боевой радиус - 830 км, продолжительность полета с грузом 270 кг - 11-15 часов. Может осуществлять дозаправку в воздухе.На четырех пилонах предполагается размещение различной полезной нагрузки: подвесных топливных баков, радиолокационных систем, модулей LIDAR, торпед Mark 50, противотанковых ракет AGM-114 «Хеллфаер» и JAGM.

https://bmpd.livejournal.com/3356157.html

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

https://bmpd.livejournal.com/3356157.html

Отговори