Общи приказкиБронирани каляски

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Бронирани каляски

Мнение от Almasy » 13 Юли 2018, 16:28

Много е трудно, когато нямаш пари за чисто нова кола (а аз няма и да имам докът пукна сигур, че 2 кредита, все за недвижими имоти, все големи, еле пък тоя за апартамента на дъщерята).
Та както и да е, преди година две, толкова ми беше писнало от вечните и общо взето много скъпи ремонти на Тезиса, че бях решил буквално го харижа (продам за смешни пари) само и само да се отърва и зема нещо от което ще мирясам.
Бях фърлил око на един Chrysler 300C, хем по-нов като година на п-во, малко км и т.н.
Спряха ме именно момчетата от автоклуба. Ти кай луд ли си - таз кола барем смени суматлък неща, знаеш за ко иде реч, а и поне най-скъпите неща като двигател примерно се убедихме че сичко е ОК. Че модела е главоболие е вярно, ама наиш ли на ко ша настресеш и колко пък то може да струва, ако колето е издухано отвсекъде?
Пастнаха ми един сайт, седнах аз да чета......ми то и подрръжката на 300C си е направо цифра :cry:
И така - отказах се.
Гаранция при автомобил втора ръка просто няма, дори и да я подложат на обстоен преглед специалисти - оказа се, че има неща които прекрасно може се замаскират.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 13 Юли 2018, 16:59

De Ruyeter написа:
13 Юли 2018, 16:13
Не бих препоръчвал чужда кола, но имам впечатления от нея, возил съм се и т.н. Е моделът е стар - направо ретро 1999 г., затова и кинтите са малко. А километрите звучат нереално ниско
Благодаря, но все пак имах предвид нормален багажник. Извинявай, ако не бях достатъчно конкретен.
Все пак сме четирима, от които три жени.
Нормален е в смисъл не чак като този на пасата, но поне раниците да ни се побират.
Освен това, вървежа е слаб, даже и за смотан шофьор като мен. Изпреварването било непостижима мъка, поне според един приятел, който успя при изпреварване на аутобана да размаже полото на леля си. 😀
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 14 Юли 2018, 04:34

vassiln написа:
13 Юли 2018, 15:55
Almasy написа:
13 Юли 2018, 15:33

....
Следващата ми кола ще е много проста.
За малко да ти предложа моя пасат, ръчно командване на бордкомпютъра, 4Х4, няма:
- климатик
- парктроник
- регулиране на седалки и волан,
- електрически прозорци,
- автопилот,
всъщност мога да пиша до утре, хиляда неща няма, почти нищо няма.
Имаше доскоро специален тунинг. Той беше, защото ужасно мразя някой да ми се прави на отворен, даже и да е собствената ми кола. И по-миналото лято ми се направи на отворена, като отвори задна броня от дясно. Изглежда съм забравил да сменя винта и телта, които крепят бронята там, и те са изгнили. А трябва да се сменят на всеки пет години.
И това да ми го направи точно на път за морето!
Обезумях, падна ми пердето и пристъпих към членовредително наказание - извадих триона и ампутирах бунтовната част от бронята. Друг път да знае!
:D :D :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Юли 2018, 09:32

Almasy написа:
13 Юли 2018, 16:28
Много е трудно, когато нямаш пари за чисто нова кола (а аз няма и да имам докът пукна сигур, че 2 кредита, все за недвижими имоти, все големи, еле пък тоя за апартамента на дъщерята).
Та както и да е, преди година две, толкова ми беше писнало от вечните и общо взето много скъпи ремонти на Тезиса, че бях решил буквално го харижа (продам за смешни пари) само и само да се отърва и зема нещо от което ще мирясам.
Бях фърлил око на един Chrysler 300C, хем по-нов като година на п-во, малко км и т.н.
Спряха ме именно момчетата от автоклуба. Ти кай луд ли си - таз кола барем смени суматлък неща, знаеш за ко иде реч, а и поне най-скъпите неща като двигател примерно се убедихме че сичко е ОК. Че модела е главоболие е вярно, ама наиш ли на ко ша настресеш и колко пък то може да струва, ако колето е издухано отвсекъде?
Пастнаха ми един сайт, седнах аз да чета......ми то и подрръжката на 300C си е направо цифра :cry:
И така - отказах се.
Гаранция при автомобил втора ръка просто няма, дори и да я подложат на обстоен преглед специалисти - оказа се, че има неща които прекрасно може се замаскират.
Е така де, от ланча на крайслер, после може и някаква друга екзотика - остин мартин, бугати, ламборджини или мазерати. Май проблемът е във вкуса ти, а не толкова финансов. :D
Един мой колега си взе до мерцедеса и едно BMW, за да може да се състезава. После го разкара, че взе да му излиза скъпо с две големи коли. Накрая миряса, прибра мерцедеса в гаража, а за града си взе едно малко рено, и каза, че бюджета му значително се е подобрил. Сега голямата кола излиза само ако ще се пътува надалече, а ежедневното возене с реното пести много разходи.
А един комшия си смени малкото мерцедесче с един сеат, копие на фолксваген джета или венто. Слаб двигател на газ, веднъж се возих с него, няма особен ряз, но пък човекът ми каза, че за няколко месеца е избил парите, за които го е купил, само от разликата в разхода на гориво.
И аз стигнах до някаква мешана концепция - да държа на село при баща ми голямата кола, а за тук да си взема нещо по-малко и икономично. Пълния капацитет на пасата ми трябва само за няколко седмици годишно. От друга страна се надявам, те да са достатъчни, за да се поддържа колата във форма, за да не клеяса.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 14 Юли 2018, 10:06

vassiln написа:
13 Юли 2018, 13:49
След тоа ягуар, направо ме е срам, но да споделя, че търся кола до 5000 лева. 😀
Изискванията ми са скромни: да е на бензин, да има нормален багажник, да е популярен модел и да върви. 4Х4 и газова са предимство.
Голф Вариант е за теб, около 10 годишна.

Ако Пасатът е дизелов, ще умре без редовно каране. Трябва редовно да му се сменят течностите, особено на старини.
Последна промяна 1 на Dinain, променена общо 14 пъти
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 14 Юли 2018, 10:12

De Ruyeter написа:
Не бих препоръчвал чужда кола, но имам впечатления от нея, возил съм се и т.н. Е моделът е стар - направо ретро 1999 г., затова и кинтите са малко. А километрите звучат нереално ниско
56,000 км за 19 години? Средно под 3000 км на година, а то само идването от Германия до България е 1000 км.
Липсва една нула. :mrgreen:
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
BAGA_TUR
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от BAGA_TUR » 14 Юли 2018, 13:13

Dinain написа:
14 Юли 2018, 10:12
De Ruyeter написа:
56,000 км за 19 години? Средно под 3000 км на година, а то само идването от Германия до България е 1000 км.
Липсва една нула. :mrgreen:
На моя опел, съм навъртял 62 000 километра, след като го купих втора ръка.. За 9 години. Ама през последните 5 го карам двойно повече.. Ожених се.. Тъй, че 3000 на година са вероятно възможни. Малко вероятно, но възможни.. ☺

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Юли 2018, 06:58

Dinain написа:
14 Юли 2018, 10:06
...
Ако Пасатът е дизелов, ще умре без редовно каране. Трябва редовно да му се сменят течностите, особено на старини.
Бензинов е, но пак го има този проблем. Баща ми също го кара, но само на къси разстояния, което е по-добре от нищо, но е малко вредно за двигателя и акумулатора.
Затова се чувствам длъжен на всеки три месеца да го извеждам на голяма разходка.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Юли 2018, 07:16

BAGA_TUR написа:
14 Юли 2018, 13:13
....
Ама през последните 5 го карам двойно повече.. Ожених се..
Защо ли ми звучи познато? Сякаш автомобилната индустрия е измислила жените. И децата.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 15 Юли 2018, 07:22

Правилно постъпваш. Нищо не убива така акумулатора, както редки кратки преходи. Може да помислиш и за зарядно. Хич не са скъпи.

Колкото до това, че двигателя на кола се скапва ако не се кара, ми се вижда градска легенда. По-скоро, хора оставят колата да седи цяла година пълна с бензин. Той изсъхва, качеството му пада и блокира горивната линия. А ако колата е стара и с карбуратор, блокира и карбуратора и става белята. Има разни химикали дето помагат, ама не бих разчитал на тях. Така си съсипах сенокосачката с хубав четиритактов двигател.

Ако ще оставяш кола за дълго извън движение, просто я остави да работи докато напълно изразходи бензина. Маслото не разваля нищо. Нека си седи.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Юли 2018, 08:17

Amazon написа:
15 Юли 2018, 07:22
...
Колкото до това, че двигателя на кола се скапва ако не се кара, ми се вижда градска легенда.
.....
Имам предвид, че бащата не успява да загрее добре двигателя и да го раздвижи. Най-често кара до дядото (два километра) и веднъж в месеца на пазар (10 километра). Което особено през зимата значи, че почти винаги кара с незагрял двигател. А няма навика първо да изчака да поработи на място, освен ако не е наистина студено.
Не че досега съм разбрал от това да е станало нещо, но съм чувал, че не е добре и че износвало двигателя. Но дано си прав, че е легенда.

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 16 Юли 2018, 12:25

Динайне, не философствай като не знаеш за конкретната кола. Не ми ги смятай цифрите, ей така през куп за грош. Да 3000км са напълно реални за година. Не всички като теб въртят 30 000+ км от безделие.

De Ruyeter
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от De Ruyeter » 16 Юли 2018, 12:30

Моята кола, модел 1995 г. съм я купил през юни 2008 г. на 157 300 км. В момента е на 250 349. За 10 години съм навъртял 93 049 км, ще рече 9300 км годишно. Да не би да звучи нереалистично? Всяка кола се гледа според индивидуални пробег, а не да се генерализира - кола на 19, 20 и т.н. години....аман от разбирачи.
Дядо ми лека му пръст си продаде през 1997 г. ладата, на която се учих 2103 1500. Кпуна като чисто нова през 1975г. За 22 г. й беше навъртял 74 000км, добре ли е? Това прави по 3363км ежегодно - до морето 1000-1200км и останалото до вилата....

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 16 Юли 2018, 13:07

Съгласен съм с De Ruyeter.
3 години не бях карал извънградско по едно време. Дори до Поморие, дето е на един хвърлей. До София ходих само със самолет (тогава обаче имаше целогодишно такива Бургас-София, а не както сега - само лятото). А и градско - само до работното място (което е на около километър и нещо, ама пусти мързел да вървя пеша.....). До центъра не слизам изобщо с колата - то невъзможно да се паркира дори и в платените зони (няма места) - такси или автобус.
Та като отидох за годишната поддръжка на колата (масла и т.н.), момчетата се фанаха за главата - абе ти таз кола караш ли я, навъртял си едва 2 хиляди и нещо.
Когато не могат да ограничат свободата на мисълта – ограничават свободата на тялото

Аватар
Almasy
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Almasy » 24 Юли 2018, 12:48

Новите светлини на Мини`то
Изображение
Ептен ингилизко 8-)
Дали след евентуален no deal (Brexit) няма да има ристайлинг, че все пак собствениците на марката отдавна са баварише :mrgreen:

Отговори