Общи приказкиЛов!

Място за разтуха

Модератори: Ksantip, Sharana

Тодор Павлов
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Лов!

Мнение от Тодор Павлов » 11 Авг 2018, 20:36

15-тина км из дъбрави, доволен съм!
Прикачени файлове
11082018690.jpg

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 11 Авг 2018, 21:28

Наслука! И не забравяйте да споделяте разни интересности. Не бъдете егоисти. Това все пак е военен форум и лова е неразделна част от тематиката му.

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 05 Дек 2018, 09:30

Изображение
Да съживим малко темата.Имах слука и този сезон.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 05 Дек 2018, 13:57

С какво го удари?

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 05 Дек 2018, 14:47

Като го гледам прасето и се сетих за тая класика:

https://www.youtube.com/watch?v=Gj5dd-Bge5I

:D

Аватар
ValBo
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ValBo » 05 Дек 2018, 16:36

Такъв лов би следвало да е забранен!
Вероятността само да се рани животното и то след това да умре от раните си, е много голям. Поради тази причина е забранен лова на прасета с едри съчми
Изображение
Finita la commedia

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 05 Дек 2018, 18:40

Amazon написа:
05 Дек 2018, 13:57
С какво го удари?

Монолит 28гр.,предназначен за гладкоцевно ловно оръжие /в случая Иж27 ЕМ 12к./.

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 05 Дек 2018, 20:14

"Такъв лов би следвало да е забранен!
Вероятността само да се рани животното и то след това да умре от раните си, е много голям. Поради тази причина е забранен лова на прасета с едри съчми"

Това не е и лов.Нанасят им щети на фермите и затова ги бият.Теренът не е подходящ за гонки ,ангажиращи значителен брой ловци ,кучета и превозни средства и др.. Когато има свръх популация ,използват метода ,който считат за най рационален.
Желая да изразя лично и неангажиращо мнение ,по отношение забраната на патроните с едри съчми .Забранени са ,да....затова ги продават във всеки ловен магазин.Писано е и говорено много за тях.За или против ...темата винаги е актуална .За близки разстояния с малки открити пространства и т.н. имат предимства пред куршумите.Освен това при попадение от близо примерно 15-тина метра се получава силен шоков ефект.Пресен пример от неделята .Ударено от куршум/7,62 минал и заминал/ от карабина в корема /дистанция 15-20м./ ,прасето пробяга 200м. и неминуемо щеше да влезе в тресавището,ако един стар ловец не го простреля с нули /пак от близо/ и го събори.Имали сме и други случаи да търсим ранено животно в гъсталаци и драки.Вярвайте ми ,супер неприятно е влизането в това тресавище .Раненото прасе винаги ляга с лице към преследвачите си.Когато са гъсти тръстики ,кучетата обикновено са до теб и не може да се разчита за ранно предупреждение.За това е добре поне да се изчакат няколко часа и тогава да се потърси животното.На първо място за мен е дисциплината и спазването на правилата при боравенето с оръжие.Не става просто ей така да ...гръмнеш ,видял не видял...преценил ,непреценил ,че животното вече не е в обсега. Съчмите може да го наранят ,куршума уж сигурен ,а отива страшно много надалече...понякога от дърво на дърво или от девет баира в десети.Който не е концентриран максимално,който не подтиска внезапно появилите се емоции и губи самообладание или подхожда хазартно към стрелбата с огнестрелно оръжие ,то не съм сигурен ,че ще се справи успешно и с фотоапарат.
Поздрави.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 06 Дек 2018, 01:53

Обещал съм си за нова година гладкоцевно. Не съм ловец, но да пазя двора от мечки, че стават всрв по нахални, а карабината не е подходяща за тази цел. Отделно имам в съседство стрелбище с панички и предполагам ще е кеф, а там пускат само със собствено оръжие.

Това за забраната за лов на прасета в България с едри съчми и аз съм го чувал. Официално ли е това, или препоръчително? Тук доколкото знам никой не ловува със съчми, освен разбира се птици. Нищо, че се нарича ”buckshot" на лов за големи добитъци и прасета се ходи с нарезно от .223 нагоре, или с бринекета като твоето, от гладкоцевни, или нарезни чифтета. Всичкото дребен дивеч от катерици до зайци се ловува с .22.

Много е разпространен и лова на прасета с преднопълнещи се пушки с черен барут.

Обаче глигана си го бива! И изглежда натурален а не кръстоска.

gabocvet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от gabocvet » 07 Дек 2018, 04:55

До колкото ми е известно у нас е ареала на най-едрия под вид. Мой познат има 307 килограмов трофей. Да вярно е това за съчмите, монолит за гладкоцевно или с нарезно.

Аватар
wolf67
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от wolf67 » 07 Дек 2018, 19:45

Amazon написа:
06 Дек 2018, 01:53
Обещал съм си за нова година гладкоцевно. Не съм ловец, но да пазя двора от мечки, че стават всрв по нахални, а карабината не е подходяща за тази цел. Отделно имам в съседство стрелбище с панички и предполагам ще е кеф, а там пускат само със собствено оръжие.

Това за забраната за лов на прасета в България с едри съчми и аз съм го чувал. Официално ли е това, или препоръчително? Тук доколкото знам никой не ловува със съчми, освен разбира се птици. Нищо, че се нарича ”buckshot" на лов за големи добитъци и прасета се ходи с нарезно от .223 нагоре, или с бринекета като твоето, от гладкоцевни, или нарезни чифтета. Всичкото дребен дивеч от катерици до зайци се ловува с .22.

Много е разпространен и лова на прасета с преднопълнещи се пушки с черен барут.

Обаче глигана си го бива! И изглежда натурален а не кръстоска.
Независимо какъв вид са ,мечките са си с лош нрав.Дали ще ги прогониш с гладкоцевно ,не знам...Гледах преди време един клип с репортер от БТВ и собственик на пчелин, как се опитват да пропъдят мечка с пиратки ...безуспешно.За стрелбата по панички,наистина си е удоволствие.В интерес на истината не бях стрелял откакто изкарах курса ,т.е. 24г./все няма време и все такива/ Е,навиха ме едни приятели преди 2години и пострелях,направих една серия "скийд"...покрих норматива де,срам не срам ,че бяха повечето доста по млади.
Съчмите за прасета са забранени,но повече от 50% ловуващите ги употребяват по обективни и необективни причини.
Колкото до прасето от снимката ...средно голямо ,може би 100кг,със сигурност не по вече.Конкретно при нас не съм виждал шаренеещи/кръстоски/ .Обаче сме удряли младо около 3г. мъжко прасе с мн.малък трофей ,а теглото около 150 -160кг...ето ти я кръстоската.Според литературата, която си беше актуална преди 20-30 и повече години,дивата свиня не надвишава 180-200кг за възраст 9-10г.Такъв мъжкар около 170-180кг съм виждал и си е огромен ,голяма глава,голяма настръхнала четина и мускули,зъби 21см..Сега виждам по снимки и коментари над 240-260 кг.животни ,знам ли може и да ги има .Пак според литературата , такова тегло около 300кг.достигат руските кабани. Колкото до трофеите /глигите/ България си е държала винаги първите места по изложенията,това е показателно все пак ,че са останали истински диваци.
Поздрави.

Отговори