Съвременни конфликтиХизбулла

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Хизбулла

Мнение от Thorn » 10 Яну 2019, 11:36

Dinain написа:
09 Яну 2019, 08:11
vassiln написа:
30 Дек 2018, 13:33
Благодаря. Но и този млад турски аналитик не каза главната (за мен) загадка - кога свърши Ислямски джихад, и кога се роди Хизбулла?
Пише си - 1982 г.
Пише и много други неща. Например това, което съм повтарял много пъти - че Партията на Аллах не е единствен представител на ливанските шиити.

Има по-старо и забележете - светско - движение, наречено Амал. В зенита си имат 14,000 бойци и са забележете, с местни корени. Но загубват битките с палестинците и с Хизбула през 80те. Защото Иран и Сирия решават да заложат на последните. 2800 бойци на Амал се разоръжават през 1990 г. и се вливат в ливанската армия. Въпреки това партията Амал има 16 места в последния парламент, а Хизбула има 13.

Да видим - имаме местно, секулярно, невъоръжено движение на ливанските шиити, от една страна. От друга страна имаме ислямистко, въоръжено, създадено и поддържано от Иран от самото начало движение, твърдящо че представлява ливанските шиити.

Кое движение според вас словославят Торн и Василн като "бивши терористи" и "бранители на дамаските барове"?

Хизбула, разбира се. Заченати от самото си начало като иранската маша в ливанската политика. :roll:

Сред основателите на Амал има и един православен епископ.

Някой чул ли е Торн да словославя някога Амал? :roll:
За какво ми е да славословя Амал? Те каква роля имат в сегашната сирийска война? Хизбула с оръжие в ръка се бият срещу враговете на цивилизацията, а политическата партия Амал трие пейките на "парламента" на "държавата" Ливан. Много важно, че били имали своя армийка преди 30 години!

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Яну 2019, 22:33

vassiln написа:
10 Яну 2019, 11:29
П.с. Забравих да кажа, че иранската тема е в Общи приказки, а тук сме в Съвременни конфликти. И при все това и там не задълбавам кой знае колко в политиката.
Това си е твое предпочитание. Иранската тема е именно за политиката на Иран - по подразбиране. Ако не вярваш, прочети пак заглавието й.
На мен това ми е интересно, затова и пиша. Ако на теб ти са интересни иранските пребоядисани съветски железа и картонени макети, отвори си тема за могъщата иранска армия и слагай там снимки от внушителни паради.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Яну 2019, 22:48

Thorn написа:
10 Яну 2019, 11:36
Dinain написа:
09 Яну 2019, 08:11
vassiln написа:
30 Дек 2018, 13:33
Благодаря. Но и този млад турски аналитик не каза главната (за мен) загадка - кога свърши Ислямски джихад, и кога се роди Хизбулла?
Пише си - 1982 г.
Пише и много други неща. Например това, което съм повтарял много пъти - че Партията на Аллах не е единствен представител на ливанските шиити.

Има по-старо и забележете - светско - движение, наречено Амал. В зенита си имат 14,000 бойци и са забележете, с местни корени. Но загубват битките с палестинците и с Хизбула през 80те. Защото Иран и Сирия решават да заложат на последните. 2800 бойци на Амал се разоръжават през 1990 г. и се вливат в ливанската армия. Въпреки това партията Амал има 16 места в последния парламент, а Хизбула има 13.

Да видим - имаме местно, секулярно, невъоръжено движение на ливанските шиити, от една страна. От друга страна имаме ислямистко, въоръжено, създадено и поддържано от Иран от самото начало движение, твърдящо че представлява ливанските шиити.

Кое движение според вас словославят Торн и Василн като "бивши терористи" и "бранители на дамаските барове"?

Хизбула, разбира се. Заченати от самото си начало като иранската маша в ливанската политика. :roll:

Сред основателите на Амал има и един православен епископ.

Някой чул ли е Торн да словославя някога Амал? :roll:
За какво ми е да славословя Амал? Те каква роля имат в сегашната сирийска война? Хизбула с оръжие в ръка се бият срещу враговете на цивилизацията, а политическата партия Амал трие пейките на "парламента" на "държавата" Ливан. Много важно, че били имали своя армийка преди 30 години!
Именно това и казвам - ти не разбираш мотивите на Хизбула и тук не става дума за сирийската война, защото тя е само епизод от историята на терористичната групировка, създадена от ислямска република Иран. Пълните ти заблуди относно мотивацията им да участват в тази война съм коментирал много пъти вече, вярвай си в каквото искаш. Тук не става дума за това. Темата е за Хизбула, именно за Хизбула - каква е историята й, идеологията й, целите й. Те претендират, че представляват ливанските шиити (кавичките на държавата Ливан също ще подмина без коментар). Нагледно показвам, че това е лъжа - те далеч не са единствените представители на ливанските шиити.

Въпросът "За какво ми е да славословя Амал" е показатален за пропуска в логиката ти. Ами много просто: ти от години развиваш налудничевите теории, че Хизбула се сражавали (цитирам от горе) "срещу враговете на цивилизацията", като имаш предвид ислямистите, че се сражавали за "дамаските барове" (крилата вече фраза за светска държава), и даже (тук може би преувеличвам и те бъркам с друг), че се сражавали, за да бранят християни (хехе).

Да подминем за секунда нонсенса (самите Хизбула са ислямисти), и да погледнем компонентите:

1. Амал - сражават се срещу ислямисти - check (организацията се сражава срещу Партията на Аллах)
2. Aмал - сражават се за светска държава - check (организацията е светска по манифест)
2. Амал - сражават се за християни - check (един от основателите й е православен епископ - Grégoire Haddad)

Всички изисквания са покрити. Ерго, въпросът ти
За какво ми е да славословя Амал?
Показва пълната липса на вътрешна логика в тезите ти. За какво ти е? Ами защото отговарят на всички критерии, които твърдиш, че са важни за теб. По силата на логиката и собствените ти изисквания трябва да словославяш именно движението Амал, но вместо това питаш учудено защо ти е да го правиш? :lol:

Заключение: или лъжеш себе си, или лъжеш читателите. По д-р Хаус. Трети вариант няма.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

(Richard III - William Shakespeare)
...
Days since last IAF airstrike in Syria

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 11 Яну 2019, 00:20

Те ФАКТИЧЕСКИ се сражават за баровете и християните срещу ислямистките изчадия като Нусра и подобните и. Независимо от мотивите им.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 11 Яну 2019, 23:45

Хизбулла не приключиха войната до 2000-та, и докато не постигнаха изтеглянето на Израел от Ливан. Амал изглежда имаха други цели, за тях войната свърши в края на 80-те.
Хубаво е, Dinain, че ги приветстваш, и аз приветствам твоето приветствие.
А нямаше ли случаи на конвертиране на шиитски бойци от Амал към Хизбула?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 17 Яну 2019, 10:29

Израел се чувства по слаб след войната в Сирия и би предпочел нещата да се върнат в 2011г.
Само 5% от оръжията за Хизбула са унищожени и сега имали 130000 ракети .
Израелските самолети давали предупредителни изстрели при обстрела на конвоите с оръжие , от страх да не загине някой член на Хизбула и ответна реакция ?!?! :roll:
https://ejmagnier.com/2019/01/16/israel ... -in-syria/

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Яну 2019, 12:56

Е, авторът малко се увлича.
Чак пък да не смеят да убиват членове на Хизбула...
Факт е, че избягват да удрят в Ливан, вероятно по политически причини, но не изключвам и боязън за евентуален отговор.
Но като цяло статията е малко като да представя желаното от автора за действителност. 130 000 ракети например значи десет пъти повече от арсенала им преди 2006 г.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Отговори