Съвременни конфликтиХизбулла

1990-

Модератори: Ksantip, Sharana, ISTORIK, Amazon

Отговори
Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Хизбулла

Мнение от Thorn » 10 Яну 2019, 11:36

Dinain написа:
09 Яну 2019, 08:11
vassiln написа:
30 Дек 2018, 13:33
Благодаря. Но и този млад турски аналитик не каза главната (за мен) загадка - кога свърши Ислямски джихад, и кога се роди Хизбулла?
Пише си - 1982 г.
Пише и много други неща. Например това, което съм повтарял много пъти - че Партията на Аллах не е единствен представител на ливанските шиити.

Има по-старо и забележете - светско - движение, наречено Амал. В зенита си имат 14,000 бойци и са забележете, с местни корени. Но загубват битките с палестинците и с Хизбула през 80те. Защото Иран и Сирия решават да заложат на последните. 2800 бойци на Амал се разоръжават през 1990 г. и се вливат в ливанската армия. Въпреки това партията Амал има 16 места в последния парламент, а Хизбула има 13.

Да видим - имаме местно, секулярно, невъоръжено движение на ливанските шиити, от една страна. От друга страна имаме ислямистко, въоръжено, създадено и поддържано от Иран от самото начало движение, твърдящо че представлява ливанските шиити.

Кое движение според вас словославят Торн и Василн като "бивши терористи" и "бранители на дамаските барове"?

Хизбула, разбира се. Заченати от самото си начало като иранската маша в ливанската политика. :roll:

Сред основателите на Амал има и един православен епископ.

Някой чул ли е Торн да словославя някога Амал? :roll:
За какво ми е да славословя Амал? Те каква роля имат в сегашната сирийска война? Хизбула с оръжие в ръка се бият срещу враговете на цивилизацията, а политическата партия Амал трие пейките на "парламента" на "държавата" Ливан. Много важно, че били имали своя армийка преди 30 години!
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Яну 2019, 22:33

vassiln написа:
10 Яну 2019, 11:29
П.с. Забравих да кажа, че иранската тема е в Общи приказки, а тук сме в Съвременни конфликти. И при все това и там не задълбавам кой знае колко в политиката.
Това си е твое предпочитание. Иранската тема е именно за политиката на Иран - по подразбиране. Ако не вярваш, прочети пак заглавието й.
На мен това ми е интересно, затова и пиша. Ако на теб ти са интересни иранските пребоядисани съветски железа и картонени макети, отвори си тема за могъщата иранска армия и слагай там снимки от внушителни паради.
"No beast so fierce but knows some touch of pity."
"But I know none, and therefore am no beast."

...
Days since last IAF airstrike in Syria
...
Аз съм прав, защото обикновено съм прав.
Thorn, 02.06.19

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 10 Яну 2019, 22:48

Thorn написа:
10 Яну 2019, 11:36
Dinain написа:
09 Яну 2019, 08:11
vassiln написа:
30 Дек 2018, 13:33
Благодаря. Но и този млад турски аналитик не каза главната (за мен) загадка - кога свърши Ислямски джихад, и кога се роди Хизбулла?
Пише си - 1982 г.
Пише и много други неща. Например това, което съм повтарял много пъти - че Партията на Аллах не е единствен представител на ливанските шиити.

Има по-старо и забележете - светско - движение, наречено Амал. В зенита си имат 14,000 бойци и са забележете, с местни корени. Но загубват битките с палестинците и с Хизбула през 80те. Защото Иран и Сирия решават да заложат на последните. 2800 бойци на Амал се разоръжават през 1990 г. и се вливат в ливанската армия. Въпреки това партията Амал има 16 места в последния парламент, а Хизбула има 13.

Да видим - имаме местно, секулярно, невъоръжено движение на ливанските шиити, от една страна. От друга страна имаме ислямистко, въоръжено, създадено и поддържано от Иран от самото начало движение, твърдящо че представлява ливанските шиити.

Кое движение според вас словославят Торн и Василн като "бивши терористи" и "бранители на дамаските барове"?

Хизбула, разбира се. Заченати от самото си начало като иранската маша в ливанската политика. :roll:

Сред основателите на Амал има и един православен епископ.

Някой чул ли е Торн да словославя някога Амал? :roll:
За какво ми е да славословя Амал? Те каква роля имат в сегашната сирийска война? Хизбула с оръжие в ръка се бият срещу враговете на цивилизацията, а политическата партия Амал трие пейките на "парламента" на "държавата" Ливан. Много важно, че били имали своя армийка преди 30 години!
Именно това и казвам - ти не разбираш мотивите на Хизбула и тук не става дума за сирийската война, защото тя е само епизод от историята на терористичната групировка, създадена от ислямска република Иран. Пълните ти заблуди относно мотивацията им да участват в тази война съм коментирал много пъти вече, вярвай си в каквото искаш. Тук не става дума за това. Темата е за Хизбула, именно за Хизбула - каква е историята й, идеологията й, целите й. Те претендират, че представляват ливанските шиити (кавичките на държавата Ливан също ще подмина без коментар). Нагледно показвам, че това е лъжа - те далеч не са единствените представители на ливанските шиити.

Въпросът "За какво ми е да славословя Амал" е показатален за пропуска в логиката ти. Ами много просто: ти от години развиваш налудничевите теории, че Хизбула се сражавали (цитирам от горе) "срещу враговете на цивилизацията", като имаш предвид ислямистите, че се сражавали за "дамаските барове" (крилата вече фраза за светска държава), и даже (тук може би преувеличвам и те бъркам с друг), че се сражавали, за да бранят християни (хехе).

Да подминем за секунда нонсенса (самите Хизбула са ислямисти), и да погледнем компонентите:

1. Амал - сражават се срещу ислямисти - check (организацията се сражава срещу Партията на Аллах)
2. Aмал - сражават се за светска държава - check (организацията е светска по манифест)
2. Амал - сражават се за християни - check (един от основателите й е православен епископ - Grégoire Haddad)

Всички изисквания са покрити. Ерго, въпросът ти
За какво ми е да славословя Амал?
Показва пълната липса на вътрешна логика в тезите ти. За какво ти е? Ами защото отговарят на всички критерии, които твърдиш, че са важни за теб. По силата на логиката и собствените ти изисквания трябва да словославяш именно движението Амал, но вместо това питаш учудено защо ти е да го правиш? :lol:

Заключение: или лъжеш себе си, или лъжеш читателите. По д-р Хаус. Трети вариант няма.

...
...
Thorn, 02.06.19

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 11 Яну 2019, 00:20

Те ФАКТИЧЕСКИ се сражават за баровете и християните срещу ислямистките изчадия като Нусра и подобните и. Независимо от мотивите им.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 11 Яну 2019, 23:45

Хизбулла не приключиха войната до 2000-та, и докато не постигнаха изтеглянето на Израел от Ливан. Амал изглежда имаха други цели, за тях войната свърши в края на 80-те.
Хубаво е, Dinain, че ги приветстваш, и аз приветствам твоето приветствие.
А нямаше ли случаи на конвертиране на шиитски бойци от Амал към Хизбула?
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
Ivanov
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Ivanov » 17 Яну 2019, 10:29

Израел се чувства по слаб след войната в Сирия и би предпочел нещата да се върнат в 2011г.
Само 5% от оръжията за Хизбула са унищожени и сега имали 130000 ракети .
Израелските самолети давали предупредителни изстрели при обстрела на конвоите с оръжие , от страх да не загине някой член на Хизбула и ответна реакция ?!?! :roll:
https://ejmagnier.com/2019/01/16/israel ... -in-syria/

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 17 Яну 2019, 12:56

Е, авторът малко се увлича.
Чак пък да не смеят да убиват членове на Хизбула...
Факт е, че избягват да удрят в Ливан, вероятно по политически причини, но не изключвам и боязън за евентуален отговор.
Но като цяло статията е малко като да представя желаното от автора за действителност. 130 000 ракети например значи десет пъти повече от арсенала им преди 2006 г.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Фев 2019, 07:15

Насрала предупреждава Израел да не бомби много, за да не почне по-голяма война.
https://www.youtube.com/watch?v=f0JIrFaunmo

Интересно дали Нетаняху иска една кратка и победоносна кампания. Според мен не, освен ако не е издухал гарнитурите. Не че арсеналът на Хизбула е толкова страшен, ПРО ще го парира повече или по-малко успешно, но това би бил мач, в който единия отбор има малка врата, а другия - голяма. :)
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 14 пъти

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 14 Фев 2019, 07:31

Ivanov написа:
17 Яну 2019, 10:29
Израелските самолети давали предупредителни изстрели при обстрела на конвоите с оръжие , от страх да не загине някой член на Хизбула и ответна реакция ?!?! :roll:
Американците също даваха предупредителни изстрели в Либия, като пукаха танковете с апачита нощеска. Целта е да се унищожат оръжията, а не хората. В редките случаи, когато високотехнологична армия реши да унищожава хора, веднага се разбира.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Фев 2019, 08:00

Е Израел определено няма такива скрупули за хизбуласите, или е нещо ново.
Узрели са, че всеки убит мобилизира още трима нови? Едва ли. Пък и не е числеността на партията това, което ги притеснява, а тактиката и по-софистицираните оръжия.
По тоя повод, забелязах че Саутфронт са изплескали един много некомпетентен имидж на ракетния арсенал на организацията:
Изображение

Явно на някой много му се иска да имат стотици или даже хиляди модерни ракети. Та си ги е написал да се радва.
Примерно за десетките пускови установки на БМ-27 е фантастика.

Интересно ми е друго:
Има ли скрити в постройките ПУ? Пусковата релса или тръба лежи на стълбите, а те по една случайност гледат на юг. Отваряш прозореца на междуетажната площадка, затваряш здраво бронираните врати на етажа при дупето на ракетата, закачаш жицата, излизаш от къщата и натискаш копчето.

Или тръбата е вкопана в земята, и демонтират навеса отгоре?

Интересно как биха го правили. Но дано не разбираме. :)

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 14 Фев 2019, 08:33

Изваждат я от мазето, глобяват на двора, стрелят, прибират обратно в мазето. Просто е.

...
...
Thorn, 02.06.19

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 14 Фев 2019, 08:43

Даваха някъде тръби в дупки с дървени капаци. Вдигат капака и пуцат.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Фев 2019, 12:43

Виетконг през войната със САЩ са закопавали целите минохвъргачки в земята, оставяли са незатрупан само горния край на цевта. Идва един през нощта, носи пет мини, пуска ги, маскира с купчина треволяк и си тръгва. Американците търчат и гонят михаля. Докато не разкрили номера.
По същия начин доскоро хутите в Йемен пускаха Фаджр-3 от вкопана ПУ, обичайно покрита с капак и прахоляк.
Предполагам обаче, че модерните топловизори и ИЧ-системи ги хващат лесно тези работи. Така че много от ПУ ще са еднократни.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 14 Фев 2019, 15:16

Въпроса не е толкова в модерните системи, а в бойната ефективност на такива "пускови". В мирно време пак вършат някаква работа, терорят, държат в напрежение. Обаче ако се стигне до война, особено в сегашната обстановка, това ще е последния проблем. Нито могат да водят концентриран огън, нито пък да се командват централизирано.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Фев 2019, 18:15

Казва се фелдегеро-пощенска свръзка. И SMS.
Прицелването ще е известен проблем, или по-точно ще е невъзможно да се промени целта. Но да пуснат залп от стотици ракети едновременно в предварително зададен час - никакъв проблем няма.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 14 Фев 2019, 21:37

vassiln написа:
14 Фев 2019, 18:15
Но да пуснат залп от стотици ракети едновременно в предварително зададен час - никакъв проблем няма.
Ако е зададен два дена предварително, може и да се получи някакъв синхрон. А може и да не се получи :)

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 14 Фев 2019, 22:05

Забравих да спомена, че далекобойните ракети ще са предварително прицелени към по-големите градове. А няма проблем отсега да е зададена целта на всяка пускова установка, те се знаят къде са. Може да има някакъв прост алгоритъм: на първия ден стреляш в 23:25, на втория - в 22:40, и така нататък, докато съответната ПУ може да стреля и има ракети.
А едновременната масирана стрелба е нужна, впрочем, само ако се опитват да претоварят ПРО и дроновете, които ще дебнат за разкриване на целите.

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 14 Фев 2019, 22:55

С една дума, говориш за изграждане на цяла система от силози с междуконтинентални ракети :) Които трябва да се изграждат, поддържат, проверяват и поддържат в готовност с години, и разузнаването спи през това време, нали? :)

Колкото повече време минава, толкова повече време имат израелските ВВС да си изготвят една подробна карта с координатите на всичките тези фиксирани ПУ и да ги анихилират в първия ден на войната. :)

През 2006 г. хизбуласите имаха 20-30 ракети Зелзал в един склад. Вдигнаха го във въздуха в първите часове на войната.

...
...
Thorn, 02.06.19

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 15 Фев 2019, 07:15

vassiln написа:
14 Фев 2019, 22:05
на първия ден стреляш в 23:25, на втория - в 22:40, и така нататък, докато съответната ПУ може да стреля и има ракети.
А какви бойни задачи се очаква за реши този комплекс?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Фев 2019, 08:27

Фаджърите от последните години могат да целят казарми, мостове, огневи бази, изобщо военни цели. И населени места разбира се. Но за последните има Зелзал и Град.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 15 Фев 2019, 08:32

Просто изпадам в умиление като си представя колко ще е ефективна тая стрелба по огневата база всеки ден в десет и половина вечерта :lol:

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Фев 2019, 10:37

Не знам, аз бих ги карал да пуцат залпово, за да натоваря ПРО, шпионските дрони и да намаля ефекта от незабавния удар по пусковите установки. Като стрелят триста ПУ едновременно, дроните и артилерийските радари може да не хванат всички места на пускове. После и цяла ескадрила барабар с десет ударни дрона да виси в готовност над Южен Ливан, пак не могат да елиминират триста ПУ. Оцелелите ще имат възможност да се скрият, или да презаредят и пак да стрелят.
Па то с новите далекобойности няма да е само южната част на Ливан.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 15 Фев 2019, 12:29

Интересно какви ли са израелските възможности да засичат местата на пусковете при различните типове ракети. За малките е ясно, че ще да ги виждат с артилерийските радари като американските AN-ALQ-36 и AN-ALQ-37. Но дали хващат, и с каква приблизителност, по-далекобойните ракети като Зелзал и Фаджр-3 и 5, и квазибалистичните като Фатех-110?
Dinain, дори и през 2006-та да са допуснали грешката да си държат всички Зелзал в един склад, едва ли ще я повторят.
Иначе за разузнаването си прав, че с времето ще разкрива позициите, би било много интересно да видим колко ли ще са разкрити предварително. Това впрочем отново е аргумент в полза на голям първоначален залп с тежките ракети.

Кухулин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Кухулин » 15 Фев 2019, 13:01

Освен всичко друго имат и Ф-35. Тоя самолет е специално конструиран за геолокация на наземни пускове. Това му е една от основните задачи по проект.

https://www.youtube.com/watch?v=fHZO0T5mDYU

Аватар
Dinain
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Dinain » 16 Фев 2019, 08:57

Много се задълбочихте в спътниците :)
Израелското разузнаване далеч не само разчита на спътници, а даже бих казал в случая основно ще разчита на доносници и подкупи. :)

...
...
Thorn, 02.06.19

Отговори