Brexit?

Място за разтуха

Модератори: Thorn, Ksantip

Отговори
Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Brexit?

Мнение от vassiln » 02 Апр 2017, 22:34

Интересно, как ще се отрази на живота ни и на бъдещето на Европейския съюз?

Каква политика да изберем спрямо тях - британците?

Кой го предизвика и кой какво ще спечели и загуби?

Моето предложение е: бързо и рязко късане, мита, и най-важното - визи!

Освен че е емоционална, позицията ми, надявам се, е и прагматична.

Емоционална е, защото:

От тях, гордите британци, и най-вече англичаните, не сме видели много хубаво. Видели сме бомби над София, и сме им пробутали няколко хиляди ваканционни апартамента - тук те са прецаканите. Но няма кой знае каква причина да ги чувствам близки. Мой приятел изкара няколко месеца в британски затвор, защото пакистанеца, който му пробутали за служебен адвокат, му казал, че най-добре е да си признае, и ще го пуснат условно.

Преди петнадесетина години си направих труда да изчета шестте тома скромни спомени на великия им Чърчил. И, как да го кажа, не ме изкефи, даже ми биеше на тъпотия и мания на величие... Не знам "ласкавите" изказвания за нас, които му приписват, дали са верни, но и да не са, ако това е един от великите им политици, представям си какви са другите. Съвременните представители на елита (разните кралици, принцове, и бивши и настоящи престолонаследници и принцеси от типа на "сестрата-на-Пипа-с-дупето" или "Даяна на шейха" или "Камила, която няма да е кралица") все повече ми приличат на нашия хай-лайф и политическа класа.

Мразя офшорките, а те са ги измислили.

Векове наред са крали, опожарявали и избивали по-изостаналите народи, но това не им създава никакви притеснения.

Позицията ми може би е и прагматична, защото:

Няма да загубим много. Вземат ни лекарите, зъболекарите, медицинските сестри и качествените бачкатори, за да им работят за по-малко пари от техните сънародници, а ние сме доволни, ако ни позволят да им берем ягодите. Почти никакъв износ нямаме, освен малко вино и аутсорс, ако това е износ. Единствената по-голяма британска компания, която де факто се установи в София, е Интеруут, и то заради ниските заплати (дават по-малко даже и от китайците от Хуавей, които са наели офис в същата сграда на "Цариградско шосе"). От друга страна, изкупуваме им старите коли. Продават ни малко строителна техника (JCB, в момента практически са мъртви) и луксозни стоки и коли. И вероятно в офшорките им се крие една мижава част от краденото у нас през последните десетилетия. Като туристически обмен, нашите вероятно оставят повече пари в Лондон, отколкото техните пенсии и хулигани харчат по българските курорти.

Откакто са започнали да преговарят за влизане в ЕО, те винаги са специални. Направо съм склонен да мисля, че са троянския кон на САЩ в съюза.Външната им политика е на откровени американски мекерета. Явно и интересите им са по-различни от тези на останалата част на Европа. Така че с излизането им ще се опрости работата на европейските институции, и няма да имат възможност да се пазарят и да саботират по-нататъшната интеграция.

Губят рентабилност. Навремето контролираха два от трите световни финансови центъра - Лондон и Хонконг, сега им е останал единия, а и той поне частично ще се измести -
примерно в Брюксел. Консервативната им икономическа политика, както и вековното плюскане за чужда сметка, не развиват у тях най-напредничави представи. Показателно е, че бившата им бедна колония, Република Ирландия, ги задминава и ги оставя да и дишат праха. Наскоро, понеже кореспондирам с британски съдилища и синдици, ми се наложи да си припомня какво е чек, при това в ерата на електронните разплащания - в България вече само две банки признават тази хартишка. Британския партньор на моя работодател сякаш има безкрайно време за пилеене - всяко нещо, дори и най-простото действие, се разисква, обсъжда и съгласува, все едно започваме третата световна война, а не поредното дело за 50 000 евро срещу поредния британски пишман-инвеститор. И след цялото прецизно обсъждане и планиране, след няколко месеца даже не помнят какво сме се разбрали, и си перкат по някакви си техни тертипи. А да разговаряш с тях на родния им език е жива мъка - всичките ми опити да ги накарам да отговорят с "да" или "не" на най-простия въпрос са обречени на провал! Почват се едни увъртания, варианти, под-въпроси и уговорки, все едно сме врагове, а не партньори.

Така че да, доволен съм - прав им път! А от този прецедент трябва да извлечем максимална полза и поука за всички, които мислят да се заиграват с напускането на ЕС. А ако успеем да разцепим UK, и Шотландия се върне в съюза - ще си изпукам всички спестявания да видя Глазгоу и Единбург, както и зелените планини.
Я ем города, морями запиваю, моя борода небо заслоняет!
Громы и молнии, туманы и дожди! Мои ботинки лижут министры и вожди.

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Re: Brexit?

Мнение от EddieBG » 02 Апр 2017, 23:12

От тук добре се вижда кои са водещите стоки и колко млн. евро е стокооборотът ни с Великобритания.
Всякакви други лафове от типа на - изнасяме им малко сирене и вино, а лятото внасяме малко пияни англичани за Слънчака, спокойно могат да се сложат в графата "анализи на прогнили интелигенти". Не визирам никой конкретно от форума, разбира се.

Гиго
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Гиго » 02 Апр 2017, 23:31

Те просто никога не са се приемали за равноправни на останалите държави-членки. Така че нека напуснат. Не знам дали за тях ще е по-добре, но си мисля, че за ЕС със сигурност ще е по-добре. Само че следното...
vassiln написа:
02 Апр 2017, 22:34
Няма да загубим много. Вземат ни лекарите, зъболекарите, медицинските сестри и качествените бачкатори, за да им работят за по-малко пари от техните сънародници, а ние сме доволни, ако ни позволят да им берем ягодите. Почти никакъв износ нямаме, освен малко вино и аутсорс, ако това е износ. Единствената по-голяма британска компания, която де факто се установи в София, е Интеруут, и то заради ниските заплати (дават по-малко даже и от китайците от Хуавей, които са наели офис в същата сграда на "Цариградско шосе"). От друга страна, изкупуваме им старите коли. Продават ни малко строителна техника (JCB, в момента практически са мъртви) и луксозни стоки и коли. И вероятно в офшорките им се крие една мижава част от краденото у нас през последните десетилетия. Като туристически обмен, нашите вероятно оставят повече пари в Лондон, отколкото техните пенсии и хулигани харчат по българските курорти.
... може да се каже за почти всяка държава от Западния свят, не е характерно само за британците. Ако горния параграф се отнася за държавата "Х", която е от Западна Европа, то в 90% от случаите може да се каже:

"Кадърните ни сънародници отиват в Х да работят за по-малко пари, отколкото местното население и пак изкарват в пъти повече, отколкото в България. Износът ни към тях е по-малък от вноса, така че търговския ни баланс винаги е отрицателен. Само 1-2 по-сериозни компании от тази държава са направили офиси тук и то е не заради друго, а заради евтината работна ръка. От там внасяме коли втора употреба..." и т.н. ;)

Roy Desilva
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Roy Desilva » 03 Апр 2017, 02:18

Uk е дом на над 150 000 балгари които още имат вразка с булгаристан.Кога ще излязат от EU е ясно , как още не се знае. Късмет и здраве на всички балгари по света☺

Аватар
ISTORIK
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 03 Апр 2017, 10:34

Прочетох някъде един коментар, според който, ако на англичаните някой им беше обяснил, че след Брекзита ще им трябва виза, за да дойдат до Слънчев бряг, те не биха гласували толкова масово за напускане на ЕС.
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 03 Апр 2017, 11:02

Все повече започвам да си мисля, че британците в крайна сметка така и няма да излезят от ЕС. Ще увъртат с разни усукани планове за излизане до 2020-та и така нататък, докато на някои избори спечели другата партия и се разсъхнат нещата.
Но ако все пак се стигне до излизане, най - голямата грешка на ЕС ще бъде да направи отстъпки за британски граждани, стоки и прочее.
Строши пилот :lol:

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 03 Апр 2017, 11:06

"Векове наред са крали, опожарявали и избивали по-изостаналите народи, но това не им създава никакви притеснения. "

Съгласен на всичките 100%. Като основатели на НАГЛО-саксонската общност винаги са били ярки представители на откровенно пиратски грабеж и манипулации спрямо останалите народи (не че някой им е крив че са се поддавали на манипулации). Още от времето на Франсис Дрейк наречен в последствие СЪР а дефакто "Пиратът на нейно величество" Англия е градила своята политика и икономика изцяло с грабежи.Причината за необявената Англо-испанската война(от 1585 – 1604) са именно неговите действия в испанските колонии.Цели 300г. експлоатация на огромна част от световните ресурси няма как да не се отрази на развитието им пред което останалите "аборигени" до ден днешен се прехласват. Вижд се че след ВСВ когато Британската империя губи физически почти всичките си колонии световното и влияние рязко се съкращава. В последствое действаща с помоща на проксито си САЩ се опитва да се задържи на повърхноста но "ученика надминава учителя си" и в момента империята над която никога не е залязвало слънцето е васал на братовчедите си зад океана. Всичко което се опитват да внушат с помоща на блъфове и дипломатически "стойки" цели да прикрие все по-голият задник на "бабата". А нашите андрешковци както винаги първи скачат на барикадите.

п.п. имам двама роднини с образование и висока квалификация които пробваха да живеят и работят съответно в Лондон и Манчестър. Завърнаха се благополучно в България но с много ниско мнение за островитяните.
Outside the Occupants, freedom for the South!

djio
Редовен потребител

Мнение от djio » 03 Апр 2017, 12:11

Джеферсън, на нещо много силно си баце, забави! :D

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 03 Апр 2017, 18:33

Съгласен на всичките 100%. Като основатели на НАГЛО-саксонската общност винаги са били ярки представители на откровенно пиратски грабеж и манипулации спрямо останалите народи (не че някой им е крив че са се поддавали на манипулации).
Че коя империя, или голяма държава не и се е налагало да попрецака някого, за да си постигне целите? Не мисли че Британия е единстванета голяма колониална империя. Просто по геогравски съображения и заради силната Франция, колониите на Британия се пръскат по цял свят, докато останалите си правят колонии от околните земи. Нали не си мислиш, че американците са изтрепали по-малко индианци, или руснаците по-малко каквказци, отколкото англичаните зулуси и индийци?

А иначе не съм фен на англичаните обаче трябва да им благодарим за "НАГЛО-саксонската" общност. Представяш ли си ако САЩ, Канада, Австралия бяха създадени от руснаци, или испанци, какви ретроградни кочини щяха да са? Имаме ярките примери с латинска и централна Амеррика, както и с периферните образувания в Русия.

Аватар
ISTORIK
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от ISTORIK » 03 Апр 2017, 20:27

Amazon написа:
03 Апр 2017, 18:33
А иначе, на англичаните трябва да им благодарим за "НАГЛО-саксонската" общност. Представяш ли сикакво щеше да е, ако САЩ, Канада, Австралия... бяха създадени от руснаци или от испанци, какви ретроградни кочини щяха да са? Имаме ярките примери с Латинска и с Централна Амеррика, както - и с периферните образувания в Русия.
Руският или испанският език биха били на мястото на днешния английски. А сега си представете интернет да беше базиран изцяло на руския или на испанския език!
Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 03 Апр 2017, 21:09

Amazon написа:
Съгласен на всичките 100%. Като основатели на НАГЛО-саксонската общност винаги са били ярки представители на откровенно пиратски грабеж и манипулации спрямо останалите народи (не че някой им е крив че са се поддавали на манипулации).

А иначе не съм фен на англичаните обаче трябва да им благодарим за "НАГЛО-саксонската" общност. Представяш ли си ако САЩ, Канада, Австралия бяха създадени от руснаци, или испанци, какви ретроградни кочини щяха да са? Имаме ярките примери с латинска и централна Амеррика, както и с периферните образувания в Русия.
То англоговорящата общност да е само САЩ, Канада, Австралия, да, ама трябва да се добавят Нигерия, РЮА, Гана, Либерия, Зимбабве, Ботсуана и много други. :D

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 03 Апр 2017, 21:59

Джеферсъне, направо щях да се задавя от смях :lol: . Току що описа част от дейностите на всяка една империя, за да оплюеш една от най-успешните.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 07:23

EddieBG написа:
02 Апр 2017, 23:12
От тук добре се вижда кои са водещите стоки и колко млн. евро е стокооборотът ни с Великобритания.
Всякакви други лафове от типа на - изнасяме им малко сирене и вино, а лятото внасяме малко пияни англичани за Слънчака, спокойно могат да се сложат в графата "анализи на прогнили интелигенти". Не визирам никой конкретно от форума, разбира се.
Би ли ни ориентирал малко, за да не се разхождаме из целия сайт? Няколко изречения сигурно ще са достатъчни.
Впрочем за Слънчака предполагам че ще има осезаем спад, но там според мен хотелите и без това се нуждаят от разреждане, а по-голямата част от приходите отиват в сенчестата икономика. А ще има достатъчно скандинавци, немци, поляци и прочие.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 07:33

Amazon написа:
....
Че коя империя, или голяма държава не и се е налагало да попрецака някого, за да си постигне целите? Не мисли че Британия е единстванета голяма колониална империя. Просто по геогравски съображения и заради силната Франция, колониите на Британия се пръскат по цял свят, докато останалите си правят колонии от околните земи. Нали не си мислиш, че американците са изтрепали по-малко индианци, или руснаците по-малко каквказци, отколкото англичаните зулуси и индийци?

По-вероятно днешна северна Америка щеше да говори на немски или френски и просто щеше да си благодарен на някой друг. Климатът е подходящ за преселване на бели хора, така че и друга европейска страна да беше ги колонизирала, пак щяха да са предимно бели територии. И едва ли руски - те не са били никога велика морска сила. Е, ако бяха французите, можеше и изобщо да няма индианци :D
Но темата е за Брексит, а плюскането за чужда сметка го споменах по-скоро като една от причините за самото решение. Защото през последните почти 80 години те неотклонно обедняват. И това го разбират, съзнателно или несъзнателно, почти всички възрастни британци. Само че PR-ът на тези, които бяха за излизане, сякаш успя да им внуши, че част от причината да обедняват е именно членството в ЕС.
Иначе относно самото плюскане, примерно американското общество май изпитва някаква вина към индианците, а австралийското - към аборигените. Може и да греша. Но това е наистина изключително рядко явление. Не храня никакви илюзии, че на тяхно място щяхме да сме по-добри. Но все пак говорим за Brexit. Страничните сюжетни линии са интересни, и аз се увлякох, но да не губим фокус!
Последна промяна 4 на vassiln, променена общо 4 пъти

Аватар
Jefferson F. Davis
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Jefferson F. Davis » 04 Апр 2017, 07:35

Ksantip написа:
03 Апр 2017, 21:59
Джеферсъне, направо щях да се задавя от смях :lol: . Току що описа част от дейностите на всяка една империя, за да оплюеш една от най-успешните.
Не оплювам а уточнявам как е станала "най успешната" което не отменя факта че в момента са във васална зависимост.
Outside the Occupants, freedom for the South!

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Апр 2017, 09:57

vassiln написа:
04 Апр 2017, 07:23
EddieBG написа:
02 Апр 2017, 23:12
Би ли ни ориентирал малко, за да не се разхождаме из целия сайт? Няколко изречения сигурно ще са достатъчни.
Впрочем за Слънчака предполагам че ще има осезаем спад, но там според мен хотелите и без това се нуждаят от разреждане, а по-голямата част от приходите отиват в сенчестата икономика. А ще има достатъчно скандинавци, немци, поляци и прочие.

Не е нужно да се разхождаш из целия сайт, като отвориш линка, по средата на страницата където пише

"I. Търговско-икономически отношения между България и Великобритания
1. Стокообмен (в млн. eвро)"

има 4 цифри - от 1 до 4, кликваш по тях и ти излиза стокооборота по години и водещите стоки внос-износ. За обща култура информацията върши перфектна работа.

А за Слънчев бряг не мисля че ще има осезаем спад заради Брекзит - на англичаните едва ли ще им трябва виза за ЕС след като излязат от евросъюза, не знам само как стои въпросът с ДДС-то.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 22:18

EddieBG написа:
04 Апр 2017, 09:57
.....
Не е нужно да се разхождаш из целия сайт, като отвориш линка, по средата на страницата където пише

има 4 цифри - от 1 до 4, кликваш по тях и ти излиза стокооборота по години и водещите стоки внос-износ. За обща култура информацията върши перфектна работа.

......
Абе баш си е нужно, но все пак благодаря за напътствието. Не знам дали ми е от браузъра, но първо има "фалшиво" заглавие с посоченото от теб съдържание, което не е никакъв линк, и едва на трета страница стигаме до същността на нещата, като в таблиците отделните пера са дадени само като проценти, а не като абсолютни стойности. Вероятно съм много по-слаб от теб по математика, но честно казано нищо не разбрах. Или със сайта не се оправих. Но както и да е. Имаше някакви абсурдни графи като "Етилов спирт, непреработен и несмесен с пулверизатори", или подобни по обхват клетки от Митническата тарифа или съвременния неин еквивалент, които за несвикнало око са доста странни. (Заглавието на реда от таблицата сега го изпляках за илюстрация, но и в самата таблица бяха подобни простотии). Та ако можеш все пак да пейстнеш тук пречистената и преведена на човешки език таблица за икономическия ни обмен и салдо, много ще ти се възхитя :D .

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Апр 2017, 22:39

vassiln написа:
04 Апр 2017, 22:18
EddieBG написа:
04 Апр 2017, 09:57
.....

......
Абе баш си е нужно, но все пак благодаря за напътствието. Не знам дали ми е от браузъра, но първо има "фалшиво" заглавие с посоченото от теб съдържание, което не е никакъв линк, и едва на трета страница стигаме до същността на нещата, като в таблиците отделните пера са дадени само като проценти, а не като абсолютни стойности. Вероятно съм много по-слаб от теб по математика, но честно казано нищо не разбрах. Или със сайта не се оправих. Но както и да е. Имаше някакви абсурдни графи като "Етилов спирт, непреработен и несмесен с пулверизатори", или подобни по обхват клетки от Митническата тарифа или съвременния неин еквивалент, които за несвикнало око са доста странни. (Заглавието на реда от таблицата сега го изпляках за илюстрация, но и в самата таблица бяха подобни простотии). Та ако можеш все пак да пейстнеш тук пречистената и преведена на човешки език таблица за икономическия ни обмен и салдо, много ще ти се възхитя :D .

Нищо фалшиво няма в даденият от мен линк, ако не знаеш как се ползва браузер и интернет, потърси някой, който да ти помогне с първите стъпки в интернет. Аз няма да съм...

"Фалшивото заглавие":
Изображение

А относно липсата на абсолютни стойности - не знам как така при теб липсват, пък при мен са налични... мистерия някаква:

Изображение

Относно вноса и износа - не знам какво си очаквал да стои на водещи позиции, но ако очакванията ти се разминават с данните на Агенция Митници - сори.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 22:45

EddieBG написа:
04 Апр 2017, 22:39

.....

Нищо фалшиво няма в даденият от мен линк, ако не знаеш как се ползва браузер и интернет, потърси някой, който да ти помогне с първите стъпки в интернет. Аз няма да съм...

"Фалшивото заглавие":
Изображение

А относно липсата на абсолютни стойности - не знам как така при теб липсват, пък при мен са налични... мистерия някаква:

Изображение

Относно вноса и износа - не знам какво си очаквал да стои на водещи позиции, но ако очакванията ти се разминават с данните на Агенция Митници - сори.
Ей па обидчив. Вместо да слагаш снимки от принт-скрийнове просто да беше пейстнал пустите ти таблици тук направо като таблици, а не като снимки перде-кириз, дето нищо не се чете. Да не си някакъв администратор на сайта, който цитираш, та така рязко...? А за "сори"-то, благодаря, но не знам какво значи, аз съм прост българин :D .
Впрочем за абсолютните стойности май си прав, но източника ти е толкова неудобен, че или трябва да си сложа пенджери, или да го дам на зуум 200%.
А по същество на темата някакво мнение имаш ли?
И за евентуалното пействане тук на "човешки" език, май няма да имам възможност да ти се възхитя? Язък...
Последна промяна 2 на vassiln, променена общо 4 пъти

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Апр 2017, 22:49

Не съм обидчив, ама не виждам що трябва аз да си играя и да слагам таблици специално за теб във форума, вместо ти да си оправиш браузера и да си ги прочетеш сам?

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 22:54

EddieBG написа:
04 Апр 2017, 22:49
Не съм обидчив, ама не виждам що трябва аз да си играя и да слагам таблици специално за теб във форума, вместо ти да си оправиш браузера и да си ги прочетеш сам?
Не заради мен, а заради останалите профани тук, голяма част от тях са на моето ниво. Ценноста ти тук всъщност е ценноста на информацията, която си предал на другите. Но ако не ти се "играе", особено специално за мен, няма да се сърдим :D

Всъщност виж ми и горния пост, че го редактирах, докато си писал.
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 4 пъти

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 22:58

Пък данните на Агенция (!) митници (!)....
Ако тия хора със стройни фигури и дискретно поведение (агенти!) формират информационния стожер на националната статистика...
Последна промяна 1 на vassiln, променена общо 4 пъти

EddieBG
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от EddieBG » 04 Апр 2017, 23:02

Нечетимостта на принт-скрийновете идва от форума, който ги преоразмерява.
Ако адреса им се зареди в нов таб на браузера, всичко си идва на мястото:

http://prikachi.com/images/153/9087153R.jpg

http://prikachi.com/images/155/9087155c.jpg
vassiln написа:
04 Апр 2017, 22:58
Пък данните на Агенция (!) митници (!)....
Ако тия хора със стройни фигури и дискретно поведение формират информационния стожер на националната статистика...
Нищо не ти пречи да публикуваш данни от някой тираджия, ако за теб имат по-висока информационно-статистическа стойност.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 23:10

А аз се надявах да сложиш таблиците "специално за мен" тук във форума. Колко нахално. Нищо де, сега пиша на бай Пешо тираджията, щом ти не се нави...

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 04 Апр 2017, 23:18

Както и да е, от изобилните източници на различните агенции разбираме, че UK е примерно на осмо място като външнотърговски партньор, и че салдото ни по официална статистика е леко положително за последната година (което леко ме изненада). Е, и? Ще си разплитаме ли чорапите? Ще спрат ли нашите да пращат пари на мама и тате, и ще се откажат ли да се връщат тук, ако успеят да докарат до пенсия там? Защото по пенсионния въпрос очаквам да се изравним с руските и украинските спогодби - независимо че са извън ЕС, такива държави признават стажа на българите и превеждат пенсии, или частични пенсии, на нашето НОИ, и то ги изплаща на хората.

Отговори