Нова ИсторияНачалният преход - 1989-1997 г

1878-днес

Модератор: Ksantip

Аватар
rki
Редовен потребител
Status: Offline

Началният преход - 1989-1997 г

Мнение от rki » 27 Апр 2019, 23:59

jordani написа:
27 Апр 2019, 22:38

Първото противоречи на второто.
защо?
Щом са разграбвали - за което трудно може да се спори, значи загубата на контрол не пречи.
Именно - загубата на контрол и управление от държавната власт и институции подпомага разграбването. Горе съм дал пример как държавен фонд с пари събрани от държавни предприятия е регистриран от министъра като търговско дружество (ООД) и парите са откраднати.
"Risk happens slowly at first, then all at once."

=======================================
https://www.tesladeaths.com/

https://elonmusk.today/

jordani
Редовен потребител
Контакт:

Re: Глобалните проблеми на съвременността и тяхното отражение

Мнение от jordani » 28 Апр 2019, 00:57

Ако се основаваш на това, че БСП са искали да направят нещо добро, но са изгубили контрол и е станало лошо (разграбване) е едно.
Аз смятам, че разграбването е целта и загубата на контрол е добър начин да се създаде подходяща среда за това (както и "плавния преход").
Няма как да спорим кой какво е мислил. Аз вярвам, че по това време са създавани проблеми на фондации, а лично знам момче, което без малко да вкарат в затвора като фашист за рисуване на свастики и също знам как Държавна сигурност гонеше по-нестандартни протестанти. Само с мутрите никой не се занимаваше.

А за срива на лева, ако има нещо:
1. Виденов щеше да се оплаква.
2. Сорос щеше да се хвали.
Нито едното не съм чул. А за Източна Европа единствено се намира информация, че 1997 Сорос е влагал пари за растеж (не за спад) и затова есента губи в Русия. За България не намерих информация.

Не е зле да се преместят мнения.
Весели празници.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Апр 2019, 02:40

Въобще ако искате да обсъждаме началния преход - 1989-1997 г., нека Амазон направи нова тема в раздел Българска история и да пренесе дискусията там, така може да се получи едно логично продължение на темата на Стан България през социализма документи.
Ще направя. До тогава пишете спокойно тук, аз ще пренеса мненията. Началният преход вече е история а не политика и подлежи на обсъждане.

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 28 Апр 2019, 11:38

jordani написа:
28 Апр 2019, 00:57
Ако се основаваш на това, че БСП са искали да направят нещо добро, но са изгубили контрол и е станало лошо (разграбване) е едно.
Аз смятам, че разграбването е целта и загубата на контрол е добър начин да се създаде подходяща среда за това (както и "плавния преход").
Аз не съм казал, че загубата на контрол и управляемост не е умишлена. напротив смятам и спомените ми са, че това бе направено абсолютно умишлено, на принципа риба се лови най-добре в мътна вода.

Това с нищо не променя фактите и крайния резултат.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 28 Апр 2019, 12:16

Thorn написа:
27 Апр 2019, 12:24
Интересен момент от протестите през 1997.

ВИС-2 бяха водещи при блокадите от протестиращи на пътища в кюстендилско. А имаше и едни патрули от висаджии, които обикаляха търговските обекти, които си позволяваха да не стачкуват и ги "убеждаваха" да се присъединят към протеста.
Те комунягите разправяха, че на студентите им се плащало за да протестират. Аз тогава - първи курс, да речем, че аз съм бил достатъчно тъп, че не съм разбрал, но как така от моите стотици познати, които също участваха, също не са разбрали? Така че тия ходи ги разправяй някъде другаде.
....а, да в последните дни, на една от барикадите на които бях в София, джип пълен с хора искаха да минат - "щото работели" точно зад барикадата. Къде работите бе? - А ми, там. И сочат офиса на ВИС 2. А.... не може. Постояха малко, нещо се разправях вътре в колата, и се оттеглиха. Така че, тия приказки както казах, ходи ги разправяй някъде другаде.
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 28 Апр 2019, 12:28

Stan написа:
28 Апр 2019, 12:16
Те комунягите разправяха, че на студентите им се плащало за да протестират. Аз тогава - първи курс, да речем, че аз съм бил достатъчно тъп, че не съм разбрал, но как така от моите стотици познати, които също участваха, също не са разбрали?
Вярно, това е червена мантра и винаги трябва да предизвиква подозрения. За съжаление смея да предполагам, че не е имало нужда да им се плаща на повечето. В една от статиите със спомени, които прегледах вчера, имаше на двама студенти - и двамата разправяха как "всяка вечер се събирахме, за да измисляме нови начини на протест". В единия случай изработили голям хартиен самолет. Това на мен достатъчно ми напомня на тихомълком провокирани и организирани чрез неявно насочване "спонтанни прояви" от отговорник по политинформацията. Т.е. - достатъчно е да се плати на отговорника, на подкокоросващия/те.
"Со временем приходишь к мысли, чтo не тaк страшен черт, кaк тoт, ктo eгo видит."

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 28 Апр 2019, 12:43

още за 1996 г.
Действието се развива през лятото на 2017 г. Работим на един обект в Пловдив, инвеститорът бивш местен деятел на СДС, сол ташакът му, демек който един вид го представяше пред нас и основно с него комуникирахме, един дебил, активист на комунистите. (странна на пръв поглед комбина, но да не забравяме, че сините са продукт на червените). Въпросният дебил, през цялото време разправяше колко хубаво било по времето на бай Тошо, как тогава работил в някакъв завод и отговарял за 300 души и т.н. Какво точно е работил не го питах, щото ми беше противен и гледах да не комуникирам с него. На тоя тип общо взето, единствената му работа на обекта бе да седи по цял ден на сянка и да гледа какво става, както и (основаната му работа!) да записва работниците, които бяха между 12-20 души дневно. Та толкова беше "кадърен", успя да се да обърка кой колко пъти е идвал и за малко циганите да го набият. Как точно през соца е ръководил 300 души си остана загадка, при положение, че дори не може да води списък с няколко работника - кой кога е дошъл. Но това е твърде показателно за, тъй да го наречем потенциала на нисшия и среден ешалон от соц.номенклатурата и защо тази система се срина от самосебе си. Та тоя дебил, един ден си говореше с някакъв негов познат и като стана въпрос за 1996 г., вика "то се знаеше и преди да стане кризата, от София ни казаха - обръщайте левовете в долари или купувайте апартаменти, и аз си купих". А тоя дори не беше някакъв фактор, просто бивша номенклатура, некадърна (като почти всички представители на това съсловие) да работи нещо - било физическа, било умствена работа, обвързана все още с Партията и съответно, боклуците, които ограбиха България и народа през 1996 г., се погрижили за родните и приятелите си.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 28 Апр 2019, 12:55

pnp5q написа:
28 Апр 2019, 12:28
Това на мен достатъчно ми напомня на тихомълком провокирани и организирани чрез неявно насочване "спонтанни прояви" от отговорник по политинформацията. Т.е. - достатъчно е да се плати на отговорника, на подкокоросващия/те.
Аз тогава бях първи курс. Заплата на баща ми беше станала 20 долара, кило сирене струваше 4 долара. Една седмица съм ял сутрин циганска баница, на обед в стола - малко развалена трушия с едно яйце, за вечеря циганска баница. Бях си изсушил парчета от хляб, който вече беше стар и почнал да мухлясва, та да ги нося в на кучето, че в Пловдив и хляб нямаше, но съквартирантът ми ги изяде, щото нямало какво да яде. И такава беше картината с всичките ми познати в Студ. град. Що мислиш, че при тази обстановка трябва да има "подкокоростващи"?

Аватар
pnp5q
Модератор
Контакт:

Мнение от pnp5q » 28 Апр 2019, 16:56

Stan написа:
28 Апр 2019, 12:55
pnp5q написа:
Това на мен достатъчно ми напомня на тихомълком провокирани и организирани чрез неявно насочване "спонтанни прояви" от отговорник по политинформацията. Т.е. - достатъчно е да се плати на отговорника, на подкокоросващия/те.
Аз тогава бях първи курс. Заплата на баща ми беше станала 20 долара, кило сирене струваше 4 долара. Една седмица съм ял сутрин циганска баница, на обед в стола - малко развалена трушия с едно яйце, за вечеря циганска баница. Бях си изсушил парчета от хляб, който вече беше стар и почнал да мухлясва, та да ги нося в на кучето, че в Пловдив и хляб нямаше, но съквартирантът ми ги изяде, щото нямало какво да яде. И такава беше картината с всичките ми познати в Студ. град. Що мислиш, че при тази обстановка трябва да има "подкокоростващи"?
И аз не съм убедена за точната дума - "направляващи"? На руски може да се каже "заводила" - някой, който дава тон, който пали фитила. Защото спомените, дето не съм ги търсила нарочно, са подозрително "паралелни". А може да сравниш и със студентските протести от 1990 г. През 1990 окупират университета (2 пъти). 1997 веднага тичат към Народното събрание.
"Со временем приходишь к мысли, чтo не тaк страшен черт, кaк тoт, ктo eгo видит."

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 28 Апр 2019, 18:59

pnp5q написа:
28 Апр 2019, 16:56
И аз не съм убедена за точната дума - "направляващи"? На руски може да се каже "заводила" - някой, който дава тон, който пали фитила. Защото спомените, дето не съм ги търсила нарочно, са подозрително "паралелни". А може да сравниш и със студентските протести от 1990 г. През 1990 окупират университета (2 пъти). 1997 веднага тичат към Народното събрание.
Eстествено, че недоволните ще се съберат пред Народното събрание. Странно щеше да е ако се бяха събрали да протестират примерно пред Народната библиотека. А при положение, че парламентът е само на метри от Софийския университет, където е пълно с огромен брой млади хора, за които не е проблем веднага да заебат лекции и упражнения, какво толкова странно има? Казвам го като човек, който участвал именно буквално от първия час. Разбира се, съвсем логично е да се появят хора, които да организират и представляват протестиращите. Това е съвсем нормално - когато има група хора, винаги има и такива, които по един или друг начин да ръководят. Но да се търси някаква дълбока конспиративност е несериозно.

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от vassiln » 28 Апр 2019, 22:32

Тя конспиративността аз я вкарах, давайки роля на Сорос. От там тръгна цялата лавина на спомените.
Аз отидох само на два - три митинга. Бяхме задочници, и в началото на протестите точно ни течаха т. нар. "очни", т.е. двете седмици по осем часа на ден лекции, в началото на всеки семестър. Половината състуденти бяха хора над 30 години, които решили да се преквалифицират, а другата половина бяхме такива, които не са успели да влязат да учат редовно. Повечето дошли от провинцията за тия две седмици да си запишат материала, и след няколко месеца да се явят на изпити. Та по тази причина в нашия поток нещо не се кълвеше на протестите. И идваха до аудиторията да ни канят, даже на обиди го обърнаха накрая.
Както и да е, темата тръгна от ролята на Сорос, надявах се, че някой негов бивш последовател ще се изпусне, но не би. :D
Помня, че имаше офис на "Патриарха", и по някаква причина държаха на заплата някакъв оценител на недвижими имоти, по същото време и тогавашният ми патрон го ползва, затова ходих до там. Богаташка работа беше, за бедните ми провинциални очички.
Но трябваше да снимам фирмата "Сорос", която стоеше над едно от чейнджбюрата даже няколко години след това, дори когато стана някакво магазинче, мисля че за детски дрехи.
Cause what does it means to live in a tower of gold, if it is built on an island of shit?

plamenhk
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от plamenhk » 29 Апр 2019, 09:04

Планираната девалвация и назначението на Виденов бе отлична тактическа операция на столетницата.
Много отговорни партийни другари обърнаха в левове валутните си задължения към банките като по този начин спечелиха милиони.
Партийните акули запазиха относително имиджа си сред своите гласоподаватели, като младока Виденов игра ролята на жертвено животно за кризата.
Принудиха опозицията да вземе властта и да направи бърза принудителна приватизация, като по този начин тя обра всички политически негативи от това (загуби следващите избори). За сметка на нея столетницата в сянка яко се облажи от приватизацията.
Чрез коалиции, тихи "съдружници" и политическа метаморфоза (ГЕРБ, патриоти и др), столетницата остана във власта и ликвидира напълно опозицията в политическия живот.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 29 Апр 2019, 15:42

Stan написа:
28 Апр 2019, 12:55
pnp5q написа:
Седя със съквартиранта ми в стаята. Бяха ми донесли ракия, на него кървавица. Прозорецът е отворен, щото има дим от цигарите, но парното бичи, защото е включено в цената на наема. Викат ни на протести. Какви протести, ние сме доволни.

14 февруари. Протестиращи фенове на Левски изпочупиха едни полицейски джипове пред народното събрание. На другия ден, един от същите протестанти изпочупи стъкла и фарове на няколко коли в студентски град, ей така - за кеф.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

2. Обикновено съм прав! :D

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 29 Апр 2019, 15:45

Stan написа:
Thorn написа:

ВИС-2 бяха водещи при блокадите от протестиращи на пътища в кюстендилско. А имаше и едни патрули от висаджии, които обикаляха търговските обекти, които си позволяваха да не стачкуват и ги "убеждаваха" да се присъединят към протеста.
Те комунягите разправяха, че на студентите им се плащало за да протестират. Аз тогава - първи курс, да речем, че аз съм бил достатъчно тъп, че не съм разбрал, но как така от моите стотици познати, които също участваха, също не са разбрали? Така че тия ходи ги разправяй някъде другаде.
....а, да в последните дни, на една от барикадите на които бях в София, джип пълен с хора искаха да минат - "щото работели" точно зад барикадата. Къде работите бе? - А ми, там. И сочат офиса на ВИС 2. А.... не може. Постояха малко, нещо се разправях вътре в колата, и се оттеглиха. Така че, тия приказки както казах, ходи ги разправяй някъде другаде.
Слушай, обвинявай в лъжи някой друг. Аз съм очевидец. Ако не ти харесва как е било - толкова по-зле, сори.
1. "All animals are equal, but some animals are more equal than others." Включително в този форум.

Аватар
Thorn
Редовен потребител

Мнение от Thorn » 29 Апр 2019, 15:57

Stan написа:
Thorn написа:

Слушай, обвинявай в лъжи някой друг. Аз съм очевидец. Ако не ти харесва как е било - толкова по-зле, сори.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 29 Апр 2019, 20:04

Thorn написа:
29 Апр 2019, 15:45
Stan написа:
Че що пък да ти вярваме? :roll:

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 29 Апр 2019, 20:12

Thorn написа:
29 Апр 2019, 15:42
Седя със съквартиранта ми в стаята. Бяха ми донесли ракия, на него кървавица. Прозорецът е отворен, щото има дим от цигарите, но парното бичи, защото е включено в цената на наема. Викат ни на протести. Какви протести, ние сме доволни.
И аз имах колеги (единични бройки), които бяха доволни. Разбира се, деца на соц.номенклатурата. Но дори и при тях далеч не всички бяха доволни - имах един колега, баща му бил навремето политофицер в гранично поделение. Тоя от малък беше облъчен и досега си е тежък сталинист, но и него гладът го принуди излезне на протест срещу любимата Партия.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Началния преход - 1989-1997 г

Мнение от Amazon » 30 Апр 2019, 01:15

Май успях. По едно време реших, че съм ви изтрил всички постове, докато разделях темата!

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Re: Началния преход - 1989-1997 г

Мнение от Amazon » 30 Апр 2019, 01:33

Прехода беше ненужно, даже жестоко тежък. Който не си е дояждал, никога няма да го забрави. Това променя психиката. Още не може да ми мине навика да събирам консерви. Първи курс студент бях, плюс нощем работех като абонатчик във Военно-ремонтен завод Люлин. Сутрин на лекции с гащеризона и ботуши разлагащи се от мазута.Хората от бюрото по труда ми намериха работата, че без нея - хич. Добре че бях завършил елитен техникум. Тия с гимназиите не ги мисля как са оцелявали. С първата заплата си купих половин раница косерви - за толкова стигна.

Вярно е че РФ ни отърси от крачола си, като мръсно коте, обаче не загубата на пазари е единствената причина. Доста производства за вътрешния пазар бяха смазани. От нашите си бабаити. Включително такива с нови технологии, купени с доста пари и заеми от Западна Европа. Абе щом европейски монополисти, като СОМАТ и ХИМКО се затриха...

Много шибано време. За пръв път има това което винаги си искал - книги, нормални обувки, разнообразна храна, обаче няма кинтиии...

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Re: Началният преход - 1989-1997 г

Мнение от bukvite » 01 Май 2019, 09:07

Аз тогава - първи курс, да речем, че аз съм бил достатъчно тъп
И 2013 много хора се чудеха къде са тия пари, дето ги раздават. Истината е, че никога не се е плащало на редовата маса.
В Съюза имат навици да плащат на така наречената "масовка", тук винаги е било различно.
Но организаторите, на различни нива, получиха добри пари и 97 и 2013. Мога да разкажа доста по темата, точно историите около стачката през 97 окончателно ме отказаха от политиката.
Мен ми е странно друго - постоянно говорите за глад. Във Варна положението беше доста различно, вярно е, че по едно време след 16 часа не можеше да се намери хляб (а гледахме как товарят корабите със зърно), но глад не е имало. Аз точно тогава стартирах частен бизнес и той си вървеше добре. Може би хората, вързани на заплата без всякакви други доходи им е било трудно.
Икономиката във Варна беше доларизирана до такава степен, че в един момент и в магазините започнаха да приемат долари. Нормално беше сутрин да чакам да отворят чейнджовете към девет, за да обменя няколко долара и да си купя закуска.
Интересен факт е, че малко преди това бях препрочел "Черният обелиск" и бях много добре подготвен какво се прави при хиперинфлация.
В книгата, освен другото, е описано много добре, та изобщо не се бях шашнал.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 01 Май 2019, 09:12

bukvite написа:
01 Май 2019, 09:07
Аз тогава - първи курс, да речем, че аз съм бил достатъчно тъп
И 2013 много хора се чудеха къде са тия пари, дето ги раздават. Истината е, че никога не се е плащало на редовата маса.
В Съюза имат навици да плащат на така наречената "масовка", тук винаги е било различно.
Но организаторите, на различни нива, получиха добри пари и 97 и 2013. Мога да разкажа доста по темата, точно историите около стачката през 97 окончателно ме отказаха от политиката.
Ще ми е много интересно, а предполагам, и на останалите съфорумци, да дадеш някакви по-конкретни сведения, доказващи твърдението ти за 1997 г. :roll:

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 01 Май 2019, 09:26

На Вучев колко са му платили за да предаде Партията? А на Начев, Чичибаба, Райдовски, Гечев, Добрев, Виденов...?
:mrgreen:

Аватар
bukvite
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от bukvite » 01 Май 2019, 09:31

rki написа:
01 Май 2019, 09:26
На Вучев колко са му платили за да предаде Партията? А на Начев, Чичибаба, Райдовски, Гечев, Добрев, Виденов...?
Добрев и Виденов не ги закачай. Добрев беше истински мъж и имаше сила да откаже мандата. Виденов беше идеалист.
http://Istoriata.net - исторически форум
Историята, такава каквото е!

Аватар
rki
Редовен потребител

Мнение от rki » 01 Май 2019, 09:33

Бу-ха-ха-ха...

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 01 Май 2019, 09:38

bukvite написа:
01 Май 2019, 09:31
rki написа:
01 Май 2019, 09:26
Добрев и Виденов не ги закачай. Добрев беше истински мъж и имаше сила да откаже мандата. Виденов беше идеалист.
както имаше една доста популярна песен тогава:
"ако пък Добрев стане шеф,
то цялата държава ще заприлича на кенеф"

Отговори