Българска историяДемитологизиране на митологизирани герои

Модератори: Ksantip, ISTORIK

Отговори
ivan
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Демитологизиране на митологизирани герои

Мнение от ivan » 30 Авг 2018, 20:59

При Торн не става въпрос за демитологизация. Друго е това, което той прави. Той не е демитологизатор, опитва се да бъде заличител и главен цензор. За да си демитологизатор трябва първо много добре да познаваш фактите и личностите от един исторически период. Да изведеш мита да посочиш основните факти, на които той се крепи, да посочиш неизвестни до момента факти, които оборват мита и да обосновеш, защо те трябва да се ценят повече. Това, което Торн прави, е опит за личностна преоценка на вече доволно известни факти от камбанарията на неговата шаячна правда. Нека си играе докато разбере, колко несъстоятелно е да се опитва да се мери с отдавна починали или загинали исторически личности.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Авг 2018, 22:04

опит за личностна преоценка на вече доволно известни факти от камбанарията на неговата шаячна правда.
Възражения само за "доволно известни факти". Напротив, не са особено известни. За останалото - ОК, така да е.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Авг 2018, 22:09

Stan написа:
30 Авг 2018, 20:22
Малко по малко и ореолът около Н. Хайтов пада.
https://news.bg/crime/sinovete-na-hayto ... azova.html
Хайтов е ценен за "Диви разкази" и по-малко за "Капитан Петко войвода". Останалите глупости, начело с простотията с "гроба на Левски" не са интересни.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Авг 2018, 22:11

Ksantip написа:
30 Авг 2018, 20:35
Thorn написа:
23 Авг 2018, 20:25
Каквото и да говориш, след 1989 , а реално и малко преди това, тече именно демитологизация на "комунистическите" герои. И според мен, поне официално, тя е извършена. Писания от този тип за тях има хиляди страници и гигабайти. Нямам какво да добавя към тях, а и не съм се интересувал особено. Мен ме интересуват героите, които сега са митологизирани.
Не съм съгласен, че е извършена демитологизация. В училище не се учи за комунизма и знанията на учениците за периода остават приказките на баба и дядо, а се сещаш старците какво мнение имат за бай Тошо, Вълко и мумията. Знанията и представите за периода в масовото съзнание са изцяло плод на митове и то само защото някои партии не дават да се продума за промяна в учебния материал.
Гледай каква демитологизация на червените герои е протекла:
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2018/08 ... znica_sus/

Освен това е излишно да споменавам, че сума села и градове продължават да носят имената на червени терористи и колко паметници на разни изроди стоят непокътнати. Никаква демитологизация не е протекла за този период и това е проблем.

Иначе сега се обръщам към тези които нападат Торн защо бил демитологизирал някои, а не други - това му е интересно на човека, това демитологизира. Ако сте се толкова загрижили за баланса, никой не ви е спрял да пишете тук.
В Лозница ситуацията е като в Правец. Главния ловец на носъри направи от загубеното село град, затова си искат паметник. Толкова.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 30 Авг 2018, 22:18

Thorn написа:
30 Авг 2018, 22:11
В Лозница ситуацията е като в Правец. Главния ловец на носъри направи от загубеното село град, затова си искат паметник. Толкова.
Не мисля, че е "толкова", защото какво правим ако в Браунау или в Гори си искат паметник на съгражданите? Иначе ми е интересно какво мислиш за другите неща, които споменах.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Авг 2018, 22:45

В Гори си го държаха до 2010 и тогава го демонтираха през нощта и с полиция. Иначе аз съм против махането на всякакви паметници, просто обичам скулптури и история.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 30 Авг 2018, 23:49

Ksantip написа:
30 Авг 2018, 22:18
[ Иначе ми е интересно какво мислиш за другите неща, които споменах.
Мисля, че има буквално стотици, ако не и хиляди, сайтове, блогове, вестникарски статии, телевизионни предавания и т. н., които са посветени на критика и така да се каже "демитологизиране" на "комунистическите" герои. Аз нямам какво да добавя към изнесеното от тях и по-важното - не смятам, че те днес официално са обект на митологизиране. Както казах - те са предишна митология. Може и да има още вярващи, но официално е отхврълена. Нещо като езическите богове в Римската империя през 4 или 5 век.

Въпросът за учебниците, които именно създават митологията е по-интересен. Прегледай темата назад и ще видиш, че аз много съзнателно и обмислено отказвам да обсъждам училищните учебници, доколкото по тях учат деца и функцията им далеч не е само в търсене на голата историческа истина. Дали това е правилно е друг въпрос.

Съответно не бих могъл да обсъждам и въпроса какво следва да пише в тези учебници за периода 1944-2018. За този период в обществото няма консенсус, би трябвало да се пишат само голите факти. Или постоянно да се уточнява - според едни е едно, но други считат друго, което според мен е безсмислено в училищен учебник.

Няколко пъти съм акцентирал, че темата е насочена към възрастни хора с интерес към историята, а не към учениците.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 31 Авг 2018, 00:54

Thorn написа:
30 Авг 2018, 23:49
Ksantip написа:
30 Авг 2018, 22:18
[ Иначе ми е интересно какво мислиш за другите неща, които споменах.
Мисля, че има буквално стотици, ако не и хиляди, сайтове, блогове, вестникарски статии, телевизионни предавания и т. н., които са посветени на критика и така да се каже "демитологизиране" на "комунистическите" герои. Аз нямам какво да добавя към изнесеното от тях и по-важното - не смятам, че те днес официално са обект на митологизиране. Както казах - те са предишна митология. Може и да има още вярващи, но официално е отхврълена.
Да ти напомняли, че съвсем наскоро, преди дни, не другаде, а именно тук именно този въпрос беше обсъден с конкретни примери. Включително и официалното поздравление на президента Р. Радев по повод годишнината от рождението на Г. Димитров?
Като не искаш мира, на ти секира.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 31 Авг 2018, 01:14

Това отменя ли хилядите статии, блогове и т. н., към които аз няма какво да добавя? Предпочитам да си демитологизирам примерно Гаврил Хлътев.

Аватар
pnp5q
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pnp5q » 31 Авг 2018, 02:36

Thorn написа:
31 Авг 2018, 01:14
Това отменя ли хилядите статии, блогове и т. н., към които аз няма какво да добавя?
Очевидно отменя мнението ти, че демитологизацията им била завършена.
Апропо, да напомня, че по-назад в темата ти бе обяснено, че това, което изнасяш, в болшинството си не е "малко известни" факти (освен за теб) - именно защото форума е за възрастни хора с интерес към историята. Тъй че ако го повториш още 998 пъти, няма да стане факт. :)
Только подумать как слово «ссылка» изменило свой смысл за последнее столетие...

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 31 Авг 2018, 16:02

Назад в темата достатъчно хора казаха, че им е било интересно и са научили нещо ново. Ако ти си толкова навътре, че всичко това ти е до болка известно, може да пишеш в темата, ако ти е интересно или да не я четеш, ако не ти е.

------------------------------------------------------------------------------------------

За комунистите не мисля да си повтарям това което съм казал сто пъти. Ако желаещи - да пишат.

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 31 Авг 2018, 21:05

Ако изобщо има някакъв смисъл в демитологизацията - при повечето от борците за национално освобождение, който за мене не са златни идоли, а човеци с грешки и недостатъци, то трябва да се обърнем преди всичко към тези митологизатори, /а защо не и демитологизатори/, които правят злоупотребата . Пример от наши дни- гледам някои са сложили портрети на Левски по витрините на дюкяните си пълни с фалшиви китайски стоки, а също и откъси от писмата му - в рамка, демек и ние сме по - така. ....Други пък правят същото пишейки елементарни положителни или отрицателни статийки . За мене и едното и другото е най - малко проява на лош вкус, лицемерие, користолюбие, представлява извор на погнуса за мислещите млади хора и е важен аспект в темата.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 31 Авг 2018, 21:23

Това е пример за митологизация. Слагаш си иконка под път и над път. Или кръстче или портретче на Левски.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 31 Авг 2018, 22:42

Понеже някъде назад по темата имаше въпрос и неволно съм заблудил някои хора. Прадядо ми слава богу не е бил кмет от Сговора, а от Народния блок.

pehotinec
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от pehotinec » 01 Сеп 2018, 07:42

Thorn написа:
31 Авг 2018, 21:23
Това е пример за митологизация. Слагаш си иконка под път и над път. Или кръстче или портретче на Левски.
Това не е пример за митологизация, а за най - обикновенна глупост. Какво изобщо са виновни за това онези хора от преди 150 - 200 години? Те хабер си нямат, как са "интерпретирани" от калпавите си потомци.

Stan
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Stan » 01 Сеп 2018, 08:02

Както съм казвал няколко пъти, темата е фундаментално сбъркана. Огромната част от "демитологизираните" хора, никога не са били митологизирани. Също напълно неясни критерии що е то митологизиране. Ето да вземем коментираният случай с икона на Левски. Някакъв дебил решил и направил или сложил такава. Това при пример за митологизация на национално ниво или на идиотизация на частно ниво? Че аз утре мога да си направя икона на Чингис хан. Значи ли, че ще имаме митологизация? И още нещо, т.нар. "митологизация" е на герои от националноосвободителното движение, които тук се "демитологизират" по линия личностни качества, а не на значението им националноосвободителното движение. Демек не се "демитологизира" това, което уж ги е "митологизирало".
Въобще тотално объркана работа.
Като не искаш мира, на ти секира.

Отговори