ЛитератураИнтересно за четене

Модератор: Ksantip

Аватар
vassiln
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Интересно за четене

Мнение от vassiln » 04 Сеп 2017, 15:27

Много смешно. Имам предвид последното изречение. Забавлявай се за чужда сметка, при това с един от най-големите ми страхове.
А по темата: ако слушаш, Thorn, специално за теб някой ден може да сканирам руското издание на "Vietnam at war" - една от най-великите военноисторически книги, сега я чета отново.
И давам назаем "America's furst clash with Iran", също доста добра, но нямам версията за русомани :D
Собирала в огороде мать красную смородину.
Снова сын уехал воевать, умирать за Родину!

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 13 Окт 2017, 05:41

Тази книга
някой има ли я или да знае от къде да се дръпне :?:

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 03 Ное 2017, 20:17

Препоръчвам две книги на изстъкнатия френски философ и деец - Маркиз дьо Сад:

Жюстин или неволите на съдбата
и
Философия в Будоара
... има ги на български, за първата, издадена веднага след Десети има и хубав предговор, психоаналитична студия...
"Покажете ми един нормален човек и аз ще го излекувам!" Карл Густав Юнг

Аватар
General Lukov
Редовен потребител

Защо САЩ помагаше на СССР

Мнение от General Lukov » 07 Ное 2017, 02:38

Една интересна книга, която е написана от Антъни Сирил Сътън, американски икономист с британски произход.

Изображение
Антъни Сирил Сътън
1925-2002

Заглавието на книгата е "Национално самоубийство.Военна помощ за Съветския съюз".

Изображение

Книгата е издадена през 1973 г и посветена на паметта на 35-те милиона души убити от съветската държава в периода между 1917 и 1972 година.
Тезата на автора е, че кредитирането на престъпни правителства е едно от най-позорните престъпления, които са извършвани някога, защото хората, които са дали парите на т.н. "правителства"са им дали възможността да убиват и ограбват народа си, са сред най-големите злодеи, които света някога е виждал.
Изводът на Антъни Сътън е, че конфликтите на "студената война" не са могли да спрат комунизма, защото финансирането на Съветския съюз от САЩ-пряко и косвено са имали за цел подписването на договори за въоръжение за милиарди долари.
През 1972 г. Антони Сътън заявява пред орган на Републиканската партия на САЩ следното:

"С няколко думи: няма такова понятие , като съветска технология. Почти всичко възможно от това , около 90-95% е дошло пряко или косвено от САЩ и техните съюзници. Реално САЩ и страните от НАТО са построили Съветския съюз и неговата промишленост, и неговите воени възможности. Тази огромна работа се е извършвала в продължение на петдесет години . След революцията в 1917 г. това е било направено чрез търговия и продажба на растителни продукти, оборудване и техническа помощ."

National Suicide: Military Aid to the Soviet Union
By
Antony C. Sutton
New Rochelle, New York: Arlington House
1973

Можете да четете книгата на този линк:
https://www.alor.org/Library/Sutton_AC_ ... uicide.pdf
Предварително благодаря, ако някой може да даде информация за издание на тази книга на български език.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Re: Защо САЩ помагаше на СССР

Мнение от Thorn » 07 Ное 2017, 10:17

Маниак.

kramer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от kramer » 07 Ное 2017, 20:42

Подробно изследване. Излиза, че целият западен свят е помагал на СССР още от 20-те години да развие индустрията си. :)

Това, че конструктори като Сикорски са заминали за САЩ и там са основали известни компании няма значение.
Важното е, че ФОРД е построил завода за ГАЗ-ки в Горки, танкът Т-34 е построен благодарение на окачването Кристи /а от там естествено, че и всички Т-54,55,62,72, та чак до Т-90 и Армата :) /. Самолетите всички са направени от американски алуминий, като Ту-4 е копие на Б-29, реактивните изтребители без БМВ и Ролс-Ройс не е могло да бъдат произведени, както и бомберите Ту-16 и Ту-95.
Подводниците пък - "Щука" от ВСВ и "Уиски" от 60-тте са съответно копия на немските подводници тип VII и XXI.
Търговските кораби пък, които не са построени на запад, всичките са с чешки и западни дизели.
Тоя алтруистичен Запад. Стигнах до сътрудничеството в космоса. Там спрях да чета. Тоя Вернер фон Браун как не отиде в СССР да им помогне бе...

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 07 Ное 2017, 20:49

Естествено, че е алтруистичен Западът, еле па САЩ към РИ/СССР/РФ - та американците поне четири път спасяват от гладна смърт руснаците, при това абсолютно безкористно. 8-)

И относно космонавтиката например - без помощта на САЩ 90-те години и след това, сега Русия щеше да гледа космоса през крив макарон. И това не е единствения отрасъл спасен с американска помощ. :P

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Ное 2017, 20:55

Кога са четирите пъти? Веднъж по царско време, веднъж през 1919-1921, а останалите кога са?

rki
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от rki » 07 Ное 2017, 20:57

ВСВ и 90-те години на миналия век.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 07 Ное 2017, 21:03

Тези два случая не могат да се нарекат безкористни.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 07 Ное 2017, 22:17

Thorn написа:
07 Ное 2017, 21:03
Тези два случая не могат да се нарекат безкористни.
Донякъде 90-те. Доста помощ получават, включая храна, сътрудничество и т.н. Тогава във Вашингтон на власт е един сериозен мъж, а не палячовците и въздухарите, които се изредиха след него. Да, мотивацията за парична помощ при охраната на ядрените обекти е с цел да не стинат до джапанките, или Корея, но това е здрав разум а не корист. Спекулира се и за използване на Русия, като съюзник срещу Китай, ама това е с днешното послезнаниe. Тогавашен Китай няма много общо с днешен Китай.

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 07 Ное 2017, 22:24

та американците поне четири път спасяват от гладна смърт руснаците,
И то предизвикан глад :!: това не е сомалия, че наистина да няма какво да ядат.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 08 Ное 2017, 10:35

Мисли на Калин Терзийски:
https://m.offnews.bg/news/Nashite-avtor ... 68601.html

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 12 Ное 2017, 06:20

http://peakoilbarrel.com/energy-human-evolution-2/

Статия от 1995-та, засягаща човешката популация и източниците на енергия

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 26 Ное 2017, 18:04

https://chitanka.info/text/241

Кошерът на Хелмстрьом от Франк Хърбърт - Уникална книга. Първата от него, която прочетох. Отнася се общество от емигранти в Америка пристигнали през 18-ти век или нещо такова, лидерът на които възприема идеята, че социумът им трябва да еволюира на кошерен принцип и на този принцип се развиват в продължение на три века, до втората половина на двадесети...Отдавна съм я чел и не искам да разказвам повече, че може да спойлна и да ви разваля четенето.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 28 Ное 2017, 13:31

Джаред Даймънд. Чел съм тази и останах впечатлен.
Изображение

Сега започнах тази, но за съжаление успявам да прочета само по няколко страници на ден. Чели ли сте нещо от автора и ако да, какво е мнението ви?
Изображение

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 28 Ное 2017, 13:34

Уважавам го. Обвиняват го в географски детерминизъм, но дори и да е така, което не може да се отрече, то той не е примитивен тип Монтескьо, а доста добре аргументиран.

Свалил съм още една негова книга, но още не съм стигнал до нея.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 28 Ное 2017, 13:38

Thorn написа:
28 Ное 2017, 13:34
Уважавам го. Обвиняват го в географски детерминизъм, но дори и да е така, което не може да се отрече, то той не е примитивен тип Монтескьо, а доста добре детерминиран.

Може да го обвиняват в каквото си искат, но е факт, че тезите му са много добре обосновани.
Аз прецених, че си заслужава тези книги да се четат на хартия и си купих първата, а втората я изпросих за рождения ден :D. Ти коя друга си свалил? Да не е тази?
Изображение

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 28 Ное 2017, 13:43

Какво мислите за Оспрей (https://ospreypublishing.com/)? Аз ги открих като бях още малък и много ме спечелиха с някои от поредиците. От тогава редовно си ги пиратствам :D.

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 28 Ное 2017, 13:51

Ksantip написа:
28 Ное 2017, 13:38
Thorn написа:
28 Ное 2017, 13:34
Уважавам го. Обвиняват го в географски детерминизъм, но дори и да е така, което не може да се отрече, то той не е примитивен тип Монтескьо, а доста добре детерминиран.

Може да го обвиняват в каквото си искат, но е факт, че тезите му са много добре обосновани.
Аз прецених, че си заслужава тези книги да се четат на хартия и си купих първата, а втората я изпросих за рождения ден :D. Ти коя друга си свалил? Да не е тази?
Изображение
Да, тази е. Замалко да си я купя на френски, но реших да не се правя на много знаещ. :lol:

Аватар
Thorn
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Thorn » 28 Ное 2017, 13:53

Ksantip написа:
28 Ное 2017, 13:43
Какво мислите за Оспрей (https://ospreypublishing.com/)? Аз ги открих като бях още малък и много ме спечелиха с някои от поредиците. От тогава редовно си ги пиратствам :D.
Хуави неща мисля, но са много неравни по качество.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 28 Ное 2017, 14:00

И аз имам няколко книги на немски, защото оптимистично смятах, че пет години учене са достатъчни за да мога да чета, без да се потя, но съм грешал :D.
От оспрейките наистина има някои безподобни простотии, но като цяло мисля, че са добри а и имат много хубави карти и изображения.

Аватар
Amazon
Модератор
Контакт:

Мнение от Amazon » 28 Ное 2017, 15:36

Тезите на Даймънд не ме вълнуват, но любопитните факти за човешката история, влияние над средата и миграции са ми интересни.

Аватар
Желязин
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Желязин » 28 Ное 2017, 15:44

http://ciela.bg/books/book/ikonomika-na ... a-rajh/821

"Книгата е исторически разказ за Германия под управлението на Хитлер, разгърнат най-вече от икономическа гледна точка. С проучването на икономическите условия и политиката на времето и на техните последствия Туз представя увлекателна картина на действията и мотивите на Хитлер, давайки ценен принос за по-доброто разбиране на това, което е довело до Втората световна война и Холокоста и как Германия е водила войната. Той проследява влиянието на Хитлер върху германската икономика и политика още от началото на 30-те години. Това са тревожни времена както за националната, така и за глобалната икономика, а Германия носи тежкия товар на репарациите и на международния дълг. Възстановяването след годините на Ваймар е бавно, с огромна безработица. Фюрерът има своите специфични идеи за възход. Разказът и коментарите на Туз за подходите на Хитлер е извънредно интересен."

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 25 Дек 2017, 13:26

Някой знае ли от къде може да се изтегли The Clash of Civilizations на Samuel P. Huntington ?

Отговори