Симулации и обсъждане на сценарииТурция - България в края на 80-те

Модератор: Ksantip

Отговори
Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:
Status: Offline

Re: Псевдосимулации и обсъждане на сценарии

Мнение от Sharana » 04 Ное 2017, 09:17

Ksantip написа:
03 Ное 2017, 13:58
В симулатора може ли да се направи сценарий за турско нападение срещу България в края на 80-те, за да се проверят теориите на Амазон и Арчър в темата за БНА?
Може, на теория поне. На практика аз обаче не се хващам по ред прични.
1) За да е поне донякъде реалистична трябва разбиране на оръжията и основните им тактики на применение. Докато от съвременните играчки си имам понятие как си взаимодействат и как да се използват най-ефективно, просто си нямам идея какво да правя с нещо по-старо от Ф-16 с AIM-120 и PGM. Същото и за немобилно или не особено далекобойно ПВО. Просто AIто си е "generic AI" и ще прави еднакви банални неща без значение дали си му давал МиГ-21 или Су-35, затова аз като си въртя сценарии реално постоянно играя и за двата отбора и "ръчно" им казвам кога и по кого да стрелят, карам ги и да изпълняват различни тактики, като досадните маневриращи С-300/400 батареи, които се изнасят много бързо след пусковете + "radar circus" (както го нарече един във форума) където радар свети 3-5 минути, след това гаси и потегля. През това време друг свети от съвсем друга позиция, ако има трети и трети участва и така постоянно светят за по малко и релокират поне по 10-15км преди пак да са в ефир. В общи линии ми липсва разбирането как точно си взаимодействта всички системи от тази епоха, за да правя нещо смислено, сценарии ала Пустинна буря не са ми задържали интереса именно поради тази причина.
2) Още от сега си представям коментарите. Ако на далекобойните ракети В-В им върже със зарчето и се представят добре ще се носи вода от 10 кладенеца, че тези ракети всъщност за нищо не стават, ще се подмятат статистики и ще се разказва как всички ще се бият в догфайт и МиГ-21ците ще ги пръснат (примерно). Ако пък на зенитките им върже повече отколкото бих очаквал ще си подмятаме колко ефективно или пък всъщност неефективно е ПВОто по това време, ще си спомняме Ирак и тн. Вероятността да го обърнем на кръчма с основна тема а става ли съветското/западното желязо за нещо или пък на тема вундервафета нещо е твърде висока ИМО.
3) Ако ще търсим реалистичност то по моите представи, които може и да са напълно погрешни, казах че тази "епоха" не я схащам с такива детайли, ще трябва да се скъсаме от скриптване и микромениджмънт с Bruchpilot. Сегашните даталинкове ги няма и ще трябва ръчно да режем situational awareness-a, който го дават по подразбиране. Покрай RoE и системите свой-чужд също има въпроси и за да се симулира хаоса, където може да свалиш и свой трябва мнооого да се постараем.

Та ако навиете Bruchpilot и снесете достатъчно информация на тема техника (като количество и разположение от двете страни) и вероятни методи на применение може и да заформим нещо. Иначе не го виждам, защото да наредим нещата ще е достатъчно главоболие - още толкова време за рисърч вече твърде много става :)
Последна промяна 4 на Sharana, променена общо 4 пъти

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 04 Ное 2017, 09:23

Ясно. Това ми звучи като поне месец занимание със съмнителен резултат, а си прав, че винаги ще има недоволни от резултата.

Аватар
Ksantip
Модератор
Контакт:

Мнение от Ksantip » 04 Ное 2017, 09:25

Bruchpilot написа:
03 Ное 2017, 15:39
Чия, моята или на Шарана :lol:
Мачът България - Турция към '91-ва съм го играл за лично ползване и смея да кажа, че резулатите са силно неутешителни за една от страните.
Защо само за лично ползване? Толкова ли лошо падаме, че не искаш да го споделиш :lol:.

Аватар
Sharana
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Sharana » 04 Ное 2017, 09:31

Ksantip написа:
04 Ное 2017, 09:23
Ясно. Това ми звучи като поне месец занимание със съмнителен резултат, а си прав, че винаги ще има недоволни от резултата.
А месец, ако двама го подхванем сериозно ще е няколко вечери (ще се заключим някъде, за да не ни стигнат тиганите :lol: ). Но ще трябват много изходни данни както споменах.

Иначе без да знам какво е играл Bruchpilot ще хвърля бомб и ще предположа, че поради някаква подобна причина си е останало за лично ползване.
Sharana написа:
04 Ное 2017, 09:17
...Ако на далекобойните ракети В-В им върже със зарчето и се представят добре ще се носи вода от 10 кладенеца, че тези ракети всъщност за нищо не стават, ще се подмятат статистики и ще се разказва как всички ще се бият в догфайт и МиГ-21ците ще ги пръснат (примерно)...

...
Познах ли? :roll:

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 04 Ное 2017, 11:27

Числеността на самолетите я имаш горе, за ПВО-то от наша страна мога да дам данни.

За тактика и въоръжение, ще трябва да се поровим, но едва ли е непостижимо.

Впрочем, като сте се захванали с тия далекобойни ракети, какъв е процента успешно използване в първата война в Залива?

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 04 Ное 2017, 13:40

бях го дал в БНА, темата - 26 Iraqi aircraft were shot down with AIM-7 missiles, with 71 AIM-7s fired (a hit rate of 37%).
И смятайте че това е от най съвършенната модификация -М/Р на Спероу срещу тактически слабограмотен противник.

Така, че
Ако на далекобойните ракети В-В им върже със зарчето и се представят добре ще се носи вода от 10 кладенеца, че тези ракети всъщност за нищо не стават, ще се подмятат статистики и ще се разказва как всички ще се бият в догфайт и МиГ-21ците ще ги пръснат
До МВБ в тоя сценарии тука задължително ще се стига, а това играта не знам просто как ще го симулира особенно ако става въпрос за десетки машини във въздуха от няколко различни типа.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 04 Ное 2017, 13:43

Archer написа:
04 Ное 2017, 13:40
бях го дал в БНА, темата - 26 Iraqi aircraft were shot down with AIM-7 missiles, with 71 AIM-7s fired (a hit rate of 37%).
И смятайте че това е от най съвършенната модификация -М/Р на Спероу срещу тактически слабограмотен противник.
Който не оказва никакво противодействие - маневрено, радиоелектронно, или да реализира пуск на ракети.

Основно използвани от Ф-15 с управление от ДРЛОУ.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 04 Ное 2017, 15:12

Шарана го е обяснил, ама просто идеално!
Ако искаш сероизни реалистични действия работиш „ръчно”, използваш реална тактика и прочее. Проблемът е, че реалните тактики са развити именно за да използват предимствата и ограничават недостатъците на техниката. Съответно когато едната страна има някакво предимство и твърдо го налага, другата страна обикновено става на геврек, дори и първоначалните прогнози да са в обратна насока. И кръчмата отваря врати :D Именно за това вече пускам само резултати от сценарии с автогенерирани и автоизпълнени мисии – каквото направи AI, това е. Друг е въпроса, че както отбеляза Шарана, компютърът много често не прави разлика дали изпълнява мисията с Тайфун или с МиГ-17.
Ksantip написа:
04 Ное 2017, 09:23
Не толкова правенето е времеемко, колкото игрането после. Най – вероятно ще се наложи да е бувално в реално време – т.е. за да извъртим 24 часа, ще трябва да висим пред компютъра близо 24 часа.
Ksantip написа:
04 Ное 2017, 09:25
Защо само за лично ползване? Толкова ли лошо падаме, че не искаш да го споделиш :lol:.
Просто не съм запазил „официално” крайния резултат, а не искам да предизвиквам празни приказки.
Sharana написа:
04 Ное 2017, 09:31
Sharana написа:
04 Ное 2017, 09:17
...Ако на далекобойните ракети В-В им върже със зарчето и се представят добре ще се носи вода от 10 кладенеца, че тези ракети всъщност за нищо не стават, ще се подмятат статистики и ще се разказва как всички ще се бият в догфайт и МиГ-21ците ще ги пръснат (примерно)...
...
Познах ли? :roll:
Ще перифразирам една популярна в ония години песен - МиГ-овете падат, падат от небето.... :lol:
Archer написа:
04 Ное 2017, 13:40
До МВБ в тоя сценарии тука задължително ще се стига, а това играта не знам просто как ще го симулира особенно ако става въпрос за десетки машини във въздуха от няколко различни типа.
Ето и жив пример за това, което е писал Шарана – ти така мислиш, AI също е на твоето мнение, но аз съм на друго. Ако тръгна да го играя, близък бой няма да има, освен ако не е чисто по стечение на обстоятелствата или изцяло при моите условия.
P.S. Колкото за самото правене на сценария - нямам нищо против, това мога и от лаптопа да го върша, само уточнете последно количествата, позициите и начина на действие.
Строши-пилот :mrgreen:

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 04 Ное 2017, 16:00

Като стана дума за използване на истинска тактика - ако успееш да накараш компютъра да го изиграе автентично, спокойно те изяжда с парцалките. Миналия ден като ми беше доскучало си направих едно малко сценарйченце – през 72-ра руснаците решавата да покажат на израелците кой е баш шефа и изпращат в Египет група Герои на СССР, въоръжени с най – най – най супер техниката – МиГ-25. Две двойки МиГ-25РБ ще удрят цели в Синай, като ще летят високо и бързо, извън обсега на ПВО. Излизането им от боя ще се подсигурява от два МиГ-25П и четири МиГ-21С. Докато трае целия цирк, египтяните ще заглавикват патрулите над канала с техните 12 МиГ-21ПФМ. От другата страна – Фантоми и Миражи.
Такъв бой ме драха, че даже и резултата от преиграването пак остава само за лично ползване :mrgreen:

Аватар
Archer
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Archer » 04 Ное 2017, 16:04

Чакай ся тая игра МВБ може ли да симулира въобще.

Иначе ето един елементарен сценарии само В-В.

Едно звено МиГ,-23 МЛД въоръжени с две Р-24 Р/Т
Две звена МиГ-21бис въоръжени с две Р-3Р и четири Р-60М

Срещу едно звено F-4E въоръжени с по четири , AIM-7E , AIM-9P и
Две звена F-5E с по две AIM-9P. Това са реалистичните въоръжения на тея самолети края на 80те.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 04 Ное 2017, 16:08

МЛД също носи Р-60М - 2 х 2.

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Bruchpilot » 04 Ное 2017, 16:18

Archer написа:
04 Ное 2017, 16:04
Чакай ся тая игра МВБ може ли да симулира въобще.
Иначе ето един елементарен сценарии само В-В.
Едно звено МиГ,-23 МЛД въоръжени с две Р-24 Р/Т
Две звена МиГ-21бис въоръжени с две Р-3Р и четири Р-60М
Срещу едно звено F-4E въоръжени с по четири , AIM-7E , AIM-9P и
Две звена F-5E с по две AIM-9P. Това са реалистичните въоръжения на тея самолети края на 80те.
Ако оставиш компютъра да го изиграе - свалят каквото свалят от далеч, после останалото става на кълбета с вероятен победител МиГ-овете, с резултат примерно 5:3.

Super_Hornet
Редовен потребител
Контакт:

Мнение от Super_Hornet » 04 Ное 2017, 16:24

И какъв е резултата от подобен сблъсък?

Аватар
Bruchpilot
Редовен потребител
Контакт: